zdjęcie Autora

30 sierpnia 2010

Paweł Brągoszewski

z cyklu: Samsara (odcinków: 8)

Bezkres

Kategoria: Podróże i regiony

Reykjavík »
Równiny lawy zaczynają się jak tylko autobus opuszcza parking przy lotnisku w Keflavík i rusza w kierunku Reykjavíku. Cichy bezkres, wyglądający bardzo obco, jak zdjęcia z łazika marsjańskiego, jednocześnie podejrzanie znajomo. Przestrzeń nie skraca się tak jak na morzu, gdy horyzont wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Równiny pokryte skałami i mchami ciągną wzrok daleko i długo.

Z Wikipedii: "Lotnisko w Keflavíku jest rezerwowe dla lądowania promów kosmicznych NASA w przypadku niemożności lądowania w Stanach Zjednoczonych lub awarii na pokładzie statku."

Woda w kranach na Islandii jest - według wszystkich miejscowych - dostępna za darmo. I ta zimna, i ta gorąca. Zimna jest najczęściej ciągnięta z rzek niosących wodę z lodowców. Nadaje się do picia i jest bardzo smaczna, powszechnie podawana zamiast butelkowanej wody mineralnej. Można pić wodę prosto z rzek lub ze stopionego lodowcowego lodu. Gorąca woda śmierdzi siarką. Ogrzewanie domów, gorąca woda i energia elektryczna - prawie w całości zasilane są energią geotermalną.

W Reykjavíku są stacje benzynowe ze stanowiskami tankowania wodoru. Samochody napędzane wodorem tankują w Islandii za darmo. Wodór jest także - pośrednio - pozyskiwany dzięki ciepłu z Ziemi.Reykjavík »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)