zdjęcie Autora

12 stycznia 2015

Walter Friedrich Otto

e-tom: Bogowie Homeryccy

Bóstwa Olimpijskie. Uwagi wstępne
przeł. Kamil M. Kaczmarek

Kategoria: Religie

  < poprzedni    1    2    3    (4)  


Apollo, Maia i mały Hermes


Grupa bogów, którym powinniśmy poświęcić specjalną uwagę zaczyna się od Hermesa, jeślibyśmy chcieli połączyć tę sekcję blisko z poprzednią, gdy jest on bez wątpienia następny w kolejności po starożytnych bóstwach i nasze badanie prehistorycznej myśli nieuchronnie prowadzi do Hermesa. Ale dokładnie z powodu tego związku Hermes jest najmniej wyróżniającym się zjawiskiem w nowym kręgu bogów, i jeśli by jego postać otrzymała pierwsze miejsce, mogło by wytworzyć o nim fałszywe wyobrażenia. Dlatego jako pierwsi zostaną omówieni Atena i Apollo. Artemida jest powiązana z Apollinem. Afrodyta i Hermes zostaną zachowani do czasu podsumowania.

Podstawowa idea tej książki dostarcza wyjaśnienia dlaczego tylko takie bóstwa są ważne w religii Homeryckiej będzie rozważana szeroko. Ale nawet w przypadku bogów Homeryckich można rozważyć tylko to, co największe i najbardziej reprezentacyjne. O innych, którzy byli mniej ważni w czynnym kulcie lub którzy są mniej poważani u Homera, powiemy słowo we właściwych okolicznościach w późniejszych rozdziałach.

Zeus, największy z bogów, w rzeczy samej uosobienie tego, co boskie, nie jest rozważany osobno, z powodu tego, że wszystkie linie zbiegają się w nim i żadnego problemu nie da się rozważyć bez niego.  < poprzedni    1    2    3    (4)  

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)