Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

02 marca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Dlaczego uważam, że są potrzebne szamańskie opisy świata?

Kategoria: Techniki rozwoju

« Dlaczego nie lubię memetyki i memów ? Dlaczego preferuję szamańskie opisy: duchy, bogów i boginie? »
Tj, że potrzebujemy duchów i bogów, potrzeba nam słownictwa mitologicznego opisującego energie-sny-duchy i ja je preferuję. Pominę hunę Serge'a Kahili Kinga, którą promuję i uczę na jej podstawie. To moja historia. Ale pozostawanie i podtrzymywanie tego, to już mój wybór.
Przemyślany na ilę mogę w swoich uwarunkowaniach (historii) go przemyśleć. Mity huny, hawajów, akua, kahunów - język huny mi osobiście pomogły stworzyć pole do bezpiecznego badania rzeczywistości jako dobrej.
W warunkach takiej rzeczywistości opisy aktora i obserwatora koegzystują ze sobą. Jednocześnie istnieje opis naukowy-behawioralny i subiektywny-fenomenologiczny: Z punktu widzenia kognitywistyki myślimy metaforami i jednocześnie z naszego własnego doświadczenia je przeżywamy.
Z neurologicznego punktu widzenia mózg tworzy świadomość i jednocześnie z naszego doświadczenia nasza świadomość oddziałuje na mózg.
Mapa nie jest terenem i jednocześnie jedyny teren jaki mamy to mapa!
etc.  I zdaję sobie sprawę, że z normalnego punktu widzenia, ten opis jest już z odmiennej świadomości. Czymkolwiek by ten normalny punkt widzenia nie był, z natury naszej świadomości musi być jednostronny. Ten też i taka jest paradoksalna natura świadomości i komunikacji - naturalne ograniczenie, którego nie sposób przekroczyć.
Szamańskie słownictwo - ta metafora, język , ale też często działanie to w takich warunkach mój wybór mniejszego zła .
I jednocześnie ujście dla mojej złośliwości, przewrotności piasek w oczy i prezerwatywę oddzielającą od świata dla tych będących nosicielami lub źródłami zarazy szamańskich memów, neo-szamańskiego religizmu.
Doskonalę zdaję sobie sprawę, że brzmię wtedy jak nadęty bufon: Największy z szamanów, bardziej szamański od syberyjskich szamanów i filozof szamański największy z żyjących filozofów.  PHI!
Jednocześnie jest to zaraza, którą ja staram się rozpowszechniać tj. metafory szamańskie są bardzo przydatne. Z mojego punktu widzenia zatoczyliśmy krąg czy spiralę jako ludzkość: Wiemy cholernie dużo, i jednocześnie to jest wiedza specjalistyczna, ekspercka, zawężona, z transu skupionej świadomości  i jeszcze więcej jest nieznanego, więcej niż moglibyśmy się dowiedzieć spędzając na nim całe jednostkowe życie i to nieznane wciąż dobija się do naszego świata. I to zarówno w postaci przeżyć wewnętrznych (te można powiedzieć są powszechne, historyczne i do pewnego stopnia mechanizmy się nie zmieniły od setek lat, TREŚĆ tych przeżyć się zmieniła) i zewnętrznych: technologi, informacji, sprzedawców idei, produktów, usług - intensywność tego dopływu wzrosła wielokrotnie.
Stoimy przed nieznanym magicznym światem jeszcze bardziej niż człowiek pierwotny wychodząc z jaskini!
W tym ujęciu szamańskie metafory i przeżywanie aktywują się spontanicznie(to temat na osobne posty i znany motyw: "jak kultura wraca do pierwotnego plemiennego doświadcznia" oraz "jak nigdy plemienne przeżywanie nie zostało porzucone") oraz są potrzebne:
Potrzebujemy metafor mogących uporządkować ten oszalały, dziwny, ingerujący w intymność i prywatność świat. Mediować pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem.
Ergo: Potrzebujemy BOGÓW - naturalnego, pierwotnego medium. Tam gdzie odrzucamy tą potrzebę owi bogowie powstają nieświadomie jako demony:opętują i wycinają ludzkie ja. To jest naturalny proces:
Sama obserwacja(nauka) roszcząca sobie prawo do obiektywności będzie miała tendencję do unikowości, a na tej bazie budowała OKRUCIEŃSTWA. Lęk depersonalizuje wrogie siły, pozwala zabijać i odczłowieczać: traktować ludzi jak maszyny do krojenia.
Sam subiektywizm(religia, filozofia, psychologia) ma tendencję do ekspansywności i pochłaniania, na tej bazie buduje się TOTALITARYZM. i również w rezultacie traktuje ludzi jako wymienne trybiki w maszynie.
BOGOWIE to naturalne lekarstwo! Eg: dualizm Apolla i Dionizosa. I naturalna metafora do oswajania tych sił: Poznania wyniosłości apolla i rozpusty dionizosa. Radzenia sobie z nimi. Podobnie naturalnie w działaniach możemy postrzegać i powstrzymywać ewentualne okrucieństwo bogów czy ich zawistny totalitaryzm. To jest naturalne ludzkie poznanie i myślenie, z perspektywy szamana mogę powiedzieć:
To ta perspektywa może stworzyć skuteczne rytuały wykupu pozwalające nam powstrzymać boską złość, lęk przed bogami, czy depersonalizację człowieka przez mszczących się bogów.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Dlaczego nie lubię memetyki i memów ? Dlaczego preferuję szamańskie opisy: duchy, bogów i boginie? »
x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)