zdjęcie Autora

13 listopada 2011

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki (odcinków: 148)

Droga Bębna, Ognia i Potu

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: bębenszałas potuwarsztaty w terenie

« Jarosław Markiewicz i jego Gazeta Badawcza Krukowate na Mazurach ocalone! Nosorożce nie »

Gdyby chcieć zebrać polskich miłośników i praktyków (praktycznego) szamanizmu, to pod jakim hasłem ich szukać? W Internecie „szamanizmem” każdy może nazwać cokolwiek. W dodatku słowa-hasła powinny być tak dobrane, żeby wychwytywały nas – tzn. praktyków skupionych wokół Taraki. Spróbowałem szukać w Googlach po zestawie słów „bęben, ogień, szałas potu”. (Zestaw „bęben + ogień + pot” okazał się mylący.) Nalazków wyszło dziwnie mało: 57 stron. Poza „Taraką” w Internecie działają:

1) Jan Szeliga, www.magnetoit.pl, plus wiele jego ogłoszeń i wiadomości na różnych forach. Znamy! - Janek jest starym bywalcem tarakowych warsztatów.

2) Andrzej Bhagwant Singh Khal i Ryszard Urban, pod firmą Prapełnia (www.prapelnia.pl) z Krakowa w 2010 r prowadzili „Warsztaty dla facetów” w Górach Sowich.

3) Artykuł, a raczej gawęda o szałasie potu jest na stronie www.szaman.sklep.pl/szalas_potu.html. Niestety, na stronie nie ma autora i w całej tej witrynie żadnej wzmianki, kto ją prowadzi, pisze, redaguje, ani od kogo kupujesz.

4) Indianiści mający witrynę www.huuskaluta.com.pl . Sławne Towarzystwo! Są tam wzmianki o szałasie potu, ale do szczegółów nie dotarłem.

5) Ruch Sun Bear’a – Tawacin – klan Michalików... Alina Michalik jest w kręgu Taraki. Na stronie www.indianie.eco.pl/litera/Sylwia_Seremet.html znalazłem pracę mgr Sylwii Seremet z 2000 r pt. „Spotkania na indiańskich ścieżkach. Asymilacja duchowości Sun Bear’a w Stowarzyszeniu Żółwi”. Przeczytać!

6) szamania.pl ! – odnalazłem oto Karinę Dzidę, kiedyś przez kilka lat uczestniczkę moich i tarakowych warsztatów. Teraz szefowa w/w witryny i animatorka własnego ruchu. Polecam: szamania.pl/szamanski-swiat. Gratuluję, Dzido!

7) O szałasie potu u współczesnych druidów znalazłem w blogu morigan.bloog.pl. Czy ktoś stamtąd realnie robi sz.p., nie znalazłem.

8) Jesienią 2010 szałas potu w Jabłonnie (k. Warszawy) prowadziła Margo. Więcej na stronie duchowe.wordpress.com/2010

9) Krzysztof Kolba, sporządca jednego z moich bębnów, w Jurowcach k. Białegostoku prowadzi Indiańską wioskę. W jego witrynie opis tradycyjnego szałasu potu: www.indianie.org/kultura-i-zwyczaje/szalas-potu.html

10) O inipi, ceremonii szałasu potu u Lakotów, pisze Alicja Sordyl na stronach www.indianie.eco.pl/ala/sciezka2.htm i www.indianie.eco.pl/ala/sciezka4.htm. Bazowa strona: www.indianie.eco.pl

11) Ten sam klucz w wyszukiwarce znalazł b. oryginalnie zrobioną stronę rambo.id.uw.edu.pl. All content © Marcin Roguski.

12) Tegoż Marcina Roguskiego relacja z podróży do Czejennów: www.pdf.edu.pl/text-na-ziemi-czejenow-306.

13) O szałasie potu u Apaczów pisze ©Zofia Kozimor: www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/ceremonia_blogoslawienstwa.html . Witrynę tę i jej Autorkę nieustannie polecam!

14) www.tipidobrejkawy.com/ceremonie_lakota.htm - o ceremoniach Lakotów, w tym inipi. Bazowa strona: www.tipidobrejkawy.com .


Nalazki cenne, ale jak ich mało! Wciąż ciekaw jestem, kto naprawdę w miarę regularnie prowadzi u nas szałasy potu, pracuje z ogniem i bębnem. To że jest nas tak niewielu, powinno ułatwić nam odnalezienie się.

Oczywiście, pominąłem kilka osób, także spośród moich Przyjaciół - ale to była pierwsza, wstępna kwerenda w Googlach. Do idei zebrania się pod szyldem Drogi Bębna, Ognia i Potu będę wracał.
« Jarosław Markiewicz i jego Gazeta Badawcza Krukowate na Mazurach ocalone! Nosorożce nie »

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)