zdjęcie Autora

22 kwietnia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

16 lat Taraki. Tak, to już jutro! (Dzisiaj)

Kategoria: Projekt Taraka

« Trzy następne kolorowe projekty, moje uwagi o „tym czymś” i przedłużenie konkursu Odfejzbukować? »

23 kwietnia 1997 wyemitowałem do Sieci pierwsza stronę zatytułowaną „Taraka”. Słowo-nazwę wziąłem ze słownika sanskryckiego, gdzie „taraka” znaczy „gwiazda”, a także „ratujący” i „przewożący na drugą stronę rzeki” - jak zwykle w sanskrycie, gdzie słowa nie mają pojedynczych znaczeń – i jeszcze do tego imię tytana, który tak się „nażarł” medytacji, że uznał, że wytępi dobrych bogów i sam stanie się arcy-władcą świata. Ale nie dał rady. Wkrótce studiując słowniki polskie doszedłem do wniosku, że to słowo w którymś naszym dialekcie musiało znaczyć „ten co się tarza”, jak hulaka: ten co hula, i faktycznie znalazłem potwierdzenie, bo pod Radomiem żyje jakoby jedna osoba, która nosi naszą nazwę jako nazwisko.

16 lat, magiczna liczba (która nie jest taka?), 2*2*2*2 albo 2(2*2). Jak to w ogóle podsumować? Plusy i minusy? OK. Zacznijmy od plusów. Głównym jest to, że Taraka jest. Zawiera, na dzisiaj, 1534 artykułów i 1364 odcinków blogów. Tak przynajmniej „powiada” baza danych. Od dawna mnie kusi, żeby uwspólnić te obiekty i traktować je jednakowo, w ogóle nadmiar różnych info-obiektów w systemie Taraki mi się od dawna nie podoba... Ale miało być o plusach!

211 autorów – czyli osób lub twórczych teamów, którzy przynajmniej raz pisali do Taraki. A kiedy o Autorach mowa, to wyliczę i uhonoruję kilkoro prawdziwych tarakowych filarów. Widzimy ich w prawej kolumnie każdej strony Taraki, w rubryce „Autorzy czytani”. Ich czołówkę tworzą:
niestrudzony bloger-hipnotyzer i orędownik stalowo trzeźwego spojrzenia nawet w neptunowym zanurzeniu w świecie duchów i zwidów Piotr Jaczewski
niestrudzony propagator enneagramu, tarota, kabały i widzenia świata bardzo po swojemu Krzysztof Wirpsza
niestrudzona wędrowczyni przez zmieniające się epoki i ich cajtgajsty Katarzyna Urbanowicz
niestrudzona przybliżycielka mrocznych gór, wśród których gnomy i trolle wykuwają swoje runy Maria Piasecka
mistrz głodowania Roman Kam
mój osobisty mistrz medytacji, choćby temu zaprzeczał, Jacek Dobrowolski
znawca gąszczu ruchów pogańskich Marek Rau
niestrudzony podróżnik po kontynentach snów Jarosław Bzoma
radykalny religijny (albo antyreligijny) reformator Alhean
pierwszy szaman Rzeczypospolitej Robert Palusiński
niestrudzony przemierzyciel antypodów Ziemi i umysłu Diuk Skusikula
niestrudzony rębacz szamańskiej ścieżki przez miejskie mury Nes W. Kruk
niestrudzony szaman idący za duchami roślin, kryjący się pod pozorami profesora Łukasz Łuczaj
niestrudzony zgłębiciel tarotowych kodów Terravision
wojownik w lisiej skórze Michał „Hardy” „HardChief”
niestrudzony podważyciel utartych poglądów Mirosław Miniszewski
widzący wszystko inaczej Karol Żelazny
niestrudzona miłośniczka gwiazd i zwierząt Ela Bazgier
i – oczywiście niestrudzony – wykrywacz śladów starych bogów w tej ziemi Grzegorz Niedzielski.

Mógłbym i powinienem tę listę ciągnąc dalej, ale w którymś miejscu, jak Gombrowicz przewracający chrząszcze na plaży z pleców na nogi, musiałem przerwać.

Prócz Autorów (których jeszcze 191 zostało) wymienię i uhonoruję innych Współtwórców Taraki. Przede wszystkim dwóch Marcinów: Marcina Jędrzejczaka i Marcina Hładkiego, od których w różnych okresach robienia Taraki otrzymałem wielkie wsparcie, gdy chodzi o różne elementy informatycznego zaplecza i sposobów. Szczegóły, interesujące raczej tylko fachowców, pominę.

Inqbusa (wymienię i uhonoruję) – znakomitego twórcę logo i winiety Taraki i (czy to nie ważniejsze?...) firmowej tarakowej talii tarota.

Oraz dwoje samodzielnych operatorów Taraki na Facebooku: Jana Szeligę i Alę „Xaocc” Rudnicką-Rudą.

Teraz przypominają mi się kolejne osoby, z którymi robiłem coś w- i przy Tarace, i widzę ich-Was coraz więcej, bo przez te 16 lat działa się nie tylko Taraka, ale i jej zjazdy, tzw. Zjazdy Czytelników i Autorów Taraki, były cztery i trochę szkoda, że jakoś przestały; było stowarzyszenie, które uroczyście założyliśmy i rozwiązaliśmy, były warsztaty Twardej Ścieżki i inne, które prowadziłem ja i razem z moimi Wspaniałymi Współpracownikami (Marię Kojotę, Marcina Hładkiego, Krzysia Wirpszę, Mateusza Bazgiera wymienię i uhonoruję), i moi Współ- samodzielnie, i jeszcze powinienem wyliczyć i uhonorować Gospodarzy i przede wszystkim Gospodynie magicznych miejsc, w których zbieraliśmy się w kręgach, w tipi i w szałasach potu; i jeszcze nie przez 16 lat, ale tylko – też dużo – 9 lat działa sprzężona z Taraką Akademia Astrologii i wraz z nią kolejne plemię przyjaciół, którzy zwykle najpierw byli e-przyjaciółmi, a potem wielu z nich stawało się tymi realnymi; i senne towarzystwo Zawijawy, i tam jakby otwierała się kolejna sala z wznoszącymi toasty na ten szesnastkowy jubileusz... A Tłumacze? Tak, Tłumacze... jeszcze jedna sala gości: Alicja Dickinson, Anna Ferenc, Agnieszka Kubiak, Julia Ptaszyńska, Jael, Maja Florczykowska...

Więc wszystkim Wam, pozwolicie, razem podziękuję i „pożyczę” następnej wspólnej przy Tarace szesnastki lat, co najmniej, oby...

W prezencie niżej, najpierw projekty nowego logo Taraki, które dzisiaj lub wczoraj nadesłane, świeżo po ich wykreowaniu; a potem (czyli jeszcze niżej) tulipany, które jakby specjalnie na te okazję wzięły i u mnie zakwitły.


Pozdrawiam Wszystkich serdecznie i ślę energię pod postacią szpaków

Wojciech Jóźwiak

(Miały być też minusy? O nich może kiedy indziej.)Autorka: Anna Mackiewicz-Chojnacka


Autorka: Agata Mętlak

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Trzy następne kolorowe projekty, moje uwagi o „tym czymś” i przedłużenie konkursu Odfejzbukować? »

komentarze

[foto]

1. Gratulacje • autor: Jan Szeliga2013-04-23 08:53:57

Moje gratulację Wojtku.
Dziękuję Ci za te wszystkie lata.
To z Taraki dowiedziałem się o bardzo wielu rzeczach, które były dla mnie inspirujące w moim rozwoju. W Tarace przeczytałem o warsztatach "Twardej Ścieżki", o chodzeniu po ogniu, o szałasie potu. Bardzo chciałem odbyć te praktyki i musiałem nawet czekać kilka lat aż pojawiła się okazja by wziąć w nich udział.
Stały się one później moją życiową pasją, która trwa aż do dziś.
Taraka , to nie jest tylko witryna internetowa. Są to też realni ludzie, których poznałem dzięki Tarace i z którymi czasami się spotykam na "Twardej Ścieżce"
Życzę Tarace dalszego rozwoju i sukcesów.
[foto]

2. Dzięki! • autor: Wojciech Jóźwiak2013-04-23 09:06:49

Dzięki, Janku! I oby tarakowo-wokółtarakowy ruch się poszerzał!
Wojtek (ze łzą w oku ze wzruszenia, naprawdę.)

3. Gratulacje • autor: zytas2013-04-23 11:08:36


Wojtku, przyjmij moje gratulacje. "Bywam" w Tarace od 2010 roku i dzięki niej wiele się dowiedziałam i nauczyłam. Życzę Tobie (i sobie), by Taraka wciąż żyła i rozwijała się.

Zyta

[foto]

4. Gratulacje 2 • autor: Roman Kam2013-04-23 11:23:28

Wojtku! Coś wzruszającego wyraziło się przez podsumowanie tego sympatycznego iloczynu. Szesnastka wskazuje na rytmy żwawe, a mi się jakoś rzewnie i patetycznie zrobiło, bo w Twej dbałości, skupieniu i uwadze jest jakieś szersze tło, wymiar ogólnoludzki, człowieczy. Cykle są nieuchronne. Wzrost, kulminacja, zamieranie. Wiedza o tym jest tłem naszego myślenia, a jednak mniej lub bardziej świadomie, z nadzieją lub pomimo jej braku, wybieramy działanie. Czym Taraka jest, czym być może, czym będzie? Życzę każdemu uczestnikowi Taraki, by zanim się to okaże (a okaże się za 1000 lat :)) mógł moczyć sobie spokojnie wirtualne odnóża w odprężających wodach, fantasmagorycznych tarakowych pejzaży. PS zapomniałem oddać hołd okolicznościowym fotkom tulipanów na księżycu :)
[foto]

5. Naj...naj...naj... • autor: Renata Dominiak2013-04-23 14:47:01

Wojtku...Tarako... wszystkiego naj....i dalszych twórczych lat :)))))
Cieszę się, że tu trafiłam :)))))

Projekt Logo Pani Chojnackiej jest PIĘKNY :))))))))

Pozdrawiam cieplutko wszystkich Współtwórców Taraki :))))))

6. 16 lat • autor: Jana2013-04-23 16:37:08

Witam serdecznie Panie Wojtku!

            Z okazji 16-lecia Taraki -  serdeczne gratulacje i jak najlepsze życzenia. Jestem 
tylko "śledzicielem" ale zaglądam tu systematycznie i z wielka przyjemnością. Czytam Tarakę, doszkalam się przy ciekawych tekstach i mam nadzieję nadal   tu zaglądać.

            Pozdrawiam Pana i wszystkich, którzy przyczynili się lub przyczyniają się do tego, że jest i trwa.  Jana
[foto]

7. Żeby Taraka jak te tulipany • autor: Wojciech Jóźwiak2013-04-23 16:48:34

Zyto - Romanie - Renato - Jano!
Bardzo jestem Wam wdzięczny za słowa pełne dobrej energii.
Będę się starał, żeby Taraka rozkwitała jak te tulipany powyżej :)
Wojtek
[foto]

8. Dzięki Wojtku za... • autor: Katarzyna Urbanowicz2013-04-24 10:51:49


Dzięki Wojtku za miłe słowa, ale uznanie należy się przede wszystkim Tobie za skupienie wokół siebie i Taraki ludzi bardzo różnych ale odznaczających się akceptacją i zainteresowaniem dla wszystkich odmienności oraz niestrudzonymi poszukiwaniami. Nie ma takiego drugiego ośrodka, tak otwartego na sprawy nie do końca akceptowane, ale jednocześnie trzymającego wysoki poziom. Poszukiwania nowego logo odbieram jako coś więcej: gdzieś w czasoprzestrzeni krystalizują się nowe kierunki działania i nowe inspiracje, a gdy krystalizacja ta dobiegnie końca - zrozumiemy, co nowe logo pragnie nam powiedzieć.

Serdeczne pozdrowienia i życzenia nowej wiosny w Tarace od podróżniczki po zimnej Europie

Kasia Urbanowicz

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)