zdjęcie Autora

16 października 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Ciemne i Jasne Strony Nie-nowego Ezo-Ageu

Kategoria: Techniki rozwoju

« Linie na piasku rysowane kredą na tablicy Rozwój na sterydach - co jest pisane drobnym druczkiem? »
Wojciech Sprytny Lis podpuścił i podłechtał mnie do wyrażenia zdania o jądrze ciemności w ezoteryce, new ageu. Co prawda nie musiał się starać tj. cały blog jest o tym i znać, że mam na tym punkcie nie-dźwiedzia. Tymczasem słowo się rzekło i pewien mądry człowiek napisał co następuje:
Ciemne Ezo-Jądro mamy tu - narcyzm, neuroza, psychotyzm. Apokaliptyczna trójca enneagramowa ;) Kulturowe wady uwypuklone w lustrze transu wynikłego ze skupienia na wewnętrznym doświadczeniu i sprzeciwu względem mainstreamu.
"Narcyzm" - skupienie na własnym ja, z odrealnianiem cudzego. patrz: "guruizm" "inicjacyjność" "tajemniczość" "trendy i mody ezo"
"Psychotyzm" - skupienie na własnych celach, z odrealnianiem celów innych ludzi. patrz:
"masówka, dążenie do powszechności i rozpowszechniania"  "terapeutyzowanie" "sztywne wartości jedynie słusznej drogi"
"Neuroza" - skupienie na przykrywaniu własnych lęków, z graniem na lękach innych ludzi. patrz: "kolorowość i otwartość "artystyczna swoboda" "przełamywanie barier". "apokaliptyczność"
Ogólnie, braki w energii humoru, miłości, mocy - czy  też zapotrzebowanie na owe energie przejawiające się w tym, że zwykłe zachowania są robione zbyt mocno.(w domyśle: w transie, regresji) np.Z dzielenia się doświadczeniem wychodzi indoktrynacja, z dążenia do swego pouczanie innych, z zyskiwania kontaktu z kimś wylewanie siebie lub pochłanianie osoby.

To wszystko zresztą najczęściej nazywam ezo-papką, psycho-bełkotem, religizmem. I czujne oko hipnotyzera uważnie się w to wsłuchuje...
Ale, żeby nie być głosem wołającym i na pustyni i terroryzującym wszystko do okoła marudą o to jasne, pozytywne strony new age\'u, ezoteryki i rozwoju..czy raczej naturalne pozytywne aspekty naszej natury.
 1. Ciekawość 
2. Prospołeczność
3. Proaktywność
Które również wzięte w ramy transu, uzdrawiającego transu i przeniesione na poziom tożsamości dają:
1. Ja budowane na poczuciu sensu i współpracy z otoczeniem.
2. Ja zorientowane na aktywność w społeczności.
3. Ja zorientowane na efektywność w działaniu.
I tu ezoteryka, wcale nie nowe pomysły new ageowe, ruchy rozwojowe - duchowość czy szamanizm - dostarczają metafor potrzebnych do tego formowania ja, mogą zasilić owymi archetypowymi energiami mocy, miłości i humoru.
Szczerze to nie znam(a mam dość szerokie zainteresowania - CHYBA, tak większość ludzi twierdzi:)):
1. Systemu myślowego badającego świat pozbawionego cech wróżenia
2. Metody uzdrawiania czy pracy ze zmianą osobistą, komunikacją,emocjami pozbawionej cech wywoływania i zaklinania duchów czy szamanizmu.
3. Systemu zarządzania czymkolwiek pozbawionego cech magii.
I byłoby to dziwne, bo uogólniając"myślimy symbolicznie" "odczuwamy zgodnie z rolami i wskazówkami z otoczenia", "działamy poprzez rytuały, nawyki". A w tym najbardziej ogólnym pojęciu chodzi o mądrość. I ta jak zwykle to bywa żyje w ciszy i bywa użyteczna, a głupota powszechnie jest widoczna i hałaśliwa..


Ps. Moc, Miłość, Humor - to inaczej powiedziane, że jako ludzie mamy cele, układy odniesień, wartości(Moc do działania) oraz relacje, układy w których funkcjonujemy(Miłość do otoczenia) oraz z dobrodziejstwem tego inwentarza mocy i miłości wiele zbieżności i rozbieżności pomiędzy nimi, co buduje paradoksy(Humor) do przezwyciężenia, lub pogodzenia się z nimi. Jakoś tak. Ale Moc, Miłość, Humor brzmi mądrzej ;)

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Linie na piasku rysowane kredą na tablicy Rozwój na sterydach - co jest pisane drobnym druczkiem? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)