21 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Astrologia samopoznania

24. Waga
Jak odczytywać i stosować kosmogramy. Wykłady z lat 2004-2007

Kategoria: Astrologia

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    (36)    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    dalszy >  

Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomnianeZnak Wagi a planety

Znak Wagi od początku astrologii kojarzony jest z Wenus. W starożytnej terminologii był uważany za dom dzienny tej planety, podczas gdy jej domem nocnym był Byk. Przez niektórych astrologów Waga (rozumiana jako znaczeniowy kompleks) uważana jest za ścisły równoważnik Wenus - czyli mówiąc prosto za to samo, co Wenus; czyli np. ascendent w Wadze jest interpretowany tak jak Wenus na ascendencie, Mars w Wadze jak koniunkcja Marsa i Wenus itd. Tak całkiem nie jest: właściwości znaku Wagi są wysoce podobne do Wenus, ale i różne. Ta odmienność została określona już w starożytności w ten sposób, że jako współwładcę znaku Wagi (czyli planetę wywyższoną) dodano Saturna. Czyli na mapie planetarnych odpowiedników (gdyby taka mapa została stworzona) znak Wagi powinien leżeć w obszarze pomiędzy Wenus a Saturnem. Na końcu tego wykładu dojdziemy, które punkty Wagi są bardziej saturnowe, które bardziej wenusowe - lub jeszcze inne.


Co Waga ma wspólnego z Wenus? Wpływ (dominowanie, silny udział itd.) znaku Wagi w horoskopie uczula na partnerstwo. Powiada się, że jest to znak, który najbardziej nastawia i nakierowuje człowieka na innych ludzi, na współdziałanie, na robienie czegoś razem. To daje silny instynkt towarzyski, a także to, że Wagi (ludzie z dominującym znakiem Wagi) realizują się w działaniach wspólnych z innymi. Wenusowy charakter mają także typowe zainteresowania Wagi: sztuka, piękno, dekoracje, umilanie sobie życia, taniec, stroje, miłe zapachy, miłe wrażenia w najszerszym sensie. Wenusowy charakter ma też styl myślenia Wagi, polegający na dążeniu do uzgodnienia i pogodzenia przeciwieństw, a więc postawa mediatora.


Co Waga ma wspólnego z Saturnem? Saturnową cechą, która dochodzi do głosu w zachowaniach znaku Wagi jest przede wszystkim gotowość do nakładania sobie ograniczeń. Ograniczenia te jednak nie są takie jak u Panny, tzn. nie polegają na rygorach i samodyscyplinie. Ograniczenia te, to raczej postawa "wypada-nie wypada", czyli wyczulenie na to, co wypada, a co nie wypada. Saturnowy charakter ma maska konwenansu, którą Waga gotowa jest wdziać na siebie i na którą jest wyczulona. A ten konwenans i postawa oglądania się na innych jest Wagom potrzebna właśnie do tego, żeby w możliwie bezkonfliktowy sposób wejść we współdziałanie z innymi. Dobrą metaforą tego jest taniec, który pozwala być blisko drugiej osoby i wykonywać wraz z nią wspólne ruchy, ale zarazem wymaga ściśle określonych kroków, wymaga rygorystycznego dostosowania się do rytmu. Konwenans w tańcu broni też przed nadmiarem intymności. Rytm tutaj ma charakter zmysłowy, idzie z ciała (inaczej niż rozumowa dyscyplina Panny, która idzie z głowy), ale przecież jest ze swej istoty saturnowym ograniczeniem. Saturnowa też jest gotowość Wag do wchodzenia w rolę i odgrywania owej roli. (Jest to przeciwieństwo samowolnej spontaniczności, której hołduje np. przeciwległy w zodiaku znak Barana.)


Osobliwości

Dzygos, jarzmo na woły. Grecy gwiazdozbiór Wagi nazywali dzygos. Słowo to oznaczało jarzmo na woły, czyli drewniana ramę służąca do spinania w parę dwóch wołów w zaprzęgu. Woły chodziły zawsze parami i każdy był specjalnie szkolony, żeby chodzić jako prawy lub jako lewy w zaprzęgu. Prawy był bezużyteczny po lewej stronie i odwrotnie. Każdy miał swoją rolę i miejsce i dopiero jako para stanowiły funkcjonalną jednostkę. Para wołów w zaprzęgu była metaforą małżeństwa. Słowo dzygos oznaczało także jakiekolwiek dwa przedmioty spinane i łączone w parę. (Słowo dzygos pochodzi od praindoeuropejskiego rdzenia o znaczeniu "łączyć, spinać" - od niego pochodzi też sanskryckie słowo joga i nasze so-jusz.) W dalszym ciągu stąd pochodzi słowo syzygia: dwie rzeczy lub pojęcia stanowiące parę; oraz zygota: komórka powstała z połączenia jaja i plemnika. W szczególności słowem dzygos nazywano szalki wagi, po łacinie libra - i tym słowem Rzymianie nazwali ten gwiazdozbiór i znak zodiaku, co na polski i np. niemiecki przetłumaczono jako Waga. Teraz ucząc się astrologii dziwimy się, skąd ta waga - warto jednak pamiętać o pierwotnym szerszym znaczeniu tej nazwy.


Odgrywanie roli. Jak wspomniałem, charakterystyczna dla Wag jest gotowość wchodzenia w rolę i odgrywania roli. Przez nie-Wagi ta postawa bywa odbierana jako nieszczerość. Faktycznie, Wagi mają największy w całym zodiaku kłopot z odróżnieniem tego, kiedy grają, a kiedy są szczere. Właściwie jest tak, że szczerze grają, szczerze udają! Podobną postawę kultywują ludy Azji (konkretnie to wiem o Tybetańczykach), dla których dawanie wyrazu swoim spontanicznym uczuciom jest odbierane jako nietakt, jako coś niestosownego. Wg nich człowiek powinien dawać wyraz takim uczuciom, jakie w danej sytuacji są stosowne, i właśnie na tym polega szczerość i kultura osobista. Ciekawe, że osoba, która mi to kiedyś referowała i co jej się podobało, sama miała Słońce w Wadze!


Brak kontaktu z własną "dziką naturą". Inaczej niż w przypadku Panien, którym jak wszystkim mózgowcom dokucza brak kontaktu z własnymi uczuciami, Wagi cierpią na brak kontaktu z czymś, co można nazwać własną dziką naturą. Ludzie z bardziej mięsistych znaków, takich jak Skorpion, Baran lub Ryby, mogą mieć wrażenie, że przy bliższym i dłuższym kontakcie z Wagami czują w nich pustkę - że Wagi są puste w środku. (Tu ciekawe skojarzenie: wnioskując z nauk i przekazów, które pozostawił po sobie Budda, sądzić można, że był ze znaku Wagi. Centralnym zaś punktem buddyjskiej doktryny jest właśnie pustka, czyli to, że wszystko w świecie jest w istocie puste, nie ma żadnej treści itd.) Ta pustość Wag przejawia się w tym, że według nich, ostatecznie, "wszystko jest względne, zależy od punktu widzenia, zależy jak się umówimy, jeden lubi to, a drugi owo" itd.


Dyplomacja, savoir-vivre, mediacja. O Wagach powiada się, że są urodzonymi dyplomatami. Potrafią rozmawiać tak, żeby tego drugiego nie urazić i nie zrazić do siebie; umieją zająć drugiego czymś ciekawym, umieją też odkrywać ciekawe właściwości drugiej osoby. Tę swoją cechę Wagi odkrywają już w dzieciństwie i rozwijają ją w miarę dorastania. Mają naturalne wyczucie, co z kim można, a czego nie można. Umieją bezwysiłkowo dopasować się do drugiej osoby. Są także naturalnie wyczulone na zasady obowiązujące w stosunkach między ludźmi i łatwo uczą się zasad savoir-vivre'u. (Ciekawe, że słowo to jest cytatem z francuskiego; Francja, jako narodowy egregor, ma wiele cech znaku Wagi: elegancja-Francja.) Wagi bez wysiłku uczą się prawić komplementy, "całować rączki", usadzać gości przy stole. (Co dla Barana albo i Panny bywa udręką.) Życie towarzyskie wymaga pewnej subtelnej teatralności i udawania: Wagi czują się w tych klimatach jak ryby w wodzie. Z tym łączy się talent Wag do mediacji: do pośredniczenia między stronami, dogadywania ludzi między sobą (swatki, pośrednicy wszelcy), także do łagodzenia konfliktów. Wielokrotnie to obserwowałem: w sytuacjach, kiedy mnie, Baranowi, głos się robił agresywnie chrapliwy i mina marsowiała, Wagi zachowywały spokój, uśmiech i szczerą gotowość pokojowego zażegnania sporu.


Uzdolnienia artystyczne. Typowe dla Wag są uzdolnienia artystyczne. Prócz tego, ludzie ze znaku Wagi dobrze się czują w artystycznym światku, co pomaga im zaistnieć w takich środowiskach. Jednak zdolności do rysunków, malarstwa, muzyki, śpiewu, tańca możemy uznać za chodzące w parze ze znakiem Wagi. Częsty jest ten znak także wśród architektów. Jeśli dana Waga nie wykształci się artystycznie zawodowo, będzie i tak znawcą, kolekcjonerem, hobbystą w jakiejś dziedzinie sztuk pięknych.


Kobiecość i męskość. Znak Wagi uchodzi za kobiecy. Być może w dużym stopniu w Polsce przyczynia się do tego żeński rodzaj nazwy znaku; w popularnej astrologii o osobniku z tego znaku pisze się "ona", czy wręcz jako o kobiecie. Tak czynił nawet tak wybitny znawca i autor jak Leszek Szuman. Zauważałem nawet zabawne zdziwienia laików: "to mężczyzna może być Waga?" Faktycznie, większość cech i zalet tego znaku łatwiej i chętniej jest w naszej kulturze wdrukowywana kobietom niż mężczyznom. Nie podejmuję się rozstrzygać, w jakim stopniu decydują o tym geny, w jakim wychowanie. Ale astrolog powinien umieć widzieć Wagę tak samo jako mężczyznę i to mężczyznę udanego i spełnionego właśnie w męskich rolach. Chłopiec ze znaku Wagi (lub w innych sposób horoskopowo obdarzony cechami tego znaku) będzie się dobrze realizował np. w grach zespołowych, stając się duchem drużyny lub wręcz jej dobrym kapitanem. Młody (a i starszy też) mężczyzna-Waga będzie się realizował jako dusza towarzystwa, świetny organizator, ktoś, komu udają się grupowe imprezy, które umie wszystkich zabawić i wprowadzić w świat wspólnej gry. (Dobry wodzirej musi być z tego znaku!) Mężczyźni-Wagi też sprawdzają się jako szefowie firm i jako ich reprezentanci i menedżerowie. A przede wszystkim wielkim polem do realizowania energii Wagi w jej męskiej wersji jest polityka, gdzie osobista siła polega na posiadaniu dużej liczby wpływowych stronników. Wagi znakomicie rozumieją świat polityki!


Wygląd

Ludzie ze znaku Wagi są ładni. U kobiet uroda przebija nie tyle w twarzy, co w harmonijnej sylwetce, w ruchach, w gracji; wiele też działa sposób mówienia i zachowania się - mowa ciała - którą Wagi sygnalizują nie tyle zalotność, co właśnie wymienianą tu wielokrotnie gotowość do współdziałania, do pójścia razem. U mężczyzn istnieje pewien rodzaj noszenia się, pewien imidż, który jest ściśle sprzężony ze znakiem Wagi: starannie wygolony zarost, włosy zaczesane do góry, do tego obowiązkowy wąsik. Wagi chętnie akceptują żel na włosy, rozjaśnianie pasemek (wciąż o mężczyznach mówię), także z gracją noszą siwiznę, która w ich wykonaniu jest wysoce seksi. Nie mówię, że mężczyźni-Wagi to od razu lalusie i przyjemniaczki, ale coś w tym jest. Chętnie ubierają się w dobre garnitury i krawaty. Wagi obu płci poznamy też po oczach, które są duże i z długimi rzęsami - ale tak samo jest u Byków.

Przypis: "ludzie ze znaku Wagi są ładni"... ale niektórzy nie są, przykładem Klaus Kinski; choć pocieszające, że jego antyuroda była jednak uzasadniona astrologicznie: urodzony w Sopocie aktor miał dominującego Plutona w kwadraturze do Wenus.


Wady i cienie Wagi

Niezdecydowanie. Niezdecydowanie Wag jest ich wadą główną, która wyrasta z ich (wymienionej wcześniej) pustości, czyli nie-czucia własnego wyraźnego osobowego centrum, własnego ja-które-chce. Przez ten niedostatek woli dawna astrologia uznała, że w znaku Wagi wygnane jest Słońce - w tym kodzie symbolizujące wolę. Anegdotycznie owo wagowe niezdecydowanie wyraził Lech Wałęsa, wygłaszając swoje słynne "jestem za, a nawet przeciw". Wałęsa jest podwójną Wagą: ma koniunkcję Słońca i Księżyca w Wadze (plus Neptun w tej koniunkcji trzeci), lub nawet Wagą potrójną, bo prawdopodobnie do tego ma Wenus, ekwiwalent tego znaku, na ascendencie. Jednak jego siła osobowości pochodzi nie z Wagi, lecz z trzech planet w aspektach siedmiokrotnych: Księżyc, Pluton, Mars. W tamtym powiedzeniu widać ogromne parcie (idące z Plutona) na posiadanie i zaznaczenie własnego stanowiska, ale odnośny impuls przechodzi przez filtr Wagi i w wyniku pada owa kabaretowa deklaracja. Specjalnością Wag jest wyważanie różnych i przeważnie cudzych sądów i stanowisk; własne zdanie w tej sytuacji może najwyżej przeszkadzać. "Mam swój pogląd, ale się od niego dystansuję" - coś takiego też mogła powiedzieć tylko Waga. Leszek Weres za archetypową literacką Wagę uznał Tewje, czyli ojca rodziny z musicalu Skrzypek na dachu. Widać tam, jak ów bohater wciąż rozważa: "z jednej strony tak... ale z drugiej strony tak..."


Gadulstwo. Zamiłowanie Wag do gadulstwa, wielosłowia, mówienia i pisania ozdobnikami i dygresjami wynika z ich podstawowej roli w zodiakalnym ekosystemie, mianowicie z nastawienia na współpracę z drugim. Rozwlekłe mówienie to odruchowe dawanie partnerowi czasu do namysłu, a zarazem służy do wprowadzenia go w odpowiedni, przychylny rozmówcy, nastrój.


Lawirowanie. Można się spotkać z opiniami (zwłaszcza wśród Skorpionów, Koziorożców i Baranów) że: "Wagi kręcą. Wagi są pokrętne. Waga ci nie powie wprost, co myśli. Wagi to lawiranci". Faktycznie, Wagi w swoim nastawieniu na dogodzenie drugiemu mogą się w tym zapamiętywać i przesadzać - mówiąc rozmówcy to, co Waga uważa, że powinien usłyszeć i ukrywając to, o czym sądzi, że dowiedzieć się nie powinien. Jak to odbierają te bardziej twarde znaki: patrz wyżej.


Pustość, płytkość, powierzchowność. Pisałem już o tym wyżej; tak się w codziennym życiu wyraża brak kontaktu Wag z twardym rdzeniem własnej osoby. Budda wręcz zaprzeczał, że coś takiego w ogóle istnieje. Te wady, jak i inne, bardziej są dostrzegane przez innych ludzi niż przez samą Wagę, dla której mogą pozostawać uporczywie niewidoczne.


Oszczędzanie się. Wagi zachowują się i żyją tak, jakby miały ograniczony zasób energii i starały się nie trwonić jej na próżno. Sygnalizują to mową ciała, pokazując, że nie chcą się zmęczyć, utrudzić, ubrudzić ani zbytnio w coś zaangażować. W pozytywnym wydaniu cecha ta przejawia się jako umiar - pod tym względem Waga przypomina Pannę. W negatywnym sensie to samo przejawia się jako pewna zdechłość Wag, jako odczuwalny w nich brak życia.


Niezdolność do poświęceń. Skoro, jak sądzą Wagi, zawsze można wynegocjować wyjście, które wszystkich zadowoli, Wagi programowo unikają rzucania wszystkiego na jedną szalę. A skoro w sytuacji konfliktu lub niedoboru każdy powinien zostać jakoś zadowolony, to niby dlaczego - myśli Waga - tym zadowolonym nie miałbym być ja. Zatem myśl o własnym poświęceniu zostaje przez Wagę odrzucona.


Egoizm. Za fasadą uczynności, uprzejmości i dobrych manier kryje się egoizm. "Daję, żeby dostać". Cieniem Wagi jest postać, która dąży do własnej wygody, a pośród ciągłych zabiegów o równowagę, o zapewnienie innym tego, co im się należy, chodzi jej naprawdę o egoistycznie rozumiany własny interes.


Planety w Wadze i współdominujące

Słońce. Wyraża się poprzez towarzyskość, współdziałanie z innymi, wchodzenie w spółki, poprzez pracę zespołową. Ludzie ze Słońcem w Wadze dobrze czują się z innymi, są duszą towarzystwa, poprzez nich wyraża się duch grupy. Większość z tego, co pisałem wyżej odnosi się do Słońca w Wadze - ale także do ascendentu w tym znaku.


Księżyc. Ludzie z Księżycem w Wadze są idealni w roli tych drugich - powierników, doradców, spowiedników (przenośnia! - ale może i fakt, bo nikt chyba nie badał dużych zbiorów horoskopów księży). Ciągnie ich do zawodów, w których jest się blisko ludzi, wchodzi z nimi w bliskie spotkania n-tego stopnia - co można zrealizować zarówno będąc psychoterapeutą jak i fryzjerem lub kosmetyczką (kosmetykiem?). Także dobrze się sprawdzają jako ci, którzy prowadzą innych i to właśnie w bliskim fizycznym kontakcie: jako np. nauczyciele tańca lub trenerzy w sporcie.


Merkury w Wadze. Merkury wyraża ogólne cechy znaku Wagi podobnie jak Słońce lub Księżyc. Jako wskaźnik stylu myślenia daje uzdolnienia artystyczne, także dar ładnego mówienia, eleganckiego prezentowania swoich myśli i pomysłów, dar słowa, talent literacki lub oratorski. Daje wielostronność oglądu, umiejętność patrzenia na sprawę z różnych stron, wczucia się w cudzy punkt widzenia - cenna cecha np. w zawodzie adwokata!

Na Merkurego w Wadze trzeba szczególnie zwrócić uwagę, kiedy towarzyszy on Słońcu w sąsiednich znakach: w Pannie lub Skorpionie. Jeśli dany Skorpion wygląda dziwnie łagodnie, albo Panna ma talenty artystyczne, to częstą przyczyną jest właśnie Merkury w sąsiedniej Wadze.


Wenus. Wenus w Wadze daje komplet cech Wagi (których nie muszę w tym miejscu powtarzać), które to cechy przebijają w osobowości danego człowieka niezależnie od innych jego wskaźników, np. Słońca w Skorpionie lub w Lwie, albo w przypadku, gdy ascendent jest w całkiem nie-wenusowym znaku. Także Wenus współdominująca ze znakiem Wagi (przykład: ascendent w Wadze, a Wenus w Raku w MC) podkreśla i wzmacnia typowe cechy Wagi.


Mars w Wadze i marsowa strona znaku Wagi. Znak Wagi jest nie-marsowy: jego cechy są przeciwne do tych, które daje Mars. Mars w połączeniu z Wagą, tzn. Mars współdominujący wraz ze znakiem Wagi, wyraża się jako większa niż typowo u Wagi potrzeba ruchu, wyrażająca się zwykle przez podróżowanie, wędrowny tryb życia i uprawianie sportu, który wtedy zwykle bywa sportem ładnym i eleganckim, takim jak: taniec, tai-chi, narciarstwo, łyżwiarstwo figurowe, tenis, żeglarstwo. Silny Mars podwyższa społeczną aktywność Wagi, która wyżywa się w działalności społecznej i jako organizator; także w biznesie.

Inaczej jest, gdy Mars jest w Wadze i sam w sobie nie znajduje się w dominującej pozycji: bo to jest typowa sytuacja niedoboru Marsa, objawiająca się jako chwiejność, niezdecydowanie, słaba wola, uleganie innym, brak własnego zdania, strachliwość, nie-wiedzenie czego się chce, itd itd. Jak zwykle, należy starannie badać każdy taki indywidualny przypadek, a nie poprzestawać na ogólnym stwierdzeniu: że jak Mars w Wadze, to źle. Bo są na to remedia - może być np. równolegle silny Pluton.


Jowisz. Astrologiczny czynnik "Jowisz w Wadze" można uznać za bez znaczenia w indywidualnym horoskopie, gdyż Jowisz zbyt długo (około roku) przebywa w jednym znaku. Za to należy starannie zwracać uwagę na współdominowanie Jowisza i Wagi, gdyż oba te wskaźniki i astrologiczne typy, Waga i Jowisz, pozostają ze sobą w dużym pokrewieństwie. Jowiszowe Wagi i wagowi Jowiszowcy są wybitnie uspołecznieni, są to typowe powsinogi, ludzie, którzy wolą jadać na mieście lub u przyjaciół, niż we własnym domu; którzy wszystkie swoje ambicje i sens własnej egzystencji lokują poza sferą prywatną, a więc w działalności społecznej, w stowarzyszeniach, w polityce, w karierze urzędowej i to właśnie w takich miejscach, gdzie jest się w polu krzyżujących się międzyludzkich wpływów i powiązań.


Saturn. Saturn jest ściśle spokrewniony z Wagą. Saturnowość Wagi (pisałem na początku) wyraża się poprzez chętne i naturalne przyjmowanie ograniczeń, które wynikają z tego, co wypada, z obyczaju, konwenansu, z mody, stylu i w ogóle z przyjętego porządku. Saturn współdominujący z Wagą wyczula też na sprawiedliwość, czyli dawanie każdemu tego, co się komu należy. Wyczula na porządek - pod tym względem Waga podobna jest do sąsiedniego znaku: także saturnowej Panny. Saturn plus Waga wyraża się też jako zamiłowanie do tego, co można nazwać wiecznym pięknem i w ogóle wiecznymi wartościami. Ludzie o takiej dominancie są miłośnikami starej i uznanej sztuki, zabytków, muzeów i bywają ortodoksyjnie religijni. Są konserwatystami w starym dobrym stylu. Przy tym sztywni, zasadniczy, a nawet wyniośli i koturnowi. Kiedyś odwiedziłem pewną saturnową Wagę (kobietę dość wówczas, jak i ja wtedy, młodą) i w jej mieszkaniu uderzyło mnie wszystko na wysoki połysk, meble zniewalające do zasięścia w nich w postawie usta w ciup ręce w małdrzyk, a już dobiły mnie w swojej bezwstydnie saturnowej dosłowności jelenie rogi patrzące ze ścian.


Uran. Jak łatwo się domyślić z dotychczasowego wykładu, Uran z Wagą się nie żeni i zwykle planeta ta w horoskopie Wagi jest wykładnikiem jakichś kłopotów ze sobą i z otoczeniem.


Neptun. Planeta także niezgodna z Wagą. Jest źródłem zamętu w głowie i w chęciach, pogłębia właściwe Wagom niezdecydowanie i chwiejność, skłania do fantastycznych, nierealnych pomysłów i tęsknot. Dobre jest to, że uwrażliwia Wagi jako artystów.


Pluton. Planeta, która jako dominująca może zupełnie zmienić, zaburzyć, przenicować wręcz obraz danej Wagi. Przede wszystkim daje (całkiem nie-wagowy) indywidualizm. Życie na własny rachunek i według własnego pomysłu. Daje to, czego sama Waga nie ma, czyli wspomniane wcześniej ja-które-chce, ale które na tle Wagi przejawia się jako zamiłowanie do rzeczy społecznie nieakceptowanych, niebezpiecznych, dziwacznych, wykraczających poza przyjęte konwencje. Jeśli taka Waga realizuje się artystycznie, będzie artystą szalonym, opętanym, bazującym na obsesjach. Znane mi plutoniczne Wagi żyją tak, jakby te dwa żywioły, Pluton i Waga, nieustannie walczyły ze sobą. Przykładem takiej plutonicznej anty-Wagi był Fryderyk Nietzsche - z niemal ścisłą opozycją Słońca w Wadze do Plutona. Ciekawe jednak, że miał wygląd typowy dla swojego znaku.


Punkty pięcio- i siedmiokrotne w Wadze

12 6/7° = 12°51' Wagi, punkt siedmiokrotny wodny, biseptyl do kardynalnego punktu Raka. Charakter planetarny: Księżyc, także Neptun. Posiadanie czegoś ważnego w tym punkcie skłania do romantyzmu i marzycielstwa, uwrażliwia na subtelne sygnały z otoczenia; podejrzewam, że daje też parapsychiczne zdolności medialne. Na pewno daje zdolność do rozróżniania subtelnych różnic, drobnych odcieni barw, kształtów i znaczeń słów. Dobry punkt dla poetów i innych wyrafinowanych artystów. Punkt jest wybitnie anty-marsowy i przeciwny sile przebicia, twardości itd.


18° Wagi, punkt pięciokrotny ziemny, kwintyl do kardynalnego punktu Koziorożca. Punkt wybitnie saturnowy, wręcz daje znać o sobie tak, jakby się tam miało dodatkowego Saturna. Można powiedzieć, że jest to dom Saturna w zodiaku, punkt przyłożenia jego energii - tak jak podobnym punktem przyłożenia dla Marsa jest 18° Koziorożca. Jest to też miejsce, w którym skupiają się saturnowe cechy Wagi. Ludzie z ważnym wskaźnikiem w tym punkcie są Wagami typowo saturnowymi: są sztywni, przywiązani do formy, konwencjonalni, konserwatywni, lubują się w ciężkich meblach, kamieniu, gładkich posadzkach, odlewach z brązu, skórzanych ubraniach i kołnierzach z lisa. Kolekcjonują pamiątki i nie chcą przyjąć do wiadomości, że stare dobre czasy mijają. Mają coś z dostojeństwa starej panny - nawet gdy są mężatką lub mężczyzną.


25 5/7° = 25°43' Wagi, punkt siedmiokrotny ognisty, tryseptyl do punktu Barana. Punkt przypomina kombinację Wagi i Lwa, albo Wenus w Lwie. Podobna jest żywość usposobienia, ekstrawersja ze skłonnością do teatralności i robienia czegoś na pokaz. Ludzi mający w tym miejscu ważny wskaźnik horoskopu nastawieni są na korzystanie z życia i czerpanie przyjemności. Chętnie urządzają imprezy i święta. W tarocie podobny charakter ma karta Szóstka Kijów, tak samo oznaczająca święto jako moment wspólnej radości.

Przypominam, że najbardziej wenusowym punktem Wagi jest sam początek znaku, czyli punkt kardynalny Wagi.


Junktura Wagi. Zgodnie z regułą Waga przed przejściem w następny znak Skorpiona nabiera cech Bliźniąt - ale nie są to Bliźnięta-lekkoduchy-gaduły, tylko ten wariant owego znaku, kiedy Bliźnięta jawią się jako wnikliwy, nieprzejednany intelektualista-drążyciel. Od takiej postawy do podobnie drążącego Skorpiona już blisko.


Waga i inne znaki zodiaku

Większość materiału na ten temat jest w poprzednich rozdziałach.

Waga i Skorpion. Waga i Skorpion łączą się bądź pozytywnie, i wtedy atutem takiej osoby jest skorpionowa ostrożność, wytrwałość i siła przebicia, połączone z wagowym talentem do dyplomacji i wyczuciem społecznym. Bądź negatywnie i wtedy wynikiem jest ściemnianie, intryganctwo, dwulicowość.

Waga i Strzelec. Oba znaki pasują do siebie: estetyczny zmysł Wagi łączy się żywotnością Strzelca; wagowe zamiłowanie do sprawiedliwości ze strzelcowym instynktem do zaprowadzania reguł i prawa.
Wojciech Jóźwiak

wykłady z lat 2004-2007, w Tarace od 21 maja 2010


Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomniane
  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    (36)    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)