Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

02 września 2014

Inqbus

z cyklu: Arcana (odcinków: 11)

Czy będzie wojna?
Tarot - dziś praktycznie.

Kategoria: Tarot
Tematy/tagi: futurologiatarotwojna

« O historii tarota III Apostazja i jej skutki »
Sytuacja od pewnego czasu pęcznieje, a ponieważ ma to wpływ na moje plany emerytalne, postanowiłem zajrzeć pod zewnętrzną warstwę zdarzeń, aby przekonać się, co i jak. Użyłem do tego celu metod, które znam i które są mi bliskie; analityków sytuacji politycznej rozczaruję - są także irracjonalne, nie ma więc sensu z nimi, oraz ich wynikami, polemizować. Ot, taka ciekawostka dla wtajemniczonych w arkana Tarota.

Pytanie zadałem proste: czy będzie wojna? W perspektywie kilku, powiedzmy pięciu, lat.

Takie słowa, jak wojna, budzą niepokój i każdy - dobrze wychowany adept sztuk tajemnych - unika ich jak ognia, ale ja tej magii słów nie uznaję. Przeciwnie, uważam, że jasne stawianie spraw i nazywanie rzeczy po imieniu ma sporą moc obalającą (fałszywe tezy) i odczarowującą (zaklęte nazwy). W tym przypadku sprawa jest jasna. Moskal się zbroi i zaczyna być niegrzeczny. Dla nas, bo innych grzmoci regularnie. Jego czambuły - czy to w postaci tłustych kotów piastujących ważne stanowiska, czy też zwykłych bandytów, filmowanych ukradzionymi telefonami - od pewnego czasu jawnie grożą i próbują siać strach. Co z tego wyniknie?

Użyłem prostego rozkładu, który stosuję od pewnego czasu z powodzeniem. Sześć kart:

1 - ogólny obraz sytuacji, myśl przewodnia całego rozkładu
2, 3, 4 - czynniki mające wpływ na sytuację
5 - najbliższa, przewidywalna przyszłość
6 - rada Tarota

Jak widać, karty 2 - 4 nie mają jednoznacznie przypisanych znaczeń, są to jakieś - ukryte lub jawne - czynniki, które sterują zdarzeniami. Możemy je znać lub nie i dlatego te trzy karty bywają niekiedy rozczarowująco oczywiste, ale bywa, że są olśniewająco nieoczekiwane. Tu jeszcze uwaga natury ogólnej - mam wrażenie, że Tarot nie znosi prób ujęcia go w sztywne ramy. Przeciwnie, jest substancją ciekłą, a nawet gazowo-eteryczną i schwytany w tabelki bardzo się męczy, aż w końcu traci ochotę do współpracy. Dlatego należy dać mu pewną przestrzeń, aby mógł się trochę wyszaleć - w granicach rozsądku, oczywiście, bo inaczej przekaz zamieni się w bełkot. W moim rozkładzie funkcję tę pełnią karty 2 - 4 , można też w ogóle nie przypisywać im żadnych znaczeń, a zdać się na inicjatywę Tarota, rezerwując sobie tylko nawiasy zamykające rozkład z obu stron. Liczba nieopisanych kart jest także umowna - zbyt wiele spowoduje szum informacyjny, zbyt mało - ogólniki i wieloznaczności.

Talia, którą się posłużyłem, to odmiana klasycznego Marsyla - wersja szwajcarska, Claude Burdela z roku 1751.
Oto co mi wyszło:1. Czwórka Monet odwrócona. Straty, straty, straty... I stałe wydatki drenujące kasę. Czwórka Monet, karta materialistów, bogacenia się, czerpania pożytków (itd., itp.) wychodzi odwrócona. Nic dobrego to nie wróży dla kieszeni. Tylko czyjej? Zobaczmy dalej.

2. Król Kijów. Zaraz, zaraz... Z twarzy jakby znajomy? Z pewnym przymrużeniem oka, rzecz jasna. Wiadomo, żadnymi środkami graficznymi nie da się oddać tej maski Fantomasa, napełnionej imperialną dumą oraz botoksem. Ale pewne podobieństwo jest. Tylko dlaczego Król, a nie Cesarz - car? Ano, widać Król jest tylko królem. Siedzi wysoko, ale nie najwyżej. Steruje, ale i sam może być sterowany. Nie wnikajmy w szczegóły - nie o tym jest rozkład.

3. Walet Monet odwrócony. Jakiż smutek bije z tej karty. Smutek sprzedawców jabłek, ale i niepokój stoczniowców budujących okręty desantowe. Stało się - ktoś wpadł na pomysł, że można ich naprawdę użyć (jaka szkoda, że nie u wybrzeży Morza Śródziemnego) i kwitnący biznes uwiądł. Ten Walet Monet, leżący w samym centrum rozkładu, może odegrać rolę większą, niż wskazywałaby jego pozycja w talii. Jeśli spojrzymy na rozłożone karty jak na obraz lub komiks (a tak należy patrzeć na Tarota, w końcu to obrazki, a nie tekst), zobaczymy, że wokół tego Waleta wszystko się kręci. I jeszcze wiele może ten niepozorny kupczyk namieszać, bo jak wiadomo - dla pieniędzy zrobi wszystko.

4. Mag, odwrócony. To naprawdę zła wróżba. Ci, którzy stoją w opozycji do Króla Kijów, nic nie umieją. Są niekompetentni, robota im się sypie, kalkulacje i działania są chybione. Mag w pozycji prostej niósłby nadzieję. Król Kijów trafiłby na godnego siebie gracza. Niestety, trafia na fajtłapę, który nie panuje nad sytuacją lub wręcz nie wie, co robi, choć może myśleć, że jest inaczej. W tym miejscu gorszy byłby tylko Głupiec.
Możliwa jest także inna interpretacja tej karty: odwrócony Mag jako trikster, oszust, manipulator. Niestety, intuicja podpowiada mi, że w tym rozkładzie chodzi o co innego.

5. Śmierć, odwrócona. Sytuacja będzie się przeciągać, ślimaczyć, walka będzie się tlić, ale nagły wybuch raczej nie grozi. O spokoju można jednak zapomnieć.

6. Diabeł. Ta karta wydaje się kluczowa w całym rozkładzie. Dodam, że wypadła mi ona z talii podczas tasowania. I również ułożyła się w pozycji prostej. W całej tej sytuacji czuć siarkę, nie da się ukryć. I wszystko, co ta karta niesie. Przemoc, manipulację, zło po prostu. Ale tu występuje jako rada. Czego mogliby się od Diabła nauczyć nasi (?) polityczni machlerze? Czyż oni sami nie są Diabłami? Niestety, nie, to inna skala. Oni nie są nawet pacholętami u postumentu Diabła. Bliżej im do skonfudowanego, odwróconego Waleta Monet. Ale Diabeł niesie im prostą radę - bądź zły. Kręć, matacz, szantażuj. Twój przeciwnik robi to od zawsze. Występowanie przeciw niemu, w roli szlachetnego rycerza, jest nie tylko śmieszne - jest głupie. To rada dla odwróconego Maga. Jeśli jej posłucha - może coś z tego być. Jeśli nie, pozostanie w skórze przestraszonego Waleta Monet.

Jakie wnioski z całego rozkładu?
Czekają nas straty i wydatki. Na razie nie ma się co spodziewać czerwonych hord u bram. Ogień będzie się tlić, wybuch raczej nie grozi. W najbliższym czasie. Powiedzmy do roku 2020.
A potem? Czy historia zatoczy koło? To się okaże.


Korekta przez: ()« O historii tarota III Apostazja i jej skutki »

komentarze

[foto]

1. Cóż za obfitosc komentarzy : ) • autor: Inqbus2014-09-03 13:34:28

Przypomnę jednak, ze rozkład który zrobiłem dotyczył tylko naszej chaty z kraja a nie całej sytuacji. Gdyby dotyczył całej sytuacji, pytanie postawione w tytule byłoby bezzasadne.
Oczywiście Tarot jest naładowany treścią i mówi także o tym - np. odwrócony Mag może oznaczać rozpad jakiejś struktury, organizacji, być może w tym przypadku państwa.
Różne rzeczy można tam wypatrzeć, nie chcę jednak sięgać tak daleko. Co do roli polskich polityków - karta Maga dobrze to charakteryzuje - i na tym bym poprzestał.

edycja:
dziękuję za przeniesienie komentarzy politycznych do osobnego wątku. Tu wolałbym się skupić na tym, co mówią karty.

[foto]

2. Wiadomo, żadnymi środkami... • autor: Terravis Wiktor Rumocki2014-09-03 16:15:13


Wiadomo, żadnymi środkami graficznymi nie da się oddać tej maski Fantomasa, napełnionej imperialną dumą oraz botoksem.

Oj, czyżbyś nie znał Inqubusie obrazu holenderskiego malarza Jana van Eycka pt. zaślubiny Arnolfinich?

[foto]

3. Zaiste! • autor: Inqbus2014-09-03 19:54:28

Jak żywy! I też w kapelutku. Ciekawe, wszystkie postacie w tym rzędzie je mają.

A tarotowy Król ma jeszcze tę ciekawą cechę, że trzyma, oczywiście w celach pokojowych, zgrabną rakietkę ziemia - powietrze : )

ps. Musze to dodać. Jeden z rosyjskich systemów rakietowych nazywa się Buława. A Kijów to nazwa miasta : )


4. Kwestia interpretacji • autor: Nierozpoznany#85092014-09-04 18:06:14

W sposób oczywisty nasuwa się zupełnie inna interpretacja.
Pisanie o botoksie, wyglądzie osobniczym, w kontekście stałego i niezmiennego graficznie zestawu kart jest błędem.
Król Kijów to Kijów a odwrócony mag korzystający z podszeptów diabła to caru putinu.
diabeł wyleciał z talii co jest zapowiedzią tego że niebawem trafi tam gdzie jego miejsce, na trwale wyleci wiec z przetasowań tego świata.
[foto]

5. Chciałbym podzielać ten optymizm. • autor: Inqbus2014-09-04 18:22:07

Niestety, odwrócona Śmierć sugeruje, że nawet jeśli ktoś wypadnie z gry to sama gra i tak  się nie zmieni.

6. A ja tu... • autor: Nierozpoznany#85092014-09-04 18:47:27

A ja tu widzę śmierć skierowaną przeciw królom i finansjerze tego świata.
Wiec jak najbardziej układ się zmieni.
[foto]

7. A ja... • autor: Inqbus2014-09-19 22:54:20

Po rekonstrukcji rządu widzę odwróconego Magika. W dużych ilościach...

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)