zdjęcie Autora

16 grudnia 2010

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

2012 i mniej lub bardziej apokaliptyczne wizje

Kategoria: Techniki rozwoju

« Tłumienie, ekspresja czy uwalnianie? Prawda najprawdziwsza, prawdziwa? prawda? »

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego te boskie plany, teorie mitologizujące przemianę czy czasem apokaliptyczne wizje znajdują zwolenników, to postaram się dać odpowiedź. Zainspirowany jedną z wersji, krótką wypowiedzią w sieci, parafrazuję:

Tylko nie traktujcie tego jako straszenie , to stary opis a przyszłość można zmienić dopóki nie zaistniała.

Takie jedno zdanie, a oddaje ducha komunikacji dziejącego się w temacie "zdradzamy tajemnice przyszłości jednostki i ludzkości".

Przyjrzyjmy się temu we fragmentach:

Tylko nie traktujcie tego jako straszenie

To jest bardzo częsta struktura zdania, będąca pochodną form grzecznościowych ("Nie chciałbym ci przeszkadzać, ale..." "Nie chciałbym cię krytykować, ale...")

Hipnotyczność, omijanie czynnika krytycznego tu opiera się na paradoksalności: Sam ten wstępniak jest straszeniem, zapowiedzią groźnego komunikatu, pomimo że oficjalnie od tego się autor odcina. "Nie chciałbym cię krytykować, ale to do bani". Dodatkowo zawiera fragment będący ukrytym poleceniem: "Traktujcie jako straszenie" - jednym z założeń hipnozy ukrytej jest, że ludzie reagują na takie formy wplecione w większe struktury: "Czy możesz otworzyć okno?". Reagują tj. zwykle czynią jakąś zasugerowaną aktywność potencjalnie bardziej możliwą (Uwaga dla zwolenników spiskowej teorii dziejów i postrzegania w ludziach automatów:))

to stary opis

Wow, jak coś jest stare, to musi być prawdziwe. "Od dawna wiadomo, że X, Y, Z". Starość jest sofistycznym dowodem prawdziwości, tak samo jak nowość w przypadku badań i odkryć.

to stary opis a przyszłość

I tu już dochodzimy do polarności: "Stare" i "Nowe" współistnieje w tekście. Obie opcje są włączone sugerując prawdziwość tekstu, przy okazji tworząc aspekt konfuzji: co ma przyszłość do starego opisu czegoś? Zapisano w starych kronikach naszą przyszłość i jest nie do uniknięcia? Mamy tu też dwa aspekty orientacji w czasie: Przeszłość i Przyszłość z pominięciem trzeciego, najważniejszego: Teraźniejszości w której dzieje się interakcja.

przyszłość można zmienić

Tu mamy do czynienia z truizmem. Truizmy zwykle mówią: Przestań myśleć, mówię prawdę. Przy okazji kolejna sugestia: w tej wizji przyszłości będzie coś co trzeba będzie zmienić, dopóki nie zaistniała. Masz mało czasu na zmianę tego, co ma zaistnieć. "Działaj dopóki możesz, za moment będzie zbyt strasznie".

Składając to razem otrzymujemy sytuację w której ktoś nie wprost przypisuje sobie tajemną i magiczną wiedzę o Tobie, stawia się w pozycji autorytetu twojej przyszłości i obok oficjalnego komunikatu "a to tylko taka ciekawostka" pod spodem sugeruje "to straszniejsze i pilniejsze niż się zdaje, musisz się tym zająć podążając za moimi słowami, uznaj to co mówię za prawdziwe". Ten styl jest wszechobecny w tej dziedzinie. Czasem bezpośrednio bombardowanym jest się strasznym naładowanym emocjonalnie opisem, ale z racji tego, że większość osób podatnych na autorytarne sugestie to mili ludzie - zwykle serwowane jest to właśnie taką okrężną drogą.

Zdanie po zdaniu, kropelka po kropelce, sugestia po sugestii. A te rosną na gruncie osobistych emocji nie poddanych racjonalnej analizie czy wewnętrznej kontrsugestii: "oho,zaraz będzie kolejna ludzka fantazja o kontroli nad przyszłością, lecę po popcorn, zaraz będzie seans z niezłym horrorem."

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Tłumienie, ekspresja czy uwalnianie? Prawda najprawdziwsza, prawdziwa? prawda? »
x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)