zdjęcie Autora

08 lipca 2014

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Czytanie... (odcinków: 204)

Čači Vorba czyli Bałkan & Rom
...Tym razem nie czytanie, a słuchanie

Kategoria: Twórczość

« Dymitra Orłowa: jak dotrzeć do szaleńców? Radziejewskiego w Nowej Konfederacji: nowy trybalizm, nowe plemiona »

Słucham Čači Vorby - dowiedziałem się o ich nowej płycie, właśnie nagrywanej, z ich strony na FB.


Czy nie jest (a może właśnie jest?) tak, że bałkańska lub bałkanizująca muzyka jest u nas (w Polsce) tym medium, poprzez które buduje się więź, most, między nami a naszą Ziemią, ludźmi tej Ziemi i przodkami? Muzyka w stylu Bałkan-&-Rom byłaby w takim razie odpowiednikiem amerykańskiego (z USA) kultu Indian czyli Native Americans i szukania u nich terapii na oderwanie, alienację, detaczment, zerwanie więzi i zagubienie-dezorientację prześladującą tego, kto nie wie, skąd się wziął i kim jest?

Čači Vorba jest jedną z wielu muzycznych grup, gdzie nasi, biali jasnowłosi, grają muzykę, podczas której wcielają się w naszych południowych sąsiadów zza Karpat, a najlepiej w Romów Cyganów. Bo ten naród najwyraźniej zajmuje w naszym mentalnym krajobrazie miejsce podobne jak Natives w Ameryce. Ale, żeby nie było za łatwo, to tam Biali są wędrowcami, a Indianie osiadłymi tubylcami zakorzenionymi w tamtejszej ziemi. U nas (żeby nie było za łatwo) mamy na odwrót: to my, jasnowłosi, jesteśmy zakorzenieńcy, a oni, Romowie Cyganie, wieczni wędrowcy, przybysze-inwaderzy, ewidentnie nie stąd, tylko z Indii, z Radżastanu. Ale zanim pociągniemy wątek...

...słuchajmy Čači Vorby, w YouTube już dwie ich CD:

Ich kanał w TouTube: www.youtube.com/user/cacivorba grafika2

Czytanie...: wstęp na końcu

Czytanie różnych książek i internetów, i uwagi o nich.

Korekta przez: Radek Ziemic (2014-07-13)« Dymitra Orłowa: jak dotrzeć do szaleńców? Radziejewskiego w Nowej Konfederacji: nowy trybalizm, nowe plemiona »

komentarze

[foto]

1. Fajne • autor: Przemysław Kapałka2014-07-18 16:51:05

Fajny utworek.
[foto]

2. Przesłuchałem • autor: Przemysław Kapałka2015-05-17 11:54:15

Wysłuchałem obu płyt dopiero teraz.

Ciekawa i swojska muzyka, poziom wysoki. W każdym takcie słychać, że znają się na rzeczy i inwencję mają wysoką. Dla tych, którzy potrzebują właśnie takich klimatów, mogą być bardzo cenni. Ale bardziej uniwersalnych wartości w ich muzyce nie ma, bardziej uniwersalnych zastosowań też nie będzie miała. Chyba nawet nie stawiają sobie takich celów, i zresztą chyba nie muszą. Wystarczy to, co robią.

Przy okazji: Na ich stronie przeczytałem, że pochodzą z Lublina. Z Lublina pochodzi też Orkiestra św. Mikołaja. Czyżby wiodący ośrodek?

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)