zdjęcie Autora

03 lutego 2015

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Cztery humory
Klątwa demona

Kategoria: Nowy szamanizm
Tematy/tagi: egoregiony

« Wkręt nasz powszedni Czuły punkt »
Cztery wkręty stają się „oczywistą oczywistością”, gdy zaczniemy szukać tendencji budujących, podtrzymujących i regenerujących te postawy (twarde podejście) oraz przekonania (przyglądając się mikro), skłonności (miękko operując znaczeniami), nastroje (luźno obserwując motywy w skali makro).

Egocentryczne - ja jestem pępkiem świata - wiarę w to, że reszta świata jest jak własna psyche; To chciejstwo, by zbadać, utrzymać, wytyczyć granicę  i uzyskać kontakt (?! z ?!); To odczuwam emocje, stany moje, czyli całego wszechświata; Tą eskalację do absurdalnej inflacji monizmu możemy nazwać estrogenem, a rodzaj humoru z tym związany i pozwalający przeżyć względnie łatwo namierzyć jako groteskę, czyli burleskę.

Dualistyczne zmagania z rzeczywistością, wiarę w kontrolowanie zewnętrznej rzeczywistości, tendencję do podtrzymywania, obrony, ekspansji, patrzenia z boku na rezultaty spychologii stosowanej; Ten kierat makiawelicznej płytkości afektu i rytualizowanych wartości, grozy i świętowania, mozolnych wzlotów i wypielęgnowanych upadków, jednostronnego, dualistycznego spojrzenia możemy nazwać testosteronem, a humor leżący u jego podstawy i pomagający go znosić jako tragikomedię, komedię masek.

Nihilistyczne autodestrukcyjne szukanie przyjemności, czy pęd ku sensowi w nonsensie, absurdalne odkrywanie czucia w bólu; ślepą wiarę we własną kontr-, anty-, niszową wyjątkowość; tą tendencję meta, poza, outsiderowską  w odniesieniu do tego, co się dzieje, trzeba wiedzieć, przeciwko czemu się protestuje i uprzedza; Paradoksalnie TO można określić endorfiną, a humor leżący u jej podstawy improwizuje się spontanicznie jako kabaret, a nawet farsę.

Eternalistyczną naiwność ups. wkurzającą głupotę, uproszczenie i stereotypizację myślenia i percepcji. Tą powtarzalność przekazywanych memów i mówienie ćwiczonym codziennie monologiem wewnętrznym, nadmierne przypisywanie znaczenia wszystkim dostrzeganym wzorcom można określić dopaminą, a jej odwieczne prawdy przekazuje humor, który jedynie słusznie można określić jako stand-up.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-02-05)« Wkręt nasz powszedni Czuły punkt »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)