zdjęcie Autora

19 listopada 2015

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Brakujące Imaginarium
Mikrokomentarz psychopolityczny

Kategoria: Nowy szamanizm
Tematy/tagi: cywilizacjainteligencjapraca z symbolami

« Mali bogowie i wielkie demony Yin-Yang śnienia »

Zarazę strachu teraz panującą tłumaczę brakiem imaginarium. Gdy nie ma bujnego, sensorycznego świata wewnętrznego, w którym pozostaje się aktywnym, dociekliwym i twórczym, to pozostają zewnętrzne punkty odniesienia pobudzające emocje. Te z kolei dzielą się na nudne oraz szczególne, ważne i wyjątkowe... domagające się reakcji. Strach, gniew i wina, krew pot i łzy leją się w kinie, polityce, relacjach wielkich i całkiem domowych. Na wierzch wypływają żerujący na tym spinie, osoby z narracją niemającą sensu w świecie rozwiniętej wyobraźni, nienadające się tam nawet na pełzające zło z otchłani...

C’est la vie! A jednak tego szwungu do badania, dociekania, tworzenia od wewnątrz do zewnątrz wciąż brakuje. Od najprostszych rzeczy typu poszukiwanie wiedzy w świecie angielskojęzycznym, gdzie wszystko jest dostępne. Przez trening wyobraźni, narracji choćby w najprostszej postaci czytelnictwa. Do abstrakcyjnych i analitycznych problemów matematyki i nauk ścisłych.

Gdzieś tego imaginarium brakuje i takie są skutki. Epoka kamienia łupanego wydaje się zbyt rozwiniętą, by pomieścić tezy gdzieniegdzie głoszone i ludzi je wygłaszających.

Mój optymizm każe wierzyć, że to skutek zbyt szybkich zmian. Oto w ciągu 60-30 lat, radio i telewizja oraz internet zaskutkowały taką ilością dodatkowych bodźców, motywów społecznych, że społeczne trawienie tego zajmie pewnie ze 100-200 kolejnych lat.

Pesymizm powtarza, że ludzie są zwyczajnie głupi. My jesteśmy marnie uzwojeni, pełni niedoróbek i jako jednostki po macoszemu traktowani przez ewolucję biologiczną, psychologiczną, myślową. Nawet rozwój abstrakcyjnego analitycznego, przyczynowo-skutkowego czy kreatywnego myślenia  w dużej mierze przypomina tresowanie małp... co obraża trochę małpy... ot, nie dajemy się pesymizmowi. 

Racjonalna część każe się odsunąć i pozwolić  idiotom wykończyć się w spokoju. Znaleźć bezpieczne miejsce i przeczekać zamieszanie. Tyle, że ta sama część podpowiada, że świat się skurczył oraz nie ma bezpiecznych miejsc...

Pozostaje zaufać imaginarium. Zaufać rozwiązaniom tam wytworzonym oraz zaufać, że jest jednak wystarczająco dużo osób z tym szwungiem, że to jeden z psychobiologicznych mechanizmów przetrwania.

uf! uf! uf.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-11-22)« Mali bogowie i wielkie demony Yin-Yang śnienia »

komentarze

[foto]

1. Pewna moja znajoma... • autor: Wojciech Jóźwiak2015-11-19 23:14:00

...powtarzała:

Optymiści przeżyją!


[foto]

2. Święte słowa! • autor: Wojciech Jóźwiak2015-11-23 20:06:34

Jeszcze raz przeczytałem i jeszcze bardziej widzę niż za 1 razem: Święte słowa! Sama esencja, "the nectar of instruction" (w tym języku, bo Piotr woła o czytanie po ang.).

Ale zastanawia mnie ten punkt: "Zaufać, że jest jednak wystarczająco dużo osób z tym szwungiem..." Ba! Ale jak ich skrzyknąć? Z′aktywować? Żeby ich energie nie rozpraszały się, nie szły na rozkurz beznadziejnie?
[foto]

3. Nie idźmy w tą stronę: - ) • autor: Piotr Jaczewski2015-11-24 19:15:15

Skrzyknąć, zaktywować, skupić ubermensh-iluminati-wybranych, to szczególny, ważny i wyjątkowy sposób na uzdrowienie, zbawienie, przekształcanie świata. bla bla bla.. To do niczego dobrego nie prowadzi tj prowadzi do powstawania kolejnej grupy  skonfliktowanej z innymi przez swą szczególność, ważność, wyjątkowość..niepotrzebne skreślić ;)
Za to ciekawym motywem i cichą nadzieją jest pytanie"czy w ogóle to możliwe?" tak, pomóc się temu szwungowi/imaginarium rozwijać.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)