zdjęcie Autora

12 czerwca 2009

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Panorama astrologii

Część 5a. Znaki a planety: druga połowa zodiaku

Kategoria: Astrologia


Wojciech Jóźwiak

Panorama astrologii
czyli: kurs astrologii dla tych, którzy (jeszcze) nic nie wiedzą i się śpieszą


Władcy znaków - druga połowa zodiaku

Przed przerwą pisałem, jak to każdemu znakowi zodiaku odpowiada planeta, która go do złudzenia przypomina swoim wpływem na człowieka. Baranowi odpowiada Mars, Bykowi - Wenus, Bliźniętom - Merkury, Rakowi - Księżyc, Lwu - Słońce, Pannie znów Merkury. W starożytności planety te nazwano władcami znaków. Dziś nazywamy jest symbolicznymi ekwiwalentami znaków (a odpowiednie znaki - ekwiwalentami planet). Kolej na następne znaki i ich planety.


Wenus i znak Wagi tak samo wnoszą ładunek piękna, wdzięku, harmonii i dobrych manier. Jednak Wenus była już wymieniona  w parze z Bykiem. Czym więc się różni wenusowy znak Wagi od będącego również we władzy Wenus znaku Byka? Tym, ze Byki są bardziej nastawione na zażywanie przyjemności, wygód i komfortu, na korzystanie z uroków życia - podczas gdy specjalnością znaków Wagi jest harmonijna współpraca z innymi, a przede wszystkim z wybraną drugą osobą. Znak Wagi i związana  z nim Wenus są patronami małżeństw i spółek, a także dyplomacji, dochodzenia do zgody i zawierania umów.

Znak Skorpiona tym różni się od pozostałych, ze znaleziono dwie planety, nie jedną, podobne doń swoimi właściwościami. Te planety to Mars i Pluton. Mars to planeta wojowników, a ludzie spod znaku Skorpiona mają coś z nich: sprawy stawiają na ostrzu noża, są bezkompromisowi, kiedy walczą o coś, to do upadłego, nie poddają się, a każdą napotkaną osobę sprawdzają: czy to przyjaciel, czy może wróg. W Skorpionach wyczuwa się charakterystyczną dla nich - i dla ludzi Marsa w ogóle - twardość, szorstkość i nie owijanie spraw w bawełnę. A co łączy znak Skorpiona z drugim planetarnym patronem, Plutonem? - Zamiłowanie do tego, co ukryte, zatajane, głębokie i niepokojące. Także do tego, co budzi wielkie emocje różnej natury, od politycznych po erotyczne.

Strzelec i Jowisz: ludzie żyjący pod wpływem zarówno tego znaku, jak i planety, lubią rozmach, przestrzeń, szerokie widoki, śmiałe plany - i nie znoszą ograniczać się w jakimś kręgu i w czterech ścianach. Jedni i drudzy są optymistami, mówią prawdę w oczy i muszą mieć rozległe pole do popisu. Jednych i drugich pociąga życie publiczne, ekspansja, sława i osobiste znaczenie. A także podróże i wiedza o świecie.

Koziorożec i Saturn: tu podobieństwo jest doprawdy uderzające - wpływ zarówno znaku jak i planety skłania do realizmu, do widzenia świata jako trudnego miejsca, gdzie aby przetrwać konieczna jest ciężka praca, wytrwałość i znoszenie przeciwieństw losu. Jedni i drudzy (Koziorożce i saturniarze) nie oddają się marzeniom, lecz stawiają na obowiązek, na wykonanie koniecznych zadań, na trzymanie się zasad, przepisów i reguł. W uczuciach są chłodni, lecz nad innymi górują rozsądkiem.

Uran był opisany jako planeta indywidualistów i ekscentryków, i podobnie jest z Wodnikami. Istotą planety i znaku jest sięganie dalej, poza to, co znane i zwykłe. Specjalnością Wodników i uraników są więc dalekie kraje, egzotyczne kultury, ekscytujące nowinki, przyszłościowe prądy i mody.

Znak Ryb ma za patrona Neptuna. Zarówno Ryby, jak i neptunicy są rozmarzeni, zaspani, niekonkretni, uczuciowi, ulegają fascynacjom, odlatują i bujają w obłokach. (- Stanowią przeciwieństwo konkretnych i twardo stąpających po ziemi Panien i Koziorożców!) Za to ich mocną stroną jest silna intuicja i bujna wyobraźnia, co sąsiaduje z natchnieniem a nawet z uzdolnieniami medialnymi, czyli darem wizji i jasnowidzenia.

Ilustracją - właśnie dla znaku Ryb i Neptuna - niech będzie horoskop Elvisa Presleya. Ów sławny piosenkarz, którego przeboje do dziś dźwięczą nam w uszach, urodził się wprawdzie kiedy Słońce było w znaku Koziorożcu, ale za to Księżyc wszedł do znaku Ryb, a na niebie górował Neptun - tak więc Elvis miał dominujące w horoskopie oba te czynniki: i Ryby, i Neptuna. (Ściśle biorąc, Neptun był u Presleya trochę dalej niż to się zwykle przyjmuje, bo oddalony o 12°, ale spośród wszystkich planet był jednak tą, która znajdowała się najbliżej osi!)

Wyżej przedstawiłem horoskop Madonny. Otóż ciekawe jest porównanie Madonny, "królowej pop'u" i Presleya, "króla rocka". I on i ona - dwie supergwiazdy, wielki show, super-sława, gigantyczne pieniądze. Ale różnice miedzy nimi są wręcz biegunowe. Presley płynął niesiony falą zbiegów okoliczności i mody, a jego kariera była dziełem nie tyle jego samego, co jego obrotnego impresaria, który młodego Elvisa wręcz wyhodował. Elvis przez całe swe - krótkie - życie był wiecznym dzieckiem idącym na pasku innych. Do tego ulegał depresjom i neurozom, uzależnił się od lekarstw i narkotyków, w końcu rozpił się i roztył. Jakież przeciwieństwo Madonny, Panny-merkuryczki! Która sama steruje swoją karierą, modom nie ulega lecz je kreuje, na żadne odjazdy sobie nie pozwala, a przekroczywszy pięćdziesiątkę wydaje się tak samo młoda jak trzydzieści lat temu.Ćwiczenia

1) Wprowadziliśmy nowe terminy: symboliczna ekwiwalencja, ekwiwalent, władca znaku. Powtórz sobie, co one oznaczają. Te pojecia przewijają się przez cała astrologię!

2)  Które planety w horoskopie Madonny znajdują się w swoich znakach, tzn. w znakach, których są władcami?
Czy takie planety widzisz również w horoskopie Presleya?
Czy są w twoim własnym urodzeniowym kosmogramie?

3) W tym wykładzie jest lista podobieństw pomiędzy znakami a planetami. Czy wyliczone wyżej właściwości znajdujesz u siebie (jako osoby) i w twoim horoskopie?
Przykładowa odpowiedź mogłaby brzmieć: "Mam Słońce w Wodniku i Urana jako planetę dominującą na ascendencie i rzeczywiście jestem zapalonym podróżnikiem, chętnie nawiązuję kontakty z ludźmi z innych kultur i środowisk, i w nosie mam wszelkie tradycje i przesądy."
Przebadaj pod tym kątem także swoich przyjaciół i rodzinę.

4) Naucz się na pamięć tabeli ekwiwalencji znak-planeta. Tak, to jest konieczne.


Wojciech Jóźwiak


Wstęp: Kurs Panorama • 1. Pierwszy rzut oka na kosmogram • 2. Planety • 3. Planety - ciąg dalszy • 4. Do czego w życiu przydają się planety • 5. Znaki a planety • 5a. Znaki a planety: druga połowa zodiaku • 6. Co astrolog kolejno widzi w horoskopie? • 7. Grupy znaków • 8. Aspekty • 9. Tranzyty • 10. Cykle planet • 10a. Cykle planet czyli podstawa astrologii w pigułce • 11. Synastrie • 12. Podsumowanie: Co widzimy w horoskopie?

Uwaga: Kurs PANORAMA równolegle istnieje (działa, jest przeze mnie prowadzony) w serwisie AKADEMIA ASTROLOGII - www.astroakademia.pl. Tamta wersja jest interaktywna, tzn. tam jesteś w kontakcie ze mną i społecznością Akademii przez forum. Możesz od razu sprawdzać swoje postępy! W serwisie Astroakademia masz też program do rysowania kosmogramów i kilka innych pomocy naukowych. Jest tam więcej kursów - dla bardziej zaawansowanych. ZACHĘCAM!


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)