Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

22 grudnia 2016

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 4 (odcinków: 85)

Czy hurysy to walkirie?

Kategoria: Religie

« Które państwo prócz Polski... Szybki przegląd treści: nowe narzędzie w Tarace »

Na pierwszy rzut oka, gdzie Rzym gdzie Krym? Hurysy to islam, kazania proroka Muhammada, pustynie Arabii – a walkirie drugi koniec świata, mitologia Normanów, no może w ogóle Germanów, z wycieczkami nad Ren.

Rola jednego i drugiego gatunku boginek też odmienna: walkirie wiodą wojowników do boju, padłych zaś kierują do Walhalli, miejsca wiecznych uczt pośmiertnych. – Hurysy zmarłych oczekują w Dżannah-raju, by wiecznie żyjącym dawać seks. Ale różnica maleje, gdy słyszymy, że walkirie miały drugie zadanie: usługiwać na tamtych wiecznych ucztach, a od roli kelnerki-podczaszyni do dawczyni intymniejszych rozkoszy niedaleko.

Bliżej od jednych do drugich się robi, gdy przypomnimy sobie, że starożytni Germanowie, ci Wizy- i Ostro-Goci, Swebowie, Burgundowie, Skirowie, Wandalowie i inni, byli wyznawcami arianizmu, czyli monoteizmu radykalnego, negującego Trójcę Świętą i odwieczną boskość Jezusa. Twórca tej herezji Ariusz (256-336) urodził się w Cyrenajce (dziś Libia), większość życia spędził w Egipcie, w Aleksandrii. Skąd do Mekki i Medyny jest już dziwnie blisko w terenie, podobnie jak naukom Mahometa blisko do doktryny Ariusza.

Przestrzenna bliskość była więc. W czasie też między jednym a drugim nie było wcale przepaści: Bizantyjczycy pogromili Wandalów w Afryce w 533 r., ledwo 37 lat przed narodzeniem Mahometa.

Pytanie brzmi: Czy ktoś już to odkrył? Czy gdzieś przez kogoś powinowactwo hurys z walkiriami już zostało zbadane? Czy jakiś badacz prześledził i opisał ideowe filiacje ruchu Mahometa z mitologią germańską, której motywy mogły się przenosić poprzez ariańskie tło?


Auto-promo Taraki 4: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogach:
Auto-promo 3
Auto-promo 2
Auto-promo
Auto-promo Zero.


« Które państwo prócz Polski... Szybki przegląd treści: nowe narzędzie w Tarace »

komentarze

1. Germanie wyznawali arianizm? • autor: Jerzy Pomianowski2016-12-22 18:33:45

Ciekawy pomysł, jednak arianizm był ściśle monoteistyczny zaś mitologia germańska całkiem na odwrót. Czas i obszar rzeczywiście sugerują możliwość przenikania się elementów arianizmu i  islamu, ale czy obie koncepcje coś wzięły od Germanów?

2. Korekta obywatelska • autor: Krabat2016-12-23 09:08:18

"Hurysy to islam, kazania proroka Muhammada, pustynie Arabii – a hurysy drugi koniec świata, mitologia Normanów(...)"

Zamiast "a hurysy" po myślniku powinny być chyba "a walkirie"?
[foto]

3. Dzięki, poprawiłem • autor: Wojciech Jóźwiak2016-12-23 09:30:38

Dzięki, Krabacie, poprawiłem.

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)