zdjęcie Autora

04 stycznia 2018

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Drogi Enneagramu (odcinków: 31)

Co można robić z enneagramem?

Kategoria: Enneagram
Tematy/tagi: enneagramfilm

« Enneagramowe problemy i próby

Oczywiście, o enneagramie można czytać, uczyć się, poznawać podejścia różnych autorów (polecam 9types.com). Można dyskutować w Internecie lub w realu. Można pisać i wiele sam napisałem. Co można zrobić praktycznie, w czym zastosować? Ja sam z enneagramem zrobiłem dotąd jedną praktyczną rzecz: ileś lat temu zorganizowałem zjazd interesujących się enneagramem. Ale to należy uznać za bardziej rozwinięty punkt „można dyskutować”, bo tam wtedy głównie to robiliśmy.

Znam dwóch dużych znawców enneagramu. Z nich, Krzysztof Wirpsza bada enneagram jako dźwignię do osobistego samorozwoju. Marcin Cząba (w tandemie z żoną Emilią Nadratowską-Cząbą) stosuje enneagram do pisania scenariuszy i innych tego uczy na warsztatach. Na ich – Wirpszy, Cząby – przykładach widzimy, że enneagram można stosować (niby lekarstwo!) wewnętrznie lub zewnętrznie. Być może to rozdwojenie jest ważne i konieczne.

Enneagram zaspokaja potrzebę wiedzenia „kim jestem?” – daje odpowiedź: „jestem Jedynką”; „jestem Siódemką” itp. Jednak jak znam życie, czyli przygody własne i innych enneagramistów, częste jest nietrafianie. Coś jest w enneagramie, w tym systemie, że się mylimy lub chwiejemy i znane, w tym bliskie osoby, a także samych siebie, raz rozpoznajemy jako typ A, a innym razem jako typ B. Przykładem sprostowanie Krzysztofa Wirpszy, który najpierw Gombrowicza zaklasyfikował jako Jedynkę (Zasadniczego Perfekcjonistę), następnie jako Szóstkę (Podejrzliwego Rebelianta). Ja długo siebie widziałem jako Dziewiątkę (Tego, Który Chce Być Wszystkim, Więc Stoi Pośrodku), ale rok temu zobaczyłem siebie jako Piątkę (Zdystansowanego Teoretyka). Z tego wynika, że można prowadzić długie, latami ciągnące się rozmowy, brzmiące przykładowo: „ja jestem chyba 1?” – „A mnie wydaje się, że bardziej jesteś 7?” – „A może jednak 5?” Takie rozmowy wydają się być nieuchronnym tłem lub szumem przy zajmowaniu się enneagramem i nie unikniemy ich, ale pytanie jest, jak wyjść poza takie zastosowanie enneagramu jako gry towarzyskiej – i zrobić z nim coś bardziej poważnego?

(Można pisać scenariusze, ale to już Marcin Cząba robi, i robią inni, szczególnie, jak przypuszczam, w anglo-sferze, historycznym przykładem serial Northern Exposure/Przystanek Alaska, 1990-95, gdzie dziewięcioro głównych bohaterów reprezentowało dziewięć enneagramowych typów.[1])

Powoli zmierzam do konkluzji. Enneagram, niezależnie od nieuchronnych w nim wahań, opisuje ludzi. – Dzieli ludzi na typy. – Czy mógłby być zastosowany do łączenia ludzi? Do tworzenia, organizowania, inscenizowania jakichś akcji, które łączą uczestników i tworzą porozumienie i wspólnotę?

To pytanie rzucam – i może ktoś już wie.


Przypis

[1] Ściągam z Pl-Wikipedii, dodając którym kto jest typem:

  • Rob Morrow – doktor Joel Fleischman – Szóstka, Podejrzliwy Rebeliant
  • Janine Turner – Maggie O’Connell – Czwórka, Tragizujący Romantyk, w filmie po części femme fatale
  • Barry Corbin – Maurice Minnifield – Ósemka Szef
  • John Corbett – Chris Stevens – Siódemka Epikurejczyk
  • Darren E. Burrows – Ed Chigliak – Dziewiątka, i faktycznie stoi w przejściach
  • John Cullum – Holling Vincoeur – Dwójka, Dawca – wszystko dla innych
  • Cynthia Geary – Shelly Tambo – Trójka, zdobywczyni nagród
  • Elaine Miles – Marilyn Whirlwind – Piątka, Patrząca Chłodnym Okiem
  • Peg Phillips – Ruth-Anne Miller – Jedynka: od spraw podstawowych.

Drogi Enneagramu: wstęp na końcu

Enneagramowe przemyślenia, przebłyski i nowości...


« Enneagramowe problemy i próby

komentarze

[foto]

1. Do wykorzystania w urzędzie pracy • autor: Arkadiusz2018-01-04 12:56:05

Oraz w czwartej klasie liceum. Kiedy szukamy i nie możemy się zdecydować co robić w życiu,  jaki zawód wybrać. 
[foto]

2. Gartuluję dowcipu • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-04 13:47:36

, Arkadiuszu. Ale moje pytanie nie było dowcipem. Trudno, na kamienistej i nieurodzajnej glebie wypadło mi orać.
[foto]

3. ..dzielić? • autor: Krzysztof Wirpsza2018-01-04 16:13:12

Robimy to teoretycznie, przez dzielenie kto jaki typ i co będzie robił w zespole? Tak robi się w firmach od lat. Czy jakoś inaczej? Jak?
[foto]

4. To nie był dowcip... • autor: Arkadiusz2018-01-04 16:55:02

Gwoli ścisłości, Wojtku. Z reguły nie mogę się zdecydować czy być poważnym czy zabawnym, najwyraźniej poszło to dalej i jestem śmieszny gdy chcę być poważny ;-) A w temacie: ludzie łącząc się w związki intymne, merkantylne, sportowe czy każde inne, po prostu to robią: wykorzystują sposobności, intuicję czy inne siły przyciągające. Coś ich do siebie po prostu przyciąga. Czytałem w necie opisy możliwych konsekwencji relacji typu Pan Jedynka i Pani Czwórka to ...itd. Sam przez jakiś czas zastanawiałem się jak by enneagram wykorzystać w sporcie, konkretnie w grach zespołowych, ale u sportowców to pewnie i tak głównie Trójki, na pewno kapitana drużyny bym zrobił z Ósemki, przydałyby się Dwójki, na skrzydła bym dał Siódemki, obrońcy raczej Jedynki ;-) Czwórek, Piątek a szczególnie Szóstek (bo by szatnię "rozwalili") raczej bym unikał.
[foto]

5. Odpo. Arkadiuszowi, Krzysztofowi • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-04 17:40:45

#Arkadiusz: Myślałem potem i myślałem, i doszedłem, że ja chciałem dobrze, ty chciałeś dobrze, ale myśleliśmy o czymś innym, więc jeden nie wszedł w intencję drugiego.
Więc o co mi chodziło? Nie żebym radził, żeby ludzie dobierali się wg e-typów, albo żeby jacyś urzędowi psychologowie wymyślali dla nich szkoły lub zawody. Chodziło mi o coś jeszcze bardziej praktycznego. O co?
-- No więc wyobraźmy sobie, że ty znasz (albo chcesz znać lepiej) enneagram, i ja znam enneagram, ktoś jeszcze interesuje się enneagramem -- i co możemy razem z tym fantem albo atutem zrobić? Plus jeszcze z innymi ludźmi.
Albo jeszcze inaczej: jaki interes można (by) zrobić znając enneagram? Albo: jaką akcję przeprowadzić?
Być może rzecz jest we wczesnej fazie powstawania, więc trudno jest ją wypowiedzieć.

#Krzysztof: Tak! Czy można coś robić innego? Z enneagramem, znając enneagram itd. Jakie mogą być enneagramowe zabawy i gry?
[foto]

6. Niestety • autor: Arkadiusz2018-01-04 18:04:54

Osobiście nie jestem praktyczny, chociaż czasami by się przydało. Za dużo żywiołu powietrza, brak ziemi i ognia. Mogę czasami rzucić pomysłem, z reguły słabym. Ostatnio czytając o astrologii przeleciała mi myśl, że enneagram kojarzy mi się z ascendentem, oczywiście inne elementy kosmogramu też jakoś by musiały pomóc, więc generalnie moja rola to rozkminianie i szukanie...analogii.
[foto]

7. Albo jeszcze tak • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-04 19:25:20

...Wiemy, że enneagramem interesuje się, powiedzmy 100 osób będących w zasięgu Taraki, a następnych potencjalnych 200 może się zainteresować, kiedy coś będzie się działo.
Co można z tym kapitałem (ludzkim) zrobić?

8. Od paru lat... • autor: Nierozpoznany#87962018-01-05 10:27:31

Od paru lat jestem biernym użytkownikiem taraki- zaglądam tu od czasu do czasu. Dziś czas na mój pierwszy wpis, sprowokowany waszym rozumieniem ennegramu.

Mam wrażenie, że patrzycie na ten system wyłącznie przez pryzmat Helen Palmer i jej podobnych- jako test osobowości. Jest to tyle warte co rozpisanie 12 znaków zodiaku na cechy osobowości i zastanawianie się, którym znakiem jesteśmy i co z tego wynika. Tymczasem moją intuicją (w zgodzie z Arkadiuszem) jest, że enneagram to coś na kształt systemu astrologicznego, napisanego w "innym języku" niż zachodnia astrologia. Enneagram to coś dużo więcej niż ciekawie zaprojektowany test osobowości. Pochylmy się nad Gurdżijewem:

"Mówiąc ogólnie, trzeba zrozumieć, że enneagram jest symbolem uniwersalnym. Cała wiedza może być zawarta w enneagramie i za jego pomocą można ją zinterpretować. I w związku z tym człowiek rzeczywiście wie, to znaczy rozumie tylko to, co potrafi umieścić wewnątrz enneagramu. Czego nie może umieścić wewnątrz enneagramu, tego nie rozumie. Dla człowieka, który jest w stanie korzystać z enneagramu, niepotrzebne są książki i biblioteki. Wszystko może być zawarte w enneagramie i odczytane z niego. Człowiek znajdujący się zupełnie sam na pustyni może odtworzyć sobie na piasku enneagram i odczytać niego wieczne prawa wszechświata. I za każdym razem może on nauczyć się czegoś nowego, czegoś, czego dotychczas nie wiedział. "

Pochylmy się nad Matematyką Rodina:
https://i.pinimg.com/originals/ef/c2/a4/efc2a4ddf83f8f9efaf2e6d6420617e6.jpg

Pozdrawiam serdecznie![foto]

9. Wszystko może być zawarte w enneagramie i odczytane z niego • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-05 12:11:10

Przykłady?

10. Z racji na... • autor: Nierozpoznany#87962018-01-05 14:11:55

Z racji na moją ubogą wiedzę astrologiczną, zaproponowana przeze mnie wyżej hipoteza, oda dawna pozostaje wyłącznie w sferze spekulacji. Niemniej próby łączenia jednego z drugim istnieją ( http://andreayaya.typepad.com/enneagram_planet/ ).

Polecam też się zapoznać z podstawowymi ideami vortex math- wykładami dostępnymi na youtube. Nie ma tego dużo, są kiepsko wyłożone, ale i tak wnoszą ciekawe intuicje w rozumienie czym może być enneagram :)
[foto]

11. Co robić • autor: Przemysław Kapałka2018-01-07 11:45:46

Myślę, że postawione w tym artykule pytania pozostają bezprzedmiotowe tak długo, jak długo nie ma pewnych sposobów, żeby identyfikować ludzi jako poszczególne typy. A to z kolei może się okazać niemożliwe, zanim nie zaczniemy patrzeć na enneagram inaczej, niż to robimy. Myślę, że Michał we wpisie 8 mocno się zbliżył do właściwego postawienia sprawy.

12. Zmierzamy do całkowitej... • autor: Nierozpoznany#94442018-01-11 20:20:19

Zmierzamy do całkowitej izolacji.....

https://www.youtube.com/watch?v=I1CLkA-MkZU

[foto]

13. Do całkowitej izolacji • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-11 20:43:44

Celny video-komentarz! Zwłaszcza, że mówi to Siódemka do Czwórki, która na tę okazję przesunęła się w komforcie i pozuje na Jedynkę, mówiąc: "co z tego?".
[foto]

14. Stowarzyszenie Enneagramu (gdyby?) • autor: Wojciech Jóźwiak2018-01-13 18:37:34

(Drążę temat daléj.)
Gdyby założyć Stowarzyszenie Enneagramu -- to czym moglibyśmy zajmować się w nim?

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)