zdjęcie Autora

23 sierpnia 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Ateny, Jerozolima, Ganges (odcinków: 24)

Brakuje czwartego kierunku


« Wniebowzięcie św. Pawła Fanatyzm i inne skrajności »

(9) Napisał Paweł Brągoszewski:

Myślę o trzech światopoglądach: Ateny, Jerozolima, Ganges. Brakuje (tzn. mnie brakuje) czwartego kierunku. Geometrię symboli można ustawiać wg własnego widzimisię (co bywa złudne), ale:

  • Ganges - Wschód (joga i powitanie słońca, Indie, Chiny, Japonia - Wschód!)
  • Ateny - Południe (upalny bezruch, stoicyzm, nieruchome platońskie figury geometryczne, tak nieruchome cienie są na południu)
  • Jerozolima - Zachód (śmierć, apokalipsa, koniec czasów, Eden był na wschodzie, ale z Edenu jerozole uciekli), także dzisiejszy Świat Zachodu
  • ? - Północ. Nie ma Północy. Północ jest zjedzona. Nie ma Północy, jak nie ma innych pobocznych światopoglądów, np. krwi-kukurydzy z Ameryki. Tolkien (jerozol) pisał nowa mitologię dla Anglii, ale wyszła zachodnia/jerozolimska, a nie północna.

Bardzo ciekawe! Ale nie warto budować symetrii na siłę. Trójpodział A.-J.-G. przyszedł mi na myśl dla opisania NAS, tzn. kultury lub ideo-info-sfery w której jesteśmy zanurzeni. Nie myślałem o A-J-G jako o jakimś kluczu do opisania całego świata i jego kultur w całości. My Europejczycy z tych czasów jesteśmy w polu o trzech biegunach i dlatego używając binarnych opozycji, np. rozum-uczucie, religia-racjonalizm, prawica-lewica jesteśmy bezradni i niewiele rozumiemy z tego co się naokoło dzieje. Dopiero trzeci biegun, Ganges, pozwala zobaczyć i inne „tercja”, których przez binaryzmy nie widać. Ale to nie jest ogólny schemat wszystkiego. Myślę, że w Azji myślą i żyją według innych struktur.

Ale zgadzam się z Pawłem (Brągoszewskim, nie Świętym z Tarsu :)), że Północ pozostała pusta, jako niewypełnione miejsce w strukturze. Jakimś zaczątkiem mógł być szamanizm syberyjski. Bo na pewno nie Celtowie i Germanie. Ta pusta Północ to może też być w ogóle mentalny świat sprzed neolitu, archaik przed-rolniczy i przed-miejski.

Ateny, Jerozolima, Ganges: wstęp na końcu

Coś w naszym świecie zaczęło się (umownie mówiąc) w Atenach, coś w Jerozolimie i okolicach, coś - niedawno - przybyło znad Gangesu. Ciekawe jest prześledzić te trzy nici, jak trzy guny.


« Wniebowzięcie św. Pawła Fanatyzm i inne skrajności »

komentarze

1. Pusta Polnoc • autor: Nierozpoznany#2082010-08-23 22:26:50

Pusta Polnoc jest miejscem gdzie mozna zlapac wreszcie oddech i odpoczac od pozostalych. Taka powinna pozostac : ) Ale ja o czym innym. Jest ciekawy epizod w historii Afganistanu, zanim nastal tam islam. W Afganistanie zagniezdzil sie Buddyzm (Padmasambhawa mial pochodzic z tamtych terenow o ile pamietam), ale dotarly tez "Ateny" z Aleksandrem Wielkim, ktory najpierw podbil A. a potem zalozyl tam kilka miast i sprowadzil kolonistow. Stworzyli oni oni miks kulturowy z buddyzmem (co moze tez tlumaczyc rozne paralele w filozofiach). I jest to chyba jedyny taki miks na wieksza skale przed XIX wiekiem i rosnaca w Europie moda na "Ganges". Temat jest byc moze wart zbadania w kontekscie tego kulturowego trojpodzialu.

2. Brakuje czwartego • autor: Nierozpoznany#10542010-08-24 13:08:37

Mnie osobiście bardzo podoba się, że "czegoś tu brakuje". Pozostaje pewne niedopowiedzenie, czym jest tajemniczy "czwarty kierunek". A tak na marginesie to mnie ów trójpodział w ogóle nie kojarzy się z kierunkami świata. Rozumiem, że Ganges to symbol, ale jednak warto pamiętać, że z Indii pochodzi wielu wybitnych ścisłych naukowców, chociażby Vilajanur Ramachandran, wielu matematyków oraz czysto "ateńskich" filozofów.

re-komentarz Autora:

Mario - Tak samo jak Jerozolimczycy Luther, Marx, Nietzsche, Hitler, Tolkien urodzili się wcale nie w Judei.

   Wojciech Jóźwiak --- autor
[foto]

3. Północ itp. • autor: Krzysiek Joczyn2010-08-28 21:26:08

Nie bardzo rozumiem czemu Jerozolima miała by być zachodnia a Ateny południowe. Wszak Jerozolima jest bardziej na południe od Aten i do tego bardziej na wschód. Domyślam się, że chodzi o zaprzeczenie Wschodniemu Gangesowi i to jest chyba clue sprawy. Zachodnia i wschodnia duchowość jako sobie przeciwstawione. Gdzieś do tego nieduchowy czynnik ateński umiejscowiony przypadkiem na południu. Zdecydowanie sprzeciwiam się poszukiwaniu takich geograficznych analogii.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)