zdjęcie Autora

10 października 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Czasu rzeka staje się chmurą

Kategoria: Techniki rozwoju

« Jak ustrzelić czas w dniu świra ? Czemu diabeł straszy ? A Sułtan Brunei wygrywa »
Przejdźmy dalej do iluzji czasu liniowego. Piszę zdecydowanie iluzji czasu liniowego, aby podkreślić, że nasze myślenie o upływie czasu liniowego nie jest linearne, nie jest ciągłe, ani liniowe. W najlepszym przypadku to próba złożenia linii z kwadratów kwadratury koła ups rektyfikacji okręgu
Mamy pewne przybliżenia, całkiem poprawne w przypadku wielu obliczeń fizycznych czy matematycznych, ale zdecydowanie nie myślimy liniowo. Nie myślimy w kategoriach przyczyn i skutków!
Już chyba wspominałem, że takowe myślenie oznaczałoby ścisły determinizm: Wielkie Bezwzględne Fatum, tymczasem mamy raczej tendencję, przymusy, ananke związaną z kolejnymi łukami przybliżającymi koła do prostej.
Przyczyna i skutek w naszym myśleniu, to przekątna koła z pominięciem łuku. Dla przykładu: Kiedy włączamy czajnik pstryk i gotuje się woda - mamy wycięty cały łuk i mit elektryczności. Czajnik może nie być podłączony do prądu, prądu wogóle może nie być etc. Mamy jedynie silne i usprawiedliwione przypuszczenie, że pstryk(przyczyna) spowoduje zagotowanie wody(skutek).
I to jest neurologiczne  jedna grupka bodźców-neuronów(przyczyna) łączy się z uruchamianą reakcją(skutek), a wycinane jest z tego równania całość sposobu przetwarzania umożliwiająca "odpalenie" układu bodziec - reakcja.
W kategoriach przyczynowo-skutkowych mamy do czynienia z przybliżeniem:
Źródło rozwija się w strumyk, te łączą się w rzekę, ta biegnie do morza, morza łączą się w oceany, w tym czasie woda paruje, zagęszcza się i staje się chmurą, deszcz z kolei zasila ...
Z tego wszystkiego mamy rzeka staje się chmurą. I przy okazji możemy stwierdzić dwie rzeczy:
1. istnieje pewna oś, a nie jedno wytłumaczenie przyczyn-skutków. I leży ono w dużej mierze poza naszą świadomością.  Nie piszę o tajemnych przyczynach! Jedynie o tym, że będąc skupieni na treści doświadczeń przegapiamy formę/formy doświadczeń
2. ta oś jest utrzymywana przez czynnik zewnętrzny i obiekty zewnętrzne.wiemy, że woda się zagotuje - bo ktoś nas o tym poinformował, lub zaobserwowaliśmy .
Ta pseudoliniowa percepcja czasu jest mitologiczna! Cykliczna u podstaw! To okrągły garnek wypełniony zupą! I ktoś lub coś musi mity z tym związane podtrzymywać, żeby możliwa była taka "pseudoliniowa" percepcja czasu.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Jak ustrzelić czas w dniu świra ? Czemu diabeł straszy ? A Sułtan Brunei wygrywa »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)