zdjęcie Autora

09 lutego 2014

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Człowiek zamienny
Solidna rzeczywistość

Kategoria: Nowy szamanizm

« Otwarty na naukę, zamknięty przeciwko modyfikacjom Ryzykowne deklaracje »

Weźmy pod lupę LSP  wpadłem w pułapkę truizmu tj. przekładając tą zasadę dobrego projektu/programowania obiektowego na życie wychodzi coś w stylu „Nawet szef jest człowiekiem”.

Truizmy mają w sobie tą fałszywą wieloznaczność, łącząc „wiedzę powszechną” i „słodke słów nonsensownych brzmienie”. Bądź świadomy, że nawet szef jest człowiekiem i inne presupozycje dotyczące świadomości są najczęściej sposobem na podtrzymanie własnego zdania poprzez utajone jego powtarzanie, a nie na dowiedzenie się czegoś o świecie.

W tym samym też można dostrzec budowanie kolejnych pojęć na poprzednich, prototypowość / schematyczność naszego myślenia. Przesadne przejmowanie się tym to jednak pułapka psychoanalizy: podważam swoje myślenie szukając pierwotnych przyczyn, aż dojdę do tych uważanych za wiodące przez autorytet/grupę, wtedy wiem, że poznałem prawdę i mogę doznać psychospołecznego katharzis – moje zdanie nt rzeczywistości to już nie interpretacja, a prawda, którą mogę żyć;

Zgroza.

Jednak jest coś w tej zasadzie  Liskov  z piękna mądrości i matematyki wszechświata ™ Coś pomiędzy „Wszyscy jesteśmy ludźmi, nic co ludzkie nie jest mi obce, tra la la” a niewygodną prawdą i kierunkiem społecznym „jesteśmy zastępowalni”.

Bingo!

Jednym z największych fałszerstw rzeczywistości jest „jesteś cudowną perełką wyjątkowości w tym oceanie identyczności”. Wybitny sygnał, że heurystyka dostępności uczyniła z ciebie narcystycznego zainteresowanego tylko sobą buraka ;) Nie, trzeba się pogodzić , ponura prawda jest niepodważalna, jesteśmy zastępowalni.

No dobrze, poważniejąc, najczęściej specjalizacja jest przereklamowana, a zastępowalność niedoceniana.  Tymczasem to podstawa naszych interakcji społecznych, wchodzenie w rolę umożliwiające komunikacje.

Tymczasem, kto pomyśli:

 Robić to samo, co inni brzmi dumnie!?


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Otwarty na naukę, zamknięty przeciwko modyfikacjom Ryzykowne deklaracje »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)