zdjęcie Autora

30 marca 2019

Małgorzata Ziółkowska

Czy szamani są potrzebni światu

Kategoria: Własne doświadczenia
Tematy/tagi: szamanizmuzdrawianie

Czy szamani są światu potrzebni?

Wielu z nas ma wizje, przeczucia i korzysta ze swojej niezwykłej intuicji. Wielu zgromadzonych na tym portalu. Niektórzy posługują się astrologią, inni sprawdzają swoje sny, korzystają z tarota. Różne są drogi. Niestety, jeśli nie wejdzie się we właściwe środowisko, ludzie wizyjni często uważani są za wariatów. Ktoś tu pisał, że szpitale psychiatryczne pełne są szamanów.

Szaman w dawnych społeczeństwach leczył i pomagał ludziom. Dziś ci, którzy wiedzą więcej, są traktowani jakoś dziwnie. Liczą się pieniądze i bardzo konkretna wiedza.  Ci, którzy nie załapali się z różnych względów, powinni odejść. Trudno budować samemu szamański świat. Można powiedzieć, że jakikolwiek świat trudno budować samemu. Mam wrażenie, że leczyć chcą nas tylko antybiotykami i tabletkami. Lekarze nie biorą pod uwagę potężnego stresu, który nas przygniata. Nie biorą pod uwagę że jesteśmy różni.

Mnie często mówią: zmień się. No tak, trzeba się zmienić tak, żeby dostosować się do ogólnonarodowego obrazka. Jakakolwiek odmienność jest niedobra. Nawet jeśli ruszasz nogą, a komuś wydaje się to złe, jesteś wyklęty.

No nie załapałam, że nie warto się rozwijać, tylko po prostu dostosować i postępować jak inni. Ludzie boją się odmienności. Tylko jak wtedy pokazać swoją niepowtarzalną osobowość?

Świat tak się zmienił, że właściwie nie wiadomo jak żyć. Najgorsze, że intuicja też zawodzi. Myślałam, że mam dobrą, ale najwyraźniej się myliłam, bo nie nadążam. Zastanawiam się, co to będzie dalej?

Myślałam, że szamani i uzdrowiciele potrzebni są światu. Ale teraz już niczego nie jestem pewna.


komentarze

[foto]

1. Wydaje się, że... • autor: Mirosław Czylek2019-03-31 20:00:06

Wydaje się, że to slangowe "zmień się" przestaje mieć znaczenie w świecie rynkowego indywidualizmu. Sklep Nike mówi - "bądź sobą", Snickers każe być zjedzony bo "nie jesteś sobą", znowu też widzę np slogan "wyraź siebie!" - healty plan by ann.
Problem nie polega na tym, żeby być sobą, problem polega na tym, że bycie sobą w obecnych czasach... przestaje mieć znaczenie i staje się czymś, co tak naprawdę nie jest czymś odróżniającym. Prawdopodobne, że ktoś chodzący z koszulką "jestem tacy jak wy wszyscy" byłby większym oryginałem niż ci "wyrażający siebie".

I ludzie nie, nie boją się odmienności. Oni bardziej boją się oderwania od swoich systemów, w których się zakorzenili. Zatem "bycie sobą" to jest płynięcie pod prąd poczucia bezpieczeństwa. 

"Nie wiadomo jak żyć" to raczej pragnienie odnalezienia takiego gniazda, w którym zakorzenienie (i lenistwo) mogą poczuć się bezpiecznie. Ja bym się bardzo cieszył, że w środku myśl "nie wiem jak żyć" funkcjonuje. Bo to świadczy o tym, że komuś chce się zadawać pytania, drążyć fundamentalne tematy i nie zasklepiać w swojej "wykutej" już osobowości.

2. propaganda deformuje wszystko • autor: Jerzy Pomianowski2019-03-31 20:36:50

Każda reklama zawiera podprogowe hasło"bądź sobą - rób to co wszyscy". Sprytne. Nie tylko zresztą reklamy.  Indywidualista to ten kto wpisuje się w trendy globalne.
[foto]

3. Dlaczego poszliśmy w zaczarowane • autor: Wojciech Jóźwiak2019-04-01 09:49:15

Najciekawsze jest pytanie: Dlaczego poszliśmy w zaczarowane? Dlaczego postanowiliśmy się (dać) zaczarować -- jedni szamanizmem, inni astrologią, tarotem, zenem, buddyzmem tybetańskim? Co to w ogóle jest za mania, ta chęć bycia zaczarowanym, życia w zaczarowanym świecie? Pod prąd głównego, jak się powiada, procesu Nowoczesności, który ma polegać na odczarowaniu? Dlaczego "zacza" zamiast "odcza"? Czym w ogóle jest zjawisko/proces/fenomen za- lub o-, czarowania? --- Który w dodatku zaistniał w pewnym momencie historycznym razem z trójkoniunkcją Neptuna, Urana i Saturna około 1990 roku.
To, o co pyta Małgorzata, jest szczegółowym przypadkiem: dlaczego "zacza" szaman zamiast "odcza" psychologa lub psychiatry? I dlaczego jednak "odcza", czyli zwykły lekarz i zwykła medycyna wzięli górę nad "zacza" szamanami? Lub może raczej dlaczego "zacza" szamani zawiedli? Zawiedli w godzinie próby? --- Pytania...

4. Przeczytałam ostatnio książkę... • autor: Agata2019-04-17 09:24:32

Przeczytałam ostatnio książkę fantasy z domieszką SF Imperium Wschodu , tylko pierwszy tom , Spustoszone ziemie , Fred Saberhagen . Opowieść o czasach gdy nie technika jest podstawą bytu upadłej ludzkiej cywilizacji lecz magia. 

5. Dodam jeszcze, że... • autor: Agata2019-04-17 09:39:59

Dodam jeszcze, że kluczem zwycięstwa dobra nad złem jest czołg zwany bestią z 426 dywizji pancernej ,  pozostałość po przodkach.
[foto]

6. Czy ja wiem... • autor: Małgorzata Ziółkowska2019-04-19 10:53:25

Czy ja wiem czy szamani zawiedli? To raczej jest tak wg. mnie że nie pozwala się szamanom włączyć w nurt medycyny . A ci co mają intuicje mogą leczyć na inne sposoby.Podobno nawet UE stawia jakieś obostrzenia na zioła. To jak się leczyć? Tabletkami i antybiotykami?

7. Co, kiedy "człowiek... • autor: Agata2019-04-28 15:06:32

Co, kiedy "człowiek staje się świadomy duchów natury i zwykle niewidocznych energii duchowych"? Mówi o tym 155 symbol sabiański , ktoś niedoświadczony może łatwo utracić kontakt z rzeczywistością, choć bardzo się stara aby tak się nie stało, po paru tygodniach, miesiącach dopada cię rodzina i psychiatra z medykamentami. Co wychodzi na dobre, bo przecież nie jestem milionerem i z czegoś trzeba żyć. Uważam, że szamani są potrzebni by pomóc tym zmierzającym na manowce. Taraka szamani, więc dlatego tu jestem.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)