zdjęcie Autora

12 czerwca 2009

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Panorama astrologii

Część 4. Do czego w życiu przydają się planety

Kategoria: Astrologia


Wojciech Jóźwiak

Panorama astrologii
czyli: kurs astrologii dla tych, którzy (jeszcze) nic nie wiedzą i się śpieszą

Do tej pory nauczyliśmy się w kosmogramach widzieć tylko dwa elementy: osie (czyli ascendent, medium coeli, descendent i imum coeli) - i planety, których jest dziesięć. (A może jedenaście. O znakach zodiaku nie mówiliśmy jeszcze wiele.) Poznaliśmy też jedną regułę: że jeśli pewna planeta jest w pobliżu osi kosmogramu, to jest szczególnie silna - mówimy: dominująca. Okazuje się, że nawet tak uproszczony kosmogram - w którym rozróżniamy tylko planety i osie - dostarcza nam masy informacji o człowieku.

"Przelećmy" wszystkie planety, wynotowując, do czego w życiu która się przydaje - którą warto mieć silną, jeśli chcesz robić coś szczególnego.

Silny Jowisz: warto go mieć w horoskopie, jeśli przymierzasz się do kierowania ludźmi, do roli szefa, ale także do wszystkich zawodów i zadań wymagających publicznego pokazywania się, występowania przed zgromadzeniem lub skupiania ludzi wokół siebie. Silnego Jowisza powinien mieć dyrektor lub szef firmy, ale także działacz społeczny, aktor, dziennikarz lub nauczyciel. W ogóle wszyscy, którzy pracują z ludźmi i nie wolno im mieć tremy ani nieśmiałości.

Silny Saturn. Konieczny jest w zawodach wymagających dyscypliny, wewnętrznego "pozbierania się" i zorganizowania - a także wytrwałości i konsekwencji. Saturniarze dobrze się realizują tam, gdzie trzeba przestrzegać regulaminów i zasad, gdzie nie można się mylić i gdzie nie trzeba improwizować. Wszędzie gdzie konieczna jest wytrwała praca, porządek i wypełnianie obowiązków - ludzie z Silnym Saturnem są niezbędni.

Silny Mars jest konieczny tam, gdzie trzeba szybko podejmować decyzje i szybko się ruszać, gdzie nie ma czasu na wahania, i gdzie nie wolno się bać. Silnego Marsa musi mieć strażak, żołnierz, policjant, lekarz pogotowia, chirurg - o grających w tenisa lub skaczących na nartach nie wspominając. Wielu marsowców z zapałem ćwiczy sporty walki. Ale i w zwykłych życiowych rolach ludzie z silnym Marsem zyskują przewagę nad innymi, ponieważ nie ustępują, nie rezygnują łatwo, nie poddają się - i swoje sprawy forsują do końca, aż osiągną wynik, taki lub inny.

Silna Wenus. O ile Mars jest planetą konieczną do wygrywania i zwyciężania - to Wenus konieczna jest do tego, żeby budzić sympatię i żeby ludzie cię lubili. Także sprzyja zawieraniu kompromisów i znajdywaniu takich rozwiązań, które obie strony zadowolą. A więc silną Wenus muszą mieć (prócz silnego Jowisza) wszyscy, którzy pracują z ludźmi. Wenus, z racji jej "opieki" nad poczuciem piękna, konieczna jest w zawodach artystycznych. Muszą ją też mieć dyplomaci.

Silny Księżyc pozwala zwyczajnie "żyć z ludźmi za pan brat". Księżycowcy wszystkich ludzi postrzegają jako jedną wielką rodzinę, czują innych niby "przez skórę" i potrafią się postawić w czyimś położeniu. Ich charakter przydaje jest w zawodach polegających na kontakcie z dziećmi i innymi istotami potrzebującymi zrozumienia, serca i opieki. Mają łatwość wyrażania swoich uczuć - a stąd już niedaleko do talentów literackich.

Silne Słońce daje mocny "kręgosłup moralny". Daje nieczęsty wśród ludzi zmysł, który pozwala ocenić: czy ja albo ktoś inny nadaje się do pewnego zadania - czy może będzie ono dlań zbyt trudne. Silne Słońce chroni przed omyłkami i błędnymi ocenami świata i ludzi. Dlatego jest konieczne u wszelkich szefów, od głowy rodziny po głowę państwa - na równi z silnym Jowiszem.

Silny Merkury przekłada się na wysoką inteligencję, bystrość, lotność i szerokie zainteresowania. Gdzie go można twórczo wykorzystać, to odgadnąć chyba najłatwiej?

Jako ilustrację zobaczmy horoskop Juliusza Słowackiego. Dominującą planetą wielkiego poety jest Księżyc (w medium coeli) - planeta skłaniająca do wyrażania uczuć. Silny Księżyc, który przebywał zarazem w medium coeli i we wzmacniającym go znaku Raka, był też źródłem silnych związków Poety z matką, Salomeą Bécu.

Juliusz Słowacki, 4 września1809 g. ok. 7:00, czas lokalny +1:42, Krzemieniec 50.020/ 25.639

Silny Uran. A kiedy jest silny? Przypominam: planeta jest silna, kiedy znajduje się na jednej z czterech osi horoskopu, czyli wschodzi, góruje, zachodzi lub dołuje. ("Dołuje" to znaczy, ze przechodzi przez punkt zwany "imum coeli", co się tłumaczy: "dno nieba". Słownictwo astrologii bywa dziwne...) Otóż silny Uran jest konieczny tam, gdzie twoje zajęcie polega na wymyślaniu rzeczy nowych. Znaleźć coś: hasło, dowcip, pomysł na imprezę albo na ustawienie mebli, wszystko jedno co, ważne żeby tego wcześniej nie było. I to jest właśnie dziedzina, w której wyżywają się uranicy! Od razu ostrzegam, że jeśli masz silnie położonego Urana, to odziedziczysz jego wady: siedzenie po nocach i spanie w dzień, wypijanie "morza" kawy, praca zrywami i działanie ludziom - tym normalniejszym - na nerwy. Uraników pociesze, że w miarę jak rozwija się cywilizacja, przybywa im pola do popisu. Bo nowoczesna cywilizacja, z całym miejskim i sztucznym trybem życia, jest z gruntu uraniczna. Uran potrzebny jest też tym, którzy zawodowo gdzieś jeżdżą, dziś są tu, jutro tam i utrzymują najróżniejsze kontakty z całym światem.

Silny Neptun daje takie cechy umysłu, które wielu uważa za "niesamowite" w sensie dobrym lub złym. Ludzie z silnym Neptunem mają wyostrzoną intuicję, więcej widzą i czują niż to bywa przeciętnie; to spośród nich biorą się jasnowidze, wróżbici, mistycy i natchnieni artyści. Ich talenty potrzebne są też tam, gdzie trzeba zrozumieć kogoś "odmiennego". Czyli kogo? Ludzi "innych" i przez to w jakimś stopniu niedostępnych, jest więcej niż się zdaje. To są dzieci - których świat jest przecież tak skrajnie odmienny od tego "dorosłego". Dalej: obcokrajowcy, którzy przybywają z innej kultury i nie rozumieją naszego języka. Ale także chorzy, którzy potrzebują zrozumienia i empatii, i których potrzeb osoby zdrowe i zabiegane nie zauważają. Szczególnie wiele neptunowej intuicji i empatii wymaga praca psychiatry i psychoterapeuty. Neptunicy mają też dar rozumienia... zwierząt - bo do tego też potrzeba wielkiej intuicji. I oczywiście silny Neptun potrzebny jest w karierze artysty, szczególnie w muzyce.

Silny Pluton konieczny jest w takiej życiowej drodze, gdzie najważniejsze jest, żeby przetrwać, wytrzymać, nie dąć się - a kiedy przyjdzie pora, wstać na nowo. Dlatego nawet kiedy zewnętrzne siły ich do tego nie zmuszają, plutonicy lubią się "sprawdzać" i wypróbowywać siebie - ile jeszcze zniosą. Silny Pluton potrzebny jest w tych zajęciach i zawodach, gdzie liczy się szybka mobilizacja, gdzie idzie gra w stylu "wóz albo przewóz", wszystko albo nic". Nic dziwnego, że dominującego Plutona spotykamy w horoskopach asów policji, wywiadu i straży pożarnej. Ale także u graczy giełdowych i "rekinów" biznesu, i u reporterów docierających w gorące punkty. (Plutonikiem był dziennikarz Waldemar Milewicz, który zginął w 2004 r. w Iraku.)


Ćwiczenie - wywiad

Wyświetl kosmogramy kilku osób z Kursów i znajdź przynajmniej jedną osobę, która ma pewną planetę na osi urodzeniowego kosmogramu. Z tą osobą przeprowadź wywiad. Może to być kilka pytań zadanych przez wewnętrzną pocztę Kursów, albo przez e-mail. (O adres e-mail musisz tę osobę poprosić, bo system Kursów adresów e-mail nie udostępnia.) Możesz też z wywiadowaną osobą skontaktować się przez telefon, przez Skype lub inny komunikator. Poprzez ten wywiad spróbuj dociec, czy ta osoba faktycznie wykazuje cechy dawane przez jej dominującą planetę. Gdyby pojawiły się jakieś trudności, chętnie pomogę, tylko pytaj.


Wojciech Jóźwiak


Wstęp: Kurs Panorama • 1. Pierwszy rzut oka na kosmogram • 2. Planety • 3. Planety - ciąg dalszy • 4. Do czego w życiu przydają się planety • 5. Znaki a planety • 5a. Znaki a planety: druga połowa zodiaku • 6. Co astrolog kolejno widzi w horoskopie? • 7. Grupy znaków • 8. Aspekty • 9. Tranzyty • 10. Cykle planet • 10a. Cykle planet czyli podstawa astrologii w pigułce • 11. Synastrie • 12. Podsumowanie: Co widzimy w horoskopie?

Uwaga: Kurs PANORAMA równolegle istnieje (działa, jest przeze mnie prowadzony) w serwisie AKADEMIA ASTROLOGII - www.astroakademia.pl. Tamta wersja jest interaktywna, tzn. tam jesteś w kontakcie ze mną i społecznością Akademii przez forum. Możesz od razu sprawdzać swoje postępy! W serwisie Astroakademia masz też program do rysowania kosmogramów i kilka innych pomocy naukowych. Jest tam więcej kursów - dla bardziej zaawansowanych. ZACHĘCAM!


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)