zdjęcie Autora

13 stycznia 2014

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Astro-obserwator (odcinków: 202)

19 lat, czy ten cykl działa w astrologii?

Kategoria: Astrologia
Tematy/tagi: astrologiageometria znaczeńSymbole Sabejskie

« Moje astro-niedowiarstwa Czy astrologia pomaga? »

19 lat = 6 939,602 dni
235 miesięcy synodycznych (cykli faz Księżyca) = 6 939,688 dni
254 miesięcy zwrotnikowych (cykli orbitalnych Księżyca) = 6 939,702 dni

Różnice między powyższymi okresami są minimalne i urastają do 1 doby dopiero po 190 latach.

W dobrym przybliżeniu można przyjąć i zapamiętać, że 19 lat to 235 lunacji (miesięcy od nowiu do nowiu) i zarazem 254 miesiące jako okresy obiegu Księżyca wokół Ziemi.

Z tego wynika, że co 19 lat dana faza Księżyca wypada w tym samym miejscu nieba czyli ekliptyki. Co 19 lat Słońce i Księżyc jednocześnie wracają do tych samych położeń na ekliptyce czyli w zodiaku.

(Cykl 19 lat zwany Cyklem Metona jest podstawą kalendarzy babilońskiego i żydowskiego, i służy do wyznaczania daty Wielkanocy; ale to już jest poza tematem.)

Nie znalazłem dotąd zastosowania cyklu 19 lat w astrologii. Ale szukam i jeśli znajdę, że ktoś takie zastosowanie znalazł, napiszę o tym.

Na czym mogłoby polegać działanie tego cyklu? Na tym, że lata oddzielone tym okresem byłyby jakoś podobne do siebie. Oczywiście, wszystkie pozycje planet w latach X i X+19 byłyby różne, ale – z wyjątkiem Słońca i Księżyca. Słońce i Księżyc, w takich latach, dość ściśle powtarzałyby swoje pozycje. Dla dzisiejszego dnia dostaję następujące pozycję obu świateł:

Słońce Koziorożec 22°22' Księżyc Bliźnięta 13°50'

19 lat temu, w roku 1995 były takie pozycje:

Słońce Koziorożec 22°42' Księżyc Bliźnięta 13°58'

Takie małe różnice są dopuszczalne, ponieważ orbity i Ziemi i Księżyca nie są kołami tylko elipsami. Ale średnio to się zgadza.

Położenia Słońca i Księżyca w powtarzających się miejscach co 19 lat, więc również ich wzajemne położenia, więc również ich aspekty, tworzą pewne tło dla pozostałych planet. Inne planety poruszają się na tym solarno-lunarnym tle i to tło powtarza się co 19 lat. To tło powinno więc jakoś przebijać przez inne astrologiczne wpływy i być jakoś widoczne w ludzkich życiach.

Czy tak jest, nie mam dowodów. Mam świeżo w pamięci miniony rok 2013 i jako tako pamiętam rok metonicznie poprzedni, czyli 19 lat temu, 1994. Pamiętam dlatego, że wydarzyło się wtedy u mnie kilka ciekawych, a nawet „milowych” wydarzeń. Są pewne podobieństwa. W obu latach na wiosnę brałem udział w pewnych akcjach. W 1994 było to animowanie ruchu wokół serialu „Przystanek Alaska”, w 2013 akcja poparcia dla pewnej pro-ekologicznej technologii. Podobne było ożywienie i entuzjazm wokół obu tych przedsięwzięć, podobne wciąganie nowych osób i ciągłe wybieganie w przyszłość, pod hasłem: co z tego wyjdzie, jak to się rozwinie, jaki będzie miało odzew? Podobne też było to, że nie ja byłem głównym animatorem, a dołączałem do znajomej osoby. Podobne było to, że obie akcje przyszły i poszły obok mnie, coś jak burza która przechodzi bokiem. Pewne drobniejsze podobieństwa były też latem i jesienią obu tych lat.

Jeszcze w latach 1980-tych ktoś z moich ówczesnych znajomych zapoznał mnie z symbolami sabejskimi. (Częściej pisze się i mówi „sabiańskie” ale to jest anglicyzm i błąd.) Eksperymentowałem wtedy z takim sposobem: skoro widoczne są w życiu cykl Saturna i cykl Jowisza, w których najważniejszym momentem jest przejście Saturna lub Jowisza przez urodzeniowe medium coeli, to być może również cykle innych planet taktują ludzkie życie. Mars, Wenus i Merkury poruszają się na ziemskim niebie zbyt nieregularnie. Cykl Słońca stapia się z banalnym cyklem pogody w ciągu roku. Pozostaje Księżyc. Czy żyjemy w cyklach – w naturalnych osobistych miesiącach – pomiędzy kolejnymi przejściami Księżyca przez urodzeniowe medium coeli?

Był czas, kiedy tak myślałem i starałem się dzielić czas dla osób, które wtedy badałem, na takie właśnie spersonalizowane miesiące. Czym różnią się te miesiące? Wszystkim prócz pozycji Księżyca, ale z planet oprócz Księżyca, Słońce jest tym, które przemieszcza się najbardziej regularnie i jego położenie na początku każdego osobistego miesiąca mogłoby być markerem tego miesiąca. Mogłoby również kodować jego astrologiczne znaczenie. Skąd brać znaczenia położenia Słońca w pewnym, za każdym razem innym, miejscu zodiaku? Tu włączyłem symbole sabejskie. Położenie Słońca na początku osobistego miesiąca czyli przy przejściu Księżyca przez urodzeniowe MC, wskazuje na któryś stopień zodiaku. Temu stopniowi odpowiada określony symbol sabejski. Hipoteza jest tu taka, że ten symbol sabejski wyznacza (razem z innym czynnikami, przede wszystkim z tranzytami) charakter całego zaczynającego się wtedy osobistego miesiąca.

Tamte wydarzenia sprzed roku i sprzed 20 lat działy się – miały swoje najbardziej wyraźne przejawy – w miesiącach, których sabejski marker brzmi: „Wiercenie za ropą” (dla wydobycia ropy, ang. oryginał według Jonesa: Drilling for oil.) Bardziej znana jest bardziej rozwinięta redakcja symboli sabejskich przez Rudhyara i u niego mamy o jedno słowo więcej: „Robotnicy wiercący za ropą” (Workmen drilling for oil.) Ten obraz gdy go zamplifikować po Jungowsku, nabiera sensu starań o uzyskanie większej energii i o dotarcie do zasobów energii, poprzez wnikanie w obszar normalnie niedostępny; ściśle, w obrazie: w głąb ziemi, i przy użyciu jakiejś zręcznej techniki. Chodzi tu też o wejście w rolę robotnika, a więc wykonawcy, który czarną chociaż pełną nadziei robotę uskutecznia niemal „tymi rękami”. Na takim symbolicznym poziomie widzę podobieństwa do obu wspominanych wydarzeń.

Oczywiście, jeden lub dwa przypadki z życia jednej osoby i w dodatku astrologa, czyli kogoś uprzedzonego, niczego nie dowodzą. Wypadałoby przebadać większy materiał – ale to już inna historia.Czy autor Rękopisu Wojnicza coś o tym wiedział?
Na tym sławnym rysunku "kobiet w koszach w znaku Ryb" tych nagich dam z gwiazdami (i zapewne symbolizujących gwiazdy) jest dokładnie 19.


Astro-obserwator: wstęp na końcu

Dawniej pod tytułem „Mesuranema”, z greckiego mesouranêma co znaczy „środek nieba” czyli medium coeli.


« Moje astro-niedowiarstwa Czy astrologia pomaga? »

komentarze

1. Działa, jak jasna ... • autor: Nierozpoznany#12162014-01-14 13:41:05

Witam,
przeliczyłam swoje 19-stki i wygląda na to, ze działa i to jak. 
Po skończeniu 19 lat opuściłam dom rodzinny i była to przełomowa decyzja w moim życiu - przejście "na swoje" (X.1977).
Prawie 19 lat później (XI lub XII.1995) znów przeprowadzka. Znów od rodziny - babci - tym razem z mężem i dzieckiem do własnego mieszkania.
Teraz kolejna 19-stka się kończy (I.2015) a ja jestem w trakcie rozwodu i w perspektywie mam zmianę miejsca zamieszkania w związku z koniecznością "rozkwaterowania się". 
Zobaczymy, czy zadziała i na ile precyzyjnie.
Pozdrawiam
[foto]

2. To NIE TAK ma działać • autor: Wojciech Jóźwiak2014-01-14 14:17:43

Sowelo, cykl 19-lat (cykl Metona) powinien działać nie tak, jak piszesz: że w latach życia 19, 38, 57 itd powtarzają się jakieś przełomowe wydarzenia, tylko inaczej:
że co 19 lat w ogóle jakaś seria wydarzeń w życiu w jakimś stopniu się powtarza.
Czyli, że to co Ty (lub ja) mamy teraz, miało swój odpowiednik 19 lat temu.
Ja np. w 1995 roku latem spotkałem D.T., od czego zaczęła się moja trwająca dotąd przygoda z szamańską "Twardą Ścieżką". 19 lat wcześniej, 1976, zaczęla się inna i trochę podobna przygoda związana z chatą na Otrycie w Bieszczadach. (Jeszcze nie wiem, czy coś podobnego wydarzy się tego lata, 2014?)
Powtórzę: Cyklowi 19 lat podlegają (powinny podlegać) jakiekolwiek wydarzenia lub ich serie, nie tylko te które dzieją się w latach podzielnych przez 19.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie ocenić podobieństwa wydarzeń, które były "słabe", tzn. które ledwie się wydarzyły. Więc raczej badać trzeba wydarzenia życiowo ważne.

3. Dzięki za wskazówki • autor: Nierozpoznany#12162014-01-17 16:09:48

Dzieki Wojtku, za rozjaśnienie w temacie. Wygląda na to, że u mnie "przypadkiem" nałożyły się jeszcze życiowe 19-stki. Tak, czy inaczej działa. U Ciebie były to poczatki nowych zainteresowań i wtajemniczeń - życzę wspaniałego lata 2014 - u mnie to za każdym razem porzucanie znanego i budowanie nowego. Znane i stare przestaje być wspierające, zamiast budować ogranicza. Konieczne staje się porzucenie "wysiedzianego gniazda", przesiadka na "nową gałąź" i budowanie od początku. To są wydarzenia "mocne" więc od razu rzucają się w oczy. Teraz sprawdzę te pozornie słabsze, bo mniej dramatyczne (ale czy mniej znaczące?). Dam znać jeśli coś znajdę.
Serdecznie pozdrawiam
[foto]

4. Do Sovelo • autor: Wojciech Jóźwiak2014-01-17 16:18:37

Ale z  drugiej strony, Sovelo, narodziny przecież ważnym wydarzeniem, więc w jakimś stopniu powinny się powtarzać co równo 19 lat. Problem tylko, CO, jakie wydarzenie, można by uznać za taką powtórkę narodzin?
Taka powtórka narodzin powinna wypadać równo w 19, 38 i 57 urodziny. Nie "około" tylko ściśle. No powiedzmy z dokładnością pół miesiąca, więcej nie, bo jeśli byłby większy rozrzut, to już nie będzie to zjawisko.
[foto]

5. Oczywiście, że działa • autor: Alexandramag2014-01-20 21:08:21

Sprawdziłam w swoim życiorysie, z uwzględnieniem tych koniunkcji urodzeniowej co 19 lat i  i zbiega się to rzeczywiście z konkretnymi wydarzeniami, bardzo podobnymi. I w moim przypadku było decydowanie o przeprowadzkach, lub ich nie dokonaniu. Życie jednak wkrótce i tak wymusiło zmianę domu. I tej trzeciej 19tki trochę się boję, bo jestem właśnie w trakcie tej koniunkcji i nie chciałabym czegoś przeoczyć, jak w przypadku dwóch poprzednich przejść. Dziękuję za artykuł, na pewno pomoże mi w tym momencie, aby nie dokonać jakiegoś zaniechania, jak poprzednio:)
[foto]

6. Tym bardziej... • autor: Wojciech Jóźwiak2014-01-20 21:54:43

Dzięki, Alexandro'mag. Tym bardziej zjawisko (czyli ten cykl 19 lat) wymaga dalszych wnikliwych badań. Rzecz przecież w astrologii nierozpoznana dotąd!

7. Ciekawe spostrzeżenia na... • autor: Nierozpoznany#12162014-01-25 19:13:35

Ciekawe spostrzeżenia na temat cykliczności i rytmów w ludzkich biografiach przedstawia Gudrun Burkhard w swojej książce "Ujmij życie w swoje ręce".

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)