zdjęcie Autora

10 września 2014

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 3 (odcinków: 142)

Cosechciał jako ćwiczenie mentalne

Kategoria: Techniki rozwoju

« Cosechciał Wykłady Stanislava Grofa w Krakowie »

Wróżenie kartami tarota czyli odpowiadanie tarotem na swoje pytania można traktować nie jako „poradę z zaświatów”, nie jako „zapytywanie duchów, co o tym myślą”, tylko jako mentalne ćwiczenie. Np. chcę podjęć pewną decyzję i rozkładam karty. Nie muszę „wierzyć w karty”, przeciwnie, mogę ich rozkład uważać racjonalistycznie za wynik czystego przypadku. Po co więc rozkładam karty? Ponieważ stojąc przed tą decyzją wiem, że coś już wiem o swoim namyśle, o tym, czym się kieruję i jakie jest moje nastawienie do całej sprawy. I teraz chcę skonfrontować to, co wiem, że myślę, z zupełnie przypadkową opinią wygenerowaną przez zmyślny algorytm korzystający z procesorowej funkcji random czyli z generatora liczb pseudolosowych. (Prawdziwych liczb losowych komputery nie umieją wyliczać, ponieważ jako algorytmy są skazane na arymański ścisły bezduszny turingowski determinizm. Musiałyby mieć przystawki pobierające random z zewnątrz, np. z rozpadu izotopów.) Wyrocznia z tarota pozwala zobaczyć i przemyśleć mój problem pod innym kątem niż ten, który powstał w moim umyśle (albo nawet w moim ego!) – i najmniej tu jest ważne, że ten „kąt” jest losowy, a nawet komputerowo wysyntetyzowany.

Podobnym ćwiczeniem mentalnym jest następujące: Co by było, gdyby moje myśli miały moc materializować się? Realizować? – Tak jak u tej sierotki Tereski, co zjadła Cosechciał?

Bo na ogół nasze myśli nie realizują się. Prócz niektórych, które połączą się z naszą wolą i wtedy taką myśl-pomysł wykonasz. (Przed chwilą w ten sposób skutkiem pewnej myśli włączyłem czajnik, żeby zagotować wodę, żeby zaparzyć nową porcję yerba mate.) Oraz prócz jeszcze niektórszych, które realizują się przypadkiem lub niby-przypadkiem. Np. myślisz o pewnej osobie i ta dzwoni do ciebie. Albo masz pomysł, np. na jakiś biznes i zaraz czytasz, że ktoś inny właśnie ten biznes obmyślił i z nim rusza.

Jest w nas archaiczny lęk przed realizowaniem się naszych złych myśli i nieustanna (chociaż wciąż obalana, negatywnie empirycznie korygowana) nadzieja na zrealizowanie się tych dobrych. Być może gdyby nie racjonalistyczna edukacja, to jakby z natury uważalibyśmy, że myśli są silniej związane z realiami – niż mamy prawo uważać tak już po naszej racjonalistycznej edukacji. Być może stan archaiczny (człowieka pierwotnego?) jest taki, że myśli i real stanowią jedno.

Że myśli coś materialnego powodują, o tym można wątpić i jeśli ktoś tak postępuje – czyli właśnie wątpi – to raczej żaden eksperyment go z tego nie wybije. Podobno (nie ręczę za źródło tej informacji) Mussolini kusił kiedyś Boga publicznie przemawiając, żeby go na miejscu ubił piorunem – i nic. Ale że zdarza się, że myślimy w synchronii (koincydencji) z wydarzeniami-faktami-realem, to o tym wątpić nie ma powodu. Zbyt wiele każdy ma na to dowodów czyli przypadków, kiedy właśnie tak było.

Raczej nie będzie więc tak, że twoja klątwa u wroga spowoduje nagłą chorobę, ale może się zdarzyć tak, że zsynchronizujesz się z tamtą osobą i przeklniesz ją, kiedy właśnie co złapała wirusa ebola. A potem będzie cię gryzło sumienie, które też bywa archaiczne.

Medytacja w stylu Castanedy polega na tym, żeby wyłączyć dialog wewnętrzny. Juan Matus z uporem powtarzał Castanedzie, żeby ten „nie gadał sam ze sobą”, w myślach oczywiście czyli w wewnętrznym dialogu. Ćwiczenie Cosechciał jest trochę podobne: polega na tym, żeby owszem myśleć, wewnętrznie dialogować, ale przy tym brać odpowiedzialność za swoje myśli. Pod wyobrażoną grozą tego, że będą się realizować.

Mag powiedziałby, że właśnie wtedy będą.

Auto-promo Taraki 3: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach Auto-promo 2 i Auto-promo.« Cosechciał Wykłady Stanislava Grofa w Krakowie »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)