zdjęcie Autora

16 lutego 2020

Mirosław Piróg

z cyklu: Inne Myśli, re (odcinków: 104)

Carl Gustav Jung

Kategoria: Mistrzowie i klasycy
Tematy/tagi: Jung

« O chorym społeczeństwie O „teologii” klimatycznej »

W cyklu wpisów o postaciach będących dla mnie inspiracją nie może zabraknąć Carla Gustava Junga. Jego dzieło było tym, co najbardziej przyczyniło się do ukształtowania mojego światopoglądu. Czy jednak krótka notka może cokolwiek oddać z rozmachu jego prac? Oczywiście nie. Mogę jednak przytoczyć jedno zdanie, rozpoczynające Wspomnienia, sny, myśli, które moim zdaniem oddaje to wszystko, co chciał powiedzieć przez całe swoje życie w dziesiątkach napisanych przez siebie tomów: „Moje życie jest historią samourzeczywistnienia się nieświadomości”. To stwierdzenie można odnieść nie tylko do Junga, bo dotyczy ono każdego człowieka. Chociaż w jego przypadku efekty były zaiste ciekawe: szwajcarski mieszczanin o wyglądzie pruskiego oficera, syn protestanckiego pastora, stał się prorokiem nieświadomości, zgłębiającym heretyckie pisma gnostyków i tajemne traktaty alchemików. Urzeczywistnienie nieświadomości to trwała przemiana osobowości, czyli to, co jako jedyne może nam pomóc żyć tym życiem.

Każdy z nas wyłania się w swoim kształcie umysłu z tego, co nieznane, z tego co Jung nazywał nieświadomością. Jedni wyłaniają się bardziej, inni mniej, a większość prawie w ogóle. Ci, którym się to udaje robią to dzięki symbolicznemu ujmowaniu treści swojej świadomości. Jak napisał Jung: „Jedynie przez doświadczenie rzeczywistości symbolicznej człowiek może odnaleźć drogę powrotną do świata, w którym nie będzie dłużej już kimś obcym”. I to jest istota jego przesłania: powrót do świata, odnalezienie swojej duszy, symboliczne i mitologiczne postrzeganie rzeczywistości, tak jak od zawsze to ludzie czynili. To dla mnie najważniejsza nauka, którą zaczerpnąłem od Junga.


Inne Myśli, re: wstęp na końcu

Teksty oryginalnie zamieszczone w blogu Autora. W Tarace za uprzejmą zgodą.


« O chorym społeczeństwie O „teologii” klimatycznej »

komentarze

[foto]

1. jak niewiele trzeba • autor: Maciej Nabiałek2020-02-16 19:07:58

To zdanie „Moje życie jest historią samourzeczywistnienia się nieświadomości” przypomniało mi artykuł Mirosława Chlebosza, można się nad nim pochylić jako rozwinięciem Twojej wypowiedzi/notatki.  
[foto]

2. Odwaga Junga • autor: Michał Mazur2020-02-23 11:24:43

"Szwajcarski mieszczanin, syn protestanckiego pastora [...] stał się prorokiem nieświadomości, zgłębiającym heretyckie pisma gnostyków i tajemne traktaty alchemików". Właśnie za to cenię Junga - miał odwagę, by poszukiwać. I podzielić się rezultatami z całym światem, jakby na przekór ciasnym ramom narzucanym przez konwenanse ówczesnego mieszczaństwa europejskiego.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)