zdjęcie Autora

07 maja 2020

Andrzej Gąsiorowski

z cyklu: Notatki z pandemii (odcinków: 12)

Do czego prowadzi pozbawianie prawa jego najważniejszych cech


« Martwy wieloryb Siostra Ratched nie może się mylić »

Do braku sensu. Głębokiego braku sensu przenikającego życie tak jednostek, jak i wspólnoty. Zrazu tego nie widać, ale po jakimś czasie staje się to odczuwalne i niszczące. Niszczy rzeczy i sprawy, o których byśmy nawet nie pomyśleli. Niszczy niemal wszystko.

Jakiś czas temu, mniej więcej wtedy, kiedy miałem już pewność, że świat zaczął się rozpadać, uświadomiłem sobie, że jestem liberałem. Nie takim liberałem jak neoliberałowie (choć i z nimi mnie coś łączy), a takim, jak Sergiusz Hessen czy Włodzimierz Sołowjow, bo – o czym się na ogół nie wie – rosyjska myśl stworzyła w swoim łonie swoisty i piękny liberalizm o różnych obliczach i silnym nasączeniu metafizyką, który to liberalizm z jakichś tam względów bardzo mi odpowiada.

A mówię o tym dlatego, że uważam, jako liberał właśnie, że cechą prawa, tą najważniejszą, jest to, żeby to były reguły gry. Reguły gry, jakie takie, nie mają celu, ale pozwalają grać w grę. Jak nie ma reguł, też się w coś gra, tylko gra jest na tyle skomplikowana, że jako wspólnota szybko tracimy poczucie sensu gry, ale również zwykłego codziennego sensu życia (którego i tak niewiele).

Drugą cechą prawa, którą uważam za istotową, jest to, żeby ono nie miało żadnego celu, prócz tego właśnie, żeby móc grać. Kiedy bierze się za zbawianie wszystkiego i wszystkich, za rozliczenie krzywd (których z istoty rzeczy nigdy rozliczyć nie można) to – wedle mnie przynajmniej – przestaje być prawem.

No cóż, jestem takim właśnie liberałem, kiedy myślę o prawie i pewnie nie tylko.

Myślę też, że jak tego prawa nie ma, albo jak ono nie ma tych dwóch cech, to o wiele więcej rzeczy przestaje mieć sens, niż to się na początku wydaje. Brak sensu, nawet tego ograniczonego, codziennego sensu, powoli zaczyna zatruwać wszystko.

Mój kolega, przyrodnik, aktywista, psychoterapeuta, Łukasz Misiuna napisał dziś na swoim wallu na Facebooku poniższe słowa. Przytaczam je, bo z jednej strony mam poczucie, że domykają moją niezbyt domkniętą myśl, z drugiej pozwalają zilustrować tekst obrazem węża (które [węże, przyp. Taraki], jak całe Stworzenie, kocham i cenię):

Jormungand to skandynawski, mityczny wąż oplatający swoim ciałem całą Ziemię. Jest jednym z dzieci Lokiego. W czasie Ragnaröku zatruje swoim jadem każdy zbiornik wodny na świecie. Zginie jednak pokonany przez Thora, którego śmiertelnie zatruje.

Dziś rano doszły mnie słuchy, że coś się stało. Że jakieś matactwa, manipulacje. Kurczę. Strasznie to irytujące. Bo matactwa i manipulacje trwają już tak długo, demokracji już nie ma, a ludzie ciągle się ekscytują i jakby oczekiwali, że kolejny ranek przyniesie jakąś odmianę. Skąd te płonne, dziecięce nadzieje, oderwane od faktów? O anomii społecznej, która nas toczy, pisałem jak się to zaczynało. Demokracja się skończyła. Nie ma zasad. Nie ma ich co oczekiwać i nie ma co nieustannie przeżywać rozczarowania. Warto zacząć stosować własne zasady. Z czasem coś się z tego ułoży. Tyle, że obawiam się, tym razem bez okrągłych stołów.

Ja też tego się obawiam i póki co stawiam w tym miejscu kropkę.

Zdjęcie: Thor walczący z Jormungandem; Johann Heinrich Füssli, 1788 r. źródło: Wikipedia.

Thor walczący z Jormungandem


Notatki z pandemii: wstęp na końcu

Teksty re-publikowane z bloga Autora p.t. Dlaczego ludzie wycinają drzewa?, subseria „Notatki z pandemii”. W Tarace za uprzejmą zgodą.


« Martwy wieloryb Siostra Ratched nie może się mylić »

komentarze

1. Rozpad sensu • autor: Romanhiacenta2020-05-11 18:23:27

Nie trzeba tak bardzo nad rozpadem sensu lamentować. Wystarczy przejść na publikacje w innych językach - np niemckim.
To któryś raz rozpada się sens społeczności Polaków. Pytanie - dla czego. Ja to tłumaczę właściwością egregora narodowego, ducha narodu polskiego. Ten demon narodowy utworzony i podtrzymywany przez wieki krzywd wyrządzanych i zaprzeczanych przez kłamstwa historyczne. Przez demona o nazwie - bóg, honor ojczyzna. Siły , Duchy Pozytywne, Duchy Dobra doprowadzają egregora narodowego i społeczeństwo przez niego budowane do rozpadu, do upadku - periodycznie - chroniąc przed tym społeczeństwem Europę
[foto]

2. Autor i komentator - nie zgadzam sie • autor: Jakub Brodacki2020-06-02 07:03:29

Rzeczpospolita (pierwsza) upadła pod zwałami prawa i pod ciężarem kruczkarstwa. "To naród prawników" - o ile pamiętam chyba Repnin tak okreslał Polaków. Wszystko musiało być "legalne". Sejm Wielki tak długo obradował nad reforma państwa, że przegapił koniunkturę. Nawiasem mówiąc - został skutecznie "strollowany" przez rosyjskie kreatury w izbie poselskiej i w senacie. Stronnictwo reform musiało uciec sie do zamachu stanu, aby w ogóle "spróbowac" uratować Ojczyznę. "Nie próbuj, rób" - jak mawiał mistrz Yoda ;-)
"Dobre duchy" to zwykle raczej rosyjskie trolle, panie Romanhiacenta. Jeśli istnieją jakieś egregory, to Europa też nim jest. Bo przecież nie ma czegoś takiego jak Europa, jest tylko mały półwysep na zachodnim krańcu Azji.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)