zdjęcie Autora

12 czerwca 2009

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Panorama astrologii

Część 1. Pierwszy rzut oka na kosmogram

Kategoria: Astrologia


Wojciech Jóźwiak

Panorama astrologii
czyli: kurs astrologii dla tych, którzy (jeszcze) nic nie wiedzą i się śpieszą

Glify znaków zodiaku

Znaki zodiaku to najbardziej znana część astrologii. Jest ich 12, każdy z nich jest sektorem nieba o szerokości 30 stopni. Nie ma "trzynastego znaku zodiaku" i być nie może!

Co to jest kosmogram? - To rysunek nieba, zwykle w chwili narodzin pewnej osoby. Z tego rysunku astrolog wyciąga mnóstwo wniosków: jaka jest osobowość i charakter tej osoby. Jakie ma, lub będzie mieć gdy dorośnie, osobiste zalety i wady, do czego w życiu się "najbardziej nadaje" albo wręcz jakie jest jej powołanie. Kiedy będzie mieć okresy największego powodzenia w życiu, a kiedy, przeciwnie, dołki. Kto się nadaje by być życiowym partnerem tej osoby- a kogo raczej unikać. I tak dalej.

Od razu zaznaczam, że pewnych rzeczy nie można z kosmogramu wyczytać. Nie widać w nim, czy ktoś, kto w danej chwili się urodził, jest mężczyzną czy kobietą. (Musimy o tym dowiedzieć się inaczej.) Nie wyczytamy narodowości tego człowieka, ani rasy, ani jego grupy społecznej. Także do tej pory astrologia nie umie wyznaczać momentu śmierci.

Jednak mimo tych niedostatków astrologię warto znać, choćby po to, żeby więcej wiedzieć o sobie, o swoim życiu i własnych możliwościach. Dodam, że astrologia znakomicie potrafi odzierać ludzi ze złudzeń co do własnej osoby...

Jak patrzeć na kosmogram "okiem astrologa"? Najlepiej nauczymy na prawdziwym przykładzie. Dzięki uprzejmości redakcji "Gwiazdy Mówią" dostałem kiedyś dane urodzeniowe Anity Lipnickiej. Wszyscy ją znamy, choćby ze słyszenia: gwiazda piosenki, zabłysnęła w roku 1996, wtedy usłyszeliśmy jej piosenkę "Wszystko się może zdarzyć...". A oto urodzeniowy kosmogram pani Anity:


Anita Lipnicka, ur. 13 czerwca1975, g.10:40, strefa czasu +1, Piotrków Tryb. 51.4/19.68.

Kosmogram ten wykreślił nasz kursowy program astrologiczny. Napisy dodałem ręcznie. Co tu widzimy: koło nieba, podzielone na znaki zodiaku. Na ich tle zaznaczono miejsca zajmowane przez planety. Przy nich widzisz symbole planet. (Zapewne od dawna wiesz, który znaczek którą planetę oznacza.)

Na tym rysunku - wyjątkowo, w celach szkoleniowych - opisalem słowami nazwy znaków zodiaków, planet i osi kosmogramu. W normalnie rysowanych kosmogramach są tylko "znaczki" - symbole czyli glify.

Glify planet - ramka

W astrologii "planetami" nazywa się (umownie) również Słońce i Księżyc, chociaż wiemy, że naprawdę Słońce jest nie planetą, tylko gwiazdą, a Księżyc jest satelitą planety (Ziemi). Plutona od 2006 roku astronomowie nie zaliczają do planet właściwych, tylko do planet karłowatych.

Niektórzy astrologowie rysują w kosmogramach, ma równi z planetami, także niektóre planetoidy, np. Ceres albo Chirona, nowoodkryte planety karłowate, np. Eris, a także węzły orbity Księżyca, które nie są ciałami niebieskimi, tylko pewnymi geometrycznymi punktami.


Widoczne są jeszcze na rysunku dwie grubsze linie, jedna pozioma, druga prawie pionowa. To są osie horoskopu. (W "języku" astrologów słowo horoskop znaczy to samo, co kosmogram.) Pozioma oś przedstawia linię horyzontu - ponad nią jest ta część nieba, która była ponad horyzontem, czyli była widoczna; pod nią zaś jest ta druga, niewidoczna część nieba, którą zasłania kula ziemska. Pionowa gruba linia przedstawia kierunki południe-północ. Ta, gdzie obie te linie "trafiają" w zodiak, leżą cztery bardzo ważne punkty mające swoje specjalne nazwy: po lewej stronie (czyli na wschodzie nieba) jest ascendent, po prawej stronie (na zachodzie) jest descendent, u góry (czyli: w kierunku południowym) jest punkt, który się nazywa medium coeli i u dołu (a naprawdę na północy) punkt imum coeli.

Osie horoskopu: ascendent, medium coeli, descendent, imum coeli.


W ciągu doby każda planeta wschodzi, czyli wynurza się na wschodzie ponad horyzont. Mówiąc w języku astrologii, wtedy przechodzi przez ascendent. Następnie idzie na niebie w górę, aż dochodzi do momentu, w którym jest najwyżej, czyli góruje. Właśnie w tym momencie przechodzi przez medium coeli. (Medium coeli to taki dziwny termin, który jest "żywcem" wzięty z łaciny, Gdyby go przetłumaczyć na polski, brzmiałby: 'śródniebie'. Nie wiadomo czemu nikt tak nie mówi.) Wracając do ruchu planety na niebie: kolejny etap to jest zajście, zachód - czyli: przejście przez descendent. Od tego momentu planeta jest niewidoczna, bo znajduje się pod horyzontem. Schodzi coraz niżej, aż przechodzi przez imum coeli, czyli dołuje. Kosmogram jest migawkowym "zdjęciem", które pokazuje, w której fazie swojego cyklu były poszczególne planety.

Kiedy astrolog pierwszym rzutem oka spogląda na kosmogram, to właśnie sprawdza, gdzie, w których znakach leżą ascendent i medium coeli, i czy w ich pobliżu są jakieś planety. Patrzy także, gdzie leżą Słońce i Księżyc. Te planety, które są w pobliżu osi horoskopu lub w pobliżu Słońca lub Księżyca, są szczególnie ważne i one określają daną osobę. U Anity Lipnickiej są to:

  • Neptun - bo leży w samym imum coeli
  • Wenus - bo leży tam, gdzie Księżyc
  • Słońce i Merkury - bo leżą w pobliżu medium coeli.

Jak wpływ tych planet wyraził się w osobowości pani Anity, o tym powiemy w którymś z następnych wykładów.


Ćwiczenia

W kursowym programie astrologicznym, albo w innym programie - np. MAstro lub Urania - wykreśl swój kosmogram (urodzeniowy) i znajdź w nim te elementy, o których tutaj była mowa, czyli planety, znaki zodiaku i osie kosmogramu.

Odpowiedz na pytania:

  • W którym znaku zodiaku masz urodzeniowe Słonce?
  • W którym znaku masz (w urodzeniowym kosmogramie) Księżyc?
  • Wenus? Marsa? Itd.
  • Które planety były widoczne na niebie w chwili twojego urodzenia? Których nie było widać? - Dlaczego?
  • Który znak zodiaku wtedy wschodził?
  • Czy któraś planeta znajdowała się w pobliżu ascendentu? W pobliżu medium coeli? Przy innej osi?

Wojciech Jóźwiak


Wstęp: Kurs Panorama • 1. Pierwszy rzut oka na kosmogram • 2. Planety • 3. Planety - ciąg dalszy • 4. Do czego w życiu przydają się planety • 5. Znaki a planety • 5a. Znaki a planety: druga połowa zodiaku • 6. Co astrolog kolejno widzi w horoskopie? • 7. Grupy znaków • 8. Aspekty • 9. Tranzyty • 10. Cykle planet • 10a. Cykle planet czyli podstawa astrologii w pigułce • 11. Synastrie • 12. Podsumowanie: Co widzimy w horoskopie?

Uwaga: Kurs PANORAMA równolegle istnieje (działa, jest przeze mnie prowadzony) w serwisie AKADEMIA ASTROLOGII - www.astroakademia.pl. Tamta wersja jest interaktywna, tzn. tam jesteś w kontakcie ze mną i społecznością Akademii przez forum. Możesz od razu sprawdzać swoje postępy! W serwisie Astroakademia masz też program do rysowania kosmogramów i kilka innych pomocy naukowych. Jest tam więcej kursów - dla bardziej zaawansowanych. ZACHĘCAM!


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)