zdjęcie Autora

10 lipca 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Ameryka Szamanów

Kategoria: Projekt Taraka

« Syntetyczne warsztaty Denaturacja i renaturacja, odpowiadam Vintere »

Około miesiąca temu byłem w Warszawie na wykładzie Luisa Eduarda Luny, o którym i jego instytucie badań nad szamanizmem (we Florianópolis w Brazylii) sporo słyszałem/czytałem. Wkrótce dzięki uprzejmemu pośrednictwu wspólnej znajomej (wielkie dzięki, Ewo!) dostałem jego tekst, który zamieściłem w Tarace, najpierw w angielskim oryginale, „Towards an exploration of the mind of a conquered continent”, a dzisiaj w polskim tłumaczeniu jako „Odkrywanie umysłu podbitego kontynentu”.

Odkrywanie...” Luny należy do kilku wielkich tekstów o szamanizmie, które udało mi się zebrać w Tarace. Myślę tu też np. o „Przywróceniu przodczych kościMacEowena, „Kosmicznym WężuMetznera i „Edukacji szamanaLara. To jedno z moich marzeń: żeby Taraka, prócz innych rzeczy, była taką podręczną e-bilioteczką „obowiązkowych lektur” szamanizmu.

Tekst „Odkrywania...” jest wyjątkowo gęsty od znaczeń i wart bardzo skupionej lektury. Sam czytając doświadczałem tego, że co chwila jakoś „otwierało mi się oko” i kolejny szpaler spraw ustawiał się w prawidłowym kierunku. Choć niełatwy (przyznaję), esej Luny jest wyjątkowo jasny i ma moc prostowania nieporozumień. A tych wokół szamanizmu nazbierało się wiele, o kilku pisałem w niedawnym odcinku bloga „Powołanie przez duchy. Jak się bronić przed szamanizmem?” No właśnie, niektóre z pospolitych poglądów na szamanizm robią wrażenie, jakby ich głosiciele uporczywie bronili się nie tylko przed szamanizmem, ale i przed każdą rzetelną wiedzą o nim. Luna pisze o tym na początku swojego artykułu: Europejczycy najpierw podbili Amerykę, a potem założyli sobie mentalny szlaban, blokadę na nauki i wiedzę idącą stamtąd, z Ameryki Pierwszej, czyli tej prekolumbijskiej i tubylczej. Mam wrażenie, że ta blokada działa, stosowana celowo lub nieświadomie do dziś i jednym z jej przejawów jest skryminalizowanie świętych roślin, innym trwające uporczywe mieszanie pojęć. Tekst Luny niech będzie dobrą odtrutką.


Jednocześnie zamieściłem „Relację z warsztatów diadowych z pytaniem 'kim jestem?' zorientowanych na oświecenie” czyli „OtchłańKrzysztofa Wirpszy, oraz kilka nowych ogłoszeń o warsztatach, tym razem tantry.

Otchłań” Krzysztofa polecam, gdyż w jakimś przybliżeniu pokazuje to, co będzie się działo na naszych (i Marii „Kojotty”) wspólnie prowadzonych Warsztatach Przemiany - już niedługo (1-8 sierpnia) w Trzech Źródłach w Kotlinie Kłodzkiej, które nieustannie polecam i do udziału zachęcam, póki mamy choć jedno wolne miejsce w szałasie potu.

Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Syntetyczne warsztaty Denaturacja i renaturacja, odpowiadam Vintere »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)