zdjęcie Autora

11 stycznia 2020

Adam Pietras

A i B
Iluminacje (Rimbaudiana)

Kategoria: Twórczość

→ Tutaj zwinięcie Myśli, którą noszę w sobie, a nie przetłumaczyłem jeszcze na ludzką mowę. Metoda z deka undergroundowa. Niech kto wyczyta, co chce i co potrafi - byle mądrze, z poprawką na nie powstały jeszcze gatunek literacki zwany Pono. To właściwie szkice powstałe ze skomplikowanego procederu strojenia Materii i Pamięci (może kiedyś pokuszę się o subiektywny zarys twórczości Bergsona).

A.

Przyjacielu. Pono my, jako Europejczycy, mamy dwie podstawowe drogi ku Mądrości.

1. Kontemplacja. W naszych czasach podstawę ładnie ujął pan Hegel w maksymie "Co jest rzeczywiste, jest rozumne". To przekucie platońskiego Erosa w zasadę intelektualną.

2. Bojaźń boża. Ale do tego trzeba znać przesłanie Starego i Nowego Testamentu, żeby wiedzieć, kim jest Bóg.

Ty, zdaje się, jak to jest zazwyczaj z lewicującymi, masz w sobie bakcyl ojcobójstwa. Chciałbyś iść na piwo z Bogiem, albo spalić cały świat.

Można nienawidzić takich czy innych ludzi, jeśli ci się chce brać udział w lokalnych zamieszkach. Ale jeśli znienawidzisz Świat - czyli, w pewnym sensie, Ducha - a więc Życie i Śmierć - to raczej źle skończysz.

Lucyfer jak Eros. Śmierć jak Miłość. Starość, Młodość i Złoto. Amen.

B.

Przyjacielu. Jak napisał Nietzsche: "poganinem jest ten, kto mówi Życiu wielkie TAK". Różne są drogi - można być Żukiem i mieszkać w leśnym poszyciu, być chytrym i mieć szmaragdowy pancerz, pracować nieustannie, myśleć błyskawicznie i mieć laserowy wzrok, mieć kryjówkę.

Postmodernizm jest zaledwie podglebiem, nastrojem. Postmodernizm nie wydał i nie wyda żadnego Samsona ani Odysa. Teraz są czasy na rzemiosło i ćwiczenie, jak sądzę. Na cnotę Nietzscheańską, a więc wywiedzioną z samopoznania. Cnotę poznasz po tym, że dzięki niej zyskujesz szczęście i Rozumienie. Rozpoznasz ją jeszcze po tym, że dzięki niej żyjesz w Harmonii.

Ale musisz pojąć, czym jest Harmonia. A o tym nie da się mówić. Trzeba zrozumieć związek pomiędzy Heraklitem a Arystotelesem. Eddą poetycką a Apokalipsą wg. Św. Jana. Siłą i Pięknem. Krwią i Tradycją. Burzą i Ciszą. Przestrzenią i Czasem. Muzyką i Myślą.

W postmodernizmie jest odrobinę racji, gdy chodzi o identyfikację Ducha Czasu. Świat przypomina dziś pęknięte lustro - co nie znaczy, że w swojej przepastnej Głębi nie jest boski. Ale do Głębi nie ma żadnych drzwi ani żadnej drogi.

Myśl jest częścią świata, a dzisiejsza myśl jest anachroniczna, dzisiejsza myśl nie oddaje dzisiejszej rzeczywistości. Dzisiejsza myśl jest albo zbytnio z przodu, albo zbytnio z tyłu, ale nigdy nie jest tu i teraz.

Przeszłość już jest. I Przyszłość jest. A chodzi o to, żeby w nas Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość stały się warstwami zwierciadlanymi, jak w Jaskini Świateł.

A wolność pochodzi z niewiedzy i jest stalaktytem.

C.

Szukasz, Przyjacielu, Mądrości. Ucz się od witek wierzby, gdy tańczą na wietrze. Dodaj od siebie kroplę krwi pajęczej i upuść od siebie żabiej krwi. Umysł dopasuje się do kwadratu i za nim będziesz sunąć. Kochaj brzozy i kryształ powietrza, patrz jak brzoza stoi obok wierzby, a tam, przy drodze, jest młody dąb. Patrz na wymalowane domy i na trawę. Patrz na ziemię. Patrz na chodnik i na kałuże. Patrz na atrament pozyskany ze smoły albo z ośmiornicy głębinowej. Patrz na złudzenie i patrz na rzeczywistość, patrz na fatamorganę w pustyni i w mieście. Patrz na czapki i na kufajki. Patrz na siatki z zakupami. Patrz na Panią naszego bólu.

Myślą nad nami. Wszyscy nad nami myślą. Myśli nad nami Ojciec i Dziadek. Matka nad nami myśli. Babcia nad nami myśli. Myśli nad nami wierzba i brzoza. Tylko dąb nad nami nie myśli, tylko złoto nad nami nie myśli. Dąb jest, a złoto to nasze kadzidło. Złoto to my. Jesteśmy złotem w głębokiej nocy.

Patrz na ziemię. Patrz na domy wymalowane i na trawę. Patrz na płot. Patrz na szmirę i na gałąź. Patrz na kałuże, patrz na asfalt i na kamień. Patrz na powietrze i skacz w powietrze, skacz wysoko, skacz najwyżej, bylebyś wiedział, po co skaczesz. Albo nie, nie skacz. Lepiej nie skacz. Dbaj o siebie, uważaj na siebie. Układaj kamień. Piłuj drzewo. Napij się. Myśl. Nie oglądaj telewizji. Albo nie, oglądaj telewizję. Patrz na kałuże, na asfalt i na kamień. Patrz na powietrze i skacz w powietrze, skacz wysoko, bylebyś wiedział, po co skaczesz. Dbaj o siebie, uważaj na siebie. Układaj kamień, panie Ambasadorze. Źleś zrobił.

Nie rozpoznasz mnie, bo mam płowe Oczy.

Dąb jest i krwawi. Patrz na szarugę, bo to ty. Użyj życia. Popatrz przez okienko. Patrz jak za brzozami stoją domy.

D.

A. B. i C. to mój brzuch pełen sera. W powietrze idę, Przyjacielu, w głębię powietrzną, z której wyłania się A. B. i C. Klocki dziecięce, a dzieci się bawią, bądźże dzieckiem i ty i układaj klocki. Z klocków jest mój brzuch. Z klocków jest powietrze. Z powietrza są klocki. Z brzucha jest powietrze. Nadali mi właśnie przesyłkę.

Wiesz, co tam jest? Sadzawka. Jest sadzawka zacieniona, pod drzewami, na działkach, wśród ścian bielonych i smutku, wśród jarzębin i w kujawiaku. Są ludzie o wilczych oczach, o oczach smutnych i mocnych. Są płoty turkusowe i ogródki. Jest uścisk dłoni i smutek. Jest uścisk dłoni i cisza. Jest uścisk dłoni i ściana bielona. Jest uścisk dłoni i płot i ogródek. Jest uścisk dłoni i kujawiak. Są ludzie o wilczych oczach, o oczach smutnych i mocnych.

Może to brzuch świata. A. B. i C. bierze się z brzucha. I w powietrze idzie, bo brzuch bierze się z powietrza. Wszystko się wzięło z powietrza. Klocki dziecięce, a dzieci się bawią, bądźże dzieckiem i ty i układaj klocki. Z klocków jest mój brzuch, bo klocki są z powietrza. Z powietrza są klocki. Z brzucha jest powietrze. A bolało! Bolało to!

Oto jest Młodość. Oglądaj wszystkie działki. Wszystkie płoty i ogródki. A wtedy będzie uścisk dłoni i wilcze oczy, oczy smutne i mocne, wśród jarzębin, szarugi i w kujawiaku.


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)