zdjęcie Autora

19 września 2014

Terravis Wiktor Rumocki

z cyklu: Tarotowe opowieści (odcinków: 9)

23 rzędy cegieł

Kategoria: Tarot

« Wisielec i Taniec Słońca

Dziś będzie krótko, lecz mam nadzieję, że treściwie. Tematem niniejszego odcinka blogu "Tarotowe Opowieści" jest szesnasta karta w porządku Wielkich Arkanów - Wieża. Ostatnio medytując nad różnymi przedstawieniami tej karty po raz kolejny przyjrzałem się uważnie różnym archaicznym odmianom Tarota marsylskiego. W taliach tych budowla składa się z kolejnych rzędów cegieł, w pewnym momencie pojawiła się u mnie myśl, czy też przekonanie, że tych rzędów powinno być 23 i właśnie w ten dwudziesty trzeci rząd powinien uderzać ogień z niebios. Wielokrotnie opisywane przeze mnie na Tarace pierwotne marsylskie talie autorstwa Jean Dodal i Jean Noblet mają jednak wizerunki Wieży z inną liczbą rzędów. Szukając jednak dalej natrafiłem na talię autorstwa Francois Chosson (są kontrowersje co do czasu powstania tych kart wynikające z niedokładnie odbitej daty widocznej na dwójce monet, na której tradycyjnie umieszczano nazwisko wydawcy i datę produkcji - nie jest zatem pewne, czy talia ta pochodzi z 1672 r czy też z 1772 r)

Jeśli prawdziwa jest wcześniejsza data talia ta byłaby jedną z najstarszych zachowanych. Co jednak dziś najbardziej nas interesuje w talii tej budowla Wieży składa się z 23 rzędów cegieł.« Wisielec i Taniec Słońca

komentarze

1. Miód • autor: Nierozpoznany#2082014-09-19 22:44:20

Miód na serce każdego dyskordianina. Choć nie wiem, czy w przypadku tej karty jest się z czego cieszyć : )

Jak możesz mieć wątpliwości co do daty? Przecież widać brzuszek szóstki.
[foto]

2. Data • autor: Terravis Wiktor Rumocki2014-09-20 08:46:36


Wątpliwości dotyczące daty powstania talii Francois Chossona zgłaszane są na anglojęzycznych stronach poświęconych Tarotowi, dlatego wspomniałem tu o tej kwestii. Zgadzam się jednak, że mimo niedokładnego odbicia cyfry 6 nie powinno się mieć raczej obiekcji co do tego, że widnieje tam data 1672 r.
[foto]

3. Czy w przypadku tej karty jest się z czego cieszyć? • autor: Wojciech Jóźwiak2014-09-21 20:50:29

--- Zapytał Inqbus. Jest! Ponieważ w tej rycinie można widzieć obraz Łysej Góry (lub Jasnej Góry), a właściwie Góry Światła (łysy, lux, leukos, Licht, light, łucz-ywo), czyli miejsca, gdzie nabrzmiała (naenergetyzowana) Ziemia przyjmuje światło z Nieba i z nim łączy się wzdłuż pionowej osi. Stając się Góra Kosmiczna i Osią Świata, Axis Mundi. Dlatego miejsce to nazwano Domem Boga, La Maison Dieu. (Nie przypadkiem "domy boże" zbudowano zarówno na Łysej Górze czyli Św. Krzyżu, jak i na Jasnej Górze.)
Przyjęcie Światła z Niebios czyli wyższej energii neguje zastarzałe, skostniałe i formalne ziemskie hierarchie, dlatego ten obraz ludzi defenestrowanych z wieży (vide sławne defenestracje praskie, które w roku 1672 były już słynne od dwóch pokoleń).
23-ci poziom jako "chaotyczne" miejsce spotkania tego, co ziemskie z niebieskim ogniem jest nadzwyczaj uzasadniony.

4. 2+3 • autor: Nierozpoznany#83972014-09-23 07:07:38

energia Piątki?

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)