zdjęcie Autora

13 grudnia 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Ankieta: 5 pytań o Tarakę - pierwsze odpowiedzi

Kategoria: Projekt Taraka

« Widzenie wszystkiego naraz Sexedelic to jest to! »

Bardzo dziękuję za Wasze (dotychczasowe i przyszłe) odpowiedzi na ankietę.
Zebrałem je, podzieliłem na poszczególne pytania – i przedstawiam.

Na razie bez moich komentarzy, ale będą!

I zapraszam do dyskusji w komentarzach.


Uwagi ogólne:

Zaglądam do Taraki co jakiś czas, czasami częściej czasami rzadziej, ale bardzo lubię Tarakę od wielu lat. (Ella Z.)

Tarakę bardziej przeglądam niż czytam "od dechy do dechy". Spoglądam na stronę i zastanawiam się, do jakiego czytelnika jest ona kierowana. Czy chodzi tu o osoby lubiące sobie postawić jakąś wyrocznię? (Dla mnie niekoniecznie mocno intelektualnie rozwijająca się osoba) Czy może jednak o intelektualistów interesujących się tą tematyką? A może zgodnie z tytułem jest to magazyn rozwojowy. W takim przypadku oczekiwałabym większej ilości informacji na temat możliwych dróg rozwoju w dzisiejszym poplątanym świecie. Takie tematy porusza pan czasami, ale jak dla mnie okazjonalnie wręcz. Ostatnio Taraka stała się bardziej urozmaicona. (mz)

Odpowiadam. to jest pytanie dopiero - czemu loguję się na coś, co mnie tak naprawdę w ogóle nie interesuje?
Hm, czy mnie nie interesuje? Nie interesuje, a Taraka jest jedynym miejscem na jakie wchodzę codziennie, z morderczą regularnością, oprócz moich dwóch maili. Nałóg?
Nie przyda się to pewnie ankiecie. Trochę chyba traktuję Tarakę jako taki stary kąt, izba z piecem, cerata na stole, kot na krześle... Twój uspokajający głos w tle... Lubię takie klimaty. Jest tu domowo, all are welcome (w jakimś sensie, może nie w każdym, ale tak), wrażenie, że świat wciąż ma się dobrze, dopóki takie miejsca są. Taraka jest wieczna - przejdzie huragan, przejdzie apokalipsa, a Taraka wciąż będzie. To chyba dużo?
W sumie, jak wszystko wziąć do kupy i spojrzeć z góry - Taraka ma przyjazny, staroświecki klimat. (Krzysiek [Wirpsza])

Lubię czytać mądre artykuły z tytułu zainteresowań i wykonywanej pracy. Jestem chiropraktykiem, bioenergoterapeutką. /.../ Przez kilka lat pracowałam dla mediów jako wróżka. I teraz, i wcześniej namiętnie rozczytuję się w Tarace. Taraka jest wyjątkowa.
W Tarace znalazłam bardzo dużo czytelnych i konkretnych artykułów. Nie mam problemów z ich zrozumieniem ani z odszukaniem. Na pewno są jakieś koncepcje zmian dotyczące ogłoszeń, archiwizowania starszych artykułów i w podaniu podstawowych informacji dla czytelnika. Osobiście nie mam uwag do strony. Jestem przekonana, że istnieje jej wizja w Twojej głowie. Najważniejsze że, jest w niej obecny Wielki Duch. (Lucyna)


1) Które tematy w Tarace uważasz za najciekawsze? Które najbardziej Cię interesują?

Najczęściej czytam wątki astrologiczne i tarotowe. Jest tam dla mnie ogrom wiedzy i mam dużo jeszcze do poczytania. (Ella Z.)

Tarot i szamanizm, a także Twarda Ścieżka. (Maria Borkowska)

To bardzo trudne pytanie, w ostatnim czasie śledziłem cykl na temat Taroka dotyczący płaszczyzny Fano, dalej śledzę nowe wędrówki blogowe dotyczące Tarota. (Maciej Nabiałek)

Mnie interesuje rozwój osobisty wraz z rozwojem duchowym, Huna itp. (Ale huna ma swoją stronę więc nie ma sensu powielać jej na Tarace.) Bardzo chętnie czytam Twoje publikacje, Jaczewskiego, Babci Ezoterycznej, Agi Cupak, Brągoszewskiego ostatnio czytałam i generalnie to, co oswaja tzw. codzienne życie z duchowością. Korzystam też z e-wyroczni, bardziej chyba dla zabawy, ale lubię to :)) Zaglądam w ogłoszenia. (OMM)

Zalogowałam się na stronie Taraki z jednego tylko powodu, należy Pan do bardzo nielicznego kręgu autorytetów, dla mnie. Przede wszystkim czytam to o czym Pan pisze. (MoonAngel)

Jeśli chodzi o pytanie nr 1, to ja interesuję się głownie tematyka tarota. (Ania.Po)

Lubię czytać Katarzynę Urbanowicz, Karola Żelaznego, Pana teksty jeśli nie są zbyt skomplikowane:) (mz)

Najbardziej interesują mnie tematy związane z "Twardą Ścieżką" i szamanizmem. Lubię też czasem poczytać Autopromo i coś o Astrologii. („Neozorro”)

Lubię czytać artykuły P. W. Jóźwiaka, bo są zrozumiałe, dla mnie strzałem w dziesiątkę jest e-wyrocznia,która zmusza do myślenia logicznego i wyciągnięcia wniosków. (Krystyna)

Jest to bardzo trudne pytanie, bo gdy zaczynam czytać artykuły o których np. mało wiem – wciągają mnie ich treści, pogłębiając moją wiedzę, dają mi dużo przemyśleń i inspirują do dalszych poszukiwań (stron, książek itp.). Na strony TARAKI trafiłam zaciekawiona wiedzą ASTROLOGII, ENNEAGRAM, TAROT, NUMEROLOGIA, RUNY, SYMBOLIKA, ta wiedza ciekawi mnie po dziś dzień, jednak strony TARAKI poszerzyły i pogłębiły ją o pokrewne tematy. Bardzo ciekawi mnie SZAMANIZM, TWARDA ŚCIEŻKA, SŁOWIANIE i to co można przeczytać w/na blogach kategorii: „Techniki rozwoju” „Twórczość” itp. – trudno wszystko wymieniać, bo BIBLIOTEKA TARAKI jest SPORA i wciąż uzupełnia się „CENNYMI PEREŁECZKAMI”, to KOPALNIA ZŁOTA, tutaj wszystko można znaleźć, zadziwię się, zagłębić w sobie. (GMR)

Pana serwis zaciekawił mnie dostępnością książek i artykułów na temat astrologii Pana autorstwa, ponieważ uważam, że wiedza powinna być łatwo dostępna dla każdego z nas. Ponadto szkoła astrologiczna prowadzona przez internet to fenomenalny pomysł i kolejny krok do ułatwienia dostępności wiedzy.
Bardzo chętnie czytam zarówno Pana artykuły jak i Pani Katarzyny Urbanowicz, uważam, że serwis jest prowadzony na najwyższym poziomie merytorycznym, a ja nie czuje, że cokolwiek się na mnie wymusza. Jeżeli jakiś temat mnie nie interesuje, po prostu nie czytam- wolność wyboru. (Monika C. S.)

Bardzo trudno odpowiedzieć. Przeważnie czytam o astrologii i tarocie, ale interesują mnie prawie wszystkie tarakowe tematy, w tym zwłaszcza najróżniejsze zagadnienia z pogranicza kultury i ezoteryki albo historii i ezoteryki (choćby stosunkowo świeże wpisy n.t. neolitu - bardzo ciekawe!). Traktuję Tarakę jako udany i trzymający wysoki poziom portal zajmujący się - używam teraz skrótów - duchowością, ezoteryką, itp. Tak trzymać! (Sebastian Krajewski)

Panie Wojciechu, wszystko, co Pan robi i pisze jest świetne. Staram się czytać to, co mnie interesuje, a jest tego sporo. Jakiś czas temu wydawało mi się, że dam radę przyswoić podstawy astrologii, ale chyba jednak wiek robi swoje i coraz mniej miejsca na półkach w szufladkach mojego umysłu. Wprawdzie mówią, że chcieć to móc, jednak coraz częściej mam dni w których mogłabym powiedzieć z czystym sumieniem .."żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce"
Tak więc czytam Pana artykuły, uwielbiam babciny blog, jej humor i spojrzenie na świat. Wgryzam się w zawiłości tarota i śledzę ogłoszenia kursów i spotkań, mając nadzieje, że w końcu powiem - o to jest to. (Elżbieta Maciejec)

WSZYSTKO MI SIE PODOBA, co czytam. - Nie weszłam jeszcze w temat SZAMANIZM, bo ...nie wszystko rozumiem, temat jest mi obcy, a o iluś rzeczach pierwszy raz się dowiedziałam, jak o SZAŁAS POTU. Wiele określeń nic mi nie mówi, ale jak i dla moich bliskich - wiele określeń z tarota to puste dźwięki, wiec myślę, że artykuły się czyta wg tego, co kogo interesuje.
Natomiast astrologia, tarot- to jest majstersztyk. Od 15 lat temat jest mi bliski, nie miałam dotąd czasu wystarczająco, by oddać się owej pasji- wyemigrowałam z kraju. (Anna „Oderzo”)

Głównie korzystam z e-wyroczni, chętnie się tym bawię. Może więcej takich zabaw internetowych? (MW)

Nigdzie nie spotkałam tak rozbudowanej strony dotyczącej szamanizmu. (Jak już coś jest, to raczej rozbudowane ogłoszenie o kursach, ze zdjęciami. Na temat szamanizmu dużo się pisze, najczęściej jest to co jest. Jestem świeżo po lekturze książki Geseko von Lupke "Dawna mądrość na współczesne czasy" i jest to pozycja godna przeczytania).
Tarot i spojrzenie poprzez Enneagram, całkowicie nowatorskie. Mam nadzieję że, powstanie z tego książka.
Księga Przemian, czarodziejski świat, który dostarcza fantastycznych wrażeń i dokładnych informacji.
Astrologia, szkoła do której się przymierzam.
I tak jest z każdym tematem, jaki mam ochotę przeczytać. Wszystko czytelne, jasne, wyłożone prostym językiem bez ozdobników. (Lucyna)


2) Których tematów w Tarace nie czytasz? - Uważasz je za zbędne?

Wg mnie nie ma w Tarace zbędnych tematów, są tylko niektóre takie, które mnie mniej interesują, ale to nie znaczy, że wcale, np o szamanizmie jest ciekawy, ale w rankingu moich zainteresowań nie jest na pierwszym miejscu. (Ella Z.)

Chyba nie uważam jakiegokolwiek tematu za zbędny. (Maria Borkowska)

Dla mnie nie istnieje temat zbędny, który w tej chwili mnie nie interesuje - bo może okazać się, że za pięć lat będę chciał się coś z niego dowiedzieć. Lubię czytać blogi, zaglądam do Twojego poletka i ostatnio odświeżyłeś mi moje wcześniejsze zainteresowanie Sztuką Pamięci, zaglądałem do Katarzyny Urbanowicz, Terravision, Krzysztofa Wirpszy, Piotra Jaczewskiego. Jednak najczęściej zaglądam do tarotowych zasobów. (Maciej Nabiałek)

Nie czytam wróżkowych publikacji, tarotowych, bardziej bajkowych (w moim rozumieniu) w sumie nie dlatego, że uważam iż to zbędne, tylko akurat dla mnie mniej przydatne. (OMM)

Czytam wszystko. Jeżeli coś pojawia się w Tarace, to znaczy, że godne jest zainteresowania. (MoonAngel)

Co do pytania nr 2 - prócz tarota w zasadzie nie czytam innych tematów, ale nie oznacza to, że uważam je ja zbędne, na pewno korzystają z nich inni użytkownicy. (Ania.Po)

Jeśli chodzi o mnie, tematy mocno filozoficzne męczą mnie. Jeśli otwieram stronę i widzę kilka artykułów tego samego autora, który w każdym filozofuje na inny temat, zamykam stronę. (mz)

Ogólnie to ostatnio bardzo mało czytam. Jak do tej chwili przeczytałem w życiu kilkaset książek i mam tak mały przesyt w czytaniu. Nie czytam wszystkiego w Tarace, ale też nie uważam że to czego nie czytam jest zbędne. Nie czytam np:
- Okiem Hipnotyzera
- Babcia ezoteryczna
- art o Słowianach i o enneagramie. („Neozorro”)

Nie czytam artykułów, które stanowią dla mnie trudność i są zaadresowane do osób o ścisłym umyśle. (Krystyna)

Których nie czytam, czy uważam za zbędne? – NIE MA TAKIEJ OPCJI, uważam je za bardzo pożyteczne, a czytam tyle na ile czas mi pozwala, gdybym miała go więcej czytałabym wszystkie i to po kilka razy – to KOPALNIA WIEDZY (bez lizusostwa) (GMR)

Brakuje mi w Tarace autorytetów z dziedziny numerologii, ponieważ to jest właśnie mój konik i może udałoby się w przyszłości podjąć współpracę i stworzyć również e-szkołę dla numerologów. Mieszkam w Dublinie i nie mogę sobie np pozwolić na roczne szkolenie w Pl, ponieważ wiązałoby się to z opuszczeniem rodziny, czego robić nie chce. (Monika C. S.)

W zasadzie unikam czytania wpisów, które, jak mi się zdaje służą niektórym autorom do publicznego przerabiania osobistych problemów albo zwrócenia na siebie uwagi. Na szczęście takich jest niewiele. (Sebastian Krajewski)

Co jest niepotrzebne - no cóż, zdaje sobie sprawę, że ile czytających, tyle zdań, więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie i pewnie dlatego jest w Tarace tak ciekawie. (Elżbieta Maciejec)

Czy są tematy zbędne? Skoro strona adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, to nie ma. Za to widać na niej ogrom pracy jaki został włożony przez właściciela i wiedzę jaką dysponuje. (Lucyna)


3) Jakie zalety Taraki widzisz, gdy chodzi o wygląd, estetykę, łatwość lub trudność czytania i znajdywania, i w ogóle o "technologię" jako strony internetowej?

Tak się już przyzwyczaiłam to jej wyglądu, że nie wyobrażam sobie, żeby miała być inna. Nie mam problemu w znalezieniu tego, czego szukam czyli technicznie jest dla mnie OK. (Ella Z.)

Wszystko jest dość czytelne, ale ostatnio pamiętam, że dość długo szukałam na stronie kontaktu i informacji w sprawie zamieszczania ogłoszeń. (Maria Borkowska)

Nie umiem chyba na to odpowiedzieć, przyzwyczaiłem się do tej formy, i jak nic nie będzie zmienione, to będę zadowolony. Nie ogarniam techniki tworzenia stron internetowych i jeśli jakiś spec poda mocne argumenty, że coś powinno jednak wyglądać inaczej to się dostosuję. Będę wchodził na Tarakę, bo lubię tu przychodzić, czuję się na tej stronie dobrze - nie zawsze się loguję, robię to tylko w momencie chęci dania komentarza. Wielką zaletą są maile informujące o nowościach na stronie, dla mnie to idealne od razu idę tam gdzie pojawiły się teksty moich ulubionych autorów, czasem ktoś nowy coś ciekawego napisze. (Maciej Nabiałek)

Dobrze się czyta artykuły, komentuje, są przejrzyste - tym samym jak dla mnie estetycznie, dostępnie zarówno na małym ekranie tabletu jak i większym komputera. Telefonu nie testowałam :)
Natomiast technologia, hmm no ja jestem informatykiem, więc nie mam problemu z mobilnością Taraki i sobie radzę, ale nie jest to typowa strona. Pod pojęciem TYPOWA rozumiem stronę opartą o interaktywne zakładki, jak większość serwisów. Taraka ma swój urok takim układem strony jak jest i w takich kategoriach ja to postrzegam, natomiast może być mało wygodna dla nowych użytkowników, przyzwyczajonych (rozleniwionych) do standardowych serwisów. (OMM)

Strona zaskoczyła mnie prostotą. Jest klarowna i wygodna w obsłudze.(MoonAngel)

Co do pytania nr 3 - Jeśli chodzi o wygląd, estetykę to nie mam nic do zarzucenia. (Ania.Po)

Jeśli chodzi o stronę graficzną i możliwości wyszukiwania to podoba mi się. Na technologii się nie znam. (mz)

Ogólnie jest OK. („Neozorro”)

Estetyka jest dla mnie bardzo radosna przykuwa wzrok łatwość znalezienia interesującego mnie artykułu lub felietonu. (Krystyna)

Szata graficzna, strony techniczne i wszystko co jest udziałem Pana i współtwórców jest czytelne. (Wed)

Wygląd TARAKI jak dla mnie jest ok. Kolory, Logo, napisy itp. są starannie wyważone, stonowane, nie rozpraszają uwagi, nie męczą podczas lektury. Przejrzystość stron, tematów w punktacji (0-5) stawiam na 5+++. I NAPRAWDE GRATULUJE, to rzadka zaleta – bo pomimo objętości nie ma się odczucia przytłaczania, zbędnego szukania itp. (GMR)

Jeśli chodzi o techniczna stronę serwisu, nie ma się do czego przyczepić, mnie się bardzo przyjemnie korzysta z Taraki. strona jest przejrzysta, czytelna, estetyczna i łatwo eksplorowalna. (Monika C. S.)

Myślę że strona jest wystarczająco czytelna, wygodna jeśli chodzi o eksploatację zasobów i estetycznie neutralna (uważam to za zaletę). Technicznie działa zasadniczo bez zarzutu. (Sebastian Krajewski)

Co do samego wyglądu i sposobu poruszania się po Tarace - nic dodać nic ująć. Wszystko czytelne i łatwe do znalezienia. (Elżbieta Maciejec)

Szata graficzna dla mnie jest czytelna, tematy w swej treści informują co w środku (Anna „Oderzo”)

Kolor tła nie rozprasza, nie ma napakowanych szczegółów. Elegancja w klasycznym wydaniu. (Lucyna)


4) Co w Tarace najbardziej Ci przeszkadza, gdy chodzi o technologię strony?

Nic. (Ella Z.)

Nie znam się na technologii, ale moim zdaniem wszystko działa ok, nie widzę błędów, strona działa dobrze, nic się nie zawiesza. (Maria Borkowska)

Nie zauważyłem by coś mi przeszkadzało. (Maciej Nabiałek)

Spis treści na wstępie, a właściwie jego mało czytelny układ, zdecydowanie czasami trudno się w nim znaleźć (OMM)

Niestety wielokrotność logowania. Nie za każdym razem mogę wejść na stronę, po pierwszym logowaniu. (MoonAngel)

Co do "technologii" strony, mam 2 uwagi: a) Logowanie - po wpisaniu loginu i hasła dobrze by było. aby logowanie następowało po kliknięciu klawisza enter, obecnie jest tak, że myszka trzeba najechać na polecenie "zaloguj", co jest mało wygodne. b) jeśli chodzi o historię wyroczni: niestety, brak opcji usuwania poszczególnych, zapamiętanych rozkładów, ta sama niedogodność jest w wersji mobilnej która ściągnęłam na telefon, przy testowaniu różnych opcji programu na telefonie, niechcący zapamiętałam kilka tych samych rozkładów, niestety nie da się tego usunąć i w historii stworzył mi się niepotrzebny bałagan, ten sam problem jest na wersji komputerowej i to powinno być zmienione, poprawione. (Ania.Po)

Mechanizm logowania. Nigdy nie mogę zapamiętać tych wszystkich loginów i haseł, dlatego lubię jak przeglądarka je zapamięta. Niestety w Tarace to nie działa. („Neozorro”)

Nic mi nie przeszkadza i wszystko co jest zawarte w Tarace jest potrzebne. Każdy może znaleźć to, co go interesuje. Każda osoba ma wybór. Mnie cieszy proste logowanie. (Krystyna)

Co mi przeszkadza? – NIE PRZESZKADZA MI NIC, jestem zadowolona, kiedy mogę tam wpaść i pobuszować trochę. (GMR)

Wewnętrzna wyszukiwarka mogłaby być nieco sprawniejsza i mieć wygodniejszy interfejs, ale być może to kwestia gustu. (Sebastian Krajewski)

Rzadko czytam artykuły, bo ciężko się je czyta, mało akapitów, brak wytłuszczonych najważniejszych wyrażeń, które skrótowo podają informację o czym mowa. To mnie zniechęca. Ale pewnie tylko mnie. (MW)


5) Co proponujesz zmienić w Tarace? - Zarówno w treści i tematach, jak i w technologii?

Nic. (Ella Z.)

Wydaje mi się, że potencjał strony Taraki na Facebooku jest trochę niewykorzystany, bo jest wielu fanów, a na stronie nic nie ma. (Maria Borkowska)

Jak dla mnie jest w porządku, nic bym nie zmieniał. Z doświadczenia wiem, że pewne zmiany często prowadziły do zamieszania i złej funkcjonalności. To tak jak z księgarnią, wchodzę kieruję się gdzie zwykle, a tam nagle brak działu, który istniał od początku księgarni. (Maciej Nabiałek)

Dział ogłoszeń, kompletnie nieczytelny i najmniej obszerny dział, więcej dowiedziałam się z newslettera na mailu niż udało mi się wyszukać w ogłoszeniach dotyczących choćby szałasu potu. I spis treści i bardziej czytelne określenie działów - tematyki. Bo ma się wrażenie, że Taraka się składa jedynie ze spisu treści :))
Taraka jest specjalistycznym w sumie serwisem, ale przyznam szczerze, że trudno jest komuś takiemu jak ja na początku drogi i poszukiwań duchowych w ogóle się odezwać. I mnie na początku też trudno było się rozeznać w tych wszystkich wiadomościach. (OMM)

Jeżeli chodzi o technologię, to usprawnienie logowania. Jeżeli chodzi o tematykę, to dla mnie jest nieco za mało Szamanizmu. Poza tym bardzo niewiele napisał Pan, jako Astrolog, na temat wyjątkowych układów planetarnych, zdarzających się nieczęsto a zwiastujących pojawienie się Istot lub zdarzeń mających wpływ na wibracje energetyczne Ziemi. (MoonAngel)

Jeśli chodzi o ewentualne zmiany proponuję wprowadzić jeszcze większą różnorodność zamieszczanych tekstów. Nie wiem jak wielu młodych czytelników ma Taraka, ale może warto ich w jakiś sposób przyciągnąć. Może warto sprawić by Taraka była pewnego rodzaju inspiracją dla młodszego pokolenia. Od wielu osób słyszałam, że czytają Zawijawę i jest to dla nich inspirujące.(Lubię czytać pana opisy snów.) Nie wiem jak wypada ocena innych działów. (mz)

Mechanizm logowania. Reszta moim zdaniem jest OK. („Neozorro”)

Osobiście nie zmieniałaby nic, lubię TARAKĘ taką jaka jest, spokojną, wyważoną, poukładaną i PEŁNĄ WIEDZY, PRAWDZIWEJ WIEDZY. (GMR)

Vide pkt. 4. Poza tym - przydatny byłby osobny dział, który stanowiłby coś w rodzaju cyfrowej bibliografii (a z czasem może i biblioteki) ważnych, klasycznych tekstów dotyczących wszystkich omawianych tematów - tekstów i akademickich, i popularnonaukowych, i niezależnych - słowem, taka ezoteryczna mini-wikipedia; to oczywiście ogromne przedsięwzięcie. (Sebastian Krajewski)

Nie znalazłam, może jeszcze nie trafiłam na wspomniane w Pana książce symbole sabiańskie, ale to jeszcze na pewno Pan kiedyś umieści (Anna „Oderzo”)

Co mogę podpowiedzieć? Może logowanie do strony - bez zbędnego wpisywania loginu i hasła, wprowadzić logowanie z możliwością zapamiętania na przeglądarce. (MW)


Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Widzenie wszystkiego naraz Sexedelic to jest to! »

komentarze

[foto]

1. Pierwsze uwagi • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-14 11:18:13

>>> Trochę chyba traktuję Tarakę jako taki stary kąt, izba z piecem, cerata na stole, kot na krześle... Twój uspokajający głos w tle... Lubię takie klimaty. Jest tu domowo, all are welcome (w jakimś sensie, może nie w każdym, ale tak), wrażenie, że świat wciąż ma się dobrze, dopóki takie miejsca są. Taraka jest wieczna - przejdzie huragan, przejdzie apokalipsa, a Taraka wciąż będzie. To chyba dużo? W sumie, jak wszystko wziąć do kupy i spojrzeć z góry - Taraka ma przyjazny, staroświecki klimat. (Krzysiek [Wirpsza])

--- Krzysztof, czy to aby nie znaczy, że Taraka się PRZESTARZAŁA???


>>> Brakuje mi w Tarace autorytetów z dziedziny numerologii /.../ (Monika C. S.)

---- Moniko, z numerologią to jest tak, że ja do niej mam stosunek, hmmm... jak pies do jeża. Nie wierzę, żeby litery nazwiska, rzecz całkowicie sztuczna, i cyfry daty urodzenia, sztuczne tak samo, cokolwiek miały znaczyć. Chociaż dobrze wiem, że bardzo podobne zarzuty inni stawiają (mojej ulubionej) astrologii. Jeśli ktoś by umiał i zechciał przedyskutować te poznawcze problemy związane z numerologią (a nie powtarzał, że "tak musi być i już"), to ja wtedy z chęcią wpuszczę numerologię do Taraki.


>>> dość długo szukałam na stronie kontaktu i informacji w sprawie zamieszczania ogłoszeń. (Maria Borkowska)

---- Tak! Wiem o tym - po prostu brakuje strony "KONTAKT", zwykle typowo linkowanej w prawym górnym rogu każdej strony. dzieki za przypomnienie - wkrótce będzie!


>>> Wielką zaletą są maile informujące o nowościach na stronie, dla mnie to idealne od razu idę tam gdzie pojawiły się teksty moich ulubionych autorów. (Maciej Nabiałek)

---- Dzięki, Macieju! Cieszę się, że to popierasz, bo przeważnie mam do czynienia z tym, którym te maile przeszkadzają i chce żebym ja im je wyłączył, a nie widzą, że to się robi linkiem, który jest na każdej stronie w prawej kolumnie pod karta tarota.


>>> ale nie jest to typowa strona. Pod pojęciem TYPOWA rozumiem stronę opartą o interaktywne zakładki, jak większość serwisów. Taraka ma swój urok takim układem strony jak jest i w takich kategoriach ja to postrzegam, natomiast może być mało wygodna dla nowych użytkowników, przyzwyczajonych (rozleniwionych) do standardowych serwisów. (OMM)

---- Droga OMM, nie wiem, co rozumiesz przez "interaktywne zakładki". Sprawa wydaje mi się ważna, napisz proszę więcej!


>>> Spis treści na wstępie, a właściwie jego mało czytelny układ, zdecydowanie czasami trudno się w nim znaleźć (OMM)

---- OMM, jak wyzej, napisz o tym więcej, proszę. Zapewne widzisz coś (wadę) której ja nie dostrzegam.


>>>Niestety wielokrotność logowania.  (MoonAngel) Logowanie (Ania.Po) Mechanizm logowania. Nigdy nie mogę zapamiętać tych wszystkich loginów i haseł, dlatego lubię jak przeglądarka je zapamięta. Niestety w Tarace to nie działa. („Neozorro”) Jeżeli chodzi o technologię, to usprawnienie logowania.  (MoonAngel) Mechanizm logowania. Reszta moim zdaniem jest OK. („Neozorro”) Może logowanie do strony - bez zbędnego wpisywania loginu i hasła, wprowadzić logowanie z możliwością zapamiętania na przeglądarce. (MW)

--- Zgadzam się, logowanie jest stanowczo przestarzałe, teraz standardem jest "logowanie bez logowania", czyli następuje automatycznie, jeśli ktoś już raz na danym komputerze się zalogował "aktywnie". Zrobię! Wkrótce.


>>> Mnie cieszy proste logowanie. (Krystyna)

---- A jednak!


>>> Głównie korzystam z e-wyroczni, chętnie się tym bawię. Może więcej takich zabaw internetowych? (MW)

---- Od dawna myślę o zautomatyzowaniu - "internetyzacji" - wyroczni z Księgi Przemian, Yijing. Z Mateuszem Kierepką i jego Firmą myślimy, żeby to zaaplikować na smartfonach.


>>> Tarot i spojrzenie poprzez Enneagram, całkowicie nowatorskie. Mam nadzieję że, powstanie z tego książka.  (Lucyna)

---- Cieszę się Lucyno, że popierasz "Enneagramowy Tarot". Bo niepokoiło mnie dotychczasowe milczenie czytelników, brak reakcji. Książka? - tak, będzie. Po to piszę teraz ten cykl, chcę te teksty zebrać w książkę.


>>>jeśli chodzi o historię wyroczni: niestety, brak opcji usuwania poszczególnych, zapamiętanych rozkładów, ta sama niedogodność jest w wersji mobilnej która ściągnęłam na telefon, przy testowaniu różnych opcji programu na telefonie, niechcący zapamiętałam kilka tych samych rozkładów, niestety nie da się tego usunąć i w historii stworzył mi się niepotrzebny bałagan, ten sam problem jest na wersji komputerowej i to powinno być zmienione, poprawione. (Ania.Po)

---- Dzięki Aniu za alarm, faktycznie, ten punkt musimy poprawić i poprawimy. (Widzę też wiecej drobnych niedoróbek w Wyroczni.) Co do aplikacji smartfonowej, zgłoszę Wykonawcom z  FunApp.


>>> Wewnętrzna wyszukiwarka mogłaby być nieco sprawniejsza i mieć wygodniejszy interfejs, ale być może to kwestia gustu. (Sebastian Krajewski)

---- Wewnętrzna aplikacja jest wtyczką Google i wiele w niej nie zmienię :)
Za to od paru tygodni wprowadzam (wreszcie) TAGI, czyli OTAGOWANIE tekstów, a więc również spisy treści według poruszanych tematów, niezależnie od podziału tekstów na kategorie. To trochę naprawi niedoskonałość wyszukiwarki.


>>> Rzadko czytam artykuły, bo ciężko się je czyta, mało akapitów, brak wytłuszczonych najważniejszych wyrażeń, które skrótowo podają informację o czym mowa. To mnie zniechęca. Ale pewnie tylko mnie. (MW)

--- ??? Hmmm... Nie wiem, co powiedzieć.


>>> Wydaje mi się, że potencjał strony Taraki na Facebooku jest trochę niewykorzystany, bo jest wielu fanów, a na stronie nic nie ma. (Maria Borkowska)

---- Zgadzam się! Nie jest właściwie wykorzystany. Dublowanie Taraki na FB nie ma sensu. Co miałoby sens? - Może to co robi witryna White Wolf - na FB zamieszcza jednozdaniowe zajawki swoich artykułów + ładne zdjęcie? Czyli strona Taraki na FB zawierałaby zajawki artykułów na "Głownej" Tarace + dyskusje pod nimi, zdjęcia ewentualnie. Wada taka, że chyba tego się nie da zautomatyzowac, musiałbym ja lub współautorzy ręcznie wklejać, brrr... A może to da się zrobić, tylko ja nie znam odpowiednich API fejsbukowych? Nie wiem.


>>> Dział ogłoszeń, kompletnie nieczytelny i najmniej obszerny dział, więcej dowiedziałam się z newslettera na mailu niż udało mi się wyszukać w ogłoszeniach dotyczących choćby szałasu potu. I spis treści i bardziej czytelne określenie działów - tematyki. Bo ma się wrażenie, że Taraka się składa jedynie ze spisu treści :))  (OMM)

---- Sorry, obawiam się, że nie rozumiem.


>>> Jeżeli chodzi o tematykę, to dla mnie jest nieco za mało Szamanizmu. (MoonAngel)

---- Zgadzam się! Jakoś ci szamani kryją się ze swoją Wiedzą...


>>> bardzo niewiele napisał Pan, jako Astrolog, na temat wyjątkowych układów planetarnych, zdarzających się nieczęsto a zwiastujących pojawienie się Istot lub zdarzeń mających wpływ na wibracje energetyczne Ziemi. (MoonAngel)

---- Nie pisałem, bo trochę brakuje mi teorii i wiedzy na ten temat.


>>> Jeśli chodzi o ewentualne zmiany proponuję wprowadzić jeszcze większą różnorodność zamieszczanych tekstów. (mz)

---- Zgadzam się! Sam też tak bym chciał.


>>> Nie wiem jak wielu młodych czytelników ma Taraka, ale może warto ich w jakiś sposób przyciągnąć. Może warto sprawić by Taraka była pewnego rodzaju inspiracją dla młodszego pokolenia. (mz)

---- Zgadzam się!


>>> Od wielu osób słyszałam, że czytają Zawijawę i jest to dla nich inspirujące.(Lubię czytać pana opisy snów.) (mz)

---- Dzięki! Przyznaję, że Zawijawę ostatnio zaniedbałem. Zastanawiam się, czy nie przenieść Zawijawę do Taraki, tzn. połączyć te dwa osobne teraz serwisy w jeden.


>>> Vide pkt. 4. Poza tym - przydatny byłby osobny dział, który stanowiłby coś w rodzaju cyfrowej bibliografii (a z czasem może i biblioteki) ważnych, klasycznych tekstów dotyczących wszystkich omawianych tematów - tekstów i akademickich, i popularnonaukowych, i niezależnych - słowem, taka ezoteryczna mini-wikipedia; to oczywiście ogromne przedsięwzięcie. (Sebastian Krajewski)

---- Tak! Popieram. Tylko to raczej byłoby inne zadanie niż prowadzenie Taraki i wymagałoby więcej zaangażowanych w to osób, osobnego zespołu i w ogóle osobnego przedsięwzięcia.


>>> Nie znalazłam, może jeszcze nie trafiłam na wspomniane w Pana książce symbole sabiańskie, ale to jeszcze na pewno Pan kiedyś umieści (Anna „Oderzo”)

---- Jeśli Ktoś chciałby coś napisać o Symbolach Sabiańskich, Taraka stoi otworem!

Ogromnie dziękuję Wszystkim za cenne opinie - także tym osobom i za te opinie, których jeszcze nie zdążyłem zamieścić ani skomentować.

Pozdrawiam!
Wojciech Jóźwiak


[foto]

2. przestarzałość • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-14 12:45:55

Wojtku, ja nawet nie wiem dokładnie, co to znaczy "nowoczesny", w sensie, że większa część nowoczesności bardziej mi nie odpowiada niż odpowiada, więc trudno mi ocenić, czego niby brakuje staroświeckiej Tarace. Że jest staroświecka czuję, ale czy to dobrze czy źle? Na pewno jest związana z ziemią, z korzeniami, ze żwirem, gliną, humusem - a to jak wiesz nie jest najwygodniejsze dla mnie środowisko. Sam sposób w jaki wiele osób o niej mówi - "kopalnia"....

Tak, tradycja. Taraka jest tradycjonalistyczna w sensie, że omawia raczej niż inspiruje, analizuje raczej niż wstrząsa, przywraca stare raczej niż szuka nowego. Sęk w tym, że nie chciałbym, abyś zobaczył w tym krytykę, bo ja osobiście nie znam żadnej strony w Polsce, która by robiła coś innego. Ponieważ Zachodnimi stronami się interesuję prawie równie mało, niewiele o nich wiem. Ale czasem mi mignie coś, co wydaje się wysoce innowacyjne , jakiś Seth Godin, jakiś Shaun Tan. Mówiliśmy kiedyś o tym, ja i Ty. TAM jest inna wibracja, między innymi ekonomiczna, tam takie rzeczy łatwiej powstają. I nie wiem czy mam prawo cokolwiek krytykować w tym kraju, jak siedzę w tym samym błotku co wszyscy i nigdy nie stworzyłem nic co można by określić miłym mi angielskim słowem "groundbreaking."

Gdybym mógł pomarzyć, czy o Tarace, czy o mojej działalności w internecie za 10 lat ;), to na pewno byłoby to coś co jest zwięzłe i zabawne. Taraka jest przegadana - wydaje się być adresowana do ludzi, którzy bardzo cenią czytanie i rozumienie, i to w dużych ilościach. Z wiekiem coraz bardziej zaczynam cenić sobie lapidarność i przewrotność, oddziaływanie na intuicję raczej niż rozum-Nous. W Polsce bycie światłym i inteligentnym wciąż praktycznie w 99% kojarzy się z czytaniem i rozumieniem. W Tarace piszą osoby które studiowały różne tematy, które "znają". A jednak na Zachodzie może trochę bardziej widoczna jest grupa osób (znowu ta ekonomia, która sprzyja) - które nie tyle "wiedzą" co "widzą". Osobiście skłaniam się ku temu modelowi. Czasem kilka zdań, w ogóle sama "energia" takiej osoby może ci wywrócić do góry nogami światopogląd. Chciałbym, aby kiedyś w przyszłości okazało się, że jestem kimś takim, to moje marzenie. W Tarace - panie święty! - w ogóle takich ludzi nie ma. Dawno uciekli. Przestraszyli się Waszej upartej waleczności, waszego siarczystego humoru, uniwersyteckiej patriarchalności, waszego posiłkowania się stosami ksiąg i cytatów. Waszej hierarchiczności, władzy starszyzny, etykiety "szacunku" wobec "autorytetów", oraz filozofii mówiącej kto jest autorytetem, a kto nie. 

Znowu - nie mówię, że to jest złe. Widzę, też wartość tego, człowiek czasem potrzebuje takiej powagi, choćby po to, żeby pod jej auspicjami szukać przyjaciół. Przyjaciele mogą być poważni. Jeśli są przyjaciółmi, to człowiek nawet lubi tę ich powagę . Mówię tylko jak to czasem też wygląda z perspektywy motyla. Motyl w Bibliotece Aleksandryjskiej nie będzie się czuł dobrze.

Chciałem jeszcze coś, ale się zmęczyłem.... Aha, wiem. Taraka zrzesza określony typ człowieka, i jemu się podoba. Nic w tym złego -podobnie czyni każda instytucja. Ludzie, których przyciąga Taraka są podobni do prowadzącego - mają podobny rodzaj "staroświeckiej powagi" i "siarczystego humoru." Widzę to szczególnie wyraźnie jako outsider, bo nie pasuję do tego, a jednak odwiedzam Tarakę regularnie. Dla mnie to bardzo silnie rzuca się w oczy. Brakuje mi tu lekkości, twórczości, romantyzmu, sztuki, marzeń. Prawie w ogóle ich tu nie ma. Natomiast widzę, że istnieje całkiem spora grupa ludzi te cechy posiadających. Nie wiem jak innym z Państwa, ale mnie ich zdecydowanie w Tarace brakuje...

I chyba tyle .... :)

[foto]

3. Zanim wejdę dalej... • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-14 13:05:04

Zanim, Krzysztof, wejdę Ci w słowa... westchnę:

---- I to pisze 3-ci w rankingu czytalności Autor Taraki!
[foto]

4. c.d. poprzedniego • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-14 13:08:06

... no, nie, jeszcze jedno. Jak mówię, że brakuje mi sztuki, to nie chodzi mi o to, że inne strony, które są o sztuce, są lepsze. Nie chodzi mi o samą sztukę, nie dlatego, że Krzysiek lubi sztukę to Taraka jest zła. Chodzi o to, że jest płaska. Od lat obraca się w kołach tych samych tematów, tych samych osób, wydarzeń, rozmów. Te same idee - dlatego mówię, ze jest wieczna ;) Jak się doda sztukę, to też wcale  nie jest powiedziane, że będzie lepiej. Zapewne bardzo szybko ta sztuka zacznie być omawiana, dyskutowana, krytykowana i wychwalana i znów się zrobi gadanie. Chodzi mi o coś więcej, jakiejś lotnej saletry  mi tu brakuje. tego się nie dosztukuje skądinąd.

Ja to mówię "jak Bóg da, to może kiedyś samo się zadzieje." O przepraszam, Bóg to nietarakowe słowo. "Jak Absolut..." ;)))
[foto]

5. Ale może... • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-14 13:19:01

Ale może to właśnie mój "autsajderyzm" jest atrakcyjny? No, uchowałem się, fakt ;) Publika lubi trickstera. Ja wiem, wszędzie to mam. Tylko ja bym chciał mieć z kimś o czymś pogadać, a nie tylko słuchać czegoś co mnie nie interesuje albo robić fikołki. Mnie się przykrzy... To hej, niech się zgłoszą ci podobni do mnie, bo na forach taraki to ich nie ma...
[foto]

6. To napisz, Krzysztof • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-14 13:23:38

jakiś swój ANTYMANIFEST, który przynęci bratniosiostrzane dusze.
[foto]

7. Napisałem przecież :) • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-14 14:07:10

Napisałem ich już przecież masę :) Czasem jakaś osoba pisze na maila, to są ludzie którzy nie lubią pisać na forach, wiec mamy prywatną korespondencję. Ale rzadko. Myślę, że dla mnie stworzenie własnej strony (stron) miałoby więcej sensu. Wkrótce ją (je) stworzę.
[foto]

8. Czy Taraka to handel starzyzną? • autor: Jacek Dobrowolski2012-12-14 15:09:34

Ciekawe są zbuntowane wypowiedzi Krzysztofa. Taraka jest taka jak Wojtek jowiszowo-saturniczno-merkurialna (hermesowa), a więc ojcowska a nawet naddziadowa (broń Boże dziadowska!) Krzysztof, natomiast, jest Wiecznym Młodzieńcem, buntownikiem tricksterem, trzpiotem lucyferyczno-merkurialno-wenusowym. Może w Tarace jest za mało dowcipu i lotnego iskrzenia, ale są tu solidne intelektualne i duchowe wglądy. Niestety, "archetypy przemawiają na koturnach" jak mawiał C. G. Jung i jak ktoś się bogami zajmuje (a każdy bóg jest imperatorski, rozpycha się i chce być w centrum świadomości, w centrum uwagi), to jego piewca czy interpretator jemu ulega. Kapłan potrzebuje błazna, by go wybijał z inflacji pychą. Zostań więc Krzysztofie, błaznem. Kiedyś szamani łączyli obie funkcje, które jak pojawiła się kasta kapłańska, rozdzieliły się, niestety. Mądry błazen mędrcowi jest bardzo potrzebny. Bez niego wpada w melancholię.
[foto]

9. Jacku, w samo sedno! • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-14 15:16:09

Jacku, masz jedną wielką świętą rację: melancholia mnie gnębi ostatnio jak nigdy. :)
[foto]

10. Melancholia • autor: Jacek Dobrowolski2012-12-14 15:28:51

Chińskie przysłowie głosi: "Porzuć studia, a będziesz wolny od trosk!" To było hasło taoistycznych poetów i zbuntowanych zenistów. Melancholię łagodzą: muzyka, poezja i desery, oczywiście bez białego cukru. Polecam jabłka pieczone i szarlotki, kieliszek dobrego wina oraz wszelkie zabawy z małymi dziećmi i młodymi zwierzętami. Mówię z doświadczenia, bo codziennie szaleję z suczką Fruzią.
[foto]

11. Może sprzedawać fałszywą nadzieję i strach • autor: Piotr Jaczewski2012-12-14 15:34:55


To jest w modzie, nowoczesne, inspirujące? Wciąga! Daje powiewy! Ładuje emocjonalnie! Podnosi ciśnienie! Rozładowuje frustracje! Nadaje człowiekowi wartość! Dodaje ważności! Przysparza zwolenników! Budzi miłość i oddanie! Łatwiej rzucać mięsem i być obrzucanym mięsem! Przysparza zakochań! Daje poczucie centrum!

Powinniśmy się nad tym głęboko, melancholijnie pochylić..

[foto]

12. Różnorodność • autor: Katarzyna Urbanowicz2012-12-14 15:48:29

Nie wypowiadałam się w ankiecie, ponieważ odpowiedzi nie są zbyt proste. A mnie też, jako autorce bloga, nie za bardzo wypada.

Każdy z dyskutantów chciałby widzieć reprezentację swojego wieku i swoich zainteresowań. Ja, osobiście, czytam wszystko w Tarace. To co mnie interesuje i to, czego nie znam lub przeciwwko czemu się buntuję. Dzięki Tarace poznaję i akceptuję poglądy, które mnie na wstępie odrzucały.

Nie chciałabym, żeby w myśl kogoś, kto nie czyta Babci Ezoterycznej mój blog został wycięty. Tylu przyjaciół i przyjaciółek się dorobiłam w międzyczasie!

Największą zaletą Taraki - moim zdaniem - jest jej nie poddawanie się "obowiązującym" trendom.

Dzięki Tarace poznałam osobiście np Piotra Jaczewskiego i odkryłam, że może być łącznikiem między mną, a moimi dziećmi. Śmieszne, nieprawdaż?

Może dobrym pomysłem byłoby spotkanie autorów i dyskutantów Taraki w realu? Może i powinnam porozmawiać z Wojtkiem, a moje planety i znaki nie wchodziłyby z w konflikt z niego? Bardzo chciałabym poznać Elę Bazgier -  czuję jakieś pokrewieństwo poglądów z Nią! Czuję niedosyt kobiecego spojrzenia w Tarace!

Sądzę, że ważne jest ŚRODOWISKO Taraki, a nie poszczególne osoby, wątki czy poglądy. Moim zdaniem przed Wojtkiem stoi ogromna szansa - oby jej nie zmarnował - akceptacja różnorodności!  To normalne, że gnębi Cię depresja! Zawsze przed czymś ważnym pojawia się ta wredna osobowość i trzeba z nią walczyć!!!

Trzymam kciuki

Babcia Ezo

[foto]

13. błazen • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-14 16:03:42

Bycie mądrym błaznem, Jacku, to fajna opcja. Nawet mi przyszło do głowy. Dziękuję. Fajnie się poczułem po tym co napisałeś. Od dawna mnie zastanawia kwestia na ile mój "lucyferyzm" jest zdrowy, i dochodzę do wniosku, ze muszą istniec zdrowe odmiany lucyferyzmu. Bo mnie niektórzy lucyferycy np. bardzo irytują, wcale nie widzę w nich braci. Tak, to jest chyba coś czego szukam - taki zdrowy lucyferyzm.

Piotr, ja (jak zwykle) nie wiem co ci powiedzieć. Gratulacje, jesteś wielki.  Zaśmiałbym się grubym basem, gdybym go miał ;)

14. ojejkujejku :) • autor: Nierozpoznany#67322012-12-14 21:21:11

A ja naiwnie sądziłam, że tu o technologię a nie o hierarchię chodzi w tej ankiecie :D
I ja tutaj się przychylę do słów Babci Ezoterycznej, mam niedosyt kobiet publikujących w Tarace :))

Wojciechu
>> ad >>"Droga OMM, nie wiem, co rozumiesz przez "interaktywne zakładki". Sprawa wydaje mi się ważna, napisz proszę więcej!"
przyznam szczerze, że sądziłam iż to oczywiste, ale ok : jak dla mnie to zakładki chyba jakoś z reguły są interaktywne, tzn, że sobie na nie klikasz, one ci coś wyskakują, przechodzą Cię do innej strony. Wprowadzenie ich w serwisie zwykle poprawia czytelność strony oraz jej dostępność w sensie ergonomii.

ad>>" Spis treści na wstępie, a właściwie jego mało czytelny układ, zdecydowanie czasami trudno się w nim znaleźć (OMM)"
Otwieram Tarakę i widzę: Wstępniak, poniżej widzę "spis treści" lewa kolumna to, nowe artykuły, prawa ogłoszenia , niżej nowe odcinki blogów i komentarze też nowe samo umieszczenie jedno koło drugiego dla kogoś "nie zorientowanego w treści" (dla mnie takie było) może dawać wrażenie jednej całości w której nie wiadomo co jest czym powiedzmy efekt spisu treści z którego nie wynika treść. Brak podziału na tematykę, działy itp.
Żeby nie było nieporozumień, nie twierdzę że to wada. Ma to swój urok i podejrzewam, że Ci którzy znają dłużej Tarakę, wcale na to nie zwracają uwagi.
Ja zwróciłam za pierwszym swoim wejściem, bo nie mogłam się zorientować co jest czym w serwisie.  Jest po lewej stronie (interaktywna) zakładka zatytułowana MAPA niestety jest na początku równie mało czytelna co wspomniany przeze mnie spis treści. Aczkolwiek jest lepiej :)) Może zniechęcać, ale nie musi :)))

ad>>"Dział ogłoszeń, kompletnie nieczytelny i najmniej obszerny dział, więcej dowiedziałam się z newslettera na mailu niż udało mi się wyszukać w ogłoszeniach dotyczących choćby szałasu potu. I spis treści i bardziej czytelne określenie działów - tematyki. Bo ma się wrażenie, że Taraka się składa jedynie ze spisu treści :))  (OMM)"

Maluteńki dział, który funkcjonuje pod zakładką z lewej strony ( i moim zdaniem w zupełności wystarczy), do tego na początku w wyżej wspomnianym "spisie treści" i gdzieś mi jeszcze migał. Stwarza "sztuczny tłok" w treści serwisu, nie potrzebnie zagęszczając pierwszą stronę. Nie mogłam w nim znaleźć istotnych dla siebie informacji, po które przyszłam zachęcona newsletterem otrzymanym na maila.
Podczas mojej pierwszej tutaj wizyty, sądziłam że są tutaj tylko spisy treści :)))

Mam nadzieję, że troszkę wyjaśniłam.


[foto]

15. Do OMM - dużo czy mało? • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-14 21:35:52

Droga OMM,
domyślilem się teraz, że to co nazywasz "interaktywnymi zakładkami" to jest to, co zwykle nazywa się "pozycjami menu".
Rozumiem problemy, które zgłaszasz. Przy konstruowaniu stron, zwłaszcza GŁÓWNYCH  stron w jakimś serwisie istnieją dwie przeciwstawne tendencje:
1) jak najwięcej napchać/zmieścić na stronie głównej - zakłada się wtedy, że przegladacz  jest leniwy i trzeba mu jak najwięcje pokazać na 1-szej stronie;
2) strona główna ma czymś zaskakiwać, jakimś jednym elementem - fotką, banerem, hasłem - a przeglądacz zaciekawiony tym już sam wejdzie dalej w linki i menu. (A niektórzy dają mu tych linków i menu jak najmniej.)
W Tarace starałem się to wypośrodkować.
Chociaż obecna moda idzie w kierunku "jak najmniej" i Taraka może być przez nowych czytelników postrzegana jako z minionej epoki. Ale chyba jeszcze tak źle nie jest.
Dzięki za uwagi! - Pozdrawiam!

16. Ankieta...5 prostych pytań - okiem cyklonu. • autor: Nierozpoznany#67832012-12-15 00:15:34

Pan Wojciech podjął próbę zbadania swojego rynku zbytu..i cóż uzyskał? Wierzgającego lucyferzystę... Nów rozkojarza Męskie pierwiastki.
Tataka Była, Jest i Będzie dla Tych którzy podążają  drogą poznania. Chcąc wiedzieć więcej nie logujesz się na FC tylko otwierasz drzwi Taraki. Dla Ciebie nie ma znaczenia czy Jest przestarzała, staroświecka... znaczenie ma tylko to, że wzbogaca Cię w sposób wyjątkowy. W całym chaosie wirtualnego świata to jedyny aksjomat, bo wiesz,że ten kto pisze przekazuje Ci kod energetyczny, właśnie Tobie przeznaczony... bo jak wiecie, nie ma przypadków. Dlatego czytamy i chłoniemy to co właściwe dla Nas.

17. 1) Które tematy... • autor: Nierozpoznany#35922012-12-15 15:27:06

1) Które tematy w Tarace uważasz za najciekawsze? Które najbardziej Cię interesują?
Psychologie osobowości (i inne), historia (i współczesność), symbole, antropologia, religie, Słowianie i okolice. Regularnie czytam blogi WJ i Babci.

2) Których tematów w Tarace nie czytasz? - Uważasz je za zbędne?
"Pozostałe" :-) Tematy miejsca na serwerze raczej za duzo nie zabierają - IMO nie ma tematów zbędnych, bo np. niektóre "core" działalności mnie akurat nie interesują, za to innych - jak najbardziej.

3) Jakie zalety Taraki widzisz, gdy chodzi o wygląd, estetykę, łatwość lub trudność czytania i znajdywania, i w ogóle o "technologię" jako strony internetowej?
i
4) Co w Tarace najbardziej Ci przeszkadza, gdy chodzi o technologię strony?
Nie jest źle, a piszę to jako dizajner serwisów www, chociaż można by jeszcze popracować nad tzw. "dostępnością i użytecznością" treści ;-)

5) Co proponujesz zmienić w Tarace? - Zarówno w treści i tematach, jak i w technologii?
Czy autorzy mają jakiś wgląd w statystyki odwiedzin swoich artykułów, wpisów na blogu? 

Tricksterzy są, ale widocznie wolą wywracać do góry nogami inne światy ;-)
[foto]

18. do MoonAngel.Me • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-15 23:00:51


Drogi Panie (Pani) MoonAngel.Me

Ja tu wciąż jestem i biorę udział w rozmowie. Odkąd się mówi w trzeciej osobie o obecnych? Czy byłem dla Pana/Pani w jakiś sposób obraźliwy? Czy pisanie na forum jest czymś innym niż rozmowa przy wspólnym stole i upoważnia do innego typu zachowań? Wyobrażam sobie, że przy wspólnym stole odwraca się Pan/Pani do Wojtka i mówi, ignorując moja obecność: "Panie Wojciechu, jest Pan wspaniały, a tu mamy wierzgającego lucyferzystę?" Jakoś nie wierzę, aby Pan/Pani miała odwagę to zrobić w realu.

Przymiotnik "wierzgający" uważam za dodatkowo obraźliwy. Wypowiedziałem swoje zdanie obszernie, zaznaczając przy tym pozytywy i nie obrażając nikogo. W Pana/Pani poście pobrzmiewa mi ponadto echo słów dawnej koleżanki z przedszkola: "Ja idę do naszej Pani, bo nasza Pani jest mądra i ona wie lepiej, o." Jeśli był Pan/Pani kiedyś w przedszkolu to pewnie wie o co mi chodzi. Sam wpis trąci mi poza tym mocno propagandą w rodzaju "nie pytaj co Twój kraj ma zrobić dla Ciebie..." Może zamiast do przedszkola trafił Pan/Pani do wojska?
Życzę powodzenia w dalszym poszukiwaniu "Panów Wojciechów" i bezpiecznych aksjomatów na oceanie relatywizmu.
Moje uszanowanie Panu/Pani

19. Proszę wybaczyć... • autor: Nierozpoznany#67832012-12-16 02:10:53

jeśli zabolało Pana określenie "wierzgający", jednak to było pierwsze skojarzenie po lekturze Pańskich słów. Niestety takich "Wojciechów" spotkałam, ( ponieważ Jestem Ona) w swoim dość intensywnie przeżywanym życiu, niewielu.  Nie było moim zamiarem urazić Pana, a Jestem gotowa spotkać się z Panem w realu aby mógł Pan wyrazić w sposób jednoznaczny, jakim Pan Jest Wojownikiem... skoro dwa słowa, wsparte następnymi czterema, wywołały tak dogłębną analizę mojego braku kultury i tchórzostwa. Pański "pozytywny lucyferyzm" mnie lekko zdezorientował, jednak pozwolę sobie wpierw zapoznać się z całą Pańską dostępną twórczością.
Z wyrazami szacunku.
[foto]

20. Czy autorzy mają jakiś wgląd w statystyki odwiedzin swoich artykułów, wpisów na blogu? -- odpo. • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-16 08:17:33

Mają taki sam jak wszyscy, tu: Najczęściej czytane artykuły
(do tego spisu jest wejście przez"Mapę"); oraz w prawej kolumnie "Autorzy czytani".
Jeśli Autorzy będą chcieli mieć szczegółowszy wgląd, udostępnimy im.
[foto]

21. odpowiedź MoonAngel.Me • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-16 10:37:59

Dziękuję za odpowiedź. Bardziej chodziło mi o ton wypowiedzi jako izolujący się od mnie i bagatelizujący moją obecność.To w jaki sposób mówię, jest "zbuntowane", " ktoś to wcześniej tak określił, ale określenie "wierzgający" zawiera ocenę. Tj, że Pani się to nie podobało. Wolałbym w takim razie usłyszeć o tym osobiście w poście, a nie per "on"..

Jestem otwarty, żeby porozmawiać w mailu tudzież w realu: krzysztof.wirpsza@yahoo.com

pozdrawiam

 
[foto]

22. Piotrze Jaczewski • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-16 10:58:38

"To jest w modzie, nowoczesne, inspirujące? Wciąga! Daje powiewy! Ładuje emocjonalnie! Podnosi ciśnienie! Rozładowuje frustracje! Nadaje człowiekowi wartość! Dodaje ważności! Przysparza zwolenników! Budzi miłość i oddanie! Łatwiej rzucać mięsem i być obrzucanym mięsem! Przysparza zakochań! Daje poczucie centrum!

Powinniśmy się nad tym głęboko, melancholijnie pochylić.."

Piotrze, co proponujesz jako alternatywę?  Nihilizm? Szczyty erystyki? Bezmięsność? Nudę? Powtarzanie tego samego w kółko? Epatowanie i podnoszenie na duchu samego siebie? Tłumaczenie godzinami prostych rzeczy? Siedzenie w bezpiecznym gettcie? Kostyczność? Zgorzknienie? Dumę i sarkazm z ciężkim trudem wypracowanych poglądów? Wyliczanie kolejnych trudnych a dziwnie brzmiących słów?


23. Propozycje enneagramowe • autor: Nierozpoznany#35922012-12-16 11:12:04

Ja bym się "głęboko melancholijnie pochylił" nad lekturą artykułu / interpretacji następującego tematu: http://en.wikipedia.org/wiki/Tritype

Wydaje-mi-się-że-3-5-8
PS. Poprzednim razem opublikowało mi komentarz, ale wywaliło błąd.
[foto]

24. Triptype - znamy • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-16 12:05:21

Head center: The head center or the "mental triad" consists of Enneagram types 5, 6, and 7.
Heart center: The heart center or the "heart triad" consists of Enneagram types 2, 3, and 4.
Gut center: The gut center or the "instinctive triad" consists of Enneagram types 8, 9, and 1.

- Znamy! To jest ogólnie znane. Ale przypominać sobie warto.

[foto]

25. Krzysztofie Wirpsza • autor: Piotr Jaczewski2012-12-16 12:11:39


Piotrze, co proponujesz jako alternatywę?

Ja tą prostą alternatywę wyrażam negatywnie: Nie być pompatycznym dupkiem. Nie zachowywać się jak uduchowiony dureń.

I pozytywnie: Byciem kochającym ludzi socjopatą. Jeśli uznaje się, że coś jest ważne indywidualnie i grupowo działać w tym kierunku najlepiej jak się potrafi.

 

[foto]

26. Jeszcze o "Ennagramowym Tarocie" i innych lucyferach. • autor: Lucyna Zofia Łysakowska2012-12-16 12:59:02

Bardzo się cieszę  na przyszłą książkę i niecierpliwie będę jej wyglądać. Nie było odzewu...cóż?! Nowe "tarotowo-ennagramowe"  spojrzenie przyjmuje się równie boleśnie jak i opornie. Przyzwyczajeni jesteśmy do Drzewa Życia, które wałkowane jest dosłownie wszędzie. Nie mówię że, jest to żle. Kabalistyczne Drzewo Życia i tarotowe ścieżki na nim, to niezłe doświadczenie. Wiadomo nie od dziś że, empirycznie jak człowiek coś poczuje to jest inaczej. Jeszcze lepiej jest jak zobaczy, tak inaczej Trzecim okiem.
Lucyferycznie, to znaczy według P. Krzysztofie ostro, świetliście: czy te cechy obydwie na raz?
Pozdrawiam.:)

27. Tritype • autor: Nierozpoznany#35922012-12-16 15:23:42

Wojtku, wiem, że o tym pisałeś, ale chodziło mi o rozwinięcie tego - np. z podanymi na wiki kombinacjami-typami u Ciebie się nie spotkałem. A to ma "wymiar praktyczny", więc mnie np. ciekawią opinie innych.
[foto]

28. Głowa, serce, brzuch • autor: Wojciech Jóźwiak2012-12-16 16:54:30

Odpowiadam (o "trójtypie") w blogu o enneagramie: Głowa, serce, brzuch.
[foto]

29. Piotrze, p. Lucyno • autor: Krzysztof Wirpsza2012-12-18 10:35:07

Piotrze: absolutnie się zgadzam. Dodam jeszcze, że, przynajmniej z miejsca gdzie siedzę, powiewy mają zdecydowane plusy ;)  Nie mnie cie przekonywać, ale tak jest. Dla każdego coś miłego. Uszanowanie.

p. Lucyno - lucyferycznie to jest  hasło, które akurat silnie w życiu przerabiam, więc nim też silnie szermuję. Bardziej niż o słowa, które Pani podała, chodzi mi tu o sytuację pewnego duchowego nadęcia i epatowania duchową mocą nie znajdującą odzwierciedlenia w relacjach z innymi (serce). Ale niektórzy są z natury lucyferykami, i . tak jak ja to rozumiem, to nie jest grzech. Każdy ma jakiś problem, i lucyferyk ma taki, że musi przerobic relacje z ludźmi, musi stracić poczucie wyższości, lub nienawiści do "szarego" świata, jakie spowodowała jego magiczność. Tego typu lucyferyk może zachować cechy "ostrości" i "świetlistości", jedocześnie pozostając przyjaznym tricksterem.

jest przeciważnik tego, "arymaniczny", to znaczy "po piekielnemu materialistyczny i pozbawiony złudzeń". I to mają niektórzy do przerobienia też. I podobnie - można być "dobrym arymanikiem", tak mi się wydaje.
pozdrawiam


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)