zdjęcie Autora

12 czerwca 2009

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Panorama astrologii

Część 2. Planety

Kategoria: Astrologia


Wojciech Jóźwiak

Panorama astrologii
czyli: kurs astrologii dla tych, którzy (jeszcze) nic nie wiedzą i się śpieszą

Planety są stanowczo tym, co w urodzeniowym horoskopie jest najważniejsze. Ludzie mogą być urodzeni w różnych miesiącach, czyli pod różnymi znakami zodiaku, mogą też mieć ascendent w różnych miejscach, ale jeśli będą mieć też samą dominującą planetę - np. Jowisza - wtedy będą uderzająco do siebie podobni! Na przykład wszyscy z dominującym Jowiszem będą ściągać na siebie uwagę innych, będą zachowywać się tak, żeby ich widziano, a ich towarzysze, sami nie wiedząc, kiedy i dlaczego, zaczną koło nich chodzić. Warto więc poznać te planetarne typy.

Jowisz. Jowiszowcy, czyli ludzie z dominującym Jowiszem, jak już zauważyłem wcześniej, czynią wokół siebie zamieszanie, zachowują się tak, żeby zwrócić na siebie uwagę, chcą być widziani i słyszani, i śmiało mówią: "ja uważam tak a tak...". Zajmują innych swoją osobą, chętnie opowiadają dowcipy, dają się poznać. Bywają bezceremonialni, przesadnie szczerzy, i "pchają się na afisz". Bywają też zwyczajnie złośliwi. Jowiszowiec to typ wodzireja, primadonny, gwiazdy - i często jest zapatrzony w siebie. Ale mają zarazem dar skupiania ludzi wokół siebie i dlatego nadają się do roli wykładowcy, polityka lub prezentera.

Saturn. Saturniarze są przeciwieństwem jowiszowców. Są skupieni, zdyscyplinowani i wycofani. Przestrzegają reguł - to jakby specjalnie dla nich napisano regulaminy i przykazania. Bywają nieśmiali, albo nie mają dużych potrzeb kontaktu z ludźmi, więc są z natury samotnikami. Są usztywnieni, niełatwo im jest się wyluzować; sprawiają wrażenie, jakby chowali się za ochronnym pancerzem. Często wykonują jakieś prace wymagające powtórzeń i rutyny, i nie nudzą się przy tym. Często działanie zastępują myśleniem.

Mars. Marsowcy dostali od natury dar w postaci nadmiaru energii, którą muszą zużywać. Dlatego mają większe niż u większości ludzi zapotrzebowanie na ruch. Chętnie uprawiają sport - zawodowo lub amatorsko. Są szybcy w sensie fizycznym, i szybko podejmują decyzje. Głośno mówią i wykonują zamaszyste ruchy. Bywają naturalnymi przywódcami, właśnie dlatego, że szybciej od innych podejmują decyzje i inni ludzie z konieczności idą za nimi. Nie mają skłonności do wahań i marudzenia, a w stosunkach z innymi czynią wrażenie, ze wiedzą czego chcą. Nie unikają konfrontacji lub walki, i jeśli dojdzie do starcia, to mają wolę wygrać - a przeciwnik to czuje... i zwykle daje za wygraną!

Wenus. Wenusowcy mają dar cieszenia się życiem i korzystania z przyjemności, jakie ono niesie. Nie śpieszą się i nie męczą niepotrzebnie. Umieją zażegnywać konflikty, także dlatego, że rozumieją racje wszystkich spierających się stron. Mają wrodzony talent dyplomatów. Mają też wrodzone wyczucie piękna i harmonii, co często idzie w parze z uzdolnieniami artystycznymi. W innych ludziach budzą odruchową sympatię, chociaż nie są bez wad: bywają leniwi, zwlekają, niechętnie podejmują decyzje.

To dopiero cztery planety, na dziesięć (albo 11, jeśli liczyć Eris) które mamy w horoskopach. O następnych napiszę w następnych odcinkach. Przypomnijmy sobie jeszcze, jak znaleźć dominującą planetę. Reguł jest kilka, a pierwsza i najważniejsza jest taka: dominująca planeta to ta, która znajduje się w pobliżu medium coeli, ascendentu, descendentu lub imum coeli. Czyli blisko jednej z osi horoskopu.

Mikołaj Kopernik, ur. 19 lutego 1473, g. 18:30, czas lokalny +1:14, Toruń 53.03/ 18.58 - kalendarz juliański.

Jako ilustrację podaję horoskop Mikołaja Kopernika. Wielki astronom miał wyraźnie dominująca planetę: Saturna, który w chwili jego urodzenia znajdował się w medium coeli. I był 100% saturnowcem: do życia publicznego się nie garnął, lata całe spędził mieszkając na odosobnieniu w swojej ulubionej wieży na zamku we Fromborku, nie założył rodziny, przyjaciela miał jednego, a z opublikowaniem swojej książki o obrotach ciał niebieskich zwlekał dwadzieścia lat.


Pytania

Prócz Saturna, które jeszcze planety były silne w urodzeniowym kosmogramie Mikołaja Kopernika? (Wskazówka: wróć do poprzedniego wykładu.)

Która z wymienionych w tym wykładzie planet (Jowisz, Saturn, Mars, Wenus) daje charakter, który przypomina ci twój własny? Porównaj także swoich znajomych z wymienionymi wyżej zwięzłymi charakterystykami planetarnych typów.

Zobacz w swoim urodzeniowym kosmogramie, czy któraś z wymienionych tutaj planet - Jowisz, Saturn, Mars, Wenus - jest silna (wyróżniona, dominująca) u ciebie? Dlaczego tak uważasz? Czy twój charakter zgadza się z tą planeta?


Wojciech Jóźwiak


Wstęp: Kurs Panorama • 1. Pierwszy rzut oka na kosmogram • 2. Planety • 3. Planety - ciąg dalszy • 4. Do czego w życiu przydają się planety • 5. Znaki a planety • 5a. Znaki a planety: druga połowa zodiaku • 6. Co astrolog kolejno widzi w horoskopie? • 7. Grupy znaków • 8. Aspekty • 9. Tranzyty • 10. Cykle planet • 10a. Cykle planet czyli podstawa astrologii w pigułce • 11. Synastrie • 12. Podsumowanie: Co widzimy w horoskopie?

Uwaga: Kurs PANORAMA równolegle istnieje (działa, jest przeze mnie prowadzony) w serwisie AKADEMIA ASTROLOGII - www.astroakademia.pl. Tamta wersja jest interaktywna, tzn. tam jesteś w kontakcie ze mną i społecznością Akademii przez forum. Możesz od razu sprawdzać swoje postępy! W serwisie Astroakademia masz też program do rysowania kosmogramów i kilka innych pomocy naukowych. Jest tam więcej kursów - dla bardziej zaawansowanych. ZACHĘCAM!


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)