21 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Astrologia samopoznania

18. Baran
Jak odczytywać i stosować kosmogramy. Wykłady z lat 2004-2007

Kategoria: Astrologia

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    (46)    47    48    49    dalszy >  

Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomnianeZnak Barana jest równie soczysty i wyrazisty co znak Ryb, a może nawet bardziej niż Ryby. Znak Barana należy do żywiołu ognia i przedstawia ten żywioł w jego najbardziej typowej postaci. Cechy Barana będą się powtarzać przy podobnie ognistych znakach Lwa i Strzelca, a także przy ognistych punktach w innych znakach.

Żywioł ognia przejawia się przede wszystkim jako ja - mianowicie to ja, które chce, czyli wykazuje wolę; następnie które jest sobą: jest czymś osobnym, niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju; następnie ja jest źródłem szczególnego energetyzującego promieniowania, także takiego, przy którym mogą grzać się inni, z różnych powodów chłodniejsi. Żywioł ognia przejawia się jako energia, która chce się zrealizować w zewnętrznym świecie, więc idzie do przodu, dąży, także: ściga się z innymi. Ognistym zjawiskiem jest rywalizacja, jest zwycięstwo, jest świętowanie. Ognista treść zawiera się, dalej, w określeniach takich jak ochota, wola mocy, radość, zapał, ekscytacja, entuzjazm.

Jak większość znaków, Baran ma dwie wersje-interpretacje: słoneczną i księżycową. Władcą, czyli planetą pokrewną temu znakowi, jest Mars. Dodajmy więc jeszcze trzecią interpretację, marsową.


Baran Słoneczny

Odruchy. Barany słoneczne są pewne siebie, ale jest to pewność siebie odruchowa. W ogóle osobowość albo psychiczna dynamika Baranów oparta jest na odruchach. Dla znaków wodnych, np. Ryb, ich główną stroną psychiki są emocje. Dla znaków żywiołu ziemi, np. Koziorożca, czymś głównym są nawyki, które wiążą je z tym, co materialne i konkretne. Dla znaków powietrznych, np. Wodnika, czymś podobnie głównym są myśli, myślenie, intelekt. Baran jest odruchowy: rzec można, jego psychika jest zbudowana jak na fundamentach, na odruchach. Oczywiście, mam na myśli Barana typowego, modelowego - bo u konkretnych ludzi z tym może być różnie, jako że zawsze mają większe lub mniejsze domieszki innych znaków; zwłaszcza sąsiednie znaki, Ryby lub Byk, przeciekają do charakteru Barana, kiedy towarzyszące Słońcu Merkury lub Wenus przebywają w sąsiednich znakach.

Odruchowo znaczy też: spontanicznie, i Barany są spontaniczne. Często przesadnie spontanicznie, co obserwuje się wtedy, kiedy Baranowi nagle coś strzela do głowy i ta nowonarodzona idea staje się momentalnie dla niego wszystkim. Z tego powodu Barany miewają kłopoty z planowaniem, bo nie mają takiej jak Byki, Panny, a zwłaszcza Koziorożce, mentalnej kotwicy trzymającej je przez długi czas na stałym kursie.


Zrywy. Dlatego Barany działają zrywami. Od akcji do akcji. Ale kiedy taką akcję przedsiębiorą, wykazują przy tym wielki impet. Mają w naturze zdolność kierowania wielkich sił, przede wszystkim psychicznych, na wybrany odcinek działania. Kto ma silny znak Barana, ma jakby wewnętrzny traktor, który pozwala mu działać z wielką siłą, pomimo przeszkód i przeciwnych okoliczności.


Bez kompromisu. Te przeciwne okoliczności często pojawiają się na drodze Baranów, a to dlatego, że Barany nie chodzą na kompromisy z otaczającą je rzeczywistością, nie liczą się z obiektywnymi warunkami; nie mają też zwyczaju wyczekiwać na odpowiedni, korzystny moment. Działają wtedy, kiedy popycha je wewnętrzny impuls. Zdolność do uruchamiania wielkiej siły jest więc dla nich zarazem deską ratunku, bo bez tego, nie mając dostatecznego rozeznania - a często i typowo właśnie go nie mają! - ponosiłyby same klęski.

Pewien mój znajomy Baran za swoje zwierzę mocy uznał nosorożca: ustawia na półkach figurki tego zwierzęcia, wiesza jego obrazki i utożsamia się z siłą tego zwierzęcia idącego zawsze nosem i rogiem do przodu. Znakomita metafora - bo jak wiadomo, nosorożce przy tym słabo widzą i mało przejmują się otaczającą rzeczywistością, za to ufają swojej sile, masie i temu, że jak ruszą do przodu, to nikt im nie sprosta.


Wygląd. Barany - podobnie jak nosorożce! - także chodzą nosami do przodu. Częsty i typowy dla tego znaku jest charakterystyczny barani profil, widoczny zwłaszcza u mężczyzn, ale i kobiety nie są od niego wolne. Nos jest wydatny i podany do przodu, czoło lekko pochylone - nigdy wypukłe!, przy tym cofnięte szczęki, a nawet dolna warga. Cały profil twarzy ma kształt klina, z nosem do przodu. Tak wyglądał na przykład Nikita Chruszczow, powojenny przywódca ZSSR, Baran, znany też z innych baranich wyskoków, np. sławna była scena, kiedy przemawiając w ONZ zdjął but z nogi i stukał nim w trybunę, żeby podkreślić swoje słowa. Żaden inny znak zodiaku tak by się nie zachował.


Inne cechy. Brak rozeznania, jaki zwykle wykazują Barany, przejawia się również w tym, że ze wszystkich znaków zodiaku są stanowczo najgorszymi psychologami. Nie mają daru wnikania w psychikę drugiego człowieka, a innych ludzi rozumieją po swojemu, zatem wydaje im się, że wszyscy w środku są tacy sami jak oni. Nie czują subtelności. Nie mają daru dyplomacji, w którym celuje sąsiedni Byk lub przeciwległa Waga. Zdarza im się ranić innych swoimi słowami lub zachowaniem, i zwykle jest to zaskoczeniem dla nich, bo Baran chce dobrze, a tylko jakoś mu tak głupio wychodzi inaczej.

Barany nie są złośliwe! To znaczy, jeśli znasz złośliwego Barana, to za tę wadę odpowiada w jego horoskopie inny czynnik niż Słońce w Baranie.

Barany też nie są pamiętliwe ani mściwe. Wybuchają gniewem, ale im szybko przechodzi. Łatwo zapominają, puszczają w niepamięć - co łączy się z tym, że same są mało podatne na psychiczne urazy i krzywda z czyjegoś powodu szybko po nich spływa.

Barany nie są ani wrażliwe, ani subtelne, ani wyrafinowane, ani szczególnie dowcipne. Z poczuciem humoru bywa różnie, ale nie jest też tak, że z gruntu nie znają się na żartach, jak to zdarza się Strzelcom.

Ich mocną stroną jest naturalna żywotność, duży potencjał sił życiowych i to, że są nie do zdarcia.


Szczególna barania rywalizacyjność. Podręczniki astrologii przypisują Baranom rywalizacyjność; to że lubią się ścigać i chętnie stają do wyścigów. Z tym akurat nie jest aż tak prosto. Raczej jest tak, że tam, gdzie zaczyna się rywalizacja, Barany tracą poczucie humoru: rywalizacji nie potrafią traktować na niby, jako czegoś umownego, dla zabawy i przyjemności. (Inaczej, bo właśnie w taki zdrowy i sportowy sposób traktują rywalizację np. Bliźnięta, Waga, Strzelec lub Wodnik.) Baranom w sytuacji rywalizacji włącza się szczególny dopalacz, tak jakby budził się w nich instynkt, że oto idzie na śmierć i życie, wszystko lub nic i żarty się kończą. Dlatego rywalizacja i to, że mogłyby przegrać, budzi w nich przesadne emocje. Sam jako Baran znam momenty, kiedy w ogóle nie startowałem do rywalizacji, bo unikałem ryzyka przegranej - i działo to się zdecydowanie poniżej poziomu świadomości.


Ekwiwalencje Słońca w Baranie:

 • Podobnie, choć niewątpliwie słabiej działa ascendent w Baranie.
 • Jednocześnie silne Słońce i Mars, zwłaszcza przy dominujących znakach żywiołu ognia.
 • Silny Jowisz lub Mars, przy dominującym znaku Barana, Lwa, Strzelca.

Coś z ogólnego klimatu Słonecznego Barana przecieka do charakteru osoby także wtedy, kiedy w znaku Barana są inne planety, zwłaszcza gdy są w pozycji dominującej - np. Saturn w Baranie w MC. (Chociaż akurat Saturn wyraźnie kłóci się swoim charakterem ze znakiem Barana.)


Baran Księżycowy

Księżyc w Baranie, jak zwykle Księżyc, naznacza związki danego człowieka z innymi ludźmi, jego funkcjonowanie wobec innych i relacje społeczne.

Ogólnie, charakter związany z Księżycem w Baranie jest podobny do Barana słonecznego, tylko łagodniejszy, bez aż takich kantów i zadzior jak u tamtego. Ludzie z Księżycem w Baranie są naturalni, bezpośredni - i wolni od fochów, urazów czy knowań (charakterystycznych np. dla Księżyca w znakach wodnych). Lubią gry, zabawy i wyścigi - i to bywa ich życiową pasją, inaczej niż to jest u Baranów słonecznych, które rywalizację traktują nazbyt serio.


Przygoda i fascynacja. Barany księżycowe lubią przygody! Klimaty jak z młodzieżowych powieści o poszukiwaniach przygód, wyprawach i eskapadach, to jest to, co kochają. Powieści Karola Maya, Wyspa skarbów, piraci z papugą na ramieniu itd.

Księżyc w Baranie radykalnie odmładza psychikę. Podobnie działa Wenus w Baranie. Ludzie tacy pozostają w środku młodzieńcami. Oczywiście pociąga to także wady: niefrasobliwość, zamiłowanie do dreszczyku emocji i ryzyka, łatwe fascynowanie się czymś, nowymi tematami i zagadkami. Właśnie nieustanne fascynowanie się jest charakterystyczne dla Księżyca w Baranie i należy je podkreślić.

Księżyc w Baranie sprzyja zamiłowaniu do podróży, ale zwykle sam w horoskopie nie wystarcza, by przyjąć taki styl życia - na to trzeba mieć jakiś mocniejszy wskaźnik.


Młodzieżowa banda. Dla Baranów księżycowych najważniejszym okresem w życiu jest okres dorastania. Z tego etapu w życiu wynoszą najważniejsze doświadczenia, wtedy budują swoją życiową legendę. Do wrażeń i doświadczeń z tego okresu wracają przez całe życie jak do kopalni pomysłów i inspiracji. Można powiedzieć, że ich ideałem funkcjonowania z ludźmi jest młodzieżowa banda - czyli grupa ludzi owładniętych wspólnym entuzjazmem, bez obciążeń w postaci obowiązków rodzinnych, ani nie rozbita jeszcze przez miłości w parach. (Bo młodzieżowe bandy rozpadają się, kiedy ich uczestnicy zaczynają się w sobie zakochiwać, albo są wyciągani z paczki przez swoje narzeczone.)

Instytucja młodzieżowej bandy jest silnie wdrukowana genetycznie. Nie tylko u Naczelnych (u naszych krewnych małp), ale i u innych stadnych ssaków istnieje zjawisko, że dorastające osobniki, zwłaszcza samce, ale nie tylko, gromadzą się osobno na obrzeżach stada i przebywają w stanie buntu przeciw autorytetom, tzn. przeciw ustalonej hierarchii stada, mając na pieńku z uznanymi przywódcami.

Ludzie z kompleksem młodzieżowej bandy - czyli, astrologicznie, z Księżycem w Baranie lub z jego ekwiwalentami - w dalszym życiu starają się realizować ten model, zostając działaczami harcerskimi lub młodzieżowymi, pracując jako pedagodzy od trudnej młodzieży, jako przewodnicy wycieczek, trenerzy, reżyserzy - zespół teatralny lub filmowy to też taka banda i zabawa. Z wielkich Polaków piękny Księżyc w Baranie, wsparty koniunkcją z Uranem, który jego cechy doprowadza do skrajności, miał Jerzy Grotowski. Ciekawy wątek: jego słynny Teatr Laboratorium jako młodzieżowa banda.


Ekwiwalenty Księżyca w Baranie

 • Silnie obsadzony znak Barana i silny Księżyc poza tym znakiem.
 • Silny znak Barana i Księżyc w znakach wody.

Zamiast Księżyca w powyższych konfiguracjach może też być Wenus lub Neptun.


Baran Marsowy lub Mars w Baranie

Mars wydobywa (wyświetla) cechy znaku Barana podobnie jak Słońce, lecz w tym przypadku Baranie cechy bywają doprowadzone do skrajności i do przesady:

 • ludzie tacy są nieopanowanie rywalizacyjni
 • dominujący i egocentryczni: "ja, moje na wierzchu za wszelka cenę"
 • łatwo, chętnie i niepotrzebnie ryzykują, zarówno jeśli chodzi o zdrowie i własną całość, jaki i pieniądze
 • we wszystkim, co robią, idą na całość, nie pozostawiając sobie alternatyw, rezerwowych dróg wyjścia itd.
 • są nierozważni, nieostrożni, bywają w swoich zapędach nieodpowiedzialni
 • są szorstcy i gwałtowni wobec innych
 • w naturalny sposób przejmują kierowanie nad innymi.

Jeśli Mars w Baranie lub jednoczesna dominanta marsowo-barania są moderowane jakimś innym, łagodniejszym czynnikiem planetarnym, są wtedy skarbem jako źródło wielkiej życiowej siły, siły przebicia, energii, przekonania o własnej racji. Ale czasami energia takiego Marsa dochodzi bezpośrednio do głosu i wtedy ów człowiek miewa wyskoki nieopanowanej gwałtowności.

Marsa w Baranie warto mieć w horoskopie, jednak w roli drugorzędnej, jako dodatek - wtedy działa on jak dodatkowy Baran Słoneczny.

Odpowiedniki-ekwiwalenty Marsa w Baranie:

 • koniunkcja lub inny silny i ścisły aspekt między Marsem a Słońcem
 • jak wyżej, ale między Marsem a Jowiszem
 • silny-dominujący Mars w ogóle.

"Baraniczny" Merkury

...czyli: (1) Merkury w Baranie, albo (2) Merkury jednocześnie dominujący wraz ze znakiem Barana, albo (3) merkuryczna strona znaku Barana.

Cechy: niefrasobliwość. Skłonność do życia chwilą. Entuzjazm - to znaczy łatwe i szybkie wzbudzanie w sobie entuzjazmu do nowości, do nowych zainteresowań, do ciekawostek i nowych pomysłów. Postawa: "trochę się boimy ale nic, lecimy!" (z piosenki Jacka Kleyffa?). Na tym tle może się pojawiać pasja gracza, namiętność do umysłowych rozrywek i gier.

Z Baranim Merkurym łączy się też szybkie podejmowanie decyzji, po swojemu, bez konsultowania z innymi i bez oglądania się na to, co powiedzą inni i jakie są ich interesy. To jest zresztą cecha ogólno-barania i działa także przy Słońcu, Księżycu i innych planetach w Baranie. Baran szybko podejmuje decyzje, idzie do przodu i nie ogląda się na innych.

Baranio-merkuryczna jest też skłonność do uproszczeń. Przedstawić sprawę w głównych zarysach. Streścić coś. Sprowadzić do grubego szkicu.

Jeśli Słońce jest po sąsiedzku w Rybach lub w Byku, Merkury w Baranie jest czynnikiem ożywiającym i energetyzującym te dwa dość rozlazłe i marudne znaki, dodaje im iskry i błysku.


Wenus w Baranie lub w związku z Baranem

Tak położona Wenus daje paradoksalną estetykę: ładne jest to, co kontrastowe, krzykliwe i szokujące: chropawe ściany, nierówne schody, krzykliwe kolory w stroju, przesadny makijaż, ciężkie buty na nogach. Gdy chodzi o estetyczne gusta, Wenus w Baranie nie zna umiaru, lubuje się w tym, co ostre i przesadzone. Także: ulubiony styl wojskowy - lub polowy, turystyczny.

W stosunkach z ludźmi Wenus baraniczna przejawia się jako skłonność do dominacji i narzucania swojej woli, a także brak taktu i wyczucia. Jednak ludzie tacy zwykle nie są drażniący i mają w sobie coś naturalnego, co sprawia że wiele im się wybacza: słodkie urwisy.

W miłości Wenus w Baranie jest przeciwieństwem poświęcania się, czekania i romantycznego wzdychania: ważne są zmysłowe doświadczenia tu i teraz.


Dalsze planety

...nie tyle w Baranie, co silne (dominujące) jednocześnie ze znakiem Barana:


Jowisz i Baran. Te dwa czynniki horoskopowe lubią się i wzmacniają. Wynik jest podobny jak koniunkcja Jowisza i Marsa: wiele entuzjazmu, duży zapas życiowej siły, łatwość realizacji swojego "ja chcę" i "będzie jak ja chcę". Ludzie z dominującym Jowiszem i Baranem są przebojowi, łatwo sięgają po sukces, także przyciągają innych swoim rozmachem, siłą woli i wielością propozycji.


Saturn i Baran nie lubią się. Saturn działa ograniczająco na znak Barana. Powoduje zwłokę, czekanie, nietrafianie na okazję. Ludzie z silnym jednocześnie Baranem i Saturnem męczą się, nie znajdując warunków dla realizacji swojego potencjału, a także uporczywie natrafiając na przeszkody lub opór osób wyżej postawionych. Co do charakteru ludzie tacy łatwo się zamykają w sobie, niechętnie otwierają przed innymi, duszą w sobie swoje pomysły i uczucia, sprawiają wrażenie ciężkich, groźnych i nabzdyczonych. Saturn działa jak tama dla emocji i energii, tama, która może pęknąć, skutkując wybuchem.


Uran i Baran. Uran wzmaga porywczą spontaniczność i niezależność, ale również kapryśność i nieobliczalność Barana, czyni go jeszcze mniej sterownym i skłonnym do wzajemnej współpracy z innymi ludźmi, z otoczeniem. Wynikiem jest mickiewiczowski sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Ludzie tacy są jednak materiałem na przywódców, ponieważ nie sugerują się tym, co myślą, mówią i robią inni, za to przyciągają innych, tych mniej zdecydowanych.


Neptun i Baran. Z połączenia tych czynników powstaje błędny rycerz, fantasta i utopista, który w realnym-materialnym świecie realizuje swój sen, swój życiowy mit, często na przekór okolicznościom i koniunkturom.


Pluton i Baran. Spośród różnych znaków zodiaku Baran dobrze współpracuje z dominującym Plutonem: Pluton dodaje Baranowi siły przebicia, impetu, pewności siebie, niewzruszoności, zaufania do tego, co się robi. Należałoby przebadać ludzi uprawiających sztuki walki lub sportowców z tych dyscyplin, które najbliższe są bezpośredniej walce - zapewne wśród nich jest to częsta dominanta.


Szczególne punkty Barana

12 6/7° = 12°51' Barana, punkt siedmiokrotny ziemny, biseptyl do punktu kardynalnego 0° Koziorożca. W punkcie tym wzmożony jest upór (iście barani!), a także ludzie z okolic tego punktu sprawiają wrażenie ciężkich, trochę mało lotnych, sierioznych (mówiąc z rosyjska), czyli traktują wszystko nadmiernie serio. Mają zamiłowanie do wytężonej pracy i do zmagania się z trudnościami - pod tym względem przypominają Koziorożce. Ten punkt przypomina także dodatkowego Saturna w Baranie. Planety w tym punkcie mają cechy takie, jakby były w koniunkcji lub w innym aspekcie z Saturnem. Pozytywną cechą tego punktu jest zdolność do koncentracji, skupienia i do gromadzenia w sobie energii potrzebnej do czynu i skoku. Życiowym mitem dla tego punktu jest mistrzowstwo - osiągnięcie mistrzowstwa w pewnej dziedzinie.


18° Barana, punkt pięciokrotny wodny, aspekt 1/5 do 0° Raka. Moje dotychczasowe obserwacje (zapewne niepełne i stronnicze) pokazują, że punkt ten inaczej działa na kobiety, inaczej na mężczyzn. Kobiety mające coś ważnego w tym punkcie - Słońce, Księżyc, Wenus lub Marsa - są silne i dominujące, zwłaszcza dominujące wobec mężczyzn, tym bardziej, że za życiowych partnerów wybierają sobie mężczyzn pod jakimś względem słabszych, którym matkują. Mężczyźni z podobnie obsadzonym tym punktem są chwiejni i mają słabość na punkcie kobiet: jeśli nawet nie dają się kobiecie zdominować, to ich życie obraca się wokół związku z kobietą i związanych z tym problemów. W przypadku obu płci związki kobieco-męskie są przesadzone i stają się powodem przesady. Warto ten punkt badać dalej - mogą się w nim skrywać dalsze tajemnice.


25 5/7° = 25°43' Barana, punkt siedmiokrotny powietrzny, trysepyl do punktu kardynalnego 0° Wagi. Punkt ten działa jak wyspa znaku Bliźniąt w Baranie. Zwiększa, wzmacnia i podkreśla intelektualne zainteresowania, interesowanie się światem, podwyższa wymiar psychiki otwartość na doświadczenia. Zarazem z punktem tym związany jest rys abstrakcji, oderwania od konkretu, a także skłonność do roztargnienia i pomieszania. Punkt szalonych geniuszy.


Junktura Barana

Baran pod koniec swojego zakresu, poczynając od wymienionego wyżej punktu powietrznego, wyraźnie słabnie, a ludzie mający tutaj coś ważnego, z typu Barana zachowują tylko niektóre cechy. Stają się bardziej intelektualni, ale zarazem niepoważni, w ich życiu więcej jest gry i udawania niż poważnej baraniej walki. Można to opisać jako przesunięcie w kierunku znaku Strzelca, upodobnienie się do typu Strzelca.


Kombinacje Barana z innymi znakami w dominancie

Baran i Byk. Te dwa znaki źle współdziałają i wręcz nie mieszają się ze sobą, a ludzie mający jedną i drugą dominantę zwykle mają swoją działkę na której zachowują się jak Barany i drugą, gdzie realizują się jako Byki. Na przykład w pracy są marsowo zrywnymi Baranami, za to w domu zażywają komfortu jak Byki.

Baran i Bliźnięta. Wzmacniają się harmonijnie: wynikiem jest optymizm, żywość umysłu, bystrość, wielość zainteresowań, energia. Ludzie tacy są zwykle atrakcyjni towarzysko i poszukiwani jako kompani i przywódcy. Osobowość wiecznie "młodzieżowa" - podobnie jak przy Księżycu w Baranie.

Baran i Rak. Dwa najbardziej niepodobne znaki zodiaku - w jednym człowieku produkują typ wewnętrznie sprzeczny: wrażliwy i zarazem nieostrożny, entuzjastyczny ale i dręczony wątpliwościami, narwany i jednocześnie zależny od opinii innych, przejmujący się. W skrajnych przypadkach histerycznie wybuchowi, tak jakby ich część racza nie dawałoby sobie rady z szalejącą częścią baranią. Wynikiem porywy, kaprysy i nagłe zmiany frontu i nastroju; ludzie tacy bywają zagadkowo zmienni i bulwersujący nawet sami dla siebie.

Baran i Lew. Te ogniste znaki potęgują się wzajemnie, wynikiem jest osoba przebojowa, energiczna, często wręcz nadaktywna, zawłaszczająca przestrzeń i ludzi, o skłonnościach wodzowskich. Ale ktoś taki bywa też nielubiany za obcesowość, rozpychanie się, brak wyczucia i dobrych manier. W skrajnym przypadku: tyran.

Baran i Panna. Dodatek Panny dodaje Baranowi dyscypliny, opanowania, kieruje energię Barana w zorganizowane ramy. Dodatek Barana pozwala Pannie uzewnętrzniać swoje myśli, idee i potrzeby w sposób zdecydowany i energiczny. Barano-Panna jest bardziej dynamiczna i przebojowa, impetyczna od Panny typowej i inaczej niż typowe Panny nie oszczędza się. Od typowego Barana różni się intelektualizmem, główkowaniem, i raczej najpierw pomyśli, potem zrobi - inaczej niż czysty Baran. Wadą jest brak naturalnej empatii i ciepłych więzi.

Baran i Waga. Niefrasobliwość Barana plus chwiejność Wagi dają typ porywczego pędziwiatra: lekkomyślny, niestały, zmieniający opinie i nastroje, przesadnie szczery, co na myśli to na języku, zabawowy i trochę nawet infantylny.

Baran i Skorpion. Powstaje typ wybitnie marsowy, rywalizacyjny, przebojowy, waleczny ale i bywający nieprzyjemnym, gwałtownym i natrętnym wobec innych.

Baran i Strzelec. Wzmacniają się, wynikiem jest typ ognisty, pełen entuzjazmu, szczery, otwarty, optymistyczny, prostolinijny, wybitnie energiczny, dobrze radzący sobie w trudnych sytuacjach, choć w stosunkach z innymi dominujący.
Wojciech Jóźwiak

wykłady z lat 2004-2007, w Tarace od 21 maja 2010


Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomniane
  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    (46)    47    48    49    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)