zdjęcie Autora

14 października 2015

Karol Żelazny

z cyklu: Złoty Środek (odcinków: 79)

Drink, drive, go to...


« Zrzucanie winy Smutek Klauna »

Jak jest różnica między myślami automatycznymi i afirmacjami? Niewielka. Afirmacje mają szanse stać się myślami automatycznymi, jednak często bez komponentu emocjonalnego.

Myśli automatyczne są zazwyczaj wykreowane w jakiegoś rodzaju transie, przewaga fal Alfa na poziomie mózgowym, są wzmocnione autorytetem nadawcy i choćby z tego względu nasycone emocjami. "Jesteś pracowitym, pomocnym dzieckiem kochany Jasiu", mówi mama, a tata dodaje "i jaki mądry z dobrym serduszkiem". Autorytety dają nam też inne afirmacje naładowane emocjami, które w wielu przypadkach mogą spowodować zaburzenia fizyczne i psychiczne.

Czy rzeczywiście afirmacje/myśli automatyczne mają taki wpływ na nasze życie, czy piszą one scenariusz który następnie nagrywamy?
Jakiś czas temu spędziłem kilka dni w Texasie, w tym wiele godzin, przemierzając setki kilometrów autostrad pomiędzy Dallas, San Antonio, Laredo. Okazało się to bardzo niebezpiecznym zajęciem, ale nie ze względu na ruch drogowy. Wszędzie na elektronicznych tablicach pokazywały się afirmacje: Drink, drive, go to jail.

Nie podobało mi się to, byłem przeciwny temu i nieźle to zapamiętałem w wyniku odczuwanych emocji. To, czemu się opierasz rośnie w siłę. Nawiasem mówiąc, Texas może mieć największą populację więzionych za nietrzeźwość kierowców.

Nie wsiadam za kierownicę w stanie wskazującym na spożycie, ani też zazwyczaj nie odwiedzam więzień, jednak... całe doświadczenie zostało dla mnie perfekcyjnie zaplanowane. Wypełniłem założenia afirmacji, którą przywiozłem z Texasu.

Kiedy czuję, że zbliża się grypa, robię trzy rzeczy: idę na saunę, jem dużo czosnku i piję rum. W tej kolejności. Wierzę w tę kurację i procedura działa zazwyczaj w jeden lub dwa dni. Pewnie jest to jakiś rodzaj placebo.

Po przyjściu z sauny wpałaszowałem czosnek, napiłem się rumu i zasnąłem kamiennym snem. 15 minut później obudził mnie telefon, znajomy głos przypomniał mi o spotkaniu, na którym miałem być za kilka minut. Bez zastanowienia złapałem kluczyki, wsiadłem do samochodu i pojechałem na spotkanie. Dzień później mój znajomy został aresztowany za jazdę z zawieszonym prawem jazdy i umieszczony w więzieniu (maximum security prison) przeznaczonym dla twardych przestępców. Postanowiłem zawieźć mu książkę:)

Wszystkie elementy afirmacji zostały wypełnione.

Jednak warto znać zawartość swoich myśli automatycznych/afirmacji, zanim znajdziemy się w Afryce na drodze rozpędzonego stada słoni.

Złoty Środek: wstęp na końcu

Pewien człowiek był ścigany przez tygrysa, kiedy znalazł się na skraju stromej skarpy. Czepiając się krzaków i korzeni zaczął spuszczać się w dół. "Jestem uratowany" pomyślał, kiedy ku swojemu przerażeniu zobaczył drugiego tygrysa czekającego go na dole.

Nagle zauważył dziką truskawkę, rosnącą na prawie pionowej powierzchni skarpy. Zerwał ją i włożył do ust. Była tak smaczna, że przez chwilę zapomniał o tygrysach, rozkoszując się słodyczą truskawki rozpływającej się w jego ustach.

Ten blog jest właśnie o tej truskawce :)

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-10-18)« Zrzucanie winy Smutek Klauna »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)