zdjęcie Autora

17 czerwca 2012

Karol Żelazny

z cyklu: Złoty Środek (odcinków: 79)

Another day, another zloty


« 4 tabletki z cukru dziennie usuwa wrzody żołądka szybciej niż 2 tabletki cukru dziennie. Widzisz mrówki? »

jak  mówią polscy Amerykanie. Zachowanie każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu jest automatyczne i schematyczne i to nie musi być problemem. Schematy i skrypty są po prostu oszczędne. Pozwalają na szybkie reakcje w skomplikowanym poznawczo środowisku. Każdy człowiek to oddzielny wszechświat subiektywnych percepcji. I ten wszechświat potrzebuje, do sprawnego funkcjonowania, maszynki wydawania sądów i osądów. Np. obcując ze studentem włącza się nam, no właśnie schemat studenta. Schemat podpowiada: student jest biedny, zaniedbany, lubi balangi, nie uczy się. Podświadomie zaczynamy traktować studenta jako trochę nie odpowiedzialnego. Tylko trochę bo pewnie kiedyś się ożeni i zostanie przykładnym obywatelem.

Czy ten schemat jest trafny? Nie, ale to nie istotne, zaoszczędził nam wiele czasu i wysiłku, bo nie musimy rozważać każdego studenta oddzielnie. Nie widzimy przecież rzeczywistości tylko zniekształconą konwulsję naszej percepcji. Problemy zaczynają się, kiedy schematy nakładają nam ograniczenia w swobodnym przekraczaniu barier. A bariery, które tworzymy sami, ze względu bezpieczeństwa, kiedyś będziemy chcieli lub potrzebowali przekroczyć. I wtedy od tych zręcznie ustawionych barierek odbijamy się jak piłka od ściany. Czy ktoś kopiąc piłkę pomyślał kiedyś co ona czuje, każdym szwem? No nie będziemy się rozczulać nad piłką, efektywne pomaganie nie polega na przyklejaniu plastrów, tylko na przekazaniu efektywnych narzędzi lub krótkotrwałych interwencjach. To daje moc, jak mówi Hellinger, zamiast osłabiać, co często jest wynikiem długotrwałej terapii.  

Takim narzędziem przekraczania  barier może, w wielu sytuacjach, być wizualizacja-wyobrażanie. Nie możesz czegoś, co jest ci potrzebne, osiągnąć? Spróbuj stworzyć czysty, klarowny obraz swojego nowego sposobu funkcjonowania lub obraz sytuacji z nowym zakończeniem. Rezultat może być natychmiastowy lub taka wizja może zapoczątkować długoterminowy łańcuch wydarzeń. Bądź uważnym obserwatorem!  Zapraszamy na kurs UltraMind. Nauczysz się „myślenia” obrazami i dużo więcej.

Kurs Silva UltraMind 23-24 Czerwiec / Warszawa / Hotel Hetman

www.silvaultramind.pl

 

 

Złoty Środek: wstęp na końcu

Pewien człowiek był ścigany przez tygrysa, kiedy znalazł się na skraju stromej skarpy. Czepiając się krzaków i korzeni zaczął spuszczać się w dół. "Jestem uratowany" pomyślał, kiedy ku swojemu przerażeniu zobaczył drugiego tygrysa czekającego go na dole.

Nagle zauważył dziką truskawkę, rosnącą na prawie pionowej powierzchni skarpy. Zerwał ją i włożył do ust. Była tak smaczna, że przez chwilę zapomniał o tygrysach, rozkoszując się słodyczą truskawki rozpływającej się w jego ustach.

Ten blog jest właśnie o tej truskawce :)


« 4 tabletki z cukru dziennie usuwa wrzody żołądka szybciej niż 2 tabletki cukru dziennie. Widzisz mrówki? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)