03 sierpnia 2014
Piotr Jaczewski
z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)
Wnerw pierwotny
Błogosławieństwo Bóstwa
« Dwunożny kokon wymówek | Chciejus maximus » |
Z przyglądania się przyczynom i skutkom, pajęczynie zależności kukiełkowego odgrywania roli życia przed własnym świadkiem, oskarżycielem, sędzią wypływa kilka tendencji. Na kilka powtarzalnych sposobów usiłujemy sobie poradzić z przyczynami i skutkami w naszym życiu.
Pierwsza, to tendencja do kokonowania się racjonalizacjami, wymówkami. Dwunożny kokon wymówek poszukujący sposobów na solidność, „cielesność”, utrwalenie siebie; szukający „ziemi”. Z tej perspektywy ta sama tendencja kryje się za robieniem głupich rzeczy, by zostać zauważonym, garnięciem się do autorytetów, wykonywaniem obowiązków i chęcią posiadania dzieci, ba! astrologią, enneagramem … to strategia „bycia bardziej” czy „bycia kimś”.
Druga z tych tendencji – to w wielkim skrócie siła sprzeciwu. To nie tak! Nie tego chcę! Nie! Tych gości zdrowo popier… Znowu robią nas w konia! Bunt nastolatka i płacz noworodka... wnerw (eufemizm) pierworodny i złośliwość osób żywych. „Stres” – mobilizacja ciała do działania w odpowiedzi na „stresor” jest wpisana w życie. Frustracja, gniew to naturalna reakcja na zbyt złożone problemy teoretyczne i życiowe.
JA przybywa do nas z krainy wielkiego kosmicznego Fucka poprzez przysłowiowe tarzanie się na podłodze sklepu kilkulatka, trzaśnięcie drzwiami wychodzącego nastolatka, związkowe „jakie ty jesteś ….” I żywcem mnie nie weźmiecie, emeryta uciekającego z sali operacyjnej, oraz ponury rechot pradziadka znad spadku pełnego długów czy chichot historii wirującej w grobach, gdy powtarzamy błędy dawnych pokoleń.
W tym układzie dwóch tendencji widać, że siła sprzeciwu, wnerw pierwotny u podłoża życia, niesie ze sobą jakość kreatywności. Ze sprzeciwu, z wnerwu tworzymy niestworzone opowieści. I je uparcie raz za razem powtarzamy, jakbyśmy w nie wierzyli, jakby opowieść miała stać się rzeczywistością.
Szaleństwo. Głupota i trzy funty lnu.
Metaforyzując: życiu towarzyszy napięcie,
które trzeba rozładować; brak, który trzeba zaspokoić, wzorzec, który trzeba
rozpoznać. Twardości kantów rzeczywistości towarzyszy poszukiwanie miękkości,
połączenia i świadomości. Wody szukamy, błękitnej pani.
Tkanie słów: wstęp na końcu
Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!
Korekta przez: Radek Ziemic (2014-08-06)
« Dwunożny kokon wymówek | Chciejus maximus » |
komentarze
Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

1. Enneagram • autor: Wojciech Jóźwiak2014-08-03 21:08:25
[2] ego lękowe, przez 3 typy lękowe: 5-Racjonalista, 6-Adwokat-Diabła, 7-Epikurejczyk
[3] ego niedocenione, przez 3 typy niedowartościowane: 2-Dawca, 3-Wykonawca, 4-Tragiczny-Romantyk.
Ego, ego, nudne ego.