21 maja 2010

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Astrologia samopoznania

26. Strzelec
Jak odczytywać i stosować kosmogramy. Wykłady z lat 2004-2007

Kategoria: Astrologia

  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    (27)    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    dalszy >  

Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomnianeTym, którzy zapoznali się z Baranem i Lwem, Strzelec może wydawać się mało różny od tamtych znaków - bo faktycznie cechy psychiczne, które wnosi Strzelec, są podobne do pozostałych znaków żywiołu ognia, za to własnych osobliwości ma niezbyt wiele. Kiedy się czyta podręczniki astrologii, rozdział o Strzelcu często robi wrażenie powtórki z rozdziałów o Baranie i Lwie, a różnice względem tamtych znaków - wyszukiwane na siłę.

Czynnik Strzelca w horoskopie, tzn. Słońce w tym znaku, lub Księżyc, ascendent albo ewentualne pozostałe, słabsze wskaźniki, wnosi typowy zestaw cech żywiołu ognia: ludzie mający ten czynnik są energiczni, szybko reagujący, pobudliwi, entuzjastyczni, skłonni do nagłych zmian, pełni energii, preferujący życie aktywne. Są zrywni, to znaczy szybko zabierają się do dzieła, łatwo przechodzą do pomysłu do działania. Mają charakterystyczny dla znaków żywiołu ognia stały nadmiar energii, którą muszą wyładować: przez ruch, sport, zabawę, a także przez rozmaite interakcje z ludźmi. Strzelce są istotami równie uspołecznionymi, ekstrawertycznymi i zorientowanymi na życie z ludźmi, co Lew lub Waga. Jak inne znaki ogniste, są pełni inicjatywy, chętnie coś zaczynają i pociągają za sobą innych.

Wygodnie jest scharakteryzować Strzelca przez różnice.


Czym się różni Strzelec od Barana?

W wielu przypadkach nie różni się niczym. Jeśli pewien Baran ma prócz tego silny udział czynników powietrznych w horoskopie (np. Księżyc ma w Bliźniętach, w Wodniku lub w Wadze, albo ascendent w znaku powietrznym) - różnice są takie, że "trudno zgadnąć".

Strzelce są z natury większymi intelektualistami do Baranów. Łatwiej się uczą. Chętniej akceptują zmiany. Główna różnica między Strzelcem a Baranem polega tu nie tyle na samych zdolnościach intelektualnych (bo przecież genialnych Baranów nie brakuje), co na stopniu integracji intelektu z resztą psychiki. Przejawia się to tak, że Strzelce, jak powiedziałem, chętnie akceptują zmiany - w przeciwieństwie do Baranów, które są raczej sztywne i najchętniej by szły po linii prostej do przodu, ignorując otoczenie, i mają skłonność do powtarzania zachowań, nie wyciągając wniosków z doświadczeń. U Baranów typowo bywa zatem tak, że ich wiadomości sobie, a praktyczne postępowanie sobie. Strzelce są dużo bardziej elastyczne. Uczą się z doświadczenia, z praktycznych zachowań. Łatwiej stosują w praktyce swoje wnioski i przemyślenia. Nie popełniają typowego baraniego błędu: "co mi się udało w poniedziałek, to mi się uda i we środę".


Specjalności Strzelca

Gra. O ile specjalnością Barana była walka, czyli negatywny stosunek do drugiego, to specjalnością Strzelca jest gra, która łączy stosunek negatywny z pozytywnym. Stosunek do drugiego w grze jest negatywny o tyle, że w grze chodzi o to, żeby wygrać - a więc pokonać drugą stronę. Ale równocześnie konieczny jest pozytywny stosunek do drugiego, polegający w wspólnym przestrzeganiu reguł gry, a więc na współpracy. Udział w grze wymaga więc dużo większego intelektualnego wyrafinowania niż walka - bo trzeba być komuś jednocześnie wrogiem (wbiję ci gola!, dam ci mata!) ale i przyjacielem (nie sfauluję cię, nie przestawię cichcem hetmana). Każda gra jest obudowania ograniczeniami-regułami i to jest miejsce, w którym duch Strzelca łączy się z duchem Saturna. Strzelec jest najbardziej saturnowym znakiem spośród ognistych; więcej o tym powiem przy Saturnie.

Wrodzone niejako nastawienie na grę, nie na walkę, sprawia, że w porównaniu z Baranem Strzelec jest bardziej ludzki: łatwiej dostrzega innych ludzi wraz z ich potrzebami i odmiennościami, potrafi lepiej swoje zachowania dostosować do indywidualności drugiej strony, łatwiej daje sobie radę z takimi zadaniami, jak współpraca, współdziałanie, organizacja, funkcjonowanie w ramach instytucji i hierarchii. Gra jest (można tak powiedzieć) sposobem uspołecznienia dla Strzelca.


Prawo. Gra wymaga zasad, reguł, regulacji. Od gry z jej regułami zaczyna się prawo, które także jest rodzajem gry, tyle, że w szerszej społecznej skali. Tak jak wrodzony zmysł do gry, Strzelce mają także wrodzony zmysł do prawa. Skupiają uwagę na ogólnych zasadach, których wszyscy powinni przestrzegać. Mają wbudowane wyczucie tego, co jest ogólne, które zasady można i należy uogólnić. Jako dzieci szybko uczą się, że coś jest sprawiedliwe lub niesprawiedliwe i starają się wyjść z trudnych dla siebie sytuacji nie przez szukanie dla siebie wyjątków (żeby się przemycić lub wkraść w czyjeś łaski, co chętnie czynią zarówno Skorpiony jak i Wagi), lecz przez uogólnienie swojej sytuacji: "należy mi się to i to, bo każdemu się to należy, albo każdemu, kto się znajdzie na moim miejscu". Zorientowanie Strzelców od małości na prawo i na powszechne reguły, było czymś, z czym nieustannie byłem konfrontowany, kiedy pracowałem jako nauczyciel, ponieważ jako Baran miałem skłonność do podejmowania arbitralnych decyzji na sobie tylko znanych (lub co gorsza, nieznanych) podstawach - a to właśnie było natychmiast podawane w wątpliwość przez moich uczniów ze znaku Strzelca. "Dlaczego on dostał 40 punktów, a ja 38?" pytał mały Strzelec? I co miał powiedzieć nauczyciel-Baran: "Bo tak mi się podobało"?

Być może Strzelce częściej od innych znaków wybierają zawód prawnika, ale i w innych zawodach i społecznych rolach mają charakterystyczne prawnicze nastawienie.


Fair-play. Także na strzelcowy wynalazek wygląda zasada fair-play, czyli dbanie o to, żeby reguły gry były nie tylko przestrzegane, ale i jasne, czyli jawne i oczywiste, oraz żeby dotyczyły wszystkich zainteresowanych, nie pozostawiając miejsca na wyjątki ani na specjalne przywileje (które tak uwielbiają Skorpiony).


Czym się różni Strzelec od Lwa?

Często niczym! Różnice są niedostrzegalne, takie jak pomiędzy ludźmi jednego znaku. Początkujący astrologowie łatwo uczą się rozpoznawać ekstrawertyczną i narzucającą się osobowość Lwa... a potem w praktyce okazuje się, że osoba podejrzewana o bycie Lwem to jednak Strzelec. Średnio Strzelce są bardziej ruchliwe - w przeciwieństwie do wygodnickich i mających skłonność do leniuchowania Lwów. (W tym przypominają nadaktywny znak Barana. Wystarczy jednak, żeby Lew miał aktywnego Marsa lub Jowisza - i będzie równie ruchliwy jak Strzelec lub Baran.) Druga, naprawdę drobna, różnica jest taka, że o ile Lew kładzie nacisk na ja, to Strzelec raczej na my. Lew widzi przede wszystkim siebie, swoje przewagi, swoje sukcesy, swoje dobro i swoje problemy - Strzelec za to chętniej utożsamia się ze swoją grupą, drużyną, firmą, organizacją, partią, kościołem, klubem sportowym, rodziną. Strzelec swoją moc bierze z bycia dobrym wśród podobnych (...i pod tym względem nieoczekiwanie przypomina znak Raka), czyli kimś wyróżniającym się, ale zarazem należącym do pewnej kategorii - inaczej niż Lew, który swoją moc bierze z bycia tym właśnie niepowtarzalnym JA.


Strzelec - znak Jowisza

Wszystkie wymienione poniżej cechy charakterystyczne Strzelca są typowe także dla dominującego Jowisza. Można powiedzieć, że typ Strzelca to krzyżówka osobowości żywiołu ognia i osobowości jowiszowej. Także wady Strzelca są z ducha jowiszowe.


Strzelec jako przewodnik. Strzelce często odnajdują się w roli przewodników, czyli tych, za którymi idą inni i na których się wzorują. "Hejże dzieci hejże ha róbcie wszystko to co ja". Strzelec to ognista osobowość, która realizuje się jako aktywny wzorzec dla innych. Jest to dalsze rozwinięcie typu Barana, który realizuje się pokonując innych; i typu Lwa, który realizuje się, imponując innym. W realnym życiu Strzelce odnajdują się w roli przewodnika pracując jako nauczyciele, wychowawcy, przewodnicy turystyczni lub górscy, jako organizatorzy najprzeróżniejszych przedsięwzięć, jako liderzy, politycy, ale także jako doradcy, np. psychologowie lub astrologowie.


Strzelec jako misjonarz. Strzelce całkiem odruchowo czują się posiadaczami prawd, idei lub wartości mających wielką wagę. Czują się posiadaczami skarbów. Wynika to z ich entuzjastycznego, afirmującego stosunku do rzeczywistości. To, w co Strzelec wierzy, nie może być byle czym. To musi być autentyczny duchowy skarb! Do tego chętnie innych swoimi skarbami obdarowują, nawet nie pytając ich o zgodę. Przejawia się to tak, że często Strzelce wykazują wobec innych szczególne misjonarskie nastawienie, misjonarski zapał. Kiedyś chodziłem na prywatne lekcje angielskiego. Moja znajoma-Strzelec, która mnie uczyła, robiła to tak, jakby mnie nawracała na praktykę o najwyższej wadze dla mojego duchowego rozwoju - czyli właśnie na mówienie po angielsku. Czułem się na jej lekcjach tak, jakby od tego, czy zastosuję Present Perfect czy Simple Past, zależało zbawienie mojej duszy. Podobnie moja córka-Strzelec usiłowała i wciąż usiłuje nawrócić swych rodziców na własną "wiarę" w hodowlę ryb, konną jazdę i czytanie Tolkiena. (A my, Baran i Koziorożec, się opieramy.)

U Strzelców typowo ujawnia się potrzeba posiadania wyższych wartości, które często stają się dla nich sensem życia.


Podróże. Ognisty temperament Strzelca wyraża się też przez zamiłowanie do podróży. Poprzez podróżowanie Strzelce zaspokajają swoją potrzebę zmian, dziania się, a także ekspansji. Przeciwnie, Strzelce nie znoszą ograniczeń, zamknięcia, przywiązania do jednego miejsca. Poprzez podróże zaspokajają też swoją potrzebę wolności i potrzebę poznawania. Przysłowie "podróże kształcą" jest z ducha strzelcowe!


Romantyzm. Entuzjazm Strzelców oraz ich nadmiar energii wyrażający się w projektowaniu przyszłych przedsięwzięć, sprawia, że łatwo przychodzi im odrywanie się od rzeczywistości, która bywa niewdzięczna, niechciana, uciążliwa w jakiś sposób, albo, co najczęściej, nie sprostuje ich ideałom. Strzelec najłatwiej ze wszystkich znaków przekracza próg polegający na wyższym cenieniu sobie projektów i ideałów niż twardej rzeczywistości - a taka postawa jest właśnie głównym rysem romantyzmu. Romantyzm Strzelców jest jednak inny niż nostalgiczny romantyzm Ryb: polega nie na marzeniach, lecz na osobistym zaangażowaniu w wyższą sprawę i na kierowaniu energii w projekty. Romantyzm Strzelców jest aktywny, jest romantyzmem czynu. Nie polega na odwracaniu uwagi od rzeczywistoości, lecz na kierowaniu uwagi ku temu, co jest możliwe i ku przyszłości.


Przesada. Wadą Strzelca jest przesada. Strzelce są skłonne do przesady, do skrajnych ocen, do przeceniania lub do niedoceniania własnych sił lub cudzych, do skrajnych omyłek w innych sądach. Mają skłonność do myślenia i odnoszenia się na zasadzie "wszystko albo nic". Jeśli ktoś mnie nie kocha, to zapewne od razu nienawidzi. Pewna idea jest albo wspaniała i warta poświęceń na jej rzecz, albo podła, wroga, godna potępienia. Podobnie z ochotą Strzelce ferują wyroki: ktoś, kto im podpadł, niech nie liczy na ich litość. Nie ma zmiłuj. Tym bardziej, że u Strzelców nie ma miejsca na wyjątki, na specjalne względy, na wicie-rozumicie (co dobrze chwyta np. Waga albo Skorpion). Pewien mój znajomy Skorpion, człowiek, którego nie było łatwo czymkolwiek przestraszyć, twierdził, że Strzelec jest jedynym znakiem, którego on się boi: a lęka się właśnie tej entuzjastycznej bezwyjątkowości Strzelców.


Inne wady Strzelców są typowe dla żywiołu ognia. A więc Strzelcom zdarza się być agresywnymi, nieostrożnymi i bezwzględnymi; dominującymi, podporządkowującymi sobie innych; szorstkimi, nieuprzejmymi, nieżyczliwymi, ślepo zapatrzonymi w swoje cele i wiary. Strzelecką specjalnością jest ślepa wiara, przy której od samopoświęcenia jest blisko do poświęcenia innych. Z domieszką żywiołu wody Strzelca ogarnia panikarstwo, histeria, skłonność do rwania włosów z głowy. Z domieszką żywiołu powietrza bałaganiarstwo i brak spójności w tym, co się robi. Z domieszką żywiołu ziemi - formalizm i nieusuwalne sztywne nawyki.


Planety a znak Strzelca

Jak wspomniałem, osobowość Strzelca ma mnóstwo wspólnego z typem Jowisza, także pokrewna jest osobowości dominującego Słońca, a poprzez żywioł ognia łączy się z najbardziej ognistą planetą: z Marsem. Te planety, gdy są aktywne w horoskopie, wzmacniają wpływy znaku Strzelca, czynią osobowość Strzelca jeszcze bardziej "strzelcową".

Żeby się nie powtarzać, przejawów Słońca, Marsa i Jowisza w znaku Strzelca lub działających wspólnie z dominującym Strzelcem, nie będę jeszcze raz omawiał.

Dla przypomnienia: Słońce podnosi wymiar antyneurotyczność, czyli pewność siebie, poczucie posiadanej racji i dobre ugruntowanie w tym, co się robi. Jowisz podnosi wymiar ekstrawersję czyli dyspozycję do działania w świecie zewnętrznym, wśród ludzi i na społecznym polu. Czyni też osobę bardziej ekspansywną. Mars czyni człowieka bardziej agresywnym - zmniejsza ugodowość; ale też czyni bardziej ekspansywnym, rywalizującym, ruchliwym, przedsiębiorczym, nastawionym na osiąganie celów.


Merkury w Strzelcu działa jako Strzelec, to znaczy poprzez Merkurego w tym znaku wpływy Strzelca prześwitują w osobowości danego człowieka. Merkury w Strzelcu wpływa też na myślenie, na typu umysłowy, wyczulając daną osobę na grę, na zasady gry, na prawo i jego przestrzeganie, podnosi poczucie sprawiedliwości; zwraca uwagę na to, co ogólne.

Gdy Merkury jest w Strzelcu, a Słońce w Koziorożcu, takie Koziorożce są obdarzone większą inicjatywą, są bardziej ruchliwe i bystre od Koziorożców typowych. Bardziej też nastawione są na gry, sport i ruch.

Gdy Słońce jest w Skorpionie, powstaje w wyniku typ wyraźnie marsowy, nastawiony na osiągnięcia, na osiąganie wyznaczonych celów, na korzyści i sukces. Także ujawniają się typowe marsowe wady. Z drugiej strony Merkury w Strzelcu czyni Skorpiony lżejszymi psychicznie od Skorpionów typowych - łatwej jest im się wyluzować, zapomnieć, odprężyć: np. poprzez gry.


Wenus w Strzelcu lub współdominująca. Wenus i znak Strzelca to takie czynniki horoskopowe, które sobie nie przeszkadzają - to znaczy można swobodnie być naraz Strzelcem i wenusowcem, i łączyć strzelcową ruchliwość, entuzjazm i romantyzm z wenusowym zamiłowaniem do piękna, sztuki i harmonijnych układów, a także po wenusowemu być miłośnikiem ludzi, towarzystwa, miłości i przyjemności. Jak widać, jedno drugiemu w niczym nie przeszkadza. Z drugiej strony w samym znaku Strzelca niewiele jest z ducha Wenus: nic dziwnego, że Strzelcom, o ile nie mają silnej Wenus, brakuje wdzięku, wyczucia ani intuicji obliczonej na odgadywanie potrzeb innych ludzi. Mogą mieć drewniane ucho i oko, jak inne ogniste znaki ranić innych psychicznie bez złej woli albo i złośliwie itd. itp.

Wenusowy wymiar Strzelca można zdefiniować jako: potrzebowanie innych ludzi jako tych, z którymi coś się robi, z którymi realizuje się własne i wspólne cele. Wenus strzelcowa to jest współdziałanie i wspólna wiara. Strzelcowa Wenus każe nie tyle patrzeć sobie wzajemnie w oczy, co stanąć ramię w ramię ku wspólnemu dziełu. Wenusowy wymiar Strzelca to solidarność. Wspieranie się w imię wspólnych celów. Wspólnota ducha.


Księżyc w Strzelcu lub współdominujący. W rozdziale 13 o Księżycu w znakach pisałem m. in.: Ludzie z Księżycem w Strzelcu podobnie jak ci z Baranem zachowują przez całe życie nastrój młodzieńczej werwy, ochotę do wędrówek, wypadów, rajdów, tańców; lubią jak jest ruch, jak coś się dzieje i chętnie wchodzą w rolę organizatorów rozrywek. Chętnie skupiają wokół siebie ludzi, dobrze się czują w roli stojących na czele, liderów. Właściwa jest im postawa: "my, razem, coś zrobimy". W tym, co robią, jest też charakterystyczny dla Strzelców rys idealizmu i wyższej sprawy.

Dominujący Księżyc sprawia, że człowiek jest nad wiek młody (przeciwieństwo Saturna, przez którego ludzie są nad wiek dojrzali). Osobowość Strzelca, z jego entuzjazmem, energią i głodem przygody, dobrze współgra z wpływami Księżyca. Można wręcz powiedzieć, że Strzelec jest najbardziej księżycowym wśród znaków ognia.

Księżycowe w Strzelcu jest nastawienie na grę, ale także księżycowe są potrzeby społeczne tego znaku, wśród nich potrzeba prowadzenia innych i potrzeba odbijania się w oczach innych; księżycowe jest zamiłowanie do podróży i charakterystyczny dla Strzelca romantyzm. Wszystkie te cechy są podkreślone, gdy Księżyc jest w Strzelcu. Ludzie z Księżycem w Strzelcu mają większe nastawienie na wspólnotę od Strzelców słonecznych.


Saturn współdominujący w parze ze Strzelcem. Saturnową rzeczą u Strzelca jest prawo, czyli świadomość konieczności istnienia bezwyjątkowych reguł, zasad i ograniczeń. Tu bym, jako coś szczególnie saturnowego, podkreślił właśnie bezwyjątkowość, czyli - sprawiedliwość.

Znak Strzelca najlepiej współdziała z Saturnem spośród trzech znaków ognia. U poszczególnych ludzi przejawia się to tak, że to, co chce od nich ich Saturn, stosunkowo łatwo zostaje w ich życiu zintegrowane. U Lwów i Baranów wpływ Saturna często odczuwany jest jako jakiś przymus czy coś nieakceptowanego: Saturnowe Barany lub Lwy żyją w poczuciu krzywdy lub wiecznego buntu, że muszą np. chodzić do szkoły, podporządkować się szefom lub podpisywać listę. Z drugiej strony swojego Saturna odczuwają jako zaprzężenie do kieratu, czyli jako coś niezgodnego z ich własną naturą. Strzelce dużo łatwiej i chętniej wchodzą w saturnowe role: zostają urzędnikami lub szefami, biorą udział w sformalizowanych działaniach firm i instytucji, i jakoś nie czują się od tego zniewolone, przeciwnie, odnoszą sukces na tym polu. Chętniej też od innych znaków ognistych ogólne społeczne zasady i wartości przyjmują za własne.

Oczywiście Strzelec z Saturnem w MC lub na ascendencie lub w koniunkcji ze Słońcem będzie w porównaniu z innymi Strzelcami bardziej sztywniacki, mniej komunikatywny, bardziej przywiązany do reguł i przepisów, a przede wszystkim mniej w nim będzie fantazji - tej ułańskiej fantazji. A ponieważ Strzelce z natury nie są dowcipne, więc Strzelec saturnowy będzie miał nader nikłe poczucie humoru.

(Uwaga: jeśli w powyższych wyliczankach komuś brakuje typowych wad Strzelca, to podkreślam: Strzelce nie mają poczucia humoru. Wprawdzie są entuzjastyczne, bywają wesołe, o żywym usposobieniu - ale dowcip do nich trafia słabo. Łatwiej je urazić niż rozśmieszyć.)


Strzelec i współdominujący Uran. W połączeniu ze Strzelcem, Uran działa typowo: wzmaga (i bez tego drzemiącą w tym znaku) buntowniczość, przekorę, indywidualizm, a także chęć nawracania innych na własną wiarę, która to właściwość pod wpływem Urana staje się natrętna. Uran podnosi też strzeleckie zamiłowanie do podróży i czyni je obywatelami świata. Wynikiem jest typowo uraniczna osobowość, która nie mieści się w ramach, prowokuje, drażni, rozsadza zastane układy. (Ciekawe, jaki procent Strzelców Uraników jest w dzisiejszych czasach w dzieciństwie leczony na ADHD.)


Strzelec i Neptun. Neptun współdominujący przesuwa osobowość Strzelca w kierunku wiary, romantyzmu, gotowości do poświęceń i wzniosłego oderwania od realiów. Wpływ ten bywa negatywny lub pozytywny - wymaga to wnikliwej uwagi w każdym indywidualnym przypadku. Uwaga: aktywny Neptun dodaje coś, czego Strzelec inaczej ma mało: poczucie humoru.


Strzelec i Pluton. Trudno dopatrzyć się jakiejś specyfiki; człowiek mający silny znak Strzelca i silnego Plutona, to zarazem Strzelec i plutonik. Pod obecność dominującego Plutona wiara Strzelca staje się głębsza, bardziej wymagająca i bardziej bezwzględna, żądającą poświęceń i ofiar. Gry w które gra Strzelec, idą w wyższe stawki, są bardziej na serio. Prawo, którym posługuje się Strzelec, jest twardym prawem (dura lex sed lex). Ideały są takie, że trzeba się im oddać bez reszty. Zwięźle: Pluton Strzelca uskrajnia.


Punkty pięcio- i siedmiokrotne w Strzelcu

Jak we wszystkich znakach zmiennych, w Strzelcu są wyróżnione punkty 4 2/7 stopnia, 12 stopni i 17 1/7 stopnia.


4 2/7 = 4°17' Strzelca, punkt siedmiokrotny wodny, tryseptyl do punktu kardynalnego Raka. Punkt wodny, księżycowo-neptunowy. Osoby mające w tym punkcie ważne wskaźniki są przeczulone, przewrażliwione, co przejawia się pozytywnie w większym otwarciu na cudze uczucia i emocje, ale w sensie negatywnym skłania do histerii i przebywania w ciągłym nastroju paniki i ekscytacji: "gwałtu rety, co to będzie?".


12° Strzelca, punkt pięciokrotny powietrzny, kwintyl do punktu kardynalnego Wagi. Słońce, Księżyc lub Merkury w tym punkcie nadaje ludziom rysy humorystyczne, karykaturalnie przerysowane, skłonność do facecji, do nieszkodliwych dziwactw - to są, można powiedzieć, cechy postaci, które mógłby odgrywać aktor charakterystyczny, a mówiąc mniej oględnie: komediant. Także punkt ten skłania do egzaltacji, achów i ochów, aktorstwa na codzień itd. (Podobnie czasami przejawia się Jowisz w znakach powietrznych.)


17 1/7° = 17°09' Strzelca, punkt siedmiokrotny ognisty, biseptyl do punktu kardynalnego Barana. W punkcie tym charakterystyczne właściwości Strzelca są spotęgowane, tak jakby w tym punkcie rezydował na stałe dodatkowy Jowisz lub Mars (a w jakimś stopniu także Uran). Typowe zwłaszcza dla tego punktu są zamiłowania do przewodzenia, do wchodzenia w role takich lub innych przewodników, a także pęd do podróży. Ludzie tacy są nawet w porównaniu z innymi Strzelcami pełni inicjatywy i skłonni do pociągania innych za sobą. Punkt ten jest jednym z typowych wskaźników wędrownego i międzynarodowego trybu życia - drugim podobnie działającym jest jego opozycja, czyli 17 1/7° Bliźniąt. W dniu kiedy Księżyc przechodzi przez ten punkt, nie możemy wytrzymać w domu ani w innym stałym miejscu, nosi nas, pod lada pretekstem udajemy się w drogę.


Junktura Strzelca

Jak widać, Strzelec i Koziorożec nie mają ze sobą niemal nic wspólnego - są to typy maksymalnie do siebie niepodobne. Umownie można powiedzieć, że Strzelec przechodzi w Koziorożca poprzez Lwa: oznacza to nic ponad to, że w swoich ostatnich trzech stopniach Strzelec stabilizuje się, staje się przez to skupiony na sobie, mniej dynamiczny, bardziej przyjmuje postawę władcy niż działającego; bardziej zależy mu na porządku i równowadze.


W 27 stopniu Strzelca z minutami znajduje się obecnie jądro galaktyki: centralna masa, prawdopodobnie wielka czarna dziura, wokół której krążą wszystkie gwiazdy naszej galaktyki. Co ten punkt może znaczyć astrologicznie, nikt nie wie.

Powiązania znaku Strzelca z pozostałymi 11 znakami zodiaku omówiono w poprzednich rozdziałach.
Wojciech Jóźwiak

wykłady z lat 2004-2007, w Tarace od 21 maja 2010


Wstęp1. Patrzymy na kosmogram2. Horyzont, równik, ekliptyka3. Planety na osiach4. Związek horoskopu z człowiekiem?5. Pięć wymiarów charakteru6. Żywioły7. Dominujące znaki zodiaku8. Równoważności planet i znaków9. Aspekty10. Dominujące planety11. Znaczenia planet na osiach12. Znaki zodiaku i ich cykle13. Cykl specjalności znaków14. Księżyc w znakach15. Koziorożec16. Wodnik17. Ryby18. Baran19. Byk20. Bliźnięta21. Rak22. Lew23. Panna24. Waga25. Skorpion26. Strzelec27. Niedobór planet28. Planetarne typy mieszane29. Saturn30. Jowisz31. Mars32. Księżyc, Wenus, Merkury33. Wpływy Urana, Neptuna i Plutona. Słońce i Księżyc34. Więcej o Neptunie i Plutonie35. Descendent36. Medium coeli37. Ascendent. Imum coeli38. Oktotopos39. Wstęp do synastrii40. Wstęp do badania zjawisk w czasie41. Cykle planetarne42. Więcej o tranzytach43. Aspekty - rekapitulacja i uzupełnienie44. Podział zodiaku na 7 i cykl dni księżycowych45. Cechy planet wg Gauquelina46. Zło w horoskopie47. Horoskopowy organizmPublikacje wspomniane
  < poprzedni    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    (27)    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47    48    49    dalszy >  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)