zdjęcie Autora

26 lutego 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Dobre złego początki..

Kategoria: Nowy szamanizm

« Jak odkryć prawdziwsze Ja? Interwały – Prawo oktaw »

Pod wpisem Wojtka Internet – czym to się skończy ? wyraziłem opinię:

Jak na moje oko, to nie głowy - postępu trzeba się obawiać, ale ogona: starych dobrych i poznanych strategii i zagrożeń. Wykształcenia kasty podludzi - dawców organów, tańszych w utrzymaniu od maszyny, łatwych do zlikwidowania i wymiany, rozwinięcia strategii przemocy tj. poprawności politycznej do czystek, tworzenia gett i slumsów, wyniszczania przyrody etc. I w zasadzie wszystkie te zagrożenia znamy. O zgrozo! O zgrozo, bo dla mnie większość grup dążących do przeciwdziałania owym zagrożeniom, robi to głupio i w sposób, który długoterminowo prowadzi do wywołania tych problemów.

Bynajmniej nie mając na myśli, że przeciwdziałanie problemom, czy pomaganie są złe. a ową długoterminowe czy „szerokopasmowe” skutki komunikatów w ludzkiej grupie np. komunikat dbajmy o osoby, jednostkę - ma cichy nieoficjalny przekaz pt. "przede wszystkim o nas i tych, co za nami podążają", bo obcy to zawsze tłum, a wiec wystarczy kilka gestów: można otworzyć sierociniec i wyrżnąć sąsiednią wioskę obcych. Ktoś widział jakąś sprzeczność? To przecież nie byli ludzie..

Powiedziałbym „Każda rzecz niesie w sobie swe przeciwieństwo”, ale to nadmierny dualizm, trafniejszym określeniem „Komunikat* ponawiany i eskalujący w czasie, przestrzeni i społeczności tworzy swój antybiegun w którym totalnie zmienia się jego sens”.   Krąg ekspertów coś uzgadnia i już w momencie powstania komunikatu, dwa-trzy kręgi społeczne dalej jest to fałszywe, nieaktualne, budzi opór. Powstaje grupa do załatwienia sprawy, krąg osób zainteresowanych się poszerza i nagle początkowe „ideały” podlegają radykalizacji lub zupełnie się odwracają.

Eg. Feminizm zmieniający się w „kobiecy szowinizm”, komunistyczne mówienie o równości i produkcja „równych i równiejszych”, prawicowe deklarowanie patriotyzmu, który wyklucza osoby ze społeczności, umiłowanie historii zmieniające się w jej fałszowanie, planowanie przyszłości zmieniające się w kłamstwo etc.

I ten temat jest ciężki do uświadomienia i świadomego uwzględniania  - Kontrintuicyjny!   Prawdopodobnie niemożliwe, bo nadmierne wysiłki w tym kierunku to duchowy totalitaryzm. Piszę, że niemożliwe pomimo, że właśnie o tym piszę i częściowo czynię świadomym.  W tej częściowej świadomości też jest ten problem, bo jest on biologiczny – wypływa z ograniczeń naszej uwagi, pamięci, biologii przetwarzania informacji. I tu choć można uczyć się uważności, logicznego myślenia, uczyć się – nie jest to wystarczające – może jedynie stanowić jakąś podstawę do uwzględniania tego na polu społecznym.

A to właśnie tworzy kolejne paradoksy !

Eg. Gdyby wpuścić ten komunikat („Róbmy swoje i uwzględniajmy przeciwieństwa”) w grupę (:)) możnaby zauważyć budowanie dwóch skrajnych postaw, z których on się składa „Precyzyjnego, logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia i działania” oraz drugiego bieguna „zamętu, nieklarowności, wieloznaczności, paradoksu, chaosu”. Przy czym oczywiste jest, że w zależności od grupy i osób, np.  znalazłoby się miejsce dla obu biegunów  np. znalazły by się dwie osoby Myśliciel i Emocjonalny czy Intuicjonista i pragmatyk, które reprezentowałyby tą postawę – albo NIE!

Jeden biegun by się przyjął, a drugi natychmiast stałby się totalnie nieświadomy. Nawet w grupie w którym „wiemy o co chodzi” – owa nieświadomość dalej by istniała. A co za tym idzie poza reprezentantami oficjalnymi, pojawiłyby się osoby „manipulujące dla swoich celów” oraz „mimowolnie wprowadzające zamęt i chaos”.

Dobre złego początki ….

 C.D.N.

*Komunikatem nazywam coś, co niesie znaczenie, informację, wliczam w to zachowania. Łatwiej jest jednak wyłapać ten temat myśląc w kategoriach komunikacji, języka.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Jak odkryć prawdziwsze Ja? Interwały – Prawo oktaw »

komentarze

1. A to właśnie tworzy kolejne paradoksy ! • autor: Nierozpoznany#70052013-03-03 22:59:49

Potrzyj lampe -a dżin przybędzie ;)..

Ze wszystkim się Piotrze zgadzam:w teoretyczno-rozważaniowych sformułowaniach, nader klarowne ,- jeśli chodzi o czarne scenariusze. (bylebyś ich nie rozwijał , za bardzo -jak jeden Pan o którym kiedyś pisałeś , choć można nawet religie na tym zbudować, no może kult)

czekam bardzo na ciąg dalszy, gdyż rozpisując się jakieś 30 min temu,

stwierdziłem iż nie ma sensu, podważać twoich argumentów w tym temacie (są twoje, to je je miej), akceptować bezwarunkowo- kolejne spojrzenie na proces, którym jest życie... ciekawe lecz ;). Kolejne opisane mechanizmy- brakuje tylko Sułtana Brunei- patrzącego na wszystko z góry , jedzącego daktyle i myślącego -"przecież te pytanie nie ma odpowiedzi, cha cha"..

może hipnoza działa i jest to kontrintuicyjne, wiec nie dla mnie ;)

Trące myszką i klawiaturą pisząc może                                                                               nauka+ świadomość+intencja+Bóg(w ujęciu siły wyższej, ponad naszą wolą)  i mamy przepis na kolejny niestety' teoretyczny ' sernik'

aaaaaa olśnienie ( cha ,cha)

*Komunikatem nazywam coś, co niesie znaczenie, informację, wliczam w to zachowania. Łatwiej jest jednak wyłapać ten temat myśląc w kategoriach komunikacji, języka.

Łatwiej ??  

a może raczej w kategoriach działania- "coś co niesie znaczenie" (raczej jestem przy długofalowym)- jest to bardziej widoczne i prawdziwe (komunikat).Na pewnym etapie każda teoria może być użyteczna, życie to weryfikuje.

( np. w historii, "nagina się fakty" , dla grupy "rządzącej" za pomocą tzw. jezyka- więc komunikacyjnie- językowo można dowiedzieć się wszystkiego, ale o czym?) 

"nie po słowach , lecz po czynach ich poznacie"

sam "język" może być przeszkodą, zamiast pomostem.

pzdr.


[foto]

2. Sens • autor: Piotr Jaczewski2013-03-04 07:21:00

aaaaaa olśnienie ( cha ,cha)
Zgadzam się :)
nie po słowach , lecz po czynach ich poznacie

Nie komplikuję zbytnio i znaczenie zachowania to (u podstawy) efekt jaki powoduje owo zachowanie, skutki. Podobnie jak "znaczeniem komunikatu jest reakcja odbiorcy".

Myślenie o przyczynach i skutkach, zachowaniach i ich sensie w kategoriach języka(z buddyjska: Mowa, czyli energia!) jest też metaforą percepcji i zmiany: Niektóre słowa się rozumie, wypowiada się w pewien określony sposób. I tak jak możemy opanowywać język, możemy opanować zachowania, włącznie z zachowaniami wewnętrznymi: emocjami, intuicjami, percepcją.

Jeśli chodzi o te ostatnie tj wewnętrzne, postrzeganie zachowań jako niosących znaczenie,  symboli otwiera drogę do dialogu z wnętrzem, "nieświadomością"; tym czego nie jesteśmy świadomi. A to już kwestia uczenia się(zetknięcia z nowym), rozwiązywania problemów i reakcji na wyzwania(nie jesteśmy świadomi rozwiązań, lub własnych możliwości), ale też odbioru czy poczucia sensu życia.

3. komplikacje w nieskomplikowaniach ;) • autor: Nierozpoznany#70052013-03-04 23:42:02

"Nie komplikuję zbytnio i znaczenie zachowania to (u podstawy) efekt jaki powoduje owo zachowanie, skutki. Podobnie jak "znaczeniem komunikatu jest reakcja odbiorcy".

-------Znaczeniem zachowania -U PODSTAWY , - jest efekt jaki CHCEMY uzyskać czyli też intencja którą się kierujemy , a to co uzyskujemy- skutki to insza inszość, zbliżona lub oddalona od naszej woli w postaci efektów uzyskanych.   (chyba ,że uogólniasz do samej zewnętrzności i w tej materii operujemy- choć nie wydaje mi się).

Efekt to efekt i nie przypisywałbym tak do tego znaczenia zachowania u podstawy  : toż stało się -jest rezultat efekt- skutek moich zachowań,choć co innego chciałem czyli "czy efekt jest efektem mojego świadomego działania- zachowania u podstawy czy tak po prostu, bo coś wyszło"

kojarzy mi się to z enneagramowymi 8 i 2 w swych fazach ( efekt uzyskałam, bo taki chciałam, choć wszystko wskazywało odwrotnie, bo tak też chciałam ;) i za chu chu nie ma rozmowy o intencji, ale jest efekt ;). Tylko za drugim razem będzie już 50/50 % i z tendencją spadkowa, bez fanfar. Czemu? bo się udało , a nie umiało ... 

jeśli jest to opis Twojego własnego mechanizmu percepcji to ok, lecz jeśli ma być ogólnie przejawiającym się chm raczej nie - przynajmniej z mojego punktu percepcyjnego ;).

pzdr

[foto]

4. Prostota • autor: Piotr Jaczewski2013-03-05 07:21:18

Znaczeniem zachowania -U PODSTAWY , - jest efekt jaki CHCEMY uzyskać

Tylko jeśli jesteś bogiem i kontrolujesz całość rzeczywistości:) Owe "Intencja=sens komunikatu" jest "prawdziwe" w stopniu w którym otoczenie myśli tak samo oraz jest gotowe do myślenia w podobny sposób. To czyni z komunikacji grę o władzę, w której nie liczy się,co jest, a co chcesz aby było(Intencja, Efekt), a jeśli nie wyszło zgodnie z wolą, to z powodu oporu materii, głupoty świata, pecha, złych gwiazd, złego doboru osób, przypadku, złośliwości demiurga, siły wyższej, kiepskiej energii i wad genetycznych..

W praktyce, gdy coś opuści twoje usta, już nie jest twoje. Twoja intencja buduje wpleciona jest w komunikat jaki wypuszczasz i na tym kończy się jej działanie. Zrozumienie zależy do odbiorcy, podobnie jak do ciebie należy decyzja czy ponawiać komunikat w tej lub innej  formie, aż rozmówca np. potwierdzi werbalnie, że zrozumiał twoje zamierzenia i zobaczysz, że zachowuje się zgodnie z nim. To tak w kwestii parcia na efekt:)
Prostota tego, co JEST.
Nie teoria nt. tego, co jest, nie chęci i intencje, aby coś było, nie plany, aby coś sprawić. Prosty, zmysłowy odbiór tego, co się dzieje. Doświadczenie jest proste w swojej złożoności :-)


5. ;) • autor: Nierozpoznany#70052013-03-05 16:55:09

Tylko jeśli jesteś bogiem i kontrolujesz całość rzeczywistości:) Owe "Intencja=sens komunikatu" jest "prawdziwe" w stopniu w którym otoczenie myśli tak samo oraz jest gotowe do myślenia w podobny sposób. To czyni z komunikacji grę o władzę, w której nie liczy się,co jest, a co chcesz aby było(Intencja, Efekt), a jeśli nie wyszło zgodnie z wolą, to z powodu oporu materii, głupoty świata, pecha, złych gwiazd, złego doboru osób, przypadku, złośliwości demiurga, siły wyższej, kiepskiej energii i wad genetycznych..

-----Może mam te spostrzeżenia z obserwacji dzieci, (intencja była dobra, efekt inny). Oczywiście efekt jest w końcowej fazie najbardziej miarodajny i widoczny, choć ja biore pod uwage też intencje działań u kogoś- tak mam.

-----Jeśli to czyni z komunikacji grę o władze, co nie czyni? I jeśli wtedy nie wyjdzie zgodnie z wolą to , według tego innego myślenia na co zwalamy? ( teorie spiskowe, ufo ,brak kołyski w dzieciństwie itd.) .

Co do praktyczności pozostałej części tekstu - Prostota, zapewne działa- jak widać efekt.Amen ;)

[foto]

6. Może mam te... • autor: Piotr Jaczewski2013-03-05 18:03:26


Może mam te spostrzeżenia z obserwacji dzieci, (intencja była dobra, efekt inny). Oczywiście efekt jest w końcowej fazie najbardziej miarodajny i widoczny, choć ja biore pod uwage też intencje działań u kogoś- tak mam.

Ja nie lubię zgadywać,mając podstawy tworzyć hipotezy i owszem. Jeśli to nie hipoteza to zwyczajnie zgadując  obsadzam swój scenariusz. Cudzych intencji, myśli, percepcji nie znamy i nie poznamy.

 

-----Jeśli to czyni z komunikacji grę o władze, co nie czyni?

:Zostawienie władzy światu, ma przewagę liczebną, obliczeniową i logistyczną.

I tak, na całą komunikacje daje się spojrzeć jak na komunikaty statusowe. Kwestia tego, kiedy forma przeważa nad treścią i o co warto się bić :)

 

 

 I jeśli wtedy nie wyjdzie zgodnie z wolą to , według tego innego myślenia na co zwalamy?

Jest, to co jest. Jesteś gdzie jesteś. Masz wybór w którym kierunku zrobić krok. Nie chcesz iść, rzucanie kamieniami to też jakaś opcja. Całą hałdę żwiru można nawet z tego uskładać :-)

 

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)