zdjęcie Autora

25 listopada 2014

Matylda

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Coś złego do mnie idzie

Kategoria: Sny i wizje

« W towarzystwie kobiet Podróż autobusem »

Miałam sen, że budzę się w ciemnym mieszkaniu i wyczuwam tam czyjąś obecność – jest bardzo zła! W strachu chcę zapalić światło, ale nie mogę. To coś cały czas się do mnie zbliża. Próbuję połączyć się telefonicznie z moją mamą, ale w słuchawce słyszę głos mamy, która informuje mnie, że są z tatą poza domem u rodziny. Wołam do niej: mamo pomóż mi! – ale ona mnie nie słyszy. Uciekam do drugiego pokoju, w którym jest widniej, ale to coś cały czas podąża za mną. Przerażona wołam: mamo pomóż mi! – W tym momencie sen się urywa, a ja się budzę. Jola


Typowy koszmar. Koszmarny koszmar! Takie sny często mają przyczynę fizjologiczną: spowodowane są dusznością senną, czyli zbyt płytkim i słabym oddychaniem i brakiem tlenu w czasie snu. Może warto z tym się zwrócić do lekarza? Ale niezależnie od przyczyny, w twoim śnie, Jolu, wyświetlił się pewien archetyp, czyli wzorzec głęboko wdrukowany w umyśle. Związany jest on z porodem. Stanislav Grof, czeski psychiatra i badacz odmiennych stanów świadomości, odkrył, że poród, tak jak go widzi noworodek, podzielony jest na cztery etapy. W pierwszej fazie dziecko unosi się w wodach płodowych, w przyjaznym, bezpiecznym i opiekuńczym łonie matki, które jest dla niego całym światem. Ale przychodzi druga faza, kiedy macica zaczyna się kurczyć, odchodzą wody płodowe, a „świat” małego człowieka zmienia się dramatycznie: robi się ciasno i niewygodnie, a ciało młodej istoty jest zgniatane i duszone. Pojawiają się silne negatywne emocje: rozpaczy i depresji. Dzieje się tak, jakby własna matka zamieniła się w morderczego potwora. Przychodzi rozpaczliwa tęsknota za utraconą dobrą matką. I to wszystko możemy zaobserwować w twoim śnie, tak, jak go zapisałaś.

Co z tym zrobić? – Przede wszystkim nie bać się. Uważnie zaobserwuj, co się działo w tym śnie i innych podobnych, bo pewnie miałaś ich więcej. Spróbuj narysować to, czego się boisz, albo napisać opowieść osnutą na tej podstawie. Zobacz, że wiele znanych baśni dla dzieci ułożono właśnie po to, żeby umożliwić dzieciom rozładować takie lęki. Czerwony Kapturek idąc przez ciemność spotyka złego pożerającego wilka. Dom Muminków nawiedza straszna, zamrażająca wszystko, Buka.

Pomyśl, że podczas porodu dziecko, mimo lęków i przeszkód, w końcu się rodzi. W dorosłym życiu też przychodzi moment, kiedy matka nie jest już dłużej potrzebna, żeby dać sobie radę z problemami. Będzie dobrze!

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« W towarzystwie kobiet Podróż autobusem »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)