zdjęcie Autora

29 września 2015

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Twarda Ścieżka i podobne sposoby (odcinków: 66)

Czucie całego siebie. Pełny odbiór

Kategoria: Techniki rozwoju

« Odkrywam co jest dla mnie dobre Diagnozowanie »

W moim pierwszym odcinku, „Rozmowy z głosami”, podałem praktykę wyrafinowaną, rzadką i wymagającą szczególnego set-and-settingu, np. zakopania się do ziemi. Rozmowy z głosami za to mają tę zaletę, że robi się je w pojedynkę, więc jest to ćwiczenie indywidualne i jako takie możesz je włączyć do własnych praktyk. Teraz dla odmiany rzecz bardzo podstawowa, elementarna i arcy prosta i tez do robienia w pojedynkę.

Czucie całego siebie. Pełny odbiór. Co robisz? – Przełączasz się na czucie całego siebie. Najpierw ciała. Stajesz się przytomnie-świadomy (aware) całego ciała. Co twoje ciało robi? Co robi twój kręgosłup? Co robią twoje stopy? Miednica? Tulów? Plecy? Klatka piersiowa? Czy oddychasz? Jak oddychasz? Czujesz oddech. Co robi szyja? Głowa? Oczy? Dłonie? Prócz oddechu czujesz coś więcej: pole swojego ciała. Zarówno na powierzchni ciała jak i wewnątrz: co to pole robi w mięśniach, w brzuchu, w płucach?

Kiedy już czujesz pole swojego ciała, włączasz w to postrzeganie świat zewnętrzny. Widzisz wszystko na niczym szczególnie się nie skupiając, i słyszysz wszystkie dźwięki.

Koniecznie dodaj do tego czucie grawitacji, siły ciężkości. Czujesz i widzisz – wizualizujesz – swój kręgosłup, a właściwie nie kręgosłup tylko oś swojego ciała. To cię prostuje. Oś ciała idzie pionowo i nakłada się na lokalną oś świata, od środka ziemi do szczytu nieba i z powrotem.

Ćwiczenie trwa około sekundy i możesz je zatrzymać i przedłużyć do kilku minut. Uwaga: nie pozwól włączyć się myśleniu czyli wewnętrznemu monologowi.

Jeśli chcesz, może dołączyć do tego wizualizację pomarańczowego (lub białego) światła, świecącej kuli ponad twoją głową na osi ciała i świata, albo kwiatu. Np. takiego:

Dalia

Twarda Ścieżka i podobne sposoby: wstęp na końcu

O tej ścieżce rozwoju, którą sam praktykuję, blog trochę autopromocyjny. ( -- Wojciech Jóźwiak)

Uwaga: Ten blog jest multi-blogiem, czyli każdy praktyk Twardej Ścieżce może tu pisać, jeśli chce.


« Odkrywam co jest dla mnie dobre Diagnozowanie »

komentarze

[foto]

1. ćwiczenie trwa około sekundy? • autor: Arkadiusz2015-10-01 09:16:43

Jest możliwe Wojtku w ciągu sekundy poczuć tyle rzeczy w sobie i na zewnątrz?
[foto]

2. Można... • autor: Wojciech Jóźwiak2015-10-01 09:50:37

Może nie napisałem tego wyraźnie, ale chodzi o to, że wejście w to ćwiczenie a raczej w ten stan trwa około sekundy. Oczywiście na początek trzeba czasu więcej. Ja mam trochę wprawy, robię to od dawna :)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)