
18 czerwca 2016
Wojciech Jóźwiak
z cyklu: Astro-obserwator (odcinków: 202)
Dlaczego właściwie racjonaliści są przeciwni astrologii?
« Dlaczego właściwie chrześcijanie są przeciwni astrologii? | Dlaczego mężczyźni nie „chodzą” do astrologa? » |
Narzuca się odpowiedź: „Bo astrologia to przesąd, zabobon.” Co oczywiście wymaga wyjaśnienia, co to jest przesąd lub zabobon i na jakiej zasadzie umysł racjonalny rozpoznaje, co jest przesądem.
Inna odpowiedź może brzmieć: „Bo astrologia jest nienaukowa” – i znów za tym stoi pytanie, co jest naukowe, a co nie?
Dla kogoś, kto astrologią interesuje się i w jakimś stopniu ją zna, oczywiste jest i uderzające, że prawidłowości odkrywane przez nią są faktem. Wprawdzie nie aż takim faktem, jak te, stwierdzane przez fizykę, ale porównywalne z faktami socjologii, etnologii lub psychologii. Więc dlaczego więc te fakty są uporczywie negowane, pomijane, odrzucane przez racjonalny umysł – umysły racjonalistów i scjentystów?
Co przeszkadza astrologii stać się jednym z uznanych filarów racjonalnego światopoglądu? Przynajmniej w takim stopniu, jak stała się – pomimo zajadłych przecież krytyk – psychoanaliza? Dlaczego może być tak, że uznani analitycy rzeczywistości wspierają się Hillmanem lub Lacanem, ale już nie Gauquelinem, Addeyem ani Tarnasem?
Horoskop Jacques'a Lacana: z położenia Słońca i Wenus w znaku Barana i aspektów obu planet do Marsa i Urana wynika – zgodnie z regułami astrologii – krewki temperament psychoanalityka, jego autorytaryzm, cechy wodzowskie, zazdrość o uczniów oraz uwodzicielstwo i poligamiczna orientacja. Pozycja Księżyca wskazuje na wielką pewność siebie. Rozkład planet w sektorach Guinarda – na wielką pracowitość i skłonność do tworzenia zamkniętych „grup wtajemniczenia”.
Astro-obserwator: wstęp na końcu
Dawniej pod tytułem „Mesuranema”, z greckiego mesouranêma co znaczy „środek nieba” czyli medium coeli.« Dlaczego właściwie chrześcijanie są przeciwni astrologii? | Dlaczego mężczyźni nie „chodzą” do astrologa? » |
komentarze
![[foto]](../author_photo/jaczewski.jpg)
2. Racjonaliści nie są przeciwni. • autor: Piotr Jaczewski2016-06-19 12:37:26
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
3. Czy naprawdę Efekt i Heurystyka? • autor: Wojciech Jóźwiak2016-06-19 16:41:24
2) Czy racjonaliści naprawdę znają się na heurystyce wydawania sądów i czy faktycznie heurystyka wydawania sądów decyduje o tym, że odrzucają astrologię?
Ile %% racjonalistów powzięło opinię, że "astrologia jest fuj" na podstawie znajomości heurystyki wydawania sądów?
![[foto]](../author_photo/jaczewski.jpg)
4. Yep, nom, tak • autor: Piotr Jaczewski2016-06-19 17:47:07
Ad 2) Tak, znajomość heurystyk wydawania sądów, błędów poznawczych, logika, umiejętność formułowania myśli, ocena aparatu badawczego jest wpisana w ramy racjonalnej postawy.
I nie masz co się sokratejsko pieklić, kultura ani ludzie nie są racjonalni. Common sense,"zdroworozsądkowość", jest tak racjonalna jak polityka. I tak niejeden racjonalny człek się przewinie przez astrologiczne gabinet, bo niejako jesteśmy skazani na bycie racjonalnymi w obszarach własnej wysokiej kompetencji, a więc wręcz z definicji o "udaniu się do astrologa" lub nie decydują nieracjonalne przesłanki.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
6. Pasja poznania, nie chłód • autor: Wojciech Jóźwiak2016-06-20 09:39:44
![[foto]](../author_photo/14686183_820544031419369_1328569831_n (2).jpg)
7. Również jestem zdania,... • autor: Tomasz Żywy2016-06-20 11:10:38
Intelekt, racjonalizacja jest wyłącznie narzędziem na usługach emocji, sztucznie stworzoną wyspą w morzu irracjonalności. Koniecznie trzeba zatem odróżnić racjonalność od tzw. racjonalizmu, czyli traktowanie tego narzędzia (rozumu) jako ideę samą w sobie, tracąc tym samym z pola widzenia wiele przejawów życia umysłowego i deprecjonując jego wartość. Myślę, że wielu racjonalistów (z nacisk na racjonalizm, nie racjonalność) podchodzi do zagadnienia astrologii afektywnie, nomen omen, irracjonalnie. "Nie, bo nie, bo astrologia głupia". Sam się na niej nie wyznaję, ale otwartość jest jak najbardziej słuszną postawą z naukowego punktu widzenia.
![[foto]](../author_photo/wj_X15.jpg)
8. Kauzalność vs synchroniczność • autor: Wojciech Jóźwiak2016-06-20 11:55:35
9. astrologię • autor: Nierozpoznany#93472016-06-20 16:09:24
Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

1. Nie wiem, co... • autor: Nierozpoznany#93252016-06-19 03:39:01
Co do przedstawicieli nauk humanistycznych - wcale bym się nie zdziwił, gdyby astrologia pojawiła się np. na polonistyce. To, że jej obecnie tam nie ma (?), to zapewne efekt tego, że nie znalazł się jakiś młody mgr czy dr, który akurat to lubi. Ja na studiach fil. pol. (dawno temu) miałem np. zajęcia z gnozy, podstaw judaizmu, teorii systemu, teatru chińskiego, mitologii kultur tradycyjnych... Mógłbym w indeksie mieć jeszcze astrologię? Mogę to sobie wyobrazić.