zdjęcie Autora

13 października 2012

Karol Żelazny

z cyklu: Złoty Środek (odcinków: 79)

Biznes to sprawa osobista!


« Wielki Sekret The Last Spin Cycle »

Biznes to sprawa osobista!

Nie tylko osobista, ale też wielopokoleniowa jak pokazują Ustawienia. Wiele razy wypełniając kartę wjazdu do Kanady, w samolocie, mam problem wybrać: podróż w celu biznesowym czy prywatnym?

A jest jakaś różnica

Ustawienia pokazują, że firmy, organizacje to po prostu większe formy rodzinne. Niektóre z nich funkcjonują harmonijnie, inne chaotycznie. Nie sposób oddzielić pracy od życia osobistego.

Hellinger ustawiał kiedyś jednego samobójczo nastawionego spadkobiercę Amerykańskich magnatów kolejowych i co się okazało?

Otóż Ustawienia pokazały, i wyrównały, że ten cierpiący na kliniczną depresję człowiek, swoim pragnieniem śmierci pragnął uhonorować i zbalansować śmierć tych wszystkich ludzi, którzy zmarli, zginęli budując linie kolejowe jego dziadka. Wszyscy pracownicy należą do rodziny właściciela.

W rodzinnych ustawieniach prawie zawsze tam gdzie jest konflikt, stagnacja widzimy ludzi nie na swoich miejscach: żony przejmujące role mężów, dzieci biorące na siebie obciążenia rodziców, osoby które czują że nie przynależą. Podobnie dzieje się w organizacjach.

Jan Jacub Stam, świetny Holenderski szkoleniowiec Ustawień biznesowych, opisuje w swojej książkę następującą sytuację. Otóż pewna firma zatrudniła na stałe konsultanta, który sprawdził się pracując nad pewnym projektem dla tej firmy, na stanowisku drugiego vice prezydenta. Była to funkcja stworzona specjalnie dla niego, poprzednio nieistniejąca.

I zaczęły się problemy, firmę ogarnął jakiś dziwny paraliż. Jan Stam zostal wezwany żeby rozwiązać tą zagadkę. Zrobił Ustawienia i okazało się natychmiast, że problemem nie jest ten nowy vice prezydent, ale brak dla niego miejsca w zarządzie.

Pomimo że jego praca powinna dać mu glos w zarządzaniu firmą, tak naprawdę był wykluczony ze sprawowania rzeczywistej władzy prze dwóch „starych” menadżerów.

Firma zaczęła funkcjonować prawidłowo wkrótce potem, kiedy „nowy” człowiek został dopuszczony do wspólnego podejmowania decyzji.

Może ktoś jest wykluczony w twojej rodzinie lub organizacji?

Złoty Środek: wstęp na końcu

Pewien człowiek był ścigany przez tygrysa, kiedy znalazł się na skraju stromej skarpy. Czepiając się krzaków i korzeni zaczął spuszczać się w dół. "Jestem uratowany" pomyślał, kiedy ku swojemu przerażeniu zobaczył drugiego tygrysa czekającego go na dole.

Nagle zauważył dziką truskawkę, rosnącą na prawie pionowej powierzchni skarpy. Zerwał ją i włożył do ust. Była tak smaczna, że przez chwilę zapomniał o tygrysach, rozkoszując się słodyczą truskawki rozpływającej się w jego ustach.

Ten blog jest właśnie o tej truskawce :)


« Wielki Sekret The Last Spin Cycle »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)