Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

04 czerwca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Definicje transów - Dennis Wier

Kategoria: Techniki rozwoju

« Trans Autohipnotyczny Hipnoza - mgła i lustra »
Z definicji transów jedna jest szczególnie warta rozważenia. Pozwala zdefiniować kilka-kilkanaście rodzajów transu. To dzieło Dennisa Wiera opisane w "The Way of Trance".

Trans to specyficzny stan dysocjacji stworzony przez powtarzanie obiektów poznawczych i skutkujący w wyłączeniu jednej lub kilku funkcji poznawczych.

Przy czym obiekt poznawczy do dowolna myśl, uczucie, wewnętrzne doznanie. Podstawową "miarą" transu są pętle poznawcze - powtarzalne sekwencje obiektów poznawczych. I tak (za słowniczkiem Way of trance!):
trans medytacyjny -
trans stworzony poprzez powtarzanie pojedyńczej pętli transu w którym cała pętla jest wewnętrzna lub składa się całkowicie z obiektów poznawczych.

Trans hipnotyczny -
trans tworzony przez dwie pętle transu, z których pierwsza skutkuje pierwotnym transem medytacyjnym, a zawartość drugiej częściowo pochodzi z innego źródła(hipnotyzera) zewnętrznego do podmiotu a częściowo z wewnętrznego transu medytacyjnego. Pierwotny trans medytacyjny jest tabu.

trans wzajemny(mutual trance) -
trans hipnotyczny w którym pierwotna pętla transu medytacyjnego jest dzielona przez dwie osoby.

trans uzależniający(Addictive trance) -
typ transu z potrójną pętlą transu. Pierwotna pętla wewnętrznego(medytatycjnego) transu i wtórna pętla transu hipnotycznego mająca niektóre elementy w pierwotnym zdysocjowanym wymiarze transu,  i trzecia pętla opisująca kompulsyjne zachowanie. Pierwotny trans wewnętrzny jest zwykle taboo - ukryty przed nałogowcem - nadając moc(wyrd) transowi.

trans charyzmatyczny (charismatic trance) -
typ transu z poczwórną pętlą transu charakteryzujący się potrójną pętlą transu uzależniającego i czwartą pętlą tworzącą kompulsywne współuzależnione zachowania

Ciekawostką jest, że Wier posługuje się koncepcją Wyrd mocy transu:
Wyrd - 1. miara mocy transu w opieraniu się zmianom w efektach transu.
2. miara zdolności transu do zmiany przeznaczenia
3.  miara energetycznych efektów zmiany funkcji poznawczych w transie.

Wier też posługuje się koncepcją nadużycia transu:
Nadużycie transu - dowolne celowe wykorzystanie osoby(ofiary) w transie bez wcześniejszego informowania i zgody.

A teraz dlaczego, nie posługuję się definicją Wiera? Zamiast tego uogólniam: Trans to proces wzmożonego przetwarzania informacji w danym systemie. Ano Wier dla mnie ma spojrzenie analityka, a ja odruchowo hipnotyzera tj. większą uwagę zwracam na indukcję transu i to co wywołuje trans.
A powtarzalność to tylko jeden ze sposobów indukcji. Innymi np. są złamanie wzorca (np. zaskoczenie), przeładowanie informacyjne(szok, czy bombardowanie informacją), deprywacja czy zawężenie informacji(selektywne ich dostarczanie).
 W dodatku cykliczność funkcjonowania (w powtarzalnych pętlach zachowań), to tylko część z naszego doświadczenia, w obrębie tych pętli i poza nimi informacje mogą podlegać dużo większym modyfikacjom(eg. przejście od liter i słów do zdań i dużych tekstów)..

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Trans Autohipnotyczny Hipnoza - mgła i lustra »
x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)