zdjęcie Autora

07 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Duchowe obiecanki cacanki na pokuszenie

Kategoria: Techniki rozwoju

« Gadające Idee - Anonimowe i Nieanonimowe Duchy Nieograniczona magiczna moc wyobraźni »
Wymyślając  Kalkizm, nie wiedziałem, że tak dobrze trafiłem:
KALKIZM i MULTIKALKIZM zamieszczanie od kilku do kilkunastu fotek z tym samym lub prawie tym samym, lekko głupawym, wyrazem twarzy.
Tak to bywa, że ten kalkizm, gdy duch jest zbyt zaborczy przykleja takową gembę (i/lub) zostawia rozmówców z tym samym, lub prawie tym samym, lekko głupawym wyrazem twarzy :)
Wróćmy do "duchów" -tych figur retorycznych, memów zawartych w różnego rodzaju komunikatach. Duchów - już bez cudzysłowów, ale też bez fantazji o zmarłych i demonicznych potworów z drugiej strony. Właśnie fantazja, wyobraźnia z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni pozwala zresztą na ich wręcz automatyczne rozpoznawanie i pozbawianie anonimowości. Trzymając się tej wrażliwości własnego wnętrza można zauważyć te postaci. To się wręcz rzuca gdy robią się ekstremalne:
- "Ha ha, jestem wszechmocny i wszechwiedzący, mam magiczną moc nad światem"
-"Ja się dla ciebie tak poświęcam, musisz iść za mną, do lepszego świata"
-"przyznaj mi rację będzie ci dobrze, będziesz uzdrowiony i bogaty i szczęśliwy"
-"tylko ze mną można być zbawionym, oświeconym, wolnym i bezproblemowm"
Tego jest pełno! W codziennej komunikacji, w marketingu, w polityce ...i jakoś z takimi  komunikatami: Duchami mówiącymi obiecanki cacanki  na pokuszenie..
(Swoją drogą: odnosząc się do tej kategorii duchów, sugeruję jednocześnie, że duchy obdarzone mocą nie muszą się przechwalać lub(i), że takowe figury należy sprawdzać)
Teraz pozostaje odpowiedzieć na oczywiste pytania: Czemu nie mówić i nie myśleć w kategoriach perswazji i manipulacji? Czemu nie mówić i nie myśleć w kategoriach grania na emocjach i szantażu emocjonalnego? A podsuwam jakieś bajkowe duchy(nie mówiąc o bogach i boginiach).
Odpowiedź jest prosta.
Te  kategorie odczłowieczają ludzi, odczłowieczają nas samych. Budują "złą rzeczywistość",czarno-biały świat psychopatów w którym manipulujesz albo jesteś manipulowany, szantażujesz albo jesteś szantażowany  oraz fantazyland (Ja wzniosłem się ponad to i buduję zdrowe relacje, poza moim fantazylandem wszyscy szantażują i manipulują. O ja perła doskonałości i równości w morzu mroku bezmyślności i psychopatów).
Kategoria,  metafora duchy pozwala uczłowieczać świat i myśleć w kategoriach zachowań i ich skutków. Zachować zdrowy rozsądek na równi ze stycznością ze światem wyobraźni i tym, wszystkim co czyni nas pełnymi ludźmi.
To  stara mądrość: Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one..lepiej żyć w świecie ludzi :)

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Gadające Idee - Anonimowe i Nieanonimowe Duchy Nieograniczona magiczna moc wyobraźni »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)