21 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Astrologia samopoznania

19. Byk
Jak odczytywać i stosować kosmogramy. Wykłady z lat 2004-2007

Kategoria: Astrologia

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    (47)    48    49    dalszy >  

Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomnianePo przejściu na ekliptyce od Barana do Byka znajdujemy się w zupełnie innym obszarze, w innej scenerii, pośród zupełnie innych problemów. Byk i Baran to jedne z najbardziej odmiennych światów w zodiaku.

Logicznym poprzednikiem Byka nie jest Baran, ale Koziorożec. Oba te znaki należą do żywiołu ziemi. Wspólne mają zamiłowanie do konkretu, podobny mają rodzaj zmysłowego kontaktu z rzeczywistością, tak samo programowo trzymają się ziemi. Przejście od Koziorożca do Byka polega na tym, że Koziorożec (oczywiście rozumiany jako pewna modelowa figura) zajęty jest głównie pracą, realizacją swoich obowiązków i zmierzaniem do celu. Koziorożec jest stale w drodze do celu - w przeciwieństwie zaś do niego Byk z natury zachowuje się tak, jakby swój cel osiągnął. Można powiedzieć, że człowiek w fazie Koziorożca pracuje i stara się po to, by w fazie Byka konsumować to, co przez Koziorożca wypracowane i cieszyć się plonami starań Koziorożca. Byk podsumowuje ziemskie wartości Koziorożca: jest tym, co nadaje sens koziorożcowym staraniom. Korzystaniu, spożywaniu i cieszeniu się czymś wśród planet odpowiada Wenus. Dlatego Wenus skojarzona została ze znakiem Byka jako jego planeta-władca. Istnieje ekwiwalencja, ścisła podobieństwo pomiędzy znakiem Byka a Wenus w jej ziemnym wydaniu, tzn. związanym z żywiołem ziemi.

Znak Byka wyraża się w psychice, w ścieżce życia człowieka i w jego zainteresowaniach dość podobnie zarówno wtedy, gdy znajduje się w nim Słońce, jak i ascendent czy Księżyc lub Wenus. Wyodrębnianie Byków słonecznych, księżycowych i wenusowych byłoby dzieleniem włosa na czworo - dlatego w wykładzie o Byku odchodzę od schematu używanego przy poprzednich znakach. Zamiast tego przyjrzyjmy się typowi Byka poprzez jego charakterystyczne hasła lub tematy.


Specjalności znaku Byka

Powierzchnia i wykończenie. Specjalnością Byka jest powierzchnia i wykończenie. Przejawia się to choćby tym, że dla Byków (czyli ludzi ze Słońcem, ascendentem, Księżycem itd. w Byku) najważniejsza jest powierzchnia i dbałość o nią. Przy zakupach zwracają uwagę (nawet przesadną) jaka jest faktura materiału, jaka jest obudowa, opakowanie. Wielką rolę odgrywa tu zmysł dotyku, w ogóle szalenie dla Byków ważny: to, czy powierzchnia nabywanego przedmiotu jest miła w dotyku. Kontakt dotykowy następuje przez dłonie i dlatego Byki starają się mieć dłonie odpowiednio wypieszczone. Niesposób wyobrazić sobie Byka, tak kobietę jak mężczyznę, z niedopracowanymi paznokciami czy szorstkimi dłońmi. Podobnie jest w mieszkaniu: najważniejsze jest wykończenie i powierzchnia, a więc odpowiednio położona farba na ścianach, kafelki, klepka na podłodze, dywany, wykładziny, kotary itd. Byki są w charakterystyczny dla siebie sposób wyczulone na tym punkcie.

Zamiłowanie do pięknych i zadbanych powierzchni dotyczy też ich własnej powierzchni, czyli skóry, cery. Byki poświęcają jej szczególnie wiele uwagi i starań, dotyczy to także mężczyzn. Można powiedzieć, że zodiakalną specjalnością Byka jest kosmetyka.


Życie i jego bujność i rozkwit. Byki lubią otaczać się rozkwitającym życiem, w którym najwyraźniej widzą zewnętrzny wyraz czegoś ważnego w swojej duszy. Można powiedzieć, że czują się same wewnętrznie w najwyższym stopniu żywe i przez to chcą, aby to życie także otaczało je z zewnątrz. Tu jest źródło takich zamiłowań Byków, jak rośliny, ogrody i ich prowadzenie, a wiec ogrodnictwo (co występuje przede wszystkim przy Księżycu w Byku), namiętność do kwiatów i ozdobnych roślin, często hobby polegające na hodowaniu roślin w doniczkach lub na zewnątrz, albo układanie bukietów. Także hodowanie domowych zwierząt odpowiada Bykom, jednak z ważnym zastrzeżeniem: zwierzęta dla Byków mają tę wadę, że są brudne, zdarza im się cuchnąć, a także zagrażają bakteriami i alergią. Bakterii ani alergii Byk nie lubi i to go może skutecznie odstraszać. Tak czy inaczej, Byki chętnie widzą siebie w otoczeniu rozkwitającym i bujnym.


Estetyzm. Sztuka i artyzm. Byki, i w tym wyraża się ich związek z Wenus, mają wysoko rozwinięty zmysł estetyczny. W większym stopniu niż inne znaki dostrzegają czy coś jest ładne czy brzydkie i przywiązują do tego wielką wagę. To co nie razi Koziorożca lub Panny (nie wspominając o Baranach, Skorpionach lub innych marsowcach), będzie nie do przyjęcia dla Byka: tak więc obcy i wrogi im jest stan prowizorki, tymczasowość, wieszanie obrazków na krzywych gwoździach, picie z jednorazowych kubków i przebywanie wśród sprzętów, które nie harmonizują estetycznie ze sobą. Także nie w ich stylu jest zbytnia prostota, surowość form, zbytnia techniczność otoczenia.

Od estetyzmu krok do uzdolnień, zainteresowań i zajmowania się sztuką. Wśród ludzi z dominantą zodiakalna Byka jest to niemal automat: kto ma silny znak Byka, ten zajmuje się sztuką. Jeśli nie zawodowo, to jako amator. Jeśli nie jako artysta-amator, to jako znawca-koneser, hobbysta i kolekcjoner. Podobnie działa w horoskopie silna Wenus. Jaki to będzie rodzaj sztuki, czy raczej muzyka (u słuchowców) czy raczej plastyka (u wzrokowców), na to nie ma prostych reguł.


Przyjemności. Byki, zapewne jako pierwsze pod tym względem w zodiaku, wielka wagę przywiązują do zmysłowych przyjemności. To zamiłowanie sąsiaduje z ich estetyzmem i zamiłowaniami do sztuki. Znaczna i ważna część ich życia służy dostarczaniu sobie miłych wrażeń, w postaci słuchania muzyki, oglądania ładnych widoków, przebywania w ładnych pomieszczeniach, oddawania się życiu towarzyskiemu wśród miłych i sprawiających dobre wrażenie ludzi. Specjalnie ważne dla Byków jest jedzenie i szuka kulinarna. Byk to smakosz!


Posiadanie, zamożność, pieniądze. Byki mają dobrze wykształcone wyczucie pieniędzy - odruchowo rozumieją ten żywioł. Łatwo uczą się posługiwania pieniędzmi, także w jego bardziej wyrafinowanych odmianach, jak kredyty, pożyczki, ubezpieczenia, lokaty, akcje na giełdzie i co tam jeszcze. Są, mówiąc z pewną przesadą, urodzonymi finansistami. Umieją znaleźć równowagę pomiędzy posiadaniem, a więc trzymaniem pieniędzy, a korzystaniem z nich, a więc wydawaniem.


Równowaga, stabilność. Byki dążą do równowagi: przykładem tego jest wspomniana przed chwilą równowaga pomiędzy posiadaniem pieniędzy a konsumpcją biorących się z nich korzyści. Inny rodzaj równowagi, to pomiędzy czasem przeznaczanym na pracę i na rozrywkę. Pomiędzy uwagą skierowaną na siebie, na własną satysfakcję, potrzeby, przyjemności i korzyści, a uwagą skierowaną na potrzeby cudze. Zmysł do równowagi zarazem sprawia, że Byki unikają skrajności i pod tym względem są stanowczo numerem jeden w całym zodiaku. Wynikiem jest ich stabilność; stabilność psychiczna (bo dominujący znak Byka daje anty-neurotyzm - patrz koncepcja 5 głównych wymiarów psychiki); także stabilność materialna, stabilność życiowych celów, poglądów itd.


Normalność. Wartości wyznawane przez Byki są wysoko cenione w większości społeczeństw i warstw społecznych. Dobrobyt, zamożność, piękno, sztuka, dbałość o przyrodę, pieniądze, psychiczna i społeczna stabilność - czego chcieć więcej? W połączeniu z unikaniem skrajności oznacza to, że Byki są w wysokim stopniu normalne! Trzymają się społecznej normy, tego co uznane. W społeczeństwie starają się lokować w obszarze estebliszmentu. Dla wyszukiwacza ludzkich osobliwości, jakich zwykle jest astrolog, oznacza to z drugiej strony, że Byki są (w jakimś stopniu, trochę) nudne.


Współdziałanie i współistnienie znaku Byka z innymi znakami w dominancie

Byk jako element dominanty jest charakterystyczny, ale słaby, w tym sensie, że obecność innego elementu łatwo go przebija. Więc np. człowiek ze Słońcem w Byku i z Księżycem w Koziorożcu może być maniacko pracowity z rysem samo-poświęcenia, a znak Byka wybija w nim o tyle, że pracując w pyle lub na słońcu nie zapomina nosić ze sobą tubki z kremem i ochronnych kropli do oczu, a w roboczym uniformie stara się wyglądać modnie i zawadiacko.

Często dominanta Byka przejawia się jako normalizacja, tzn. ktoś taki jest człowiekiem środka, bez skrajności i osobliwości, co myli astrologa, który może przed takim horoskopem rozkładać ręce mówiąc: "I gdzie tu Byk? Ja niczego takiego widzę!"


Słońce, Księżyc i Wenus w Byku

Z powyższych punktów charakterystycznych Byka (powierzchnia, życie, estetyzm, sztuka, przyjemności, pieniądze, równowaga, normalność) wydaje się, że:

  • dla Księżyca w Byku najbardziej charakterystyczna jest biofilność, tzn. otaczanie się życiem w jego rozkwicie
  • dla Wenus w Byku sztuka i przyjemności
  • dla Słońca w Byku pieniądze i równowaga, stabilność szeroko rozumiana.

Ale, jak powiedziałem na początku, kompleks Byka z reguły działa jako całość, niezależnie, która planeta Byka wywołuje do zaistnienia. Różnice pomiędzy działaniem Słońca, Księżyca, ascendentu i Wenus w Byku są minimalne i często nieuchwytne, kiedy kogoś się zna tylko na pewien dystans.


Merkury w Byku

Merkury w Byku przy Słońcu w Byku pogłębia tylko opisany wyżej kompleks Byka.

Merkury w Byku przy Słońcu w Baranie z jednej strony ogranicza wyrażanie się energii Barana, sprawia, że ktoś taki jest mniej uparty, mniej doprzodowy i mniej narwany, ale i mniej energiczny niż czyste Barany, z drugiej strony pozwala lepiej gospodarować własną energią, daje szerszą perspektywę czasu, sprawia, że Baran (słoneczny) nie wypala się tak łatwo, nie przeforsowuje, oszczędza siły i zdolny jest do realizacji długofalowych planów. I w ogóle jest łagodniejszy i mniej najeżony niż Barany zazwyczaj bywają. Także, działając poprzez umysł (jak zwykle Merkury) poszerza horyzonty słonecznego Barana, daje zainteresowanie ludźmi, sztuką, literaturą, może być źródłem talentu literackiego. Skojarzenie Merkurego w Byku z literaturą jest ważne niezależnie od pozycji Słońca.

Merkury w Byku przy Słońcu w Bliźniętach. W takim układzie Merkury w Byku jest źródłem stabilności, której Bliźniętom zwykle brakuje. Działa jak kotwica, umożliwiająca Bliźniętom stałe zaczepienie się a nawet przyrośnięcie do pewnych tematów, którymi się zajmują, przeciwdziała jakże bliźnięcej postawie "o wszystkim i o niczym", dodaje głębi myślenia, solidności wniosków, ogólnie działa stabilizująco i zakorzeniająco.


Mars w Byku

Mars i wenusowy znak Byka to żywioły przeciwstawne, nie pasujące do siebie. Mars w Byku, zwłaszcza kiedy rola tej planety w danym horoskopie jest ważna, sprawia, że ktoś taki jest powolny, lub ogólniej, wolniej reaguje i miewa w życiu więcej wahań i obiekcji niż gdyby Marsa miał gdzie indziej. Następnie, przebija u niego tendencja do tego, żeby się oszczędzać - bo Mars w Byku każe mu się oszczędzać, chronić siebie, swoje cenne ciało, swoje cenne siły; może też pojawiać się lęk i obawa, wdrukowane zwłaszcza w dzieciństwie, że nie jest się kimś, kto ma walczyć, lecz kimś, kto jest przedmiotem starań i opieki. Ludzie z Marsem w Byku wydają się sobie samym słabszymi (i fizycznie, i gdy chodzi o możliwości) niż są faktycznie, a także kruchszymi, tzn. są nauczeni postrzegać siebie jako kogoś, komu stać się może krzywda. Jest to przeciwieństwo Marsa w Koziorożcu, który właśnie programowo się nie oszczędza, a jego właściciel zwykł myśleć o sobie, zarówno w wymiarze fizycznym jak i psychicznym jako o kimś niezmordowanym i nie do zdarcia.


Planety wolniejsze jako współdominanta przy Byku

Jowisz i Byk: gdy jednocześnie Jowisz i znak Byka dominują w czyimś horoskopie. Rozmach w ziemskiej strefie życia, a więc talent do pieniędzy, do ich robienia i zagospodarowywania, robienia z nich użytku, używania do własnych celów; głowa do interesów. Umiejętność czynienia wokół siebie rozgłosu i to w taki sposób, żeby ostatecznie na tym skorzystać i zarobić. Gościnność. Życie na wysokiej stopie lub przynajmniej wielka ochota na to. Jeśli nie ma wyraźnych remediów, może pojawiać się rozrzutność i postawa zastaw się, a postaw się.

Saturn i Byk. Rozwaga, stabilność, realizm i jeszcze raz realizm, połączone z konserwatyzmem. Z drugiej strony ktoś taki (jeśli nie ma remediów) może mieć klapki na oczach ograniczające jego pole widzenia tylko do spraw materialnych, do korzyści i wąsko pojętego racjonalizmu.

Uran i Byk. Takie połączenie pcha człowieka w kierunku typu szalonego artysty, czyli człowieka utalentowanego artystycznie, ale programowo niedostosowanego i buntującego się. Te dwa żywioły, Uran i Byk nie pasują do siebie i zapewne będą w życiu i zachowaniu przejawiać się w odmiennych sytuacjach.

Neptun i Byk. Sprzyja rozwojowi artystycznemu i artystycznej wrażliwości. Daje głębię czucia, pojmowania, intuicji - aż do mistycyzmu. Działa podobnie jak aspekty lub współdziałanie Neptuna i Wenus.

Pluton i Byk. Znowu niepasujące elementy, jako że Pluton zaostrza skrajności i sprzeczności, a Byk je łagodzi. Wszystko zależy od tego, co jeszcze jest w horoskopie prócz Plutona i Byka.


Ekwiwalencje znaku Byka

Podobnie jak Byk, działa dominująca Wenus, szczególnie jeśli jest w znaku ziemi (Byk, Koziorożec, Panna), lub jednocześnie z innego powodu żywioł ziemi jest silny; lub Wenus odbiera aspekty od Saturna; lub jednocześnie silny jest Saturn, lub planety, które aspektują Wenus, w jakiś sposób zabarwione są Saturnem.

Wiele cech wspólnych Byk ma ze znakiem Wagi, do tego stopnia, że astrologowie, nie tylko początkujący, w terenie mylą te znaki. Gdy człowiek ma wenusowy wygląd i zachowanie, a jest chudszy, to mamy skłonność myśleć o nim: "o, Waga!" - a jeśli jest grubszy, to że to Byk - co oczywiście jest wysoce mylące, bo mnóstwo jest szczupłych i zgrabnych Byków (mimo ich zamiłowania do dobrego jedzenia) i równie wiele jest grubych Wag.


Legenda Byka

Znak Byka obciążony jest swoją astrologiczną legendą. Z innych znaków chyba tylko Skorpion ma cięższą legendę. Legenda ta (podobnie jak legenda Skorpiona) często sprawia, że uczący się astrologii mają kłopot z właściwym zrozumieniem tego znaku: słysząc "Byk" i widząc Słońce, Księżyc lub ascendent w Byku wyobrażają sobie niezupełnie to, co powinni. Legenda ta ma dwa źródła: jednym jest sama nazwa znaku, identyczna z nazwą gwiazdozbioru. Byk jest potężnym zwierzęciem, które do tej pory budzi pewną grozę, chociaż mało kto je widział, gdyż realne samce gatunku Bos taurus są albo wykastrowane albo nieliczne poukrywane gdzieś jako nieszczęśni taśmowi dostarczyciele spermy. Więc chociaż realnych byków raczej na pastwiskach nie widać, to samo zwierzę pozostało jako figura językowa i postać symboliczna: jako symbol siły, potęgi, masywności, także pewnej wysokiej jakości własnej osoby. Istnieje zwrot byczy facet, który koniecznie musi mieć byczy kark. Niezależność byka pozostała w pojęciu bykowe: podatek, szczęśliwie dziś u nas nieistniejący, obciążający nieżonatych mężczyzn; na siłownię-pakownię mówi się też czasem bykownia. Byk ma wielkie ciało - co bywa przenoszone na wyobrażenie zodiakalnych Byków, których posądza się, oczywiście niesłusznie, po otyłość i masywna budowę, a potem (niesłuszne) zdziwienie, gdy się spotka Byka lub Byczycę szczupłą i zgrabną.

Drugie źródło legendy a raczej nieporozumień, to utożsamianie znaku Byku w zodiaku z tak zwanym drugim domem w systemie 12 tradycyjnych domów. (W które ja od lat pozwalam sobie nie wierzyć i tego niesłusznego i mylącego systemu na kursie nie uczę!). II dom jest od pieniędzy - i to skojarzenie jest przenoszone na znak Byka. Skutkiem tego w ramach legendy o Bykach rozgłasza się, jakoby były to osoby chciwe, posesywne i pazerne, ciągnące do siebie, lubujące się w mieć zamiast w być, istni tłuści burżuje jak ich rysowano za Lenina! (Który sam miał Słońce na początku znaku Byka.)

To są jednak - jak powiedziałem - legendy. Naprawdę jest inaczej: faktyczne Byki są przede wszystkim zrównoważone, uporczywie normalne i unikające skrajności - co zgadza się z wpływami Wenus, ich ekwiwalentnej planety. Uczących się astrologii może wręcz złościć, że w tym zodiakalnym typie mało jest jakichś osobliwości, dziwactw - czegoś, o czym możnaby było powiedzieć: o, tu cię mam, ty Byku!


Punkty pięcio- i siedmiokrotne w Byku

6° Byka, punkt pięciokrotny powietrzny, coś w rodzaju enklawy Wagi, ale i trochę Wodnika. Ludzie ze znacząco obsadzonym tym punktem są dobroduszni, życzliwi dla innych, mają też specjalny dar stwarzania innym przestrzeni i warunków do działania i rozwoju. Dobrzy wujaszkowie, którzy jako szefowie nie stwarzają dystansu między sobą a innymi. Literackim przedstawicielem tego typu był (zapomniany niesłusznie, wyparty przez Harry'ego Pottera) Pan Kleks z powieści Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy. W tarocie temu punktowi odpowiada karta Król Mieczy.


8°4/7 Byka, punkt siedmiokrotny wodny. Jest źródłem związku z przyrodą, z własną (prywatną) lub ojczystą ziemią, lokalnego patriotyzmu, więzi z przodkami. Przypomina swoim ładunkiem znaczeniowym znak Raka, ale wyrażony bardziej przez intelekt niż przez emocje. W tarocie odpowiada karcie 9 Pucharów. W dniu, kiedy Księżyc mija ten punkt, typowo nasze kroki kierują się w stronę przyrody i miejsc znaczących dla nas historycznie lub religijnie.


21°3/7 Byka, punkt siedmiokrotny ognisty. Przejawia się jako gorące spotkanie, jako zaintrygowanie i zauroczenie pewną osobą, której obecność działa na nas inspirująco i energetyzująco. Na dni, kiedy Księżyc mija ten punkt, warto planować publiczne spotkania, imprezy itd. W tarocie odpowiada Dwójce Kijów.


24° Byka. Punkt pięciokrotny ziemny, podwójnie ziemny punkt w Byku. To jest punkt super-byczy! To z czego Byk słynie, to znaczy zamiłowanie do ozdób, luksusu, zbytku i sztuki, a także osobisty narzucający się wdzięk, jest w tym punkcie wzmożone. W tarocie: Królowa Monet.


Junktura Byka

Byk w ostatnich swoich 3 stopniach zaraża się od następnych Bliźniąt wpływami Merkurego i zaczyna przypominać Pannę: staje się intelektualny i drobiazgowy. Można też dopatrywać się w tym obszarze narastających wpływów żywiołu powietrza, a wtedy kombinacja Wenus (od Byka) plus żywioł powietrza przejawia się podobnie do Wagi, czyli ktoś taki orientuje się na innych, na współdziałanie, spółki, chwytanie aktualnej mody, także na bycie częścią zespołu. (Z ogólnych reguł dla junktur wynikałoby wprawdzie, że w junkturze Byk zanim zamieni się w Bliźnięta, przechodzi w Koziorożca, to jednak jego junktura bardziej przypomina znak Panny; można ten przypadek uznać za wyjątek.)


Znak Byka jako współdominujący

O zestawieniach Byka z Koziorożcem, Wodnikiem. Rybami i Baranem przeczytaj w poprzednich rozdziałach.

Byk i Bliźnięta. Jako synteza tych znaków powstaje osobowość wenusowo-merkuryczna, a więc żywo interesująca się światem i ludźmi, otwarta na nowości, przy tym z wyraźnym estetycznym zacięciem.

Byk i Rak. Ziemski Byk stabilizuje wrażliwego Raka, dając osobowość dobrze zakorzenioną w tym co ma i kim jest. Nastawienie na estetykę, wygodę, porządek i elegancję.

Byk i Lew. Lwia ekstrawersja łączy się z bykowym zamiłowaniem do wygód i dobrobytu. Wynikiem będzie bywalec imprez, salonów, wystaw i (zwłaszcza) promocji. Koneser modnych trendów.

Byk i Panna. Wpływy obu znaków łączą się harmonijnie, ale w takim zestawie brakuje energii, rozmachu, dynamizmu, polotu; remedium szukać w znakach ognia i powietrza.

Byk i Waga. Dwa znaki ekwiwalentne Wenus i współdziałają zgodnie: Byk działa stabilizująco na chwiejną naturę Wagi; udział Wagi przydaje Bykowi otwartości i łatwości w kontaktach z ludźmi.

Byk i Skorpion. Mają większe niż inni potrzeby: uczuciowe, seksualne, estetyczne, materialne, zmysłowego zaspokojenia; także potrzebę oddania ze strony innych ludzi i przeżywania poruszających emocji. Mają bogate życie wewnętrzne; dobry materiał na zmysłowych artystów.

Byk i Strzelec. Miłośnicy przygód i życia na wysokich obrotach, zarazem wiedzący jak żyć z innymi, dobrzy kompani, dobrze wstrzeleni w społeczne zapotrzebowania.
Wojciech Jóźwiak

wykłady z lat 2004-2007, w Tarace od 21 maja 2010


Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomniane
  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    (47)    48    49    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)