zdjęcie Autora

03 kwietnia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Czy chcesz zostać Doradcą Taraki?

Kategoria: Projekt Taraka

« Czego znakiem jest ta nieodchodząca zima? Zostań Doradcą lub Współtwórcą Taraki »

Nieustannie myśląc o tym, jak udoskonalić Tarakę (i AstroAkademię) zacząłem zastanawiać się nad doradcami. Bo doradcy są w Tarace (w „Przedsięwzięciu Taraka”) chyba bardziej potrzebni niż wykonawcy. Często jest tak, że chcę kogoś o coś zapytać... i odpowiedniej osoby, znającej dany temat, nie mam w zasięgu.

O jakie tematy chodzi? - Najczęściej o informatykę, a właściwie webmastering czyli oprogramowanie stron. (Wiem, nazywanie tego informatyką jest na wyrost. Prawdziwi informatycy zajmują się czymś całkiem innym. Ale rozumiem, że się rozumiemy.) Np. kiedyś jeden z moich e-korespondentów rzucił pomysł, chodziło o AstroAkademię: zrób tak, żeby po kliknięciu na ikonkę przy nicku forumowca wyświetlał się jego/jej kosmogram w wyskakującym okienku – przy pomocy jQuery – i podał mi stronę, gdzie jest odpowiedni skrypt w jQuery. Ja wtedy o jQuery dopiero zaczynałem coś czytać i miałem pilniejsze sprawy, odwlekło się, a ów e-korespondent zniknął. Chociaż w międzyczasie nauczyłem się jQuery, to tamtego radzonego serwisu ze skryptami nie znalazłem, ani w masie wystawionych w internecie gotowych skryptów nie odszukałem takiego, który dla moich celów byłby optymalny.

Podobne problemy miewałem nie z webmasteringiem tylko np. z pisaniem listów czyli e-maili po angielsku. Jakich użyć form, żeby Angola nie obrazić ani nie rozśmieszyć?

Inne problemy, to z Facebookiem, Googlami, Wykopem i innymi serwisami, których wtyczki trzeba wklejać na strony. Albo kwestie prawne, co wolno robić na stronie, żeby się nie narazić władzom. Np. ta niedawna ustawa ciasteczkowa mnie zaskoczyła. Albo dotyczące posługiwania się Bitcoinami. Albo porady dotyczące estetyki strony, elementów graficznych itd. Także zarządzania, organizacji itd. szukania ciekawych ludzi i miejsc. Takich tematów i szczegółów jest mnóstwo i trudno przewidzieć, jaki problem wyskoczy. Czasem nie jest nawet konieczna porada, jak rozwiązać problem, tylko gdzie szukać w sieci rozwiązania!

Czyli, przechodząc do rzeczy:

Czy chcesz zostać Doradcą Taraki?

- Wkrótce o tym napiszę więcej.

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Czego znakiem jest ta nieodchodząca zima? Zostań Doradcą lub Współtwórcą Taraki »

komentarze

1. Doradca angielski • autor: Nierozpoznany#70872013-04-03 13:29:37


Witam,

 

Bardzo chetnie pomoge w tlumaczeniach. Obecnie jestem w UK (od 5 lat), magister filologii angielskiej. Wykladam na kursach nauczycielskich I moge proof read przez native speakera. Lubie tlumaczyc teksty.

Beata

2. Doradca :-) • autor: Nierozpoznany#71252013-04-03 13:36:15

Zobaczyłam tytuł i zakrzyknęło we mnie: TAK!!! Chcę pomagać! Ale niestety, potrzeby Taraki to zupełnie nie moja działka...:-( ...o jQuery nigdy nawet nie słyszałam. Nie mogę zostać doradcą...chociaż, zaraz! Przecież estetycznie czasem mogę doradzić :-) Jestem projektantem wnętrz, trochę ostatnio param się PhotoShopem, umiem rysować ręcznie (!). Ciekawi ludzie i miejsca, też mogą się trafić, dam wtedy znać!

3. Doradca • autor: Nierozpoznany#71402013-04-03 15:35:04

Chętnie pomogę przy grafice (Corel, Photoshop). Bawiłam się też trochę flash'em (swf), choć zdecydowanie mniej potrafię niż w przypadku Corela i PS.
[foto]

4. Do Beaty, Moniki i Anny • autor: Wojciech Jóźwiak2013-04-03 23:48:31

Droga Beato,
obok Taraki zwykłej polskiej działa Taraka po angielsku: Taraka.org
- zobacz. Nie mam aż takiej nadziei, że całą zawartość Taraki uda tam się przerzucić, ale niektóre teksty, takie, którymi chcemy się szczególnie pochwalić przed światem.

Droga Moniko,
wszystkie Twoje specjalności się przydadzą. Potrzebujemy różnych zabawnych elementów graficznych. :)

Droga Anno,
od razu zapytam o poradę: czy przy pomocy programów graficznych można przerobić zdjęcie, żeby wyglądało jak rysunek kreskowy?

--- Więcej napiszę na priva. Ale to raczej jutro :)
Miłej nocy! - Wojciech Jóźwiak

5. Efekty • autor: Nierozpoznany#71402013-04-04 02:59:37

Cieszę się, że będę mogła się przydać :)
Efektów można dodać mnóstwo. Oprócz nich jest jeszcze zwykła manipulacja obrazem tj. ustawieniami, kolorami czy poszczególnymi elementami.
Do każdego z efektów można ustawić osobno detale. Zależy co się dokładnie chce osiągnąć.

Na przykład takie zdjęcie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Gda%C5%84sk_G%C5%82%C3%B3wne_Miasto_-_D%C5%82ugi_Targ_%28R%C3%A5dhuset_kveld%29.jpg

można narysować ołówkiem:
http://vpx.pl/i/2013/04/04/Gdańsk2.jpg

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)