zdjęcie Autora

12 czerwca 2009

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Panorama astrologii

Część 3. Planety - ciąg dalszy

Kategoria: Astrologia


Wojciech Jóźwiak

Panorama astrologii
czyli: kurs astrologii dla tych, którzy (jeszcze) nic nie wiedzą i się śpieszą

Najważniejszym elementem kosmogramów są planety. Wśród nich najsilniej wpływają na charakter człowieka te, które leżą w pobliżu osi horoskopu. W poprzednim odcinku naszkicowałem działanie czterech spośród nich: Jowisza, Saturna, Marsa i Wenus. Pora na kolejne:

Słońce. Słońce nie jest planetą w sensie fizycznym - jest czymś więcej: jest gwiazdą; tyle że gwiazdą wyjątkowo bliską i taką, wokół której my wraz z Ziemią krążymy. W horoskopie silne Słońce jest źródłem pewności siebie, przekonania, że ma się rację, i że własne życie, takie jakim ono jest, ma wyjątkową wartość. Solarycy, czyli ludzie z dominującym Słońcem w horoskopach, intuicyjnie czują, że są "kimś" - i nie muszą sztucznie, neurotyczne tego zaznaczać. Po prostu promieniują swoją wewnętrzną siłą, a dla innych są centralnym punktem, wokół którego ci krążą.

Księżyc. Też nie jest w ścisłym sensie planetą, lecz naturalnym satelitą Ziemi. Ale ma na nas wpływ pierwszorzędny. Ludzie z silnym Księżycem w horoskopie mają "osobowość młodszego brata": szukają oparcia w kimś silniejszym albo w grupie, są wrażliwi i emocjonalni, przejmują się i wszystko biorą sobie do serca, czują emocje innych i "zarażają się" nimi. Ulegają nastrojom i mają swoje humory, chętnie mówią, co czują i w ogóle chętnie mówią. Spośród nich wywodzi się wielu poetów i bajarzy. Mają też silny zmysł rodzinny, kochają przyrodę, zachwycają się kwiatami i kotami... Ale mają słabe nerwy i źle znoszą stres.

Merkury. Jest planetą typową, tyle że krąży najbliżej Słońca. Ludzie z dominującym Merkurym są bystrzy, inteligentni i obrotni. Ich umysł wciąż szuka nowych pożywek. Żywo interesują się światem, "z niejednego pieca chleb jadają"; wiedzą więcej niż inni i szybciej kojarzą. Mają wiele zainteresowań i zwykle kilka zawodów.

Uran. Planeta dziwaków! Uranik (człowiek z dominującym Uranem) to kapryśny oryginał. Można ich poznać po rozwichrzonych czuprynach i dziwnie skompletowanym ubraniu, a ich obyczaje i nawyki są nie takie, jak przyjęte w ich środowisku. Uranicy są niepokorni, nie chodzą w jednym szeregu z innymi, szukają własnych dróg i dziwią się temu, co dla innych oczywiste. Są skrajnymi indywidualistami i zwykle pociąga ich to, co przyszłościowe lub egzotyczne.

Neptun. Silny Neptun w horoskopie działa jak most lub kanał łączący świadomość z podświadomością. Neptunicy mają potężną intuicję, przeczucia lub nawet jasnowidzenie. Wiedzą lub czują to, co przed innymi ukryte. Mają wgląd w podświadomą część umysłu - albo, jak kto woli, w świat duchów, aniołów i bogów. Są urodzonymi mistykami, ale również mają dobry kontakt z "odmiennymi świadomościami" - np. z psychiką dziecka, szaleńca lub... ryby.

Uwaga: Właśnie Neptun jest wyróżniony czyli dominujący w horoskopie Anity Lipnickiej. Po czym to poznajemy? Po tym, że leży na jednej z osi jej kosmogramu - w pobliżu imum coeli.

Neptun w imum coeli Anity Lipnickiej

Pluton. Chociaż niedawno naukowcy skreślili go z listy planet - został zaliczony do tzw. planet karłowatych - to jego rola w horoskopach nie zmieniła się. Pluton jest źródłem wewnętrznej, ukrytej siły. Plutonicy żyją tak, jakby sami byli narzędziem "w ręku" potężniejszych sił tkwiących w ich umyśle. Daje to im nieprzeciętną wytrwałość, determinację, skłonność do poświęceń - ale niekiedy także pęd do samozniszczenia.

Eris. Ta znana dopiero od trzech lat karłowata planeta, podejrzewana jest przez astrologów, iż jest źródłem sił rozbijających zastane układy i siejących niezgodę. Ale uwaga: na naszych Kursach Astrologii jeszcze nie rysujemy jej w kosmogramach - wolimy poczekać, aż będzie wiadomo z pewnością, co tak "planetka" znaczy.

Oczywiście, jeden człowiek może mieć w horoskopie wpływy wielu planet. Jako ilustrację przedstawiam horoskop Tadeusza Grabianki. Był to polski mason i przywódca ezoterycznej sekty z siedzibą we francuskim Awinionie. Zasłynął "odkryciem", że Matka Boska jest czwartą osobą boską. Grabianka miał w horoskopie dominującego Neptuna - na descendencie, co było źródłem jego mistycyzmu. Dominowały także u niego także Pluton i Mars (widoczne na osi MC i na ascendencie) - co uczyniło z niego przywódcę i mistrza tajemnego ugrupowania. Silny był też u niego Księżyc (widoczny w pobliżu imum coeli), przez co nie był odludkiem, lecz człowiekiem zanurzonym w bujnym życiu społecznym swojej epoki.

Tadeusz Grabianka, ur. 8 stycznia 1740 godz. ok. 7:00, czas lokalny +1:46, Rajkowce 49.310/ 26.649Pytania

Która z wymienionych w tym wykładzie planet (Słońce, Księżyc, Merkury, Uran, Neptun, Pluton) daje charakter, który przypomina ci twój własny? Porównaj także swoich znajomych - z wymienionymi wyżej charakterystykami planetarnych typów. (Eris na razie pominiemy.)

Zobacz w swoim urodzeniowym kosmogramie, czy któraś z wymienionych tutaj planet - Słońce, Księżyc, Merkury, Uran, Neptun lub Pluton - jest silna (wyróżniona, dominująca) u ciebie? Dlaczego tak uważasz? Czy twój charakter zgadza się z tą planetą?


Wojciech Jóźwiak


Wstęp: Kurs Panorama • 1. Pierwszy rzut oka na kosmogram • 2. Planety • 3. Planety - ciąg dalszy • 4. Do czego w życiu przydają się planety • 5. Znaki a planety • 5a. Znaki a planety: druga połowa zodiaku • 6. Co astrolog kolejno widzi w horoskopie? • 7. Grupy znaków • 8. Aspekty • 9. Tranzyty • 10. Cykle planet • 10a. Cykle planet czyli podstawa astrologii w pigułce • 11. Synastrie • 12. Podsumowanie: Co widzimy w horoskopie?

Uwaga: Kurs PANORAMA równolegle istnieje (działa, jest przeze mnie prowadzony) w serwisie AKADEMIA ASTROLOGII - www.astroakademia.pl. Tamta wersja jest interaktywna, tzn. tam jesteś w kontakcie ze mną i społecznością Akademii przez forum. Możesz od razu sprawdzać swoje postępy! W serwisie Astroakademia masz też program do rysowania kosmogramów i kilka innych pomocy naukowych. Jest tam więcej kursów - dla bardziej zaawansowanych. ZACHĘCAM!


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)