zdjęcie Autora

09 marca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Dyktatura rozsądku – gra zombie w pokera o kozły ofiarne

Kategoria: Nowy szamanizm

« Dyktatura emocji - kultura idoli, klonów, bezradności i patologizacji Dyktatura ciała - plastikowo-metalowy komiks na prochach »

Pokrewna dyktaturze emocji jest dyktatura bezmyślności, głupoty. Ups. Rozsądku, „Myślenia”- w przestrzeni publicznej uśrednione, wyważone głupoty i bezmyślności dają pozory myślenia tj. celowego przetwarzania wiedzy odnośnie czasu i form;  kategoryzowania i formułowania znaczeń faktów,  przyczyn-skutków etc. 

Myślenie jako takie jest energochłonne, wymaga dużej dawki wiedzy-informacji i kompetencji – i to zdobywanej latami. Myślenie bardziej się ludziom przydarza niż myślą. Czasami, w pewnych okolicznościach, w korzystnych warunkach myślimy a nie  jesteśmy gatunkiem istot myślących. Jesteśmy gatunkiem myślącym i owszem, na miano  istot (w pełni) myślących, jeszcze nie zasłużyliśmy, za dużo niedoróbek.

Owe niedoróbki właśnie mają wiele wspólnego z przetwarzaniem społecznym, grupowym i indywidualna „moc obliczeniowa” jest najczęściej zbyt mała (lub zbyt energochłonna!), by radzić sobie z jednym i drugim. Prosty wniosek, który możemy wyciągnąć przyglądając się spektrum autyzmu. 

Common sense, rozsądkiem, myśleniem -  najczęściej określamy właśnie rodzaj emocjonalnego przetwarzania informacji społecznych. Nawet nie tyle myślimy, że myślimy, co mylimy emocje z myśleniem i przetwarzamy werbalne (nie tylko! Lepiej powiedzieć symboliczne) truizmy. – MEMY! A te truizmy potrafią być nieraz bardzo rozbudowane – można zauważyć czytając, co świat nauki lub yntelektualizmu potrafi z siebie wypuścić.  I truizmy te służą odróżnieniu jednego obiektu poznawczego od drugiego. Czytaj min. są usiłowaniem wprowadzenia ładu w świecie dyktatury emocji- jedności wszystkiego przez separację. Jak łatwo się domyśleć, z dyktatury rozsądku bierze się DUALIZM  i to szeroko rozumiany od rozdziału JA i Nie-Ja, figura i tło  przez rozdział obserwatora i zjawisk, kończąć na podziale „dobro i zło” „świadomość i ciało” oraz czarno-białym myśleniu. W skrócie to ujmując dualność to podstawowa jednostka przetwarzania psychologicznego   ups. Rozumowego ,Myślącego

Owo odróżnianie jest próbą uformowania i wyłonienia reakcji na bodziec, zautomatyzowania jej, a truizmy-memy ułatwiają dokonanie tego, nie zawsze trafne, ale powszechne i mniej(sic) energii pochłania ich przyswajanie, małpowanie ma długą tradycję. A to sprowadza ów rozsądek-myślenie-inteligencję do przyswajania reguł gry, nie tylko społecznej. U źródła dyktatury rozsądku leży paradoksalny komunikat: właśnie społeczny Myśl samodzielnie, ale myśleć możesz tylko to, co Ja i tak jak Ja. (rozpoznajemy wpływ dyktatury emocji?)

Niestety w dużej części  reguły gry ulegają zmianie w trakcie gry, co oznacza konieczność przyswojenia kolejnych reguł i kolejnych, i kolejnych; umieszczenie ich w ograniczonym procesorze i pamięci oraz czasie. Co ostatecznie czyni z ludzi zwykłe zombi.  Od czucia się jak zombie-żywy trup przez „lecenia na autopilocie” do „Puk Puk! Nikogo nie ma w domu!” - w tym miejscu nie uświadczysz myśli  kreatywnej czy indywidualnej, zostaw wiadomość, bo to automatyczna sekretarka..

Ta zmienność reguł wymusza ekonomiczny charakter gry tj. szacowanie zysków i strat, prawdopodobieństwa i energochłonności etc. I w obrębie tego pokerowy blef, a nawet jeśli pula jest wystarczająco duża – piłkarski poker.  Oszustwo i Przemoc wita  w dyktaturze rozumu, bo emocje będą stały na straży własnego kłamstwa. Ups! Przepraszam przesadziłem:  wita was Eufemizm i przedstawia Grzecznie, Dobrą Radę, Propozycja nie do odrzucenia : )  Jakie emocje? to jest zwykła reakcja na taką bezmyślność, obrazę i próbę zawłaszczenia mojego wielkiego prawa do …

Korupcja w grze o dużą stawkę pojawia się pod warunkiem, że nikt nie widzi, więc lepiej wyjść i stanąć obok siebie w jakimś przyjemnym miejscu czy fantazji np. przyszłości, a tu zostawić nieodróżnialne zombie - sobowtóra. W międzyczasie poćwiczmy blefowanie na sprawach mniejszych.

Powszechną częścią  blefu jest sama mimikra myślenia za pośrednictwem wspominania – eg.  „Dlaczego Y? Ponieważ X”. A, że X podlega ocenie emocjonalnej a nie myśleniu w ten sposób opinie autorytetów stają się faktami.  Jest to mimikra, ponieważ prawidłową odpowiedzią jest „ponieważ rzeczywistość”  (:  ) ) , tj. związki przyczynowo skutkowe są złożone jak świat, wielopoziomowe, wielopłaszczyznowe i najczęściej jeśli chodzi o skomplikowane i naładowane Y prosta odpowiedź nie istnieje, lub jest totalnie nieakceptowalna. Zostawmy to. Proste „Proszę przepuścić mnie do Xero, ponieważ potrzebuję skopiować dokument” wystarczy w 60% przypadków, tj. wystarczało jakiś czas temu Elen Langer

A drugą częścią blefu jest potrzeba posiadania kozłów ofiarnych, przegranych, ktoś musi być do ogrania, by wygrać mógł ktoś! Prawda ? I to odzwierciedla naturę świata rozsądku jaką jest zrzucanie odpowiedzialności. Drugi biegun dualizmu to ten zły, Jesteś ze mną lub przeciw mnie. Tu mamy  mieszkańców  dyktatury przystosowanych do  monotonii i botoksowych twarzy, ograniczenia ruchu ciała – przeciwnikowi nie należy dawać zbyt wiele argumentów i wskazówek oraz tych, którzy w obrębie zrzucenia odpowiedzialności już na siebie przyjęli tą rolę kozła ofiarnego. Top dog i under dog. Urodzonych zwycięzców i skazanych na przegraną.

Dyktatura rozumu jest pełna igieł i żyletek, broni białej i ostrej amunicji – krwi przelanej, kości pogruchotanych, zwłok zakopanych w glebie POZA, TABU, INNEGO, OBCEGO, NIE-świadomego i NIE-oficjalnego o których szybko trzeba zapomnieć poświęcając je dla wygranej. Zwłoki i tak często należą do tej domeny, przed pojawieniem się żywymi w dyktaturze rozumu.  Nic dziwnego, że uwrażliwieni dyktaturą emocji ludzie usiłują ów „rozum” wysadzić, uciec do innych dyktatur lub zatrzymać myślenie drogą medytacji, transu czy środków chemicznych, a nawet uszkodzeń ciała, a nawet permanentnych rozwiązań tymczasowych problemów.

Od bezmyślności jednak nikt jeszcze nie nauczył się myśleć. Od głupoty nie zmądrzał wbrew obiegowym opiniom ;)

Łatwo tu powiedzieć w jaki sposób zniekształcany jest dobry komunikat w przestrzeni społecznej. Pierwsze to wykorzystanie go do własnych celów i przekształcenie w fasadę, aby z innych uczynić kozły ofiarne ups. Owieczki do strzyżenia. Drugie to  znalezienie kozła ofiarnego, zrzucenie odpowiedzialności na kogoś innego, zwyczajne obwinienie.

Taka kultura pt. gra zombie w pokera..nie ma życia do stracenia, bo już jesteśmy martwi.

I jeśli prototypujemy myślenie   tj  modelujemy  Bogów mogących pomóc przezwyciężyć tą dyktaturę rozumu, i t z tego powyżej proste namiary: Bogowie są totalnie odpowiedzialni za swoje dziedziny i aktywności oraz totalnie logiczni w obrębie niezwykłych i odmiennych logik. Bogowie są istotami myślącymi indywidualnie i to myślącymi inaczej niż ludzie, boskie działanie zawsze ma sens, oprócz chwil gdy go nie ma.(:-)) I przemoc – intelektualna i fizyczna jest składnikiem ich natury, podobnie jak do nich należy ustalanie reguł. Dopiero na takim tle można pomyśleć cokolwiek, wiedzieć, co się myśli i dzięki temu nauczyć się myśleć, celowo przetwarzać... I ani nie prowadzi do zrzucania odpowiedzialności, ani nie jest próbą zmagania się z regułami zamiast grania. Ups. Życia.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Dyktatura emocji - kultura idoli, klonów, bezradności i patologizacji Dyktatura ciała - plastikowo-metalowy komiks na prochach »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)