zdjęcie Autora

11 maja 2014

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Ciąg Dalszy Nastąpi
Błogosławieństwo Bóstwa

Kategoria: Nowy szamanizm

« Cyborg kleptoman Fantazyland vs Mythland »

W teorii psychodramy  istnieje pewien podział rzeczywistości. Rzeczywistość dzieli się, wg Tych koncepcji (patrz, np. psychodrama w psychoterapii), na aktualną, tą związaną z życiem codziennym i kontaktami z ludźmi oraz poszerzoną (surplus reality), cyt. "Rodzaj osobistego przeżycia zdarzenia bądź sytuacji przez protagonistę, jest bytem abstrakcyjnym, potrzebnym do lepszego zrozumienia siebie."

Jak zwykle się nie zgadzam, ale idea jest potrzebna jako punkt odniesienia. Kuń

To zwykła sugestia: grupa i realia społeczne mają rację, ale te twoje nierealne myśli, wewnętrzne, doświadczenia, abstrakcyjne przeżycia, np. terapeutyczne są potrzebne, by lepiej zrozumieć siebie.Ta definicja, jak i wiele innych definicji rezonujących społecznie, to sposób na złamanie dotychczasowego trybu postrzegania, percepcji, na rzecz „terapeutycznej” opowieści. Łamanie rozumu, by ktoś myślał lepiej, lepiej sobie radził?

Niestety, to psychodramatyczne podejście, to mniejsze zło niż drugi biegun tego podziału: Twierdzenie(A), że  wewnętrzne doświadczenie (poszerzona rzeczywistość) jest bardziej podstawowa niż zewnętrzna; Teza(B) że aktualna rzeczywistość to coś więcej niż proza życia codziennego.

Pierwsze(A) to nihilizm (twoje życie to fantazja, nie ma tu nic wartościowego), drugie(B) to eternalizm (moja fantazja jest wieczna, prawdziwa i ostateczna rzeczywistością jest..).  Rozpoznajemy mieszankę obecną w ezoteryce „twoje spojrzenie to tylko fantazja, twe myśli to tylko ulotne myśli, me słowa niosą odwieczną prawdę, najdojrzalszą z mądrości, ty to ego, ja to mądrość”…  ?

Trucizna. Kłamstwo.

Upojna trucizna.  Potrzebne Kłamstwo.

Potrzebujemy odnajdywać sens w życiu: ważne fantazje, cele i ideały, przechodzić od nonsensu do własnego sensu;  Potrzebujemy ambicji z nutką zazdrości.  Trucizny akurat tyle, by leczyć. Kłamstwo przez zgodność z faktami. I zbrodni nieuchwytnej, bo dokonywanej w fantazji.

Ta ostatnia to nie ma nic wspólnego z tokiem myślenia. Tylko sprawdzam czytelniczą uważność  i zdradzam naturę fantazji – one nie mają konsekwencji innych niż chcemy. Mają niestety wady, a wadą jest tadam, bądź zaskoczony opisywana przeze mnie polaryzacja.

Aktualna rzeczywistość vs Poszerzona Rzeczywistość.

Fantazyjna rzeczywistość vs Mój intymny, arcyważny, prawdziwy i wyjątkowy, rewelacyjny wyróżniony i pozbawiony wad świat duchowy ™

Trucizna. Kłamstwo.

Upojna trucizna.  Potrzebne Kłamstwo.

 

Świat wewnętrzny jest szczególną,ważną, wyjątkową opowieścią. A jak to pisał jeden z proroków, tj. Terry Prattchet (: - )):

Opowieści nie dbają o to, kto bierze w nich udział. Ważne jest tylko, by były opowiadane, by się powtarzały. Albo też, jeśli wolicie, można sobie to wyobrazić inaczej: opowieść to forma pasożytnicza, naginająca życie ludzi tak, by służyło jej samej.

C.D.N.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Cyborg kleptoman Fantazyland vs Mythland »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)