zdjęcie Autora

20 marca 2016

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Bogowie z pampersów
Błogosławieństwo bóstwa

Kategoria: Nowy szamanizm

« De Natura Deorum Mentorzy geeków i nerdów »Bogowie są. Doświadczamy zjawisk zachodzących zarówno racjonalnie, jak i nieracjonalnie, zarówno przyczynowo-skutkowo jak i chaotycznie. Mających na nas wpływ na poziomie indywidualnym i kulturowym, budujących się relacyjnie. I doświadczamy tego jako inteligentnych niezależnych od nas bytów . Przynajmniej mamy taką możliwość, a nawet kieruje tym pewna konieczność, nie zawsze jednak nazywamy owo numinozum  bogami

A owa konieczność wynika pewnego równania. Ludzie są, więc Bogowie są. Jeśli uznajemy istnienie ludzi, a więc własne. Uznajemy też istnienie samodzielnych bytów niezależnych od nas. Jeśli jakieś zjawiska nas kształtują, mają na nas przemożny wpływ, nie są wolicjonalnie sterowane, czy są szczególne, ważne, znaczące to antropomorfizujemy je. Są zjawiska, które mają taki wpływ nie tylko na nas, ale również na innych ludzi. Dzielimy z innymi doświadczenia antropomorficznych sił kształtujących nasze Ja. C..N.D. Bogowie są. Możemy takie doświadczenia marginalizować, histeryzować na ich temat, robić z nich sci fi albo paranoiczne religie.  To już inna działka.

Jednak jeśli nie chcemy zaprzeczać własnemu doświadczeniu, to owo zrównanie doświadczeń (Ludzie są =  Bogowie są) to dosyć nieubłagane równanie.  

Zerknijmy w Przeszłość.Do czasów gdy nasz mózg uczył się rozróżniać ja i nie-ja. własne ciało od cudzego. To rozróżnienie wciąż działa w nas jako aktywny proces. I w obrębie tej nauki, wyłaniania się naszego ja zajmowały się nami, większe mądrzejsze, silniejsze, niezależne od nas byty.

Zerknijmy w Przyszłość.  Ona jest pełna zjawisk racjonalnych i nieracjonalnych, zależnych od nas przyczynowo-skutkowo, działających na nas chaotycznie. Cobyśmy nie zrobili, zjawiska relacyjne i grupowe będą nas kształtowały. Czas dla jednych bywa łaskawy, dla innych zaś jest dużo surowszą panią..

Zerknijmy dokoła. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę otaczającą nas rzeczywistość społeczną, to pochwały oraz nagany, zyskowność przedsięwzięć oraz wielkość strat, plotka i reklama,  przyjemność oraz ból relacji oraz społecznego funkcjonowania również ma boską naturę.


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« De Natura Deorum Mentorzy geeków i nerdów »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)