21 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Astrologia samopoznania

21. Rak
Jak odczytywać i stosować kosmogramy. Wykłady z lat 2004-2007

Kategoria: Astrologia
Tematy/tagi: astrologiaSymbole Sabejskieznaki zodiaku

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    (48)    49    dalszy >  

Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomnianeZnak Raka obejmuje kompleks spraw, które dla ludzi nieznających astrologii nie łączą się w jedno i nie kojarzą się wzajemnie. Inaczej niż w przypadku poprzednich znaków, znak Raka proponuję studiować najpierw poprzez obrazy, potem dopiero przez pojęcia.


Pierwszy obraz: 91 symbol sabiański

Symbole sabiańskie to zbiór 360 symbolicznych obrazów ilustrujących 360 stopni zodiaku, wykreowanych przez Marca Edmunda Jonesa i Elsie Wheeler w 1926 roku.

Obraz dla 1 stopnia znaku Raka brzmi (wygląda?) tak: "Postrzępiona i niepostrzępiona flaga wywieszona na statku." Lub w innej wersji: "Na statku żeglarze opuszczają starą flagę i wciągają nową." Dla nas najważniejszy jest tu obraz żeglarzy, grupy ludzi podróżujących statkiem. Uderzający jest tu kontrast pomiędzy zamieszkałą łodzią a obcym i groźnym żywiołem dookoła. Wokół napierające otchłanie śmierci, pośród nich maleńka ruchoma wyspa gęsto zamieszkałego ludzkiego życia. To trzeba umieć poczuć. Niektórych szczegółów należy się domyślać. Wymiana flagi może oznaczać zwykłe okresowe porządki, ale może też oznaczać zmianę przynależności: że oto grupa wychodźców ogłasza swoją niezależność. Ponieważ autorzy symboli byli Amerykanami, obraz ten kojarzy się z początkiem osadnictwa w Ameryce: przybyciem uchodźców ze Starego Świata, którzy właśnie dokonują przeobrażenia się w zaczątek nowego narodu. To tylko podkreśla ich ogromną grupową samotność: mieszkańcy tego statku są sami przeciw nie tylko oceanowi śmierci, ale i przeciw pozostałym ludziom. Tak funkcjonuje pierwotne plemię, będące jedynymi w świecie "prawdziwymi ludźmi", albo religijna sekta zbierająca tych, którzy jako jedyni w świecie znają prawdę - wobec, naprzeciwko, milionów błądzących. Wymiana flagi oznacza też dbałość o swoją tożsamość jako grupy, klanu.

Treść tego obrazu przekłada się na idee, którymi żyje Rak. Są to:

 • podstawowa różnica między bezpiecznym wnętrzem (domu, rodziny, ścisłej grupy społecznej, do której się należy) - i niebezpiecznym, grożącym zagładą zewnętrzem
 • szczególnie silne przeżywanie i odczuwanie opozycji swój-obcy
 • potrzeba bezpieczeństwa, która często przejawia się przez ukrycie się w bezpiecznym miejscu, np. we własnym domu
 • dbałość o tożsamość grupy, co w normalnych życiowych przypadkach przejawia się jako dbałość o symbole jednoczące grupę: np. organizowanie zjazdów rodzinnych, pogrzebów skupiających krewnych, przechowywanie pamiątek i fotografii, przywiązanie do herbów, nazwisk, rodowych legend.

Jak widać 91-szy symbol sabiański mnóstwo mówi o znaku Raka!


Drugi obraz: opowiadanie SF o rodzinie żyjącej w kopalni

Z młodości zapamiętałem opowiadanie science-fiction - nie znam autora. Koło Ziemi przeszła błądząca po kosmosie gwiazda i jej siły grawitacji wyrzuciły Ziemię w pustą przestrzeń. Słońce zostało daleko, zapanował kosmiczny mróz, nie dość, że wody zamarzły, to jeszcze ścięło się powietrze. Z tlenu i azotu zrobiło się coś w rodzaju śniegu, nad którym była już tylko próżnia. Ciemność, mróz i pustka. Nikt tego nie przeżył, oprócz jednej rodziny, która w porę ukryła się w kopalni węgla. Niezwykle dzielny ojciec, nadzwyczaj odporna psychicznie matka, oraz ich synek-jedynak, który dorósł już w tej jaskini. W ich siedzibie palił się wieczny ogień, nad którym bez przerwy czuwali. Nakoło swojego mieszkania zbudowali z jakichś koców izolację cieplną. Z zewnątrz, z korytarzy kopalni, przynosili paliwo czyli wegiel, oraz tlen do spalania węgla - też w kubełkach, bo był ścięty na lód. Ten tlen najpierw rozmrażali w cieple. Naokoło nie było nic - ale w ich podziemnym domu było ciepło, była woda, ogień i powietrze do oddychania. Opowieść kończy się optymistycznie - do naszych rozbitków przybywa grupa ludzi, wysłannicy większej społeczności, która w podobny sposób uratowała się w innej kopalni. Wśród nich jest młoda dziewczyna, w sam raz na żonę dla naszego narratora.

Jak wyżej w obrazie morza i statku, tu mamy wrogą zewnętrzną przestrzeń jako wymarłą, zamarzniętą planetę, i pośród tego "morza martwoty" rodzinę żyjącą przy ogniu. W porównaniu z poprzednim obrazem dochodzą lub rozwinięte zostają następujące rakowe idee:

 • szczególnie silne przeżywanie różnicy między bezpiecznym i życiodajnym swoim (swoim miejscem, domem, rodziną) a zagrażającym, budzącym trwogę, niegościnnym obcym
 • rodzina jako swoisty absolut, środowisko rodziny jako jedyne miejsce, gdzie w ogóle da się przeżyć
 • skupienie się wokół centrum - ogniska, w opowiadaniu jest nim ogień jako taki; w życiu realnych Raków często obserwujemy wielka potrzebę ciepła, zarówno ciepła fizycznego (Raki chodzą uporczywie przemarznięte!), jak i ciepłych uczuć, na których brak jak się wydaje cierpią bardziej niż inni; lub są przeczulone na tym punkcie.

W obu powyższych obrazach mamy także pewien subtelny wymiar raczego stosunku do życia, mianowicie:

 • nastawienie na trwanie i kontynuację.

Jest to inne podejście niż np. u Barana, który żyje od skoku do skoku, od wyczynu do wyczynu, nie martwiąc się o to, co będzie potem i pomiędzy.


Trzeci obraz: emblematyczne zwierzę czyli rak

Wiele wskazuje, że babilońscy astronomowie tak dobrali nazwy gwiazdozbiorów pasa zodiakalnego, aby nazwy te kojarzyły się z cechami ludzi urodzonych w odpowiednich okresach czasu. Oto, co rak (zwierzę) ma z Raka typu zodiakalnego:

 • ostrożność - anegdotyczna ucieczka tyłem
 • ukrywanie się w kryjówkach-norach, niby domatorstwo znaku Raka
 • zewnętrzny pancerz chroniący bezbronne miękkie ciało - przy czym pancerz ten co jakiś czas jest zrzucany podczas wylinki i raki są wtedy całkiem bezbronne. W psychologii odpowiada to połączeniu w typie Raka wrażliwości i łatwości bycia zranionym - oraz masy obronnych mechanizmów, jak np.: ostrożność, wycofywanie się, nieufność wobec obcych, obrażanie się, chronienie swojej prywatności i intymności.

Raki-ludzie mają z rakami-zwierzętami wspólną zabawną cechę: skłonność do miejsc chłodnych, wilgotnych, ciemnych i nisko położonych. Pewien mój znajomy Rak mieszkał w mieszkaniu wychodzącym na północ, gdzie przez żadne okno nie świeciło Słońce. Okazało się, że jego babcia, mająca jeszcze więcej niż wnuk planet w Raku, kiedy owdowiała, sprzedała pół mieszkania, które stało się dla niej za duże, przy czym staranie zachowała dla siebie jego północną, ciemną połowę! Opowiadano mi o pewnej pani mającej bodaj sześć planet w Raku, która była geologiem-sedymentologiem, tzn. zawodowo badała odkładanie się osadów na dnie jezior. O to, że mają coś z Raka podejrzani są wszyscy geologowie, speleologowie, melioranci, wiertacze studni i radiesteci.


Czwarty obraz: dziecięce kryjówki

U wielu młodych ssaków występuje wrodzony instynkt chowania się w jamy. Tak jest np. u młodych lampartów żyjących na sawannie. Chowają się w szczeliny skalne albo w dziuple w drzewach, gdzie nie zaatakuje ich hiena ani lew. Prawdopodobnie taki sam instynkt występował u gatunku, który wyewoluował w tym samym ekosystemie, co afrykański lampart: u Homo sapiens. Dzieci miały instynkt chowania się w szczeliny, dzięki czemu przeżywały, kiedy horda została zaatakowana i rozproszona przez drapieżniki. Nasze dzieci mają to do dzisiaj! Różne znaki zodiaku zachowują w dorosłym życiu i rozwijają różne cechy infantylne (np. Bliźnięta - małpowanie i gadulstwo). Raki zachowują i rozwijają, nawet do poziomu filozoficznego i ideologicznego, właśnie dziecięcą namiętność do chowania się w jamach i skryjdach.


Kult przodków

Życie jako kontynuacja, co znakomicie rozumieją i przeżywają Raki, pociąga także kult przodków. Specjalnością znaku Raka jest silne odczuwanie związku z przodkami, poczucie więzi z nimi i kultywowanie obyczajów, łączących je z przodkami i upodabniającymi do nich. Częste jest np., że dla młodej kobiety lub mężczyzny ze znaku Raka osobowym ideałem, bohaterem, jest własna babcia albo dziadek. Znam pewnego biznesmena (ascendent w Raku), który po kilkudziesięcioletniej przerwie na okres komuny reaktywował pismo, które kiedyś wydawał był jego dziadek. Znani mi ludzie ze znaku Raka stają się punktami kontaktowymi dla dalszej rodziny: pamiętają, gdzie kto mieszka, kto komu się urodził i kto umarł, są na weselech i pogrzebach i je organizują, dbają o przechowywanie pamięci rodziny.


Księżyc w Raku

Rak księżycowy, czyli kompleks cech wywoływany przez Księżyc, gdy w horoskopie urodzeniowym jest w znaku Raka, nie różni się bardzo od Raka słonecznego. Pisałem już o tym w wykładzie 14, "Zodiak Księżyca", punkt o Księżycu w Raku. Księżyc w Raku przejawia się zwykle jako silnie, wręcz przesadnie podkreślone życie rodzinne i rodzinne instynkty, także jako potrzeba posiadania sztucznej rodziny - większej niż naturalna; rodzina taka jest budowana przez danego człowieka jako otaczający go krąg ludzi powiązany z nim i między sobą emocjonalnymi więzami, np. grupa terapeutyczna lub religijna. Znam także kobiety z Księżycem w Raku adoptujące (formalnie lub nie) obce dzieci. Ludzie z Księżycem w Raku odruchowo przyjmują postawę kogoś, kto od innych czegoś chce. Odbierani są jako nadopiekuńczy, kontrolujący lub wręcz natrętni.


Planety w Raku lub z nim współdominujące

Merkury w Raku. Mało specyficzna pozycja Merkurego. Jeśli Merkury leży w Raku razem ze Słońcem (lub Księżycem) podkreśla tylko i wzmacnia ogólne cechy Raka.

Jeśli leży w Raku przy Słońcu w Bliźniętach, przesuwa Bliźnięta w kierunku rakowych zainteresowań, a więc historią, kolekcjonerstwem, także życiem dawnych, sławnych ludzi. U pewnego mojego znajomego, który ma Słońce i Księżyc w Bliźniętach, ale Merkurego w Raku (i w koniunkcji z Uranem) zaobserwowałem jako charakterystyczną cechę wierność swoim zainteresowaniom, które nie zmieniły się od czasów kiedy był nastolatkiem; wielką wytrwałość w tych zainteresowaniach. Druga cecha tego znajomego, która wydaje mi się nieprzypadkowa, to posiadanie idoli, postaci historycznych, które zna i ich życie studiuje, jakby to byli jego przodkowie lub wręcz poprzednie wcielenia. A ponieważ ma oba światła w Bliźniętach, te postaci są dwie!

Jeśli Merkury leży w Raku, a Słońce w Lwie, ktoś taki jest opiekuńczy, zorientowany na dzieci, spełniający się w roli przywódcy-szefa istot od niego młodszych i zależnych, tworzących dla niego rodzaj poszerzonej rodziny.


Wenus w Raku. Silna pozycja Wenus, szczególnie u kobiet dająca zespół cech, które nazwać można nadkobiecością, tak jakby dana osoba miała nadmiar kobiecych hormonów. Ktoś taki matkuje wszystkim, trzyma niewzruszoną pozycję w domu i w rodzinie, i autentycznie samorealizuje się w gotowaniu, urządzaniu przyjęć, meblowaniu, urządzaniu domu i posyłaniu dzieci do szkoły. Kobiety takie bywają też atrakcyjne seksualnie - co można nawet przyjąć jako regułę. U mężczyzn Wenus w Raku przejawia się podobnie: jako dbałość o dom i rodzinę i jako skupienie uwagi na sprawach konkretnych, na życiu materialnym i zmysłowym.


Mars w Raku lub Mars dominujący przy dominującym znaku Raka. Nie jest to pozycja Marsa, która go jakoś osłabia - nie należy się przejmować starożytną doktryną, która nazywa Marsa w Raku "upadłym". Mars w Raku lub współdominujący wraz ze znakiem Raka daje nacisk na szczególny wymiar Raka, mianowicie na świadomość własnych granic. Mars plus Rak dają wyczucie tego co moje i tego, co nie-moje. Daje dbałość, staranie i wręcz walkę o swoje - o całość rodziny, o materialne bezpieczeństwo, o brak zagrożeń. Mars w Raku daje świadomość bycia twierdzą: "co mi tu inni podskoczą". Inne cechy stąd wynikające, to: solidarność. Instynkt wspierania się potrzebie. Nawet zdolność do poświęceń. Negatywną stroną Marsa w Raku (lub w towarzystwie silnego Raka) jest apodyktyczność, drażliwość, nerwowość, a także, podobnie jak u słynącego z tego Skorpiona, umiejętność zalewania przeciwnika jadem negatywnych emocji: złości, mściwości, żalu, wyrzutów. Nie radzę nikomu być poddanym dołowaniu przez marsowego Raka!


Jowisz i Rak. Jowisz dobrze współdziała z Rakiem. Raki-Jowiszowcy są opiekuńczy i wyżywają się w przewodzeniu zabawom, grom i wycieczkom; dobrze czują psychikę i potrzeby dzieci.


Saturn i Rak. Dominujący Saturn doprowadza cechy Raka do skrajności i karykatury. Ludzie tacy są okopani na pozycjach, konserwatywni, sztywni w obyczajach, pełni urazów, pretensji i wymagań - nawet dziwacznych - wobec bliźnich. Typ "ciotki starej panny, co się tylko czepia". Żyją wśród gratów, kurzu i staroci.


Uran i Rak. Czynniki, które do siebie uderzająco nie pasują. Połączenie Urana i Raka w horoskopie - np. Słońce w Raku i Uran na ascendencie - przejawia się jako postawa nieustannego buntu przeciw rodzinie, tradycji, zwyczajom, konwencjom. Tak jakby ktoś taki wciąż zadawał pytanie: "A dlaczego tak? A dlaczego nie całkiem przeciwnie? Dlaczego mnie do tego zmuszasz?" itd. Kogoś takiego trudno jest utrzymać w ustalonej roli: dziecka, małżonka, pracownika, przyjaciela itd.


Neptun i Rak. Neptun i Rak dobrze współdziałają ze sobą; można powiedzieć, że znak Raka jest właściwym środowiskiem, w którym rozwijają się wpływy Neptuna. Daje wrażliwość na duchową stronę życia; może być źródłem talentu artystycznego. Neptunowy talent i natchnienie przy silnym Raku przejawia się w formach zrozumiałych, docierających do ludzi - wcale nie odlotowych ani ekscentrycznych.


Pluton i Rak. Typ despoty, uporczywie i sztywno przywiązanego do jedynie słusznych racji. Najbardziej znaną u nas postacią historyczną, która miała koniunkcję Słońca z Plutonem (co uczyniło Plutona dominującym) w Raku, jest generał Jaruzelski. Niechętny mu Rafał Ziemkiewicz w swojej książce Polactwo scharakteryzował go jako człowieka o mentalności kaprala. Oczywiście nie każdy rako-plutonik musi być postacią aż tak kontrowersyjną, ale przesunięcie charakteru w tym kierunku zapewne daje się zauważyć.


Punkty pięcio- i siedmiokrotne w Raku

Początek Raka, punkt kardynalny 0° Raka. Wspomnę tylko, jak przejawia się ten punkt w prawie-miesięcznym cyklu Księżyca. Kiedy Księżyc mija ten punkt, czujemy się tak, jakby energia uciekała nam z umysłu do żołądka. Ważne stają się sprawy bytowo-biologiczne: spanie, głód i jedzenie, odpoczywanie. Gwałtowanie opada zainteresowanie dla spraw społecznych i wyższych, intelektualnych. Wielokrotnie obserwowałem, jak w godzinach, kiedy to się działo, ludzie nie mogli wyjść z domu albo wynajdywali najdziwniejsze preteksty, żeby do domu się urwać. Rozpadały się zebrania, bo każdy zaczynał myśleć o własnych sprawach, nie o wspólnych.


12 6/7° = 12°51' Raka, punkt 7-krotny ognisty, aspekt 2/7 do punktu kardynalnego Barana. Nadwrażliwiec-zapalczywiec. Ludzie mający tu coś ważnego są kapryśni, przewrażliwieni, nadpobudliwi, przesadnie reagujący. Ich charakter i postawa życiowa łączy (nad)wrażliwość znaku Raka i przesadną pobudliwość żywiołu Ognia. Zachowują się tak, jakby kazali innym troszczyć się o siebie. Jest w nich coś takiego: "i chciałabym, i boję się". Oddają się przygodom, na których sparzają się i nabawiają urazów. Podobnie działa w ogóle połączenie znaku Raka i żywiołu ognia. Szukając podobieństw planetarnych można powiedzieć, że punkt ten ma charakter planetarny Marsa i Urana w połączeniu z żywiołem wody.


18° Raka, punkt 5-krotny powietrzny, aspekt 1/5 do punktu kardynalnego Wagi. Punkt ten przypomina nieco Marsa w żywiole powietrza - czyli niesie marsową frenetyczną aktywność w sferze umysłu, idei, intelektu i słowa. Rozbudzony żywioł powietrza przejawia się zarazem jako intelektualna wnikliwość, krytyczność i twórczość, która osobom postronnym może wydać się zagrażająca, ponieważ ktoś taki nie szanuje świętości i podważa zastany obraz świata. Jako że w tle leży tu znak Raka, to krytyka skojarzona z tym punktem kieruje się przeciw rodzinie i tradycjom, choć zwykle jest to krytyka łagodna: raczej dobroduszne naśmiewanie się niż realny sprzeciw. Warto poszperać w życiorysach osób mających tu coś ważnego, pod kątem właśnie buntu przeciw rodzinie, tradycji i przekazanym obyczajom.


25 5/7° = 25°43' Raka, punkt 7-krotny ziemny, aspekt 3/7 do punktu kardynalnego Koziorożca. Punkt o charakterze wybitnie saturnowym - jakby tam był dodatkowy mały Saturn w Raku! Kiedy w miesięcznym cyklu przez ten punkt przechodzi Księżyc, zajmujemy się czarną robotą: jakąś ciężką, rutynową i beznadziejną pracą, nastroje też są dołujące. Pozytywną stroną tego punktu jest dyscyplina, gotowość i dyspozycyjność.


Junktura Raka

Rak przechodzi w Lwa, ale te znaki są z zupełnie innej gliny. Dlatego, jak zwykle w junkturach, dzieją się zmiany. Planeta zbliżająca się do końca znaku Raka wyraża się w pewnym stopniu tak, jakby była w Rybach: żywioł wody w tym obszarze staje się chwiejny, kapryśny, produkuje niezdecydowanie, ale i zamiłowanie do fantazji, przygody, mocnych wrażeń. (Neptunowe Ryby już gładko dalej przejdą w także neptunowego Lwa.)


Ekwiwalencje Raka

Ze znakiem Raka łączy się tak wyrazisty kompleks cech, że Rak ma niewiele ekwiwalencji! - Nie jest łatwo znaleźć układ planet, który naśladuje znak Raka. Coś podobnego do znaku Raka powstaje jednak wtedy, gdy w horoskopie silny jest jednocześnie żywioł wody - np. silnie obsadzone znaki Skorpiona lub Ryb - i silny jest Saturn.

Uwaga! Wbrew tradycji, Księżyc wraz z cechami, które daje, kiedy jest silny w horoskopie, jest wyraźnie odmienną jakością od znaku Raka.


Rak a inne znaki zodiaku

- czyli kombinacje Raka z innymi znakami w dominantach - tak dzieje się, kiedy jednym z dominującym znaków, a więc znakiem Słońca, Księżyca lub ascendentu jest Rak, a wymieniony niżej znak jest drugim znakiem dominującym. O połączeniach Raka ze znakami od Koziorożca do Bliźniąt czytaj w poprzednich rozdziałach.

Rak i Lew. Kombinacja zwykle harmonijna: typ rodzinny, społeczny, opiekuńczy - obrazowo: druch harcmistrz lub papa smerf. Budzi zaufanie. Ładuje się tym, że jest oparciem i pomocą dla swojego grona. Podobny do Księżyca w Lwie.

Rak i Panna. Harmonijna kombinacja: nakierowanie na konkret, na to co jest do zrobienia tu i teraz, praktyczny - typ dobrego gospodarza lub gospodyni. Wadą może być małostkowość, nadopiekuńczość i postawa małego domowego tyrana.

Rak i Waga. Waga i Rak dopełniają się i w tej kombinacji do głosu dochodzą zwykle pozytywne cechy obu znaków: mieszany typ po Raku dziedziczy empatię i oddanie swojemu gniazdu, po Wadze lekkość, elegancję i łatwość kontaktowania się z ludźmi.

Rak i Skorpion. Powstaje typ marsowy wodny, czyli generujący silne emocje, przy tym uparty, nieufny, z uporem i na przekór przeciwnościom (także na przekór chęciom innych ludzi...) realizujący swoje cele; wytrwały w sytuacji zagrożenia - zawzięty przeciwnik, który o swoje walczy do końca.

Rak i Strzelec. Cechy obu znaków zwykle nakładają się harmonijnie: strzelcowa energia, zamiłowanie do gier, trzymanie się zasad, legalizm i zmysł pedagogiczny łączą się z raczą empatią, sercem, lojalnością wobec grupy. Patrioci; chętnie wybiera się ich do rad i samorządów.
Wojciech Jóźwiak

wykłady z lat 2004-2007, w Tarace od 21 maja 2010


Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomniane
  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    (48)    49    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)