21 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Astrologia samopoznania

20. Bliźnięta
Jak odczytywać i stosować kosmogramy. Wykłady z lat 2004-2007

Kategoria: Astrologia

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    (24)    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    dalszy >  

Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomnianeBliźnięta są znakiem wyrazistym. Chociaż poszczególne cechy ludzi ze znaku Bliźniąt nie zawsze są łatwe do opisania środkami potocznego języka, to nauczenie się rozróżniania i wyławiania cech Bliźniąt przychodzi łatwo już po zobaczeniu kilku Bliźniąt w terenie. Moim zdaniem, ludzie ci ze swoim kompleksem cech i zachowań są równie wyraziści jak Lwy, Skorpiony lub Koziorożce. Na pewno zaś bardziej wyraziści od Byków - w porównaniu z Bliźniętami dość (sorry!) nijakich.


Osobliwości Bliźniąt

Ruchliwość. Dla Bliźniąt charakterystyczna jest ruchliwość zarówno fizyczna, jak i umysłowa; zresztą ta pierwsza wynika z tej drugiej, z żywości umysłu. Bliźnięta żyją w stanie nieustannego zaciekawania, zaambarasowania, poruszenia i nakręcenia. Żywość umysłu wyraża się też przez szerokie, rozległe zainteresowania, przez wielość tematów, którymi Bliźnięta się interesują. Ruchliwość umysłu przejawia się też jako łatwe przeskakiwanie z tematu na temat, przerzucanie się z jednego wątku myślowego na drugi. Ruchliwość umysłu przejawia się jako ciekawość świata, a także ludzi: Bliźnięta są nieustająco gotowe poznać kogoś nowego, pójść do kogoś, zasięgnąć od kogoś języka. Ruchliwy umysł i ciekawość świata skłania też Bliźnięta do wędrownego trybu życia i do podróżowania. Chętnie codziennie odwiedzają długą listę ludzi, osobiście i środkami łączności, jak i udając się w podróż. Często, aby dać upust zamiłowaniu do wędrownego trybu życia, Bliźnięta zatrudniają się jako agenci handlowi, zaopatrzeniowcy, ankieterzy, akwizytorzy i dziennikarze.


Encyklopedia. Bliźnięta są zbieraczami informacji. W tym kierunku wykazują największą skłonność w całym zodiaku. Ale ich zainteresowania są encyklopedyczne: mają nawyk wiedzenia o wszystkim po trochu i znania się na wszystkim po trochu. Jeśli Bliźnięta mają jakieś dogłębne, specjalistyczne zainteresowania, to zwykle jest to skutek posiadania innego silnego czynnika w horoskopie, np. Saturna, Plutona lub znaku Skorpiona lub Panny. Jeśli Bliźnięta z racji zawodu muszą się na czymś znać specjalistycznie, to kompensują sobie to w ten sposób, że prócz tego równie dobrze znają się na czymś innym. Np. konieczność studiowania chemii kompensują sobie (niemal) równie dobrą znajomością muzyki lub... tu można wpisać dowolną dziedzinę, ponieważ Bliźnięta z założenia interesuje wszystko. Znam Bliźnięta dobrze znające się na trzech, czterech itd. dziedzinach wiedzy. Encyklopedyczność zainteresowań Bliźniąt polega też na tym, że często wystarcza im tylko przyswojenie sobie pewnych informacji - brakuje im za to zmysłu drążenia tematów, zadawania pytań w rodzaju: co jest naprawdę?, co się pod tym kryje?, jaki jest ogólniejszy pogląd? I znowu, jeśli pewne Bliźnięta są jednak drążycielami, to odpowiada za to jakiś inny czynnik zodiakalny lub planetarny, np. znak Skorpiona, Mars lub Pluton. Bliźnięta raczej przyswajają sobie (i to nader sprawnie) wiedzę i informację niż ją przetwarzają. Stosownie do tego mają zaskakująco sprawną, dokładną, fotograficzną pamięć, np. potrafią cytować dosłownie, wraz z intonacją, co ktoś powiedział na jakiś temat wiele lat temu.


Naśladowanie. Przyswajanie sobie informacji zapewne rozwinęło się na bazie zdolności starszej ewolucyjnie, mianowicie umiejętności naśladowania. Bliźnięta mają wysoce sprawną umiejętność naśladowania innych: potrafią spontanicznie imitować czyjeś ruchy, wyraz twarzy, sposób mówienia. Znane mi Bliźnięta są przez to mistrzami opowiadania dowcipów, ponieważ dowcip w ich wykonaniu staje się od razu jednoosobowym teatrzykiem!


Język. Naśladowanie sprzyja uczeniu się języków i Bliźnięta są przez to dobre w językach obcych. (Nie wiem na ile ta cecha jest u nich powszechna, nie słyszałem o badaniach ilościowych, a warto by było żeby ktoś takie porobił!) Nie tylko obcych; znam Bliźnięta, które przebywając jakiś czas w innej okolicy Polski natychmiast podchwytywały sposób mówienia Ślązaków, poznaniaków albo górali. Prócz tego dla Bliźniąt język jest czymś, co nieustannie budzi zainteresowanie. Dla zwykłych ludzi, tzn. nie-Bliźniąt, język najczęściej jest rzeczą przezroczystą, mówisz, używasz słów, ale to cię nie dziwi. Bliźnięta nie dość, że dziwi i ściąga ich uwagę, ale jeszcze wyzwala u nich namiętność do majstrowania w języku. Ulubionym sportem Bliźniąt są gry słów, kalambury, a także dowcipne przekręcanie słów, bawienie się słowami. Bliźnięta znające kilka języków nie mogą się powstrzymać, żeby nie krzyżować tych języków - kopalnią przykładów są tu dzieła Stanisława Witkiewicza "Witkacego", który miał Księżyc w Bliźniętach. Bliźnięta uczą się języków w biegu, słuchając i wychwytując to, co mówią ludzie wokół nich. Pewien mój znajomy Bliźnięta po powrocie z wycieczki do Chin recytował długie zdania w tym języku, tylko dlatego, że zapamiętał, co na boku do tubylców wypowiadała przewodniczka jego wycieczki.


Ludzie tłumu. Każdy (prócz anachoretów) żyje wśród ludzi, ale każdy znak ma pod tym względem swój styl. Bliźnięta są z natury predestynowane do życia w tłumie, ponieważ ich umysł nastawiony jest na wielką masę równoczesnych i wielostronnych interakcji. Dobrze czują się we wszelkich sytuacjach masowej komunikacji: kiedy się idzie w środku gadającej nieustannie wycieczki, siedzi pośrodku klubu, bierze udział w dużym zgromadzeniu, np. zebraniu, festynie albo imprezie towarzyskiej. Sytuacja taka dla niektórych bywa stresująca - nie dla Bliźniąt, które w takich zmasowanym i wielostronnym komunikowaniu się czują się jak ryba w wodzie! Jednocześnie zamieniać uwagi z kilkunastoma osobami, każdego zapytać o nowinki, zareagować na czyjeś zagadnięcia, orientować się, co się dzieje ważnego w tej chwili itd itd. - to są właśnie mocne strony i umiejętności Bliźniąt. (Jeśli jest inaczej, to tylko za sprawą jakiegoś czynnika działającego potężnie w przeciwnym kierunku.)


Tolerancja. Stosownie do powyższego, Bliźnięta łatwo znoszą obecność ludzi w swojej bliskości, także gdy tych ludzi jest wielu albo są oni jakoś szczególnie odmienni od tego, co dane Bliźnięta lubią. Odruchowo tolerują obcych, dziwnych, natrętów. Uwaga przy okazji: słowo tolerancja bywa niewłaściwe rozumiane jako akceptacja. Oczywiście tolerancja oznacza znoszenie, czyli umiejętność bycia z kimś, kogo się nie akceptuje, tyle że bez agresji. U Bliźniąt za tolerancją idzie dalej pozytywne nastawienie do wszelkich dziwnych i obcych, choćby dlatego, że tacy mogą być źródłem ciekawych wiadomości.


Filozofowanie. Bliźnięta przy swojej umysłowej ruchliwości uwielbiają mieć wszystko objaśnione, wytłumaczone i nazwane. Kiedy w tym stylu mówią lub tylko myślą, myśli natychmiast odlatują im w kierunku uogólnień i porównywania z podobnymi przypadkami. W wyniku Bliźnięta filozofują - i niekiedy od tego przechodzą do faktycznych zainteresowań filozofią.


Mozaikowy styl poznawczy. Każdy znak ma swój styl poznawczy. Styl Bliźniąt nazwać można mozaikowym, ponieważ Bliźnięta składają swój obraz świata z różnorodnych i rozstrzelonych tematycznie fragmentów. Obraz świata Bliźniąt można wyobrazić sobie obrazowo jako puzel układany z kawałków. Odpowiada to ich znaniu się po trochu na wszystkim, także zgadza się z wielością ich kontaktów z ludźmi i z ich przerzucaniem się z tematu na temat.


Wielozawodowość. Często jest to wręcz cecha rozpoznawcza Bliźniąt. Jeśli ktoś z powodzeniem uprawia dwa lub więcej zawodów, to warto sprawdzić, czy nie ma Słońca, ascendentu lub Księżyca w Bliźniętach. Często te zawody tematycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. Bywa też tak, że specjalności zawodowej towarzyszy jedno lub więcej hobby, dla danego człowieka (Bliźnięcia) równie ważnych jak praca zawodowa.


Bliźnięce wady. Powierzchowność, roztargnienie, gadulstwo, rozproszenie uwagi, małpi rozum lgnący do wszelkiego informacyjnego śmiecia, powtarzanie po innych, lgnięcie do tłumu, uleganie masowym modom i maniom, zmienność i nieprzewidywalność.


Księżycowy wariant Bliźniąt

Księżyc, kiedy leży w Bliźniętach, tak jak i przy innych znakach narusza przede wszystkim stosunki z ludźmi. Bliźnięta księżycowe mają obniżoną barierę obcości. To znaczy: łatwo innych ludzi uznają za swoich, a w wyniku nawiązują z nimi kontakty, zaprzyjaźniają się z nimi (co jest normalne), ale także z zadziwiająca łatwością przekraczają przyjęte granice prywatności, intymności czy jak to nazwać. Zwykle nie są przy tym wcale natrętne ani nieprzyjemne (o ile nie mają czegoś innego faktycznie nieprzyjemnego w horoskopie) - tylko tak jakoś dziwnie się składa, że poznane Bliźnię Księżycowe zaraz podejmujesz obiadem, zapraszasz do domu, podwozisz samochodem lub kładziesz spać na swoim tapczanie. A także szybciej niż z innymi zaczynasz rozmawiać o swoich prywatnych sprawach. Z tego powodu Księżyc w Bliźniętach jest pomocny w zawodach wymagających ścisłego kontaktu z klientem: psycholog, psychoterapeuta, agent ubezpieczeniowy, adwokat, astrolog. Tutaj tę tendencję do korzystania z czyjejś uprzejmości i szybkiego wchodzenia w bliską zażyłość przedstawiłem przesadnie, ale faktycznie realne Księżyce w Bliźniętach zawsze coś z tego mają! Zwykle ta cecha bardzo im pomaga w życiu. Ja sam zazdroszczę moim znajomym z Księżycem w Bliźniętach ich rozległych sieci kontaktów przenikających przez środowiska, grupy wiekowe i zawodowe.


Ascendent w Bliźniętach należy interpretować podobnie jak Słońce - jest to ogólny, niewyspecjalizowany przypadek tego typu.


Merkury w Bliźniętach

Merkury, władca Bliźniąt, jest w swoim znaku silny. Kiedy leży w Bliźniętach razem ze Słońcem, nie wnosi szczególnych cech - wzmacnia ogólną bliźnięcość danego człowieka. Kiedy jednak leży w sąsiednim znaku względem Słońca, potrafi zdominować Słońce! Tym bardziej, że sąsiednie znaki, Rak i Byk, stanowią typy z gruntu niepodobne do Bliźniąt i właściwie w każdym punkcie z ich typem charakteru sprzeczne. Tak więc często ludzie z Merkurym w Bliźniętach i Słońcem w Raku mają więcej cech Bliźniąt niż Raka i są właściwie Bliźniętami z pewnym raczym przechyłem, na przykład są chodzącymi encyklopediami i kronikarzami swojej rodziny albo rodzinnego miasteczka. Podobnie ktoś ze Słońcem w Byku i Merkurym w Bliźniętach zazwyczaj ma charakter Bliźniąt, z tym że ponadto interesuje się sztuką i siedzi w artystycznych klimatach.


Inne planety

Wenus w Bliźniętach. O ile jakiś inny czynnik nie wzmacnia Wenus, znak Bliźniąt jest słabą pozycją Wenus. Wenus w Bliźniętach przejmuje mnóstwo z cech tego znaku: daje szerokie zainteresowania, ciekawość ludzi, także uzdolnienia artystyczne (Wenus) związane z językiem (Bliźnięta), czyli talent literacki, dar pióra i słowa. Za to negatywną stroną Wenus w Bliźniętach jest słaby kontakt z własnymi uczuciami; ktoś taki nie wie co czuje, daje się zaskakiwać własnym emocjom, potrafi też postępować wbrew swoim emocjom, ponieważ kiedy rozum i słowa mówią mu jedno, a uczucie i intuicja drugie, wierzy słowom i rozumowi. (Sam mając Wenus właśnie tam zaliczyłem wiele przypadków postępowania wbrew emocjom i mogę podzielić się doświadczeniami.)

Uwaga: silna Wenus potrafi jednak dobrze współdziałać z dominującym znakiem Bliźniąt. Znanym przykładem wśród sławnych ludzi jest Marylin Monroe mająca Wenus w MC w junkturze Baran/Byk oraz dominujący znak Bliźniąt ze Słońcem i Merkurym w Bliźniętach.


Mars w Bliźniętach. Mars w tym znaku raczej nie daje jakichś szczególnych cech, których by Mars nie miał w innym miejscu. Nie jest to też znak, który by Marsa osłabiał (jak Byk) ani szczególnie wzmacniał (jak Baran). Wpływ Bliźniąt poprzez Marsa przejawia się jako lgnięcie do gromadnych sytuacji, w których wyzwalają się marsowe emocje i zachowania, a więc kibicowanie, zespołowe gry, wszelkie społeczne zabawy w których "my jesteśmy lepsi a oni gorsi". Wręcz można powiedzieć, że we wszystkich grach, polegających na grupowym uganianiu się za jakimś przedmiotem, wyraża się duch Marsa w Bliźniętach. Z negatywnych cech, Mars w Bliźniętach sprzyja popadaniu we wzburzenie, podniecenie i histerię. Można też taką pozycje Marsa podejrzewać o kłótliwość, najeżanie się, agresywną gadatliwość, pieniactwo.


Jowisz jako dominująca planeta przy dominujących Bliźniętach. Oba te czynniki horoskopowe dobrze współdziałają ze sobą. Nie należy sugerować się starożytnym schematem, w myśl którego Jowisz miał być upadły lub wygnany w Bliźniętach. I Bliźnięta, i Jowisz dają silny instynkt społeczny, dają zamiłowanie do życia społecznego, do udzielania się w życiu publicznym i rozległe kontakty. Jowisz także wzmacnia i poszerza bliźnięcy pęd do wiedzy i do przyswajania i gromadzenia informacji. Jowisz przy silnych Bliźniętach to także jeden ze wskaźników międzynarodowego stylu życia.


Saturn przy dominujących Bliźniętach. Zachowuje z Bliźniąt pęd do wiedzy, szerokie zainteresowania, filozoficzne zacięcie, intelektualizm - ale blokuje swobodne i spontaniczne kontaktowanie się z ludźmi. Wynikiem jest typ mola książkowego, zakurzonego mędrca, człowieka, który spędza życie w bibliotekach.


Uran. Dobrze współpracuje z dominującymi Bliźniętami, to znaczy rozwija tendencję, która silnie jest obecna już w samym znaku Bliźniąt, mianowicie potęguje nieobliczalność, niecierpliwość i spontaniczność tego znaku. Wynikiem jest człowiek wiecznie czegoś poszukujący, zmieniający zainteresowania jak rękawiczki, ale też gustujący w eksperymentach (np. artystycznych), zachowujący się prowokująco, programowo chodzący pod prąd, niepokorny, zbuntowany.


Neptun i Bliźnięta to żywioły radykalnie odmienne. Silny Neptun będzie dla Bliźniąt źródłem inspiracji. Przykładem Witkacy, twórca z dominującym Neptunem i aktywnymi Bliźniętami, czerpiący inspiracje z eksperymentów narkotycznych, ale i zafascynowany postacią wariata, schizofrenika. Z drugiej strony sztandarowe tendencje obu tych czynników, czyli neptunowej medialności i bliźnięcego gromadzenia informacji, są trudne do pogodzenia w jednej duszy.


Pluton i Bliźnięta. Dominujący Pluton, jeśli nie ma jakichś przeszkód, będzie wzmacniał bliźnięcą naturę, dodając głębi myślenia, wytrwałości, wnikliwości i skłaniając do szukania. - Co jest cenne, ponieważ sam znak Bliźniąt jako taki daje raczej powierzchowność i zmienność.


Punkty pięcio- i siedmiokrotne w Bliźniętach

4 2/7 stopnia Bliźniąt, punkt 7-krotny ziemny (w tryseptylu do 0° Koziorożca). Punkt o silnie saturnowym charakterze. Daje zamiłowanie do wiedzy ściślej i ścisłego myślenia; także kieruje w stronę wiedzy, która z jakichś względów jest ponadczasowa, mało zmienna, kanoniczna i skodyfikowana; może to być astronomia, ale także teologia, matematyka, prawo, historia. (Na ile rozumiem ten punkt, to w jego duchu myślą muzułmanie studiując Koran i Żydzi studiując Talmud.) Punkt ten przypomina też znak Panny: daje podobny jak Panna rodzaj praktycznej zapobiegliwości.


12 stopni Bliźniąt, punkt 5-krotny ognisty (w kwintylu do 0° Barana). Wyspa Barana w Bliźniętach. Ludzie mający ważny wskaźnik w tym miejscu (Słońce, Księżyc, ascendent, Merkurego lub Marsa) zachowują się, żyją i wyglądają jakby mieli aktywny jednocześnie znak Bliźniąt i Barana. Podobnie jak Barany są narwani, szybcy w reakcjach, lubią się ścigać i konkurować z innymi, mają ognisty temperament podobny baraniemu.


17 1/7 stopnia Bliźniąt, punkt 7-krotny powietrzny (w biseptylu do 0° Wagi). Punkt super-bliźnięcy, jednocześnie swoimi właściwościami przypominający działanie Jowisza lub Urana. Ludzie mający tu coś ważnego żyją nieustannie zanurzeni w ruchu, w ciągłych kontaktach, w stanie poruszenia i mobilizacji, że zaraz trzeba gdzieś biec, zmieniać miejsca, coś w ogóle zmieniać. Życiową specjalnością ludzi z czymś ważnym w tym punkcie jest bycie na skrzyżowaniu, czyli przebywanie w takich miejscach społeczeństwa, gdzie krzyżują się wpływy i wiadomości, w węzłach, gdzie wiele się dzieje. Obsadzenie tego punktu wskazuje często na zajęcia związane z podróżami i międzynarodowym stylem życia. Są to urodzeni wędrowcy, co nieustannie chleb jedzą z wielu pieców.


Junktura Bliźniąt

Przejście od Bliźniąt do Raka jest jednym z najbardziej dramatycznych skoków w zodiaku. Dobrze jest widoczne w miesięcznym cyklu Księżyca, tym bardziej że doba, kiedy Księżyc idzie przez koniec Bliźniąt (i szczególnie energetyzujący punkt 17 1/7°) pełna jest nieprzewidzianych akcji, tłumnych spotkań, podróży i nastroju, który wyciąga nas z domów. Za to kiedy Księżyc wchodzi do Raka, wszystko to z nas opada: organizm psychofizyczny człowieka przestawia się z informacji i nowości na biologię: wtedy nic tylko śpimy, jemy i najchętniej nie wychodzilibyśmy z domu. Charakterystyczne jest wtedy rwanie się społecznych imprez, np. nie ma kworum, bo delegaci rozeszli się do domów. Opada napięcie, nic nas nie dziwi, wolimy przeżuwać niż przeżywać. Początek Raka (przepraszam Raki!) w istocie jest strasznie krowiasty!

Bliźnięta po koniec znaku zaczynają przypominać Wodnika: stają się odleciane, oderwane, przechodzą w sferę fantazji.


Ekwiwalencje Bliźniąt. Podobnie jak Bliźnięta przejawiają się wszystkie konfiguracje, w których silny jest jednocześnie Merkury i żywioł powietrza.


Lubienie i nielubienie Bliźniąt

Ciekawe, że ludzie z zodiakalną dominantą Bliźniąt, choć przeważnie kontaktowi, przyjacielscy i ludzcy budzą jednak spore emocje. Zwłaszcza wielu uczących się dopiero astrologów, którzy bardziej znają ten znak z opisów niż z żywych przykładów, deklaruje: "nie znoszę Bliźniąt" lub "jak to dobrze, że ja nie mam nic w Bliźniętach". Od razu dodaję, że ja, mając w Bliźniętach Wenus, poglądów tych nie podzielam, dziwię im się, a wśród przyjaciół miałem i mam wielu tych ze Słońcem, Księżycem lub czymś równie ważnym w Bliźniętach. Wspomniana wczęsniej niechęć bierze się zapewne stąd, że przez niektórych Bliźnięta są postrzegane jako wyzwanie lub zagrożenie: przy Bliźniętach trzeba dużo wiedzieć, żeby im sprostać, tzn. żeby im w porę sensownie odpowiedzieć; nie można przy nich być mułem ani sztywniakiem, a przede wszystkim trzeba nadążyć za ich szybkim i kapryśnym tokiem myślenia i za ich niekonwencjonalnymi skojarzeniami. Także talent Bliźniąt do naśladowania i parodiowania (czyjegoś sposobu mówienia, gestów i min) niektórych stawia na baczność: no bo nie wiadomo, czy ciebie takie Bliźnię nie zachce nagle sparodiować - i co mu zrobisz? Albo, co najgorsze, nie zauważysz tego w porę i wyjdziesz na głupa. Być może inne narody - Anglicy, Amerykanie, Żydzi - postrzegają to jako zabawne i dowcipne, ale ponuro zakompleksiali Polacy nie ścierpią, żeby ktoś sobie robił z nich żarty.


Bliźnięta jako znak współdominujący

O Bliźniętach w zestawie ze znakami od Koziorożca do Byka przeczytasz w poprzednich rozdziałach.

Bliźnięta i Rak. Osobowość zdecydowanie młodzieżowa; bliźnięca otwartość na doświadczenia, głód nowości, ale i mentalne skakanie z tematu na temat łączy się z raczym lgnięciem do grupy i wzajemnej emocjonalnej zależności jak w rodzinie. W skrajnym przypadku typ wiecznego dziecka.

Bliźnięta i Lew. Znaki które się lubią: i w kontaktach między ludźmi i wewnątrz jednej osoby w jej horoskopie. Wynikiem dusza towarzystwa, sypiący dowcipami, wiedzący wszystko o wszystkich, kiedy się zjawia wszystko zaczyna się wokół niego kręcić, do tego brat-łata i niestrudzony organizator, miłośnik tego, żeby coś się wciąż działo.

Bliźnięta i Panna. Krzyżówka Panny i Bliźniąt to typowi merkurycy: drążący problemy, z encyklopedią w głowie, znający się na wszystkim. Częste uzdolnienia ścisłe.

Bliźnięta i Waga. Dwa powietrzne znaki, które razem składają się na typ wybitnie powietrzny: bystry, błyskotliwy, towarzyski, skłonny do zmian i podróży, żywo interesujący się światem, estetyczny, zwykle utalentowany artystycznie.

Bliźnięta i Skorpion. Do tego typu należą namiętni badacze tajemnic, tacy, którzy nie popuszczą, zanim się nie dowiedzą. Ale wnikliwość poznawcza może przechodzić we wścibstwo, wytrwałość w namolność, wiedza w lubowanie się w cudzych tajemnicach; może też być skłonność do maskowania się, grania ukartowanych ról, w ogóle postawa gracza i rozgrywającego.

Bliźnięta i Strzelec. Kombinacja znaków wcale nie nieharmonijna. Bliźnięto-Strzelce mają rozmach, gest, energię, poznawczą pasję, także dystans do otoczenia i do samych siebie. Pędem do podróży i egzotyki przypominają trochę Wodniki.
Wojciech Jóźwiak

wykłady z lat 2004-2007, w Tarace od 21 maja 2010


Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomniane
  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    (24)    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)